Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Autor trasy
Trasy rowerowe na Śląsku mają bardzo dobrą opinię, a liczba turystów z roku na rok się zwiększa. Mimo że region jest wciąż kojarzony z industrialnym i miejskim krajobrazem, wystarczy oddalić się 10 kilometrów od centrum miasta, aby znaleźć las pełen różnych tras rowerowych, z Katowic można swobodnie tam dojechać w kilkanaście minut.
Historyczna dzielnica Zadole aktualnie jest częścią Katowic, to właśnie tam, w miejskim parku wyznaczono początek 45-kilometrowej pętli po Lasach Panewnickich.
Pierwsze 3 prowadzą na północ przez peryferia miasta a biegnące tam tory kolejowe, stanowią swoistą granicę zabudowań, za nimi znajdują się już lasy i początek Uroczyska Buczyna. Aby jechać zgodnie z opisywaną trasą, warto posługiwać się nawigacją z wgranym śladem GPS, ponieważ po drodze jest wiele, przecinających się w różnych miejscach, leśnych tras rowerowych i można nieumyślnie nadłożyć nawet kilkanaście kilometrów.
Drogi z ruchem samochodowym stanowią niecałe 40% trasy, lecz w większości biegną przez tereny zabudowane z chodnikiem lub wyznaczonym poboczem, dlatego na ten przejazd można wybrać się z dziećmi. 60% całości wyznaczonej odległości to głównie asfalt, na pozostałych 40 dominuje piach, szuter, trawa oraz kamienia. Z tego względu najlepiej wybrać rower z szerszymi oponami jak np. MTB, trekkingowy czy crossowy. Warto zabezpieczyć się przed błotem, które może występować na leśnych fragmentach, zwłaszcza po deszczu.
Trasa prowadzi dalej do Halemby, południowej dzielnicy Rudy Śląskiej i kolejno przez Chudów, Mikołów i Śmiłowice, odcinek charakteryzują mało uczęszczane przez samochody wiejskie drogi asfaltowe i szutrowe.
Leśny teren znów zaczyna się przy dolinie Jamny, za nią należy kierować się w stronę akwenu Starganiec, tam można odpocząć na ogólnie dostępnej plaży, aby mieć siłę na ostatnie 4 kilometry.
Park Zadole, który jest wyznaczonym miejscem startu trasy, znajduje się 1,5 kilometra od stacji PKP Katowice Piotrowice. Na wymieniony dworzec można dojechać pociągiem Kolei Śląskich z dworca głównego w Katowicach.
Niedaleko głównej stacji PKP w Katowicach znajduje się również międzynarodowy i krajowy dworzec autobusowy. PKS mieści się 600 metrów dalej na ul. Sądowej 5.
Dla tych, którzy nie znają rejonów górnego śląska, a lubią wycieczki rowerowe, dużym zaskoczeniem będą Katowice. Atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć, są najczęściej zlokalizowane w obrębie miasta, jednak poza jego granicami również można się dobrze bawić. Katowickie atrakcje potrafią zatrzymać na dłużej dlatego, mimo że trasa zajmuje kilka godzin, dobrze później wygospodarować czas na zwiedzanie miasta.
Przejechanie przedstawionej pętli zajmuje między 2 a 3 godzinami, w zależności od stopnia zaawansowania uczestników, tempa oraz liczby zaplanowanych odpoczynków na trasie.
Na poszczególnych kilometrach trasy znajdują się liczne miejsca postojowe oraz punkty widokowe.
Trasa w większości prowadzi po mniejszych miejscowościach, wsiach i peryferiach miast, więc poza sezonem punkty gastronomiczne mogą być zamknięte. W prowiant na przejazd można zaopatrzyć się w większych dyskontach w Katowicach lub Rudzie Śląskiej. Tam również jest najwięcej restauracji lub kawiarni.
Na przejazd po Lasach Panewnickich można wybrać się o każdej porze roku, jednak ze względu na ilość szutrowych i leśnych ścieżek najlepiej to zrobić, kiedy jest stosunkowo sucho. Po deszczu niektóre odcinki mogą być trudne w przejechaniu lub mocno błotniste.
W Parku Zadole przez cały rok funkcjonuje basen, latem dodatkowo można korzystać z części zewnętrznej.
W niewielkiej odległości od trasy nie ma niestety punktów napraw rowerów, serwisy znajdują się za to w Katowicach lub Rudzie Śląskiej.
Warto więc zaopatrzyć się w najpotrzebniejsze narzędzia. Na odcinkach prowadzących przez las dobrze kierować się śladem GPS, można zbłądzić i niepotrzebnie kluczyć wokół.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.