Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Autor trasy
Malownicza trasa prowadzi do zatoki, gdzie rozciąga się przepiękne jezioro Solina. Tutaj, w otoczeniu niezwykłej przyrody, można znaleźć prawdziwy raj dla miłośników odpoczynku na plaży. To miejsce, w którym wygrzejesz się na słońcu, delektując się widokiem na taflę jeziora i majestatyczną tamę, która wyłania się w oddali. Wybierz się w niezapomnianą podróż przez urokliwe tereny Soliny, gdzie natura ukazuje swoje piękno.
Ta niedługa — bo licząca tylko 19,4 kilometra — pętla skrywa w sobie mnóstwo atrakcji, które będzie można stopniowo odkrywać. Szacowany czas jazdy to 1 godz. 30 minut, więc można spokojnie wyskoczyć na nią po południu, nie martwiąc się tym, że zabraknie czasu.
Trasa w większości przebiega po ulicach asfaltowych, jedynie 26% to nawierzchnia brukowana. Pętla prowadzi po drogach publicznych, na których odbywa się ruch samochodowy. Da się ją przejechać na różnych typach rowerów - trekkingowych, gravelach, crossach, czy MTB, warto jednak mieć na uwadze to, że pod koniec trzeba pokonać długi i stromy podjazd.
Pętla rozpoczyna się w miejscowości Sakowczyk i prowadzi aż do wsi Werlas. Czeka tam lekki zjazd — choć to niekoniecznie powód do radości, ponieważ to, co było z górki, trzeba będzie później podjechać. Po drodze warto zwrócić uwagę na charakterystycznego Stara 25, który stoi po prawej stronie i jest pomalowany na jaskrawe kolory. To miejsce to Zagroda Żbyr, prawdziwa perełka muzyki i bluesowego klimatu.
Można też zajrzeć do retorty — pieca służącego do wypalania węgla drzewnego — dobrze znanego miłośnikom Watahy, serialu, którego akcja toczyła się właśnie w Bieszczadach.
Trasa prowadzi do końca zatoki, gdzie można zrelaksować się nad brzegiem jeziora. Warto tu trochę powylegiwać się na plaży, korzystając z ładnej pogody, i podziwiać tamę w oddali. W drodze powrotnej należy kierować się do miejscowości Zawóz, w której będzie można odwiedzić „cypelek”, ale możliwe jest też ominięcie tej części trasy. W trakcie powrotu będzie kilka miejsc, gdzie można zatrzymać się i podziwiać panoramę jeziora.
Ostatnie cztery kilometry to podjazd. Będzie także stromy zjazd po szutrowej drodze — warto zastanowić się, czy zjechać z niego, czy sprowadzić rower, ponieważ występują koleiny, które mogą sprawiać trudności mniej zaprawionym kolarzom.
Można dojechać PKS-em, ale zdecydowanie najwygodniej będzie samochodem, który zostawisz na dużym „dzikim” parkingu zaraz przy trasie wycieczki.
Punkt widokowy na Jezioro Solińskie — tutaj będziesz podziwiać rozległą taflę jeziora, które jest otoczone malowniczymi górami Bieszczadów. Widok jest szczególnie zachwycający o wschodzie słońca, kiedy odcienie nieba i jeziora przybierają niesamowite barwy. To idealny punkt na odpoczynek i chwilę relaksu.
Zagroda Żbyr — jeżeli chcesz poznać prawdziwy klimat Bieszczad, koniecznie musisz odwiedzić tę Zagrodę. Nikt nie zaprzeczy, że to miejsce z „duszą”. Odwiedzając Żbyr nastaw się na dobrą muzykę i pyszne jedzenie w przystępnych cenach. Przy odrobinie szczęścia poznasz niezwykłą historię baru i nasiąkniesz jego autentycznym klimatem.
Zatoka Michała "Giera" Giercuszkiewicza — skrywa historię i dziedzictwo legendarnego perkusisty zespołu Dżem. Warto na chwilę zatrzymać się, zostawić rower i zejść na dół, nad brzeg jeziora. Tam będzie okazja zobaczyć tratwę, na której mieszkał sam „Giero”.
Panorama na tamę w Solinie — malowniczy punkt z nowo wybudowaną wieżą widokową, na którą można wejść, wspinając się po drewnianych schodach. Z wieży rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na Jezioro Solińskie.
Przystań Marina Zawóz — doskonałe miejsce do odpoczynku i relaksu nad wodą oraz do eksplorowania uroków Bieszczad. Jej położenie nad Jeziorem Solińskim i szeroka oferta atrakcji czynią ją popularnym punktem zarówno dla turystów poszukujących aktywnego wypoczynku, jak i tych, którzy pragną delektować się spokojem przyrody.
Po drodze z łatwością znajdziesz lokalizację, w której odpoczniesz i zregenerujesz siły. Z racji dystansu planowanie noclegu nie jest konieczne. Chyba że ma to być część wypoczynku nad jeziorem. Wówczas warto skorzystać z oferty licznych hoteli i gospodarstw agroturystycznych.
Wspomniany wcześniej Star 25 i Zagroda Żbyr to idealne miejsce na postój i próbowanie lokalnych potraw w przystępnych cenach. Do tego można tam kupić produkty rzemieślnicze. Nadal czuć tam ducha Michała "Giera" Giercuszkiewicza, członka zespołu Dżem.
Z uwagi na podjazdy trasa polecana jest osobom o dobrej kondycji i nie jest odpowiednia dla dzieci. Nie tylko ze względu na przewyższenia, ale także na ruch samochodowy. Należy również zwracać uwagę na znaki „Uwaga niedźwiedź”. Trasa styka się z Małą Pętlą Bieszczadzką.
Wybierając tę trasę, na pewno warto wziąć ze sobą lampki i kask. To poprawi widoczność i bezpieczeństwo na szlaku. Do tego należy zabrać multitool i łatki, w razie, gdyby przydarzyła się jakaś awaria. Z uwagi na przebieg pętli może być ciężko znaleźć serwis rowerowy, więc trzeba pomyśleć o podstawowych narzędziach, jak skuwacz i spinka do łańcucha.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.