Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Autor trasy
Miłośnik dwóch kółek i pasjonat fotografii. Najbliższą, ale również nieco dalszą okolicę, przemierza zarówno w siodełku rowerowym, jak i pieszo.
Swoje poszukiwania najciekawszych atrakcji z Polski oraz innych zakątków Europy, dokumentuje na blogu: roweromaniakk
Odkrywając szlaki rowerowe Opolszczyzny oraz województwa łódzkiego warto wybrać się na pętlę z Olesna do Wielunia. Ta trasa jest doskonałym dowodem na to, że czasem niepozorne miasteczka i wsie potrafią skrywać architektoniczne perełki. Nie brakuje na niej w szczególności sakralnych budowli z drewna, których historia sięga nawet średniowiecza.
Proponowaną trasę można zaliczyć do tych łatwiejszych – na których odnajdą się nie tylko osoby doświadczone, ale i początkujący rowerzyści. Wzniesienia nie są szczególnie wymagające, a spory odcinek prowadzi po bezpiecznych ścieżkach rowerowych. O ile odległość 96 kilometrów nie będzie zbyt dużym wyzwaniem dla dzieci, w tę podróż można wybrać się wraz z rodziną.
Podczas tej wycieczki dobrze sprawdzą się wszechstronne rowery trekkingowe lub crossowe. Pozwolą na komfortowe przemieszczanie się zarówno po asfaltowych drogach i ścieżkach rowerowych, jak i po krótkich, szutrowych fragmentach trasy.
Przebieg trasy:
Olesno – Boroszów – Gorzów Śląski – Praszka – Ożarów – Wieluń – Praszka – Gorzów Śląski – Boroszów – Olesno
W Oleśnie podróż warto zacząć od kościoła św. Michała Archanioła, usytuowanego tuż obok niewielkiego rynku. Stamtąd należy kierować się na północ, dojeżdżając do ulicy Gorzowskiej (DW 487). Tam rozpocznie się ponad 10-kilometrowy, dość prosty odcinek ścieżki rowerowej, biegnącej głównie w otoczeniu lasów. Prowadzi ona najpierw do Boroszowa (gdzie warto na chwilę zjechać, aby zobaczyć kościół Marii Magdaleny), a następnie Gorzowa Śląskiego (tam trafić można na ślady dawnej kolei wąskotorowej) oraz Praszki.
Kolejny etap to podróż ulicą Wieluńską oraz Drogą Krajową numer 45. Na rozstaju dróg we wsi Wierzbie najlepiej skręcić w lewo, kierując się do pobliskiego Ożarowa. Następny punkt podróży to Wieluń. Atrakcje i ciekawe miejsca, które tam czekają, dostarczą nieco rozrywki. Po przejechaniu miasta można wyruszać w drogę powrotną.
Jako że trasa jest pętlą, opcji dojazdu jest co najmniej kilka. Jedną z nich jest oczywiście przyjazd samochodem, gdyż na miejscu nie brakuje miejsc parkingowych.
Inną opcją jest pociąg, co wydaje się zdecydowanie bardziej komfortowe niż przewożenie roweru autokarem. Do Olesna za pośrednictwem PKP dojechać można m.in. z Poznania, Wrocławia, Częstochowy, a nawet Szczecina. Przez Wieluń kursują natomiast pociągi m.in. z Krakowa i Piły.
Prowadząca przez Wieluń i Olesno trasa obfituje w zabytki, będące świadectwem życia codziennego i wiary minionych pokoleń. Mijane kościoły, choć niejednokrotnie uderzają skromnym wyglądem zewnętrznym, w środku zachwycają elementami wystroju z różnych epok. Zwłaszcza organizując wycieczki rowerowe z dziećmi, warto szukać miejsc z historią, a tych na opisywanej pętli nie brakuje.
Na co zwrócić uwagę?
Ta trasa to świetna propozycja na jednodniową wycieczkę, dlatego nie ma potrzeby rezerwacji noclegu. Chcąc zostać dłużej w okolicy, aby dokładniej zwiedzić Opolszczyznę na rowerze, najłatwiej skorzystać z bazy noclegowej w Oleśnie. Dobrym wyborem jest też Wieluń. Atrakcje w tym mieście, jak i jego okolicy mogą zachęcać do dalszej eksploracji.
Chcąc zrobić sobie przerwę będąc już na trasie, skorzystać można z dedykowanych punktów, choćby w Gorzowie Śląskim lub Praszce. Natomiast jeszcze w Oleśnie, blisko kościoła św. Anny, znajduje się wiata dla rowerzystów z małym warsztatem, pozwalająca na naładowanie urządzeń elektronicznych.
Na dystansie bliskiemu 100 kilometrów, trzeba zaplanować przerwę na porządny posiłek. Po drodze można zatrzymać się w jednej z restauracji czy barów. Nie chcąc jeść w zupełnie nieznanym sobie miejscu, jeszcze przed wyjazdem warto przygotować sobie listę miejsc, które aktualnie cieszą się popularnością i dobrymi opiniami.
Dobrze jest też zabrać nieco prowiantu ze sobą na trasę. Dodające energii batoniki, żele energetyczne, banan czy ulubiona kanapka powinny znaleźć się w ekwipunku. Nie można też zapomnieć o rezerwie wody w bidonach lub bukłaku. Na wypadek konieczności uzupełnienia zapasów, najlepiej mieć przy sobie gotówkę, gdyż nie wszędzie można płacić kartą.
Na tę trasę warto się wybrać wiosną i latem, kiedy okoliczności przyrody sprzyjają dłuższym podróżom i dodają uroku krajobrazowi. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba przygotować się na nagłe pogorszenie pogody. Lekka kurtka przeciwdeszczowa i bluza, powinny znaleźć się w plecaku, torbie lub sakwie. Z pewnością warto postawić na którąś z tych opcji przechowywania drobnego, rowerowego bagażu. Nie można zapomnieć też o czapce na głowę oraz kasku, a oczy muszą być chronione przez okulary przeciwsłoneczne.
Dobrym pomysłem jest spakowanie w podróż małej pompki, zapasowej dętki lub zestawu łatek, a także drobnych narzędzi, które w razie nagłej awarii umożliwią kontynuowanie jazdy.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.