Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Rowerowa wyprawa nad wodę: z Rybnika do jeziora Goczałkowickiego

Region Śląsk
Typ roweru Gravel, Szosa
Czas 1 dzień
Dystans 113 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 90%, Szuter 5%, Kamienie 5%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Sławomir Strzelczyk

Rybnik, Pszczyna, Żory – nie każdy wie, jak wiele atrakcji mają do zaoferowania turystom te miasta. Poniższy opis trasy, biegnącej przez wymienione miejscowości, ale i okolice Zbiornika Goczałkowickiego, pozwolą każdemu miłośnikowi kolarstwa przekonać się, gdzie warto wybrać się rowerem na Górnym Śląsku, ze szczególnym uwzględnieniem jego często niedocenianego, południowego obszaru.

zamek w PszczyniePałac w Pszczynie zachwyca turystów swoją urokliwą architekturą

Opis trasy

Wycieczka rowerowa po Śląsku według poniższych wskazówek wytyczona jest na dystansie 113 kilometrów. Na jej przejechanie w średnim tempie należy zarezerwować około 9 godzin, choć ze względu m.in. na liczne atrakcje Rybnika i Zbiornika Goczałkowickiego warto podzielić tę wyprawę na dwa etapy, biorąc pod uwagę nocleg w Pszczynie.

Większość trasy biegnie po dobrej jakości, szerokich drogach asfaltowych. Na wielu odcinkach wydzielone zostały na nich osobne pasy, a czasem także ścieżki rowerowe. Niezbyt duże przewyższenia oraz dobra jakość nawierzchni sprawia, że na proponowaną wycieczkę rowerową po Śląsku mogą wyruszyć nie tylko doświadczeni kolarze, ale także dzieci pod opieką dorosłych, o ile tylko spory dystans do pokonania nie będzie dla nich zbyt dużym wyzwaniem.

Przebieg trasy

Opisywana trasa rowerowa rozpoczyna się na rybnickim rynku. Wiedzie ona początkowo na południe, ulicą Świerklańską. Od tego miejsca prowadzi szeroka droga asfaltowa bez wydzielonego pasa ruchu dla rowerzystów. Po przejechaniu na wprost ronda, na którym ulica krzyżuje się z drogą krajową 935, cyklista ma do pokonania odcinek wśród pól i lasów, biegnący wokół Hałdy Jankowickiej i przez Boguszowice do Świerklan Górnych. Tam z ulicy Boryńskiej należy skręcić w prawo, na ulice Szeroką i dalej Węglową, prowadzące przez Głogową i Zofiówkę w kierunku Jastrzębia-Zdroju.

Po dotarciu do ulicy Pszczyńskiej (DK 933) należy skręcić w lewo, kierując się na wschód. Trasa ta biegnie do Pszczyny, będącej jednym z punktów do odwiedzenia w czasie opisywanej wycieczki. Jednak chcąc  uniknąć dużego natężenia ruchu, warto w okolicach stacji paliw MOYA skręcić w prawo, na Cieszyn. Następnie należy zjechać z niej w lewo po kilkuset metrach, na mniej uczęszczaną drogę, biegnącą wśród malowniczych pól. Po kolejnym skręcie w prawo rowerzysta kieruje się na południe, w stronę Golasowic, przez Zbytków aż do Strumienia.

ścieżka prowadząca przez pola Rowerzysta na trasie ma szansę podziwiać niesamowite widoki stworzone przez naturę

W miejscowości tej opisywana trasa rowerowa skręca na północny wschód. Drogą krajową nr 939 wiedzie ona wzdłuż brzegu Zbiornika Goczałkowickiego przez Wisłę Małą i Wisłę Wielką. Po dotarciu do Łąki warto poświęcić chwilę na odkrycie atrakcji zlokalizowanych wokół jeziora, ale i w położonej na północ Pszczyny. Powrotny etap wycieczki rowerowej po Śląsku prowadzi początkowo na zachód przez Porębę i Brzeźce. W okolicach Mizerowa trasa skręca na północ, w kierunku Żor, po drodze przejeżdżając m.in. przez Kryry, Suszec i Rudziczkę. Na tym etapie miłośnik turystyki rowerowej ma do przejechania ostatni fragment trasy. Szeroka i wyjątkowo komfortowa do jazdy ulica Rybnicka, następnie przechodząca w Żorską, prowadzi obok lotniska Gotartowice aż do centrum miasta, w którym rozpoczęła się powyższa wyprawa rowerowa.

Przez jakie miejscowości biegnie trasa? 

Rybnik – Świerklany – Jastrzębie-Zdrój – Golasowice – Zbytków – Strumień – Wisła Mała – Wisła Wielka – Łąka – Goczałkowice – Pszczyna – Poręba – Brzeźce – Mizerów – Kryry – Suszec – Rudziczka

Mapa i ślad GPX

Dojazd do trasy

Do Rybnika prowadzi szybka i wygodna trasa z Katowic. Do miasta można dotrzeć także komfortowo samochodem np. z Krakowa. Planując trasę z Gliwic, warto raczej skorzystać z usług PKP. Pociągi kursują do Rybnika również m.in. z Katowic i Opola. Warto zaznaczyć, że w okolicach śródmieścia wyznaczona została strefa płatnego parkowania. Samochód można zostawić na jednym z wielu parkingów miejskich lub pozostawić poza centrum.

Atrakcje na trasie

Rozpoczynając wycieczkę rowerem po Śląsku, warto także poświęcić nieco czasu, aby odkryć atrakcje Rybnika. Na pierwsze ciekawe miejsca można natknąć się już podczas dojazdu do wyznaczonego początku wyprawy. Miasto to słynie bowiem z największej w Polsce ilości rond. W roku 2023 było ich ponad 40. Co więcej, wiele ze skrzyżowań o ruchu okrężnym zostało zagospodarowanych tak, aby nie tylko pełnić funkcję użytkową, ale i dekoracyjną. Kolorowe kule, figura żużlowców, a nawet wieża Eiffla – to tylko kilka przykładów instalacji, które można zobaczyć na rondach w Rybniku.

Co warto zobaczyć w Rybniku?

W tym malowniczym mieście położonym na Górnym Śląsku warto zwiedzić przede wszystkim śródmieście. Atrakcją, której nie można przegapić, jest bez wątpienia okazała Bazylika Świętego Antoniego. Majestatycznie wznosząca się budowla z charakterystycznymi dwoma wieżami leży na końcu doskonale utrzymanego deptaku. Prowadzi on do niej aż z rynku. Główny plac w Rybniku to doskonałe miejsce na postój. Znajduje się tu urokliwa fontanna, ławeczki, kawiarnie, restauracje, cukiernie i lodziarnie, więc każdy turysta znajdzie coś dla siebie.

Inne ciekawe miejsce, które można zwiedzić w pobliżu centrum Rybnika to:

  • Galeria Sztuki Rzeczna – w otwartym w marcu 2024 obiekcie odbywają się wystawy malarstwa, rzeźby i fotografii, spotkania tematyczne oraz inne wydarzenia kulturalne;

  • kąpielisko Ruda – spory ośrodek rekreacyjno-sportowy z basenami zewnętrznymi, zjeżdżalniami, boiskami i placem zabaw;

  • Bulwary nad Nacyną – długa, dobrze utrzymana droga asfaltowa z wyznaczonym pasem ruchu dla pieszych i rowerzystów biegnąca wzdłuż rzeki. Na trasie znajduje się wiele ławeczek, na których można odpocząć i podziwiać okolicę. Uważni obserwatorzy w czasie spaceru bądź przejażdżki mogą spotkać kaczki i nutrie;

  • Kampus Park – park tematyczny, w którym często organizowane są imprezy plenerowe. Na terenie obiektu znajduje się plac zabaw, siłownia pod chmurką, niewielkie oczko wodne, głazy do wspinaczki, ale też przestrzeń, gdzie umieszczono urządzenia wyjaśniające zjawiska fizyczne i chemiczne.

Pszczyna – atrakcje

Co zwiedzić w Pszczynie? Odpowiedź jest prosta. W pierwszej kolejności w warto zobaczyć zamek i otaczający go rozległy park krajobrazowy utrzymany w stylu angielskim. W dawnej rezydencji magnackiej wzniesionej na miejscu budowli z XV wieku mieści się obecnie muzeum. Na przestrzeni lat pałac był wielokrotnie przebudowywany. Obecny, neobarokowy kształt architektoniczny zyskał on w latach 1870–1876. Zamek w Pszczynie skrywa liczne ciekawostki. Jedną z nich jest fakt, że zachowały się w nim autentyczne, oryginalne meble. Dzięki temu przechadzając się po jego komnatach, można odbyć niezwykłą podróż w przeszłość.

Pszczyna to prawdziwa perła pod względem architektonicznym

We wschodniej części parku znajduje się kolejna ciekawa atrakcja Pszczyny. Zagroda Wsi Pszczyńskiej, bo o niej mowa, to skansen, w którym turyści mogą przechadzać się pośród zabytków drewnianej architektury ludowej Górnego Śląska. Na jego terenie znajduje się m.in. replika młyna wodnego z Bojszów, spichlerz z Czechowic (XVIII w.), ośmioboczna stodoła z Kryr (XVIII w.), chałupa z Grzawy (XIX w.) i kuźnia z Goczałkowic (XIX w.).

mapa parku w PszczynieObowiązkowym elementem zwiedzania jest pszczyński park

Przemierzając park otaczający zamek w Pszczynie, warto wybrać się również do pokazowej zagrody żubrów. Jest ona domem dla majestatycznego „króla puszczy”, ale i innych gatunków zwierząt, np. lisów, jeleni i saren. Na terenie obiektu znajduje się także centrum edukacyjne i restauracja.

Trasa dla fanów wypoczynku w siodełku rowerowym i nad wodą

W połowie wyprawy rowerowej, biegnącej trasą w formie pętli z Rybnika po terenach Górnego Śląska znajdują się dwa warte uwagi akweny wodne. Pierwszym z nich jest Zbiornik Goczałkowicki. Jezioro otoczone lasami dawnej Puszczy Pszczyńskiej to dom dla wielu gatunków ryb i ptactwa wodnego. Jego największą atrakcją jest piaszczysta plaża. Czysta woda jeziora zachęca do kąpieli i korzystania ze sprzętu wodnego, który można wypożyczyć niedaleko zbiornika. Na potrzebę turystów pieszych i rowerzystów stworzono tu też wygodną ścieżkę między Goczałkowicami-Zdrój a Zabrzegiem.

Dobrym miejscem na odpoczynek nad wodą jest też Jezioro Łąka. Jego dziki, zarośnięty zachodni brzeg to gratka dla wędkarzy. Wschodnią część wybrzeża stanowi betonowa zapora, po której można spacerować i jeździć na rowerze. Na południowo-wschodnim krańcu zbiornika zlokalizowany jest ośrodek MORiS z głównym kąpieliskiem.

pomost nad jeziorem GoczałkowickimMiłośnicy wodnych rozrywek z pewnością nie będą się nudzić nad jeziorem Goczałkowickim

Inne atrakcje na trasie z Rybnika do Jeziora Goczałkowickiego

Podróżując rowerem po Górnym Śląsku, można natknąć się na bardzo wiele atrakcji, zlokalizowanych w mijanych miastach lub ich okolicy. Do pierwszej kategorii w przypadku opisywanej wycieczki rowerowej należą m.in.:

  • Karuzela Juliusza Verne'a – od kilku lat na rynku w Żorach działa wyjątkowa atrakcja dla dzieci. „Żorzanka” składa się z 34 figur nawiązujących do twórczości powieściopisarza Juliusza Verne’a. Ozdobą karuzeli są też ręcznie malowane ilustracje na fasadzie. Malowidła ukazują Żory w przeszłości.

  • Twinpigs Park Rozrywki – park rozrywki przenoszący odwiedzających do świata amerykańskich westernów. Na jego terenie utworzono też kilka stref tematycznych, m.in. Las Vegas i Hawaje.

karuzela Juliusza Verne'aKaruzela Juliusza Verne'a nadaje magii żorańskiemu rynkowi

Miłośnicy dzikiej natury podczas wycieczki rowerowej po Śląsku z Rybnika nad Jezioro Goczałkowickie powinni zatrzymać się także w Wiśle Małej. Tam, nad brzegiem zbiornika, wznosi się wybudowana w 2023 roku wieża widokowa. 15-metrowa konstrukcja pozwala na obserwację licznych gatunków ptaków zamieszkujących te tereny. Wejście na nią jest bezpłatne.

Noclegi lub miejsca postojowe

Bogactwo atrakcji Rybnika, Zbiornika Goczałkowickiego, ale i liczne miejsca warte uwagi, takie jak Karuzela w Żorach, czy też Zamek w Pszczynie – to wszystko sprawia, że warto wycieczkę rowerową po Śląsku podzielić na dwa etapy, z noclegiem np. w położonej w połowie drogi Pszczynie.

Gdzie zjeść

Opisywana trasa rowerowa przebiega w pobliżu wielu godnych polecenia punktów gastronomicznych. Po pokonaniu mniej więcej połowy dystansu, warto zatrzymać się na posiłek np. w położonym nad brzegiem Jeziora Łąka bistro Decha u Lecha (Łąki, ul. Skargi 60). Sporo restauracji można znaleźć również w położonej niedaleko Pszczynie.

Dobrze wiedzieć

Przed wyruszeniem w trasę rowerem po Śląsku warto odwiedzić lokalnych przewodników, od których można zasięgnąć rady odnośnie godnych uwagi atrakcji. Punkt Informacji Miejskiej Halo! Rybnik (Jana III Sobieskiego 20) to doskonały przykład na to, jak takie obiekty powinny wyglądać. Jest to miejsce nowoczesne, kolorowe, pełne ciekawych gadżetów związanych z miastem i językiem śląskim. Co ciekawe, odwiedzają je nie tylko turyści. Jest to zasługa fantastycznej ekipy pracowników, ale i licznych wydarzeń kulturalnych, spotkań i warsztatów, które są tu organizowane.

Praktyczne wskazówki

Na wycieczkę z Rybnika po Górnym Śląsku nad Zbiornik Goczałkowicki warto wybrać się późną wiosną, latem lub wczesną jesienią. Z racji, że trasa nie jest zbyt trudna pod względem ukształtowania terenu, można wyruszyć w nią na rowerze szosowym lub gravelu.

Spory dystans do pokonania sprawia, że do wyprawy według powyższych wskazówek należy się dobrze przygotować. Niezwykle istotne jest odpowiednie wyposażenie. Kask rowerowy, profesjonalny, przewiewny strój kolarski, okulary przeciwsłoneczne oraz gadżety takie, jak GPS na rower, sprawne oświetlenie i dzwonek mogą znacznie poprawić komfort jazdy.

Opisywana trasa rowerowa biegnie przez duże miasta, w których bez trudu można uzupełnić zapasy. Mimo to warto mieć przy sobie wodę dla ugaszenia pragnienia oraz przekąski. Dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po wartościowe, dedykowane sportowcom napoje izotoniczne, a także żele i batony energetyczne.

Żeby szybko i sprawnie poradzić sobie ze zmianą pogody, ewentualnymi wypadkami i awariami jednośladu, należy pamiętać, aby spakować do sakw podróżnych lub torby na rower także:

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Góry w pigułce – rodzinna wyprawa na Szyndzielnię
Region Śląsk
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas 1 h
Dystans 4,2 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 96%, Bruk 4%
Co oznaczają parametry trasy?
13 zakrętów po pętli Hałcnów
Region Śląsk
Typ roweru Trekking
Czas 1 h
Dystans 6,3 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 98%, Bruk 2%
Co oznaczają parametry trasy?
Przez Beskid Śląski i Żywiecki – czerwona trasa rowerowa na Słowację
Region Europa rowerem, Śląsk
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas
Dystans 63 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 91%, Bruk 9%
Co oznaczają parametry trasy?
Dolnośląskie skarby: Trasa rowerowa przez historyczne miasta i zamki
Region Śląsk
Typ roweru MTB, Trekking
Czas 2 dni
Dystans 158 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 92%, Piach 4%, Kamienie 4%
Co oznaczają parametry trasy?