Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Autor trasy
Podróżnik i fotograf, prowadzi bloga SuperGlob (szukaj go na Facebooku!). Autor trasy rowerowej wraz z dokumentacją fotograficzną "Do Pałacu w Mosznej" i wielu innych.
Propozycja wycieczki opublikowana została, dzięki uprzejmości Wydziału Promocji Urzędu Miasta Opola. Na stronie internetowej instytucji znajdziesz opisy innych szlaków, prowadzących w równie ciekawe miejsca regionu:
Pałacowy blichtr i wspaniałe okoliczności przyrody to kwintesencja trasy rowerowej z Opola do Pałacu w Mosznej. Krótka, jednodniowa wycieczka stanowi doskonałą propozycję na rodzinne spędzenie wolnego czasu. Niesamowite wrażenia gwarantowane!
Trasy rowerowe po województwie opolskim obfitują w mnóstwo atrakcji. Jedną z ciekawszych propozycji na rodzinne spędzenie czasu jest pętla z Opola do zamku w Mosznej. To 77-kilometrowy szlak, który początkującym rowerzystom może zająć od 4 do 8 godzin. Na trasie czeka mnóstwo atrakcji - zamki, pałace, zabytkowy browar, prószkowska starówka. Nie zabraknie także wspaniałych okoliczności przyrody.
Wycieczka rowerowa do Pałacu w Mosznej to doskonała propozycja dla miłośników rowerów crossowych, trekkingowych i graveli. Wiedzie przez zróżnicowane nawierzchnie od asfaltu, przez szuter po drogi gruntowe. Na trasie należy zachować dużą czujność, ponieważ nie ma na niej oznaczeń. Najlepszym i najwygodniejszym rozwiązaniem jest kierowanie się śladem GPX. Wyjątek stanowi odcinek Bory Niemodlińskie - zamek w Mosznej, który pokrywa się z niebieskim szlakiem rowerowym. Zaproponowana przez Przemysława Supernaka trasa nie jest częścią żadnego większego szlaku.
Przygodę rozpoczynamy w Opolu, na moście spacerowym, skąd kierujemy się w stronę Wójtowej Wsi. Następnie jedziemy przez Winów, Chrząszczyce, Złotniki, Prószków, Kopalinę i Racławiczki, aby dotrzeć do punktu głównego wycieczki - Mosznej. Drogą powrotną zataczamy pętlę. Kolejnymi punktami na trasie będą Zielina, Kujawy, Racławiczki, Ścigów, Strzeleczki, Dobra, Gwoździce, Rogów Opolski, Dąbrówka, Zimnice Małe i Zimnice Wielkie. Trasę kończymy w Opolu.
Trudności na trasie
Opole, jako stolica województwa, jest miejscowością bardzo dobrze skomunikowaną z niemal każdym większym miastem w Polsce. Bez większych problemów znajdziesz dla siebie wygodne połączenie komunikacji publicznej. Zarówno PKP, jak i PKS mogą być alternatywą dla przyjazdu samochodem.
Jednym z ciekawszych turystycznie miejsc na trasie jest niewielki Prószków. Będąc tam, warto zobaczyć barokowy kościół św. Jerzego. Świątynia stoi na pl. Zawadzkiego 19. W pobliżu, na prószkowskim rynku, możesz odpocząć wśród urokliwych kamieniczek, które skrywają długą historię miejscowości. Nie każdy wie, że to miasto kilkakrotnie traciło i odzyskiwało prawa miejskie. Po raz pierwszy nadane zostały w 1560, zabrano je w 1915, by ponownie uzyskać w 2004.
Ciekawa jest także historia browarnictwa w Prószkowie, która sięga końca XVIII wieku. Miasto w XIX wieku rozsławił na cały świat browar Krombholtza, którego towary można było kupić nawet w Stanach Zjednoczonych. Warzono tutaj odmiany: jasne Lagerbier, słodowe Malzbier, pilsnera oraz piwo typu monachijskiego Münchner. Przedsiębiorcy sprzedawali także wodę mineralną, lemoniadę oraz popularne cygara. Imperium Krombholtzów upadło po I Wojnie Światowej. Budynki zostały jednak zachowane do dziś. Współcześnie działa tam Dom Opieki Społecznej. Zobaczysz go, przejeżdżając w okolicach ulicy Zamkowej.
Zamek Prószkowskich (ul. Piastowska 8) uznawany jest za najważniejszy zabytek w mieście. Nic dziwnego, ponieważ został wybudowany przez właściciela miejscowości - Georga von Proskau w 1563 roku. To renesansowy pałac o cechach palazzo in fortezza, w którym mieści się dzisiaj Dom Pomocy Społecznej. Możliwe jest zwiedzanie po wcześniejszym umówieniu się telefonicznie.
Jednym z najpiękniejszych przyrodniczo miejsc na opolskiej trasie rowerowej będą Bory Niemodlińskie. To jedne z najbardziej rozległych terenów leśnych rozpościerających się w okolicy górnej części Odry. Wyróżniają się przede wszystkim typowym dla niżu poszyciem leśnym - drzew liściastych i mieszanych.
Przejeżdżając przez gminę Prószków będziesz także na terenie rezerwatu przyrody Przysiecz. To teren wyjątkowy ze względu na pozostałość starodrzewia modrzewia sudeckiego. Około 200-letnie drzewa są w schyłkowej fazie rozwoju.
Najważniejszym punktem wycieczki jest wizyta w kompleksie zamkowo-parkowym w Mosznej. To miejsce niezwykłe - jeden z najbardziej popularnych i charakterystycznych zabytków w województwie opolskim. Wybudowany został w XVII wieku w stylu barokowym, a w późniejszym czasie (przełom XIX i XX w.) rozbudowano go o neogotycką, wschodnią część z oranżerią oraz zachodnie, neorenesansowe skrzydło. Wyjątkowy zamek w Mosznej to 365 pomieszczeń oraz aż 99 wież i wieżyczek. Całość otula ogromny, ponad 200-hektarowy park. Wstęp na teren pałacowo-parkowy jest płatny - 18 zł, zwiedzanie komnat - 26 zł.
Opolskie trasy rowerowe wiodą przez wiele innych, imponujących zamków i pałaców. Po drodze będziesz przejeżdżać także w okolicy pałacu w Dobrej. To wspaniały neogotycki budynek powstały w połowie XIX w. z inicjatywy hrabiego Hermanna von Seherr-Thoss. Chociaż od lat popadał w ruinę, a konserwatorzy określali szanse na jego odbudowę, jako nikłe, trwają prace rewitalizacyjne. Pałac od lat przyciąga artystów - jest miejscem, w którym odbywają się plenery malarskie.
Kolejnym przystankiem na trasie będzie zamek w Rogowie Opolskim wybudowany w stylu renesansowym w XVI w. przez rodzinę Rogoyskich. Obecnie znajduje się w nim filia biblioteki z cennymi starodrukami. Możliwe jest zwiedzanie parteru pałacu codziennie o pełnych godzinach od 11.00 do 16.00. Innym, powstałym z inicjatywy rodziny Rogoyskich, pałacem jest neobarokowy Pałac von Teichmann- Logischen z XVIII w., który będziesz mijać w Dąbrówce Górnej. Znajdziesz go tuż przy głównej drodze, po wschodniej części wsi. Współcześnie będzie pełnić funkcje hotelowe - odnowiono już fasadę i trwają prace we wnętrzach.
Na szlaku przejedziemy także w okolicy Pałacu w Kujawach. To powstała pod koniec XIX wieku siedziba rodziny Winkler. Obecnie niestety nie jest dostępna do zwiedzania. Po wojnie mieściła się tu stadnina koni, biblioteka czy mieszkania. Dzisiaj teren należy do prywatnego właściciela.
Bez wątpienia miejsca postojowe na trasie rowerowej będą w dużej mierze pokrywały się z atrakcjami mijanymi po drodze. Miło odpocząć w cieniu drzew Borów Niemodlińskich, jak i korzystać z chłodu, jaki dają mury zamku Prószkowskich, pałacu w Dobrej czy zamku w Rogowie Opolskim. Na swojej drodze trafisz także na kilka wiat turystycznych przeznaczonych do odpoczynku.
Opole dysponuje bardzo szeroką bazą noclegową. Bez problemu znajdziesz tam miejsce do spania dostosowane do swoich preferencji - hotel, hostel czy mały pensjonat. Bardzo ciekawą możliwością jest jednak regeneracja w hotelu znajdującym się w Zamku w Mosznej. Okazja do spędzenia nocy w prawdziwym pałacu nie zdarza się zbyt często. Ze względu na dużą popularność miejsca, warto wcześniej zarezerwować pokój.
Pałacowa restauracja znajdująca się przy hotelu w Zamku w Mosznej jest jedną z ciekawszych propozycji na zjedzenie ciepłego posiłku na szlaku. Trasa rowerowa biegnie także przez Rogów Opolski, gdzie w ośrodku konferencyjno-szkoleniowym możesz zjeść smaczny posiłek. Najwięcej knajp ze zróżnicowaną kuchnią znajdziesz oczywiście w samym Opolu.
Trasę do Pałacu w Mosznej bez problemu powinieneś pokonać przez cały rok. Planując wycieczkę warto rozważyć wyjazd na przełomie kwietnia i maja. Wiosna to nie tylko czas, gdy szlak jest wyjątkowo piękny ze względu na rozkwitającą naturę, ale jest także synonimem Muzycznego Święta Kwitnących Azalii - uczty dla koneserów muzyki klasycznej.
Część trasy rowerowej pokrywa się z niebieskim szlakiem. Nie oznacza to jednak, że warto zrezygnować z podążania za śladem GPX. Tuż za miejscowością Racławiczki brakuje znaków. Kierując się w stronę Popowickiego lasu przygotuj się na niedogodności. Trasa jest nie tylko bardzo kręta, ale także bywa zarośnięta. Łatwo przeoczyć również skręt w lewo z głównej drogi gruntowej.
Przygotowując się na trasę zabierz ze sobą prowiant, apteczkę oraz narzędzia naprawcze. Trasa prowadzi wśród przepięknych zamków i pałaców, więc warto zabrać ze sobą aparat fotograficzny.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.