Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Autor trasy
Organizatorzy maratonu rowerowego „Piękny Zachód 501 km Non Stop
Piękny Zachód to szlak rowerowy, który w pełni zasłużył na swoją nazwę. Na przestrzeni 548 kilometrów na spragnionych przygód rowerzystów czekają wspaniałe krajobrazy oraz zróżnicowany teren. Dzięki licznym atrakcjom zlokalizowanym wokół trasy, stanowi ona rewelacyjną propozycję na kilkudniową wycieczkę, zwłaszcza dla zwolenników aktywnego wypoczynku na dwóch kółkach.
Niesulice → Świebodzin → Sulechów → Bojadła → Konotop → Nowa Sól → Kożuchów → Szprotawa → Bolesławiec → Lwówek Śląski → Złotoryja → Kamienna Góra → Lubawka → Kowary → Karpacz → Podgórzyn → Szklarska Poręba → Świeradów Zdrój → Leśna → Lubań → Żagań → Żary → Lubsko → Krosno Odrzańskie → Niesulice
Podróż warto rozpocząć i zakończyć nad urokliwym jeziorem Niesłysz – szczególnie jeśli wybieramy się tam w sezonie letnim. To obszar turystyczny z kąpieliskami, plażami i wypożyczalniami sprzętu wodnego. To także dobre miejsce do wynajęcia pierwszego noclegu ze względu na liczne oferty domków letniskowych czy kempingów.
Ruszając w trasę, początkowo kierujemy się do samego Świebodzina, w którym można obejrzeć chociażby monumentalny pomnik chrystusowy czy spędzić trochę czasu na klimatycznym starym rynku. Następnie droga zaprowadzi nas do Sulechowa – tutaj również nie brakuje atrakcji dla miłośników zabytków. Zobaczyć można między innymi zamek czy kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.
Opuszczając Sulechów zostawiamy na dłuższy czas cywilizację. Podążamy szosą wzdłuż biegu rzeki Odry – choć w pewnej odległości od samego brzegu – aż do kolejnej większej miejscowości, czyli Nowej Soli. To dobre miejsce na przystanek, gdzie można odpocząć czy zjeść ciepły posiłek w jednej z lokalnych restauracji. Z Nowej Soli kierujemy się do Kożuchowa. Następnie czeka nas kolejny dłuższy odcinek na południe, aż do Lwówka Śląskiego. Tam też zaczyna się dość charakterystyczna część trasy biegnąca wzdłuż rzeki Bóbr aż do Kamiennej Góry.
Dalej podążając tym szlakiem trafimy nad słynny Zalew Bukówka. Od tego miejsca wjeżdżamy już na odcinki górskie, także warto nabrać sił przed następnymi 80. kilometrami trasy. Do pokonania będziemy mieli zbocza trzech gór, osiągając w najwyższym punkcie nawet 800 metrów n.p.m. Gdy miniemy już Szklarską Porębę czeka nas opadający teren, prowadzący w kierunku turystyczno-uzdrowiskowej miejscowości, jaką jest Świeradów-Zdrój. W tym miejscu można oddać się regeneracji po bardzo wymagającym etapie górskim, korzystając z usług licznych lokalnych uzdrowisk.
Po wyjeździe ze Świeradowa czeka nas już łatwiejsza część trasy, prowadząca z powrotem w okolice Świebodzina. Na przestrzeni przeszło 200 km mijać będziemy miejscowości takie jak Leśna, Lubań, Iłowa, Żagań, Lubsko czy Krosno Odrzańskie. Po minięciu ostatniego z tych punktów ruszamy po dość płaskim terenie aż do jeziora Niesłysz, gdzie można wypocząć lub zażyć relaksującej kąpieli.
Ultramaraton Piękny Zachód 501 km startuje i kończy się w miejscowości Niesulice nad jeziorem Niesłysz. I jest to świetny punkt, żeby rozpocząć także turystyczną wyprawę tym szlakiem. Problemem może być jednak dotarcie do tej miejscowości, ze względu na brak pobliskich węzłów komunikacji publicznej. Możliwy jest dojazd PKP do oddalonego o ok. 12 km Świebodzina. Jeśli wybieracie się na szlak samochodem, to w Niesulicach nie powinno być problemu z długoterminowym parkingiem, zwłaszcza jeśli zdecydujecie się na wynajęcie pokoju w jednym z lokalnych ośrodków rekreacyjnych.
Trasę można rozpocząć także w innych punktach pętli, co powinno ułatwić dojazd komunikacją publiczną. Pociągiem można dotrzeć do miast takich jak Sulechów, Nowa Sól, Bolesławiec, Kamienna Góra, Szklarska Poręba czy Żagań.
Choć zawodnicy startujący w wyścigu nie mają czasu na zwiedzanie, to w okolicach wytyczonego szlaku nie brakuje atrakcji dla mniej spieszących się podróżujących. Coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy natury, jak i osoby zafascynowane architekturą czy historią regionu. Przyjrzyjmy się najciekawszym miejscom na trasie Piękny Zachód:
Świebodzin:
Sulechów:
Nowa Sól:
Szprotawa:
Bolesławiec:
Lwówek Śląski:
Złotoryja:
Kamienna Góra:
Kowary:
Karpacz:
Podgórzyn:
Szklarska Poręba:
Świeradów Zdrój:
Leśna:
Lubań:
Żagań:
Żary:
Krosno Odrzańskie:
Piękny Zachód to trasa rowerowa, którą najlepiej pokonywać segmentami. Sugerujemy przeznaczyć na nią 5 dni, wybierając cztery noclegi na różnych etapach trasy. Zależnie od naszego budżetu i preferencji można wybrać zakwaterowanie w hotelach, schroniskach czy na polach kempingowych.
Jeśli decydujemy się rozpocząć i zakończyć trasę nad jeziorem Niesłysz, to warto noclegu poszukać w Niesulicach. Szczególnie dwa obiekty są warte uwagi: Ośrodek Wypoczynkowy „Kormoran” oraz Ośrodek Wypoczynkowy „Tam Gdzie Zawsze”, gdzie można wynająć tanie zakwaterowanie, zostawić samochód na parkingu czy zjeść ciepły posiłek.
Dla zwolenników bliższego kontaktu z naturą na trasie dostępnych jest kilkanaście pól kempingowych, wśród których wyróżnić możemy:
Jeśli preferujecie tani nocleg pod dachem, można skorzystać z ofert regionalnych schronisk:
Noclegi | icoMiejsca do przechowywania rowerów | icoMożliwość umycia rowerów na miejscu | icoMożliwość zakwaterowania na jedną noc | icoMożliwość zameldowania się wieczorem |
---|---|---|---|---|
Agro-PustelnikPustelnik 26 58-410 Marciszów +48 785 493 001 | ok | ok | ok | ok |
BioRezydencja Główna 12 59-850 Świeradów-Zdrój + 48 508 955 225 | ok | ok | nominimum 2 noce | ok |
SkotopaskaDarnawa 23 66-213 Skąpe +48 503 074 085 | ok | ok | ok | ok |
Izerski PszczelnikSmolnik 54 59-820 Leśna +48 600 579 527 | ok | ok | ok | ok |
Szlak przebiega przez bogate kulturowo obszary województw lubuskiego i dolnośląskiego. To nie lada gratka dla osób lubiących próbować regionalnej kuchni. Zapewniamy, że na trasie nie brakuje miejsc, gdzie można zjeść dobrze i niedrogo!
W województwie lubuskim spotkamy się głównie z kuchnią napływową. Jej charakter wynika z dużej migracji ludności do tego regionu po II Wojnie Światowej, co nieodwracalnie wpłynęło na lokalne zwyczaje gastronomiczne. Warto przede wszystkim spróbować dań takich jak: niebecz z kapustą, zupa z kurek z dodatkiem pulpetów z sarniny, a także gołąbków w liściach winogron oraz farszówki jenińskiej. Na deser polecana jest szarlotka landsberska. W lokalnych sklepach można nabyć także takie artykuły jak ser kozi, kiełbasa żarska, wojnowska ryba na kwaśno, kapusta kwaszona nadnotecka.
Przemierzając ziemie Dolnego Śląska możemy za to spróbować przysmaków zarówno z kuchni polskiej, niemieckiej, jak i czeskiej. Najbardziej znane dania to: kluski śląskie, królik duszony ze śliwkami, żurek śląski, karp, a na deser: ciasto drożdżowe z cynamonową kruszonką.
Dla miłośników słodkości nieodzownym punktem wycieczki powinna być wizyta u Izerskiego Pszczelnika w Smolniku. Choć wymaga to zboczenia nieco z wyznaczonej trasy, to można tam spróbować wielu pysznych miodów naturalnego pochodzenia.
Polecamy zatrzymać się w kilku restauracja na trasie, serwujących kuchnię regionalną, jak i międzynarodową:
Wybierając się w okolice jeziora Niesław, nie zapomnijcie o spakowaniu stroju kąpielowego. Liczne kąpieliska oraz plaże publiczne zachęcają do wypoczynku, zwłaszcza po pokonaniu długiej i wyczerpującej trasy. To także dobre miejsce na dłuższy pobyt, w którym można oczyścić umysł przed powrotem do codzienności.
Ponad pół tysiąca kilometrów do pokonania to poważne wyzwanie, zwłaszcza w regionach górskich. Dlatego warto odpowiednio się do niego przygotować. Przed każdym odcinkiem należy bezwarunkowo sprawdzić stan roweru i wyposażenia, przygotować zapasy wody oraz przekąsek energetycznych. Duża część trasy przebiega z dala od miast, więc podstawowe narzędzia czy łatki do opon mogą okazać się niezbędne w przypadku awarii.
Choć szlak przebiega po odcinkach szosowych, to zdecydowanie nie powinno się zaniedbywać kwestii odpowiedniej odzieży i kasku, które zwiększą bezpieczeństwo oraz zadbają o odpowiedni komfort termiczny w trakcie długiej i wymagającej jazdy.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.