Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Autor trasy
Trasa z Bydgoszczy do Jastrowa pozwala zwiedzić wiele ciekawych miejsc. Z ważniejszych informacji – jest ona pętlą, w większości wiedzie przez drogi asfaltowe, a dystans do przejechania to prawie 214 km. Pokonanie takiej odległości zajmie około 11 godzin. Czas ten wydłuży się, gdy pojawi się ochota na zwiedzanie atrakcji. Wówczas należy się liczyć się z tym, że wycieczka nie będzie krótsza niż 14-15 godzin i zawsze można ją podzielić na dwa dni. Bez problemu znajdą się miejsce noclegowe, w których warto się zatrzymać. Pora więc ruszyć w drogę!
Nawet przy podzieleniu wycieczki na mniejsze odcinki, nie jest możliwe zabranie na nią dzieci. Wszystko przez szuter, piach i bruk, które znajdują się na trasie, ale sama odległość też jest wyzwaniem. Jakby tego było mało, występują również pagórki – przyda się więc kondycja fizyczna. Nie należy bagatelizować też ruchu samochodowego. Często drogę trzeba współdzielić z autami, stąd poleca się być ostrożnym, czujnym i maksymalnie skoncentrowanym. Tak długi dystans najlepiej jest przejechać na rowerze trekkingowym lub typu gravel. Te modele nie boją się wyzwań i dobrze radzą sobie na różnych nawierzchniach.
Start został wyznaczony w Bydgoszczy, a pierwszym celem jest wyjechanie z miasta. Należy więc kierować się do ulicy Unii Lubelskiej, która następnie zamieni się w Żeglarską. Przy okazji mija się Park im. Miłosz i Piotra. Następnie trzeba przejechać przez Brdę, a jeszcze później przez Kanał Bydgoski w stronę Łochowic i Potulic. Wygodny do poruszania się na rowerze asfalt z czasem przemieni się w szuter. Ciągnie się on aż do ulicy Spacerowej. Po wyjechaniu z miasta odcinki bez jezdni zdarzają się stosunkowo rzadko.
Po minięciu wspomnianych, mniejszych miejscowości, większą będzie miasto Nakło nad Notecią. Znajduje się ono około 7 km od Potulic. Tutaj można coś zjeść i trochę odpocząć. Stamtąd trzeba kierować się do Łobżenicy, w której są pierwsze istotne atrakcje turystyczne, ale to za około 30 km. Po drodze pojawi się Pałac w Dębnie i Jezioro Trzebońskie. Przy zbiorniku warto zrobić sobie krótką pauzę, np. na miejskiej plaży. Z uwagi, że gdzieniegdzie pojawiały się wzniesienia, miejscami kończył się asfalt i jeszcze należało uważać na samochody, chwila wytchnienia i rozprostowania kości będą dobrym ukojeniem. Łobżenica to kolejne miejsce, w którym można przez chwilę odpocząć (zwłaszcza, jeżeli postój nie był zaplanowany wcześniej). Do dyspozycji są park miejski i Stary Młyn.
Kierunkiem dalszej drogi będzie Złotów, a do przejechania prawie 90 km. Odcinek zrobi się nieco trudniejszy, bo często nie ma na nim asfaltu, a zastępuje go szuter i piach. W dodatku nie brakuje wzniesień i towarzystwa samochodów. Plusem jest na pewno to, że w Złotowie są idealne miejsca do odpoczynku – park miejski, czy Półwysep Rybacki. Tutaj też mieści się Hotel Zacisze, a wcześniej na trasie znajduje się Dom Gościnny pod Koziołkiem – oba oferują noclegi. W Złotowie nie można sobie odmówić odwiedzenia przynajmniej dwóch miejsc. Pierwszym z nich jest przepiękny Pałac Działyńskich, a drugim Promenada Ruiny Grody. W mieście nie brakuje też sklepów, więc nie ma przeszkód, by zrobić tu zakupy, np. prowiant na drogę.
Po wyjechaniu ze Złotowa, trzeba kierować się na Zalesie, mijając potem miejscowość Węgierce. Należy przejechać też przez Tarnówkę aż do Jastrowic. Warto uważać, ponieważ w niektórych miejscach pogarsza się nawierzchnia i asfalt może zamienić się w szuter, a nawet piach. Tuż za miejscowością Jastrowie są Ośrodek Wypoczynkowy „Leśna Chata” (to dobre miejsce na nocleg) nad Jeziorem Jastrowie Wielkie oraz wysadzony most na rzece Gwdzie.
Trasa wiedzie znów przez mijane na początku miasto Złotów. Przed nim znajduje się Uroczysko Jary, czyli rezerwat przyrody. Za Złotowem należy kierować się na Śmiardowo Złotowskie. W odstępie kilkunastu kilometrów są też dwie atrakcje turystyczne w postaci Wodospadu Dorotowo oraz Pałacu Sypniewo. Dalej, już w Byszewie można ujrzeć Stary Kościół, ale również odpocząć przy miejscowych zbiornikach wodnych i podziwiać widoki.
Pora powoli pomyśleć o powrocie do Bydgoszczy – zostało do przejechania około 56 kilometrów. Ten odcinek może umilić okoliczna przyroda, wynagradzając brak dobrej nawierzchni przed samym miastem.
Trasa zaczyna się w Bydgoszczy obok dworca PKP, czyli miejsca dobrze skomunikowanego. Do tej miejscowości można dojechać też własnym autem i zostawić na znajdującym się obok parkingu. Istnieje też opcja dostania się na start autobusem, ale dworzec PKS jest oddalony o kilka km.
To na tyle długa wycieczka, że warto zorganizować sobie jakiś nocleg. Wiele hoteli znajduje się w samej Bydgoszczy, więc ze znalezieniem miejsca do spania nie powinno być problemów. Na samej trasie można szukać go również w Złotowie lub w mniejszych miejscowościach. W okolicy jest sporo jezior, wokół których znajdują się domki letniskowe, ośrodki wypoczynkowe, a nawet campingi.
Na trasie nie brakuje też miejsc postojowych na krótki odpoczynek. Wiele propozycji zostało opisanych wyżej.
Już w Złotowie znajduje się godna polecenia restauracja – Cechowa po Kuchennych Rewolucjach Magdy Gessler z dobrymi opiniami. Warto zjeść też w Jastrowiu, a zapasy drobnego prowiantu, czy wody uzupełniać w mijanych po drodze sklepach spożywczych.
Obiad można zaplanować w:
Trasę (nie tylko z uwagi na dystans) nie poleca się przejechać w sezonie jesienno-zimowym. Przez złe warunki atmosferyczne, mróz i opady może nie być przyjemnie. Jeżeli ktoś nie ma odpowiedniej kondycji lub po prostu nigdy nie jechał tak daleko na dwóch kółkach lepiej, aby wybrał inną opcję. Na stronie CentrumRowerowe.pl jest wiele propozycji tras, które mogą przypaść do gustu. Ponadto miejscami fatalna nawierzchnia może przysporzyć problemy.
W taką podróż koniecznie trzeba sprawdzić stan techniczny roweru, zabrać podstawowy zestaw naprawczy, zaopatrzyć się w kask i oświetlenie. Niezbędna może okazać się nawigacja i smartfon z dostępem do sieci internetowej. Powerbank też warto spakować. Dobrze też sprawdzić aktualne warunki pogodowe, informacje o zamkniętych z powodu remontów drogach czy zmianach w ruchu.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.