Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Czerwona trasa rowerowa – odkryj gminę Lubaczów

Region Podkarpacie
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas 2 h
Dystans 23,6 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Urząd Gminy Lubaczów

Trasę czerwoną zaproponował Urząd Gminy Lubaczów w ramach przewodnika dla zwiedzających, opublikowanego w 2018 roku. Poza przedstawioną propozycją w informatorze znajdują się jeszcze trzy inne opisy wycieczek po gminie.

Proponowana trasa obejmuje prawie 2 godz. przyjemnego podróżowania po gminie Lubaczów. Po drodze czeka mnóstwo atrakcji. Kurs jazdy oznaczono specjalnymi czerwono-białymi znakami rowerowymi, więc nie będzie problemu z odnalezieniem właściwej drogi. Jedyną trudność może stanowić ruch samochodowy, dlatego też trasa polecana jest doświadczonym rowerzystom. Dzieci również mogą spróbować swoich sił w tym wyzwaniu, jeśli miały już wcześniej styczność z tego typu aktywnością  i wiemy, że proponowany dystans odpowiada ich możliwościom.

Pinezka na mapie Lubaczów.

Proponowana przejażdżka składa się z pętli o długości 23 km, a w trakcie jej trwania można liczyć na dawkę ładnych widoków oraz interesujących miejsc wartych odwiedzenia. Wycieczka startuje z Lubaczowa, gdzie prowadzi przez mały mostek nad rzeką Sołotwą, ciągnącą się wzdłuż wytyczonej trasy. Kolejne kilometry należy pokonać drogą wojewódzką nr 866, a potem skręcić w ul. Mokrzyca, aby dotrzeć do wsi o tej samej nazwie. Co ciekawe, na wjeździe do miejscowości można zauważyć małą kapliczkę przypominającą domek, a za nią biały krzyż. Odnalezienie tego charakterystycznego miejsca zwiastuje, że za parę kilometrów oczom ukaże się Załuże.

Nieopodal położony jest natomiast rezerwat Jedlina. Stanowi dom wielu dorodnych gatunków drzew, wśród których dominują jodły. Niektóre z nich mają nawet ponad 170 lat, przez co są naprawdę wysokie. To idealne miejsce na chwilę relaksu i spacer po ogrodzie botanicznym.

Później jazdę należy kontynuować w kierunku północnego-wschodu. Zaledwie po kilku minutach na horyzoncie pojawią się Tymce. W tym momencie należy spodziewać się przewyższenia, ale wjazd pod nie jest wart trudu. Na szczycie wzniesienia czeka bowiem wieża ciśnień, w której sercu ukryto nowoczesne obserwatorium astronomiczne. Ponadto z jej górnego tarasu wyraźnie widać panoramę sielskiej okolicy.

Następny odcinek trasy przebiega przez aleję, przy której co jakiś czas dumnie wdzięczą się lipy, brzozy i inne liściaste cuda natury. Drzewa rosnące przy skrajni jezdni ciągną się aż do przejazdów kolejowych, a nawet jeszcze dalej – aż do Baszni Dolnej. W tym punkcie warto zdecydować się na mały postój, aby obejrzeć galerię kolejnictwa umieszczoną w dawnej stacji PKP. Przedstawione tam wiekowe wagony i lokomotywa, przywodzą na myśl dawne czasy i skłaniają do zrobienia zdjęcia.

Po obejrzeniu ciekawej ekspozycji należy skręcić w ul. Wiejską. Jazda znowu jest przyjemna z uwagi na rozległe pola uprawne czy lasy, którymi pokryto okolicę. Mapa prowadzi wówczas przez zabudowania wsi Pilipy oraz tory kolejowe. Tuż za nimi witają Antoniki, gdzie można obejrzeć lokalny kościół ewangelicki.

Podążając dalej za wytyczonym śladem GPS, natrafia się na drugi najwyższy pagórek na trasie, za którym kryje się miejscowość Bałaje. Ten przystanek jest miejscem upamiętniającym historyczny wymiar powiatu lubaczowskiego. Wszystko za sprawą znajdującego się tam plebańskiego pola. Postawiono na nim pomnik ku pamięci Żydów poległych w lubaczowskim getcie.

Ostatnie kilometry wiodą z powrotem do Lubaczowa, jednak chętni mogą wydłużyć swoją podróż o wizytę w osadzie nazywającej się Huta Złomy. Dawniej mieściła się tam huta szkła kryształowego. Później przekształciła się w sielską wioskę rolniczą i po dziś dzień ma taki charakter. Leży u podnóża Wielkiego Działu, czyli jednego z większych wzniesień tych rejonów. To doskonałe miejsce na chwilę oddechu i refleksji.

Powrót do Lubaczowa oznacza koniec wycieczki. Umiejscowiony w centrum rynek pozwala na zrobienie sobie dłuższej przerwy i odzyskanie sił przed powrotem do domu. Warto również poświecić kilka chwil na spacer po parku czy znaleźć czas na odwiedzenie lokalnego muzeum Kresów.

Mapa i ślad GPX


Trudności na trasie

  • Duży ruch samochodowy

Dojazd do trasy

Dotarcie do punktu startowego jest łatwe. W Lubaczowie znajduje się dworzec PKP, więc bez trudu dojedziesz tutaj koleją.

Osoby zmotoryzowane mogą zdecydować na dojazd za pomocą samochodu – w tym mieście jest sporo bezpłatnych miejsc parkingowych.

Atrakcje na trasie

Atrakcje gminy Lubaczów są rozrzucone po całym jej obrębie, więc na każdym kroku można znaleźć coś ciekawego. Warto podarować sobie odrobinę szczęścia i skorzystać z wszystkich jej walorów. Poniżej kilka przykładowych miejsc.

  • Lubaczów – w tym mieście można liczyć na zobaczenie uroczego rynku z pomnikiem Lubacza. Góruje nad nim elegancki urząd miasta. Amatorów zwiedzania nowych miejsce może również zaciekawić Muzeum Kresów, a miłośników natury – małe rozlewisko wód rozpościerające się w stawie Młyn.

  • Załuże – swoisty ośrodek historii. Na jego terenie położone jest cerkwisko, czyli szczątki murów XVIII wiecznej cerkwi. Została po niej jedynie dzwonnica datowana na 1902 roku. Relikt minionych lat stanowi również zabytkowy cmentarz, na którym pochowani grekokatolicy oraz wyznawcy rzymskiego kościoła katolickiego. Najstarsze nagrobki mają nawet 200 lat.

  • Rezerwat Jedlina – jego nieoficjalna nazwa to „Wielki Las”. Na tych prawie 70. hektarach ziemi dominują jodły, ale można również spotkać dęby czy buki. Warto wypatrywać tam także widłozębu Bergera, który jest ściśle chroniony. Wśród tego gęstego siedliska roślin stworzono także ogród botaniczny, dzięki czemu można skorzystać z chwili oddechu w otoczeniu przyrody.

  • Tymce – znajduje się tam dawna kolejowa wieża ciśnień, która kiedyś służyła za zbiornik wody potrzebnej dla lokomotyw parowych. Dziś przerobiono ją na obserwatorium astronomiczne i punkt widokowy. Na jej szczycie zamontowano teleskop, więc można tam obserwować gwiazdy. Przy wejściu do tej konstrukcji czeka zaś mały park ze sprzętami umożliwiający przeprowadzanie eksperymentów astrologicznych. Dodatkowo można się umówić na warsztaty, a czasami skorzystać również z okazjonalnych prelekcji.

  • Basznia Dolna – słynie z galerii kolejnictwa otwartej w nieczynnej stacji kolejowej. Dawniej odbywały się tam kursy w stronę Lwowa. Dziś jest to muzeum, w którym można znaleźć interaktywną makietę, lokomotywę parową, przedwojenne wagony. W ofercie widnieje także przejazd węglową kolejką wąskotorową, a na najmłodszych czeka plac zabaw nawiązujący do tematyki miejsca. Wejście jest możliwie od poniedziałku do niedzieli, po uprzednim uiszczeniu opłaty wstępu. Ponadto w Baszni Dolnej można poznać dawny charakter tamtych ziemi, ponieważ umiejscowiona jest tam wioska tematyczna „Kresowa Osada”.

  • Bałaje – to kolejne miejsce na mapie, które przywodzi na myśl dawne dzieje. We wsi znajdują się tzw. plebańskie pola, na których stoi pomnik upamiętniający Żydów z lubaczowskiego getta. Dookoła ciągną się natomiast liczne ziemie uprawne, przez co jest to idealne miejsce na chwilę refleksji w otoczeniu ciszy.

Noclegi lub miejsca postojowe

Trasa jest pełna miejscowości, w których można zatrzymać się na chwilę przerwy. Krótki postój warto zrobić na przykład w Hucie Złomy, gdzie za świetlicą stoi mała wiata piknikowa. Na dłuższą pauzę proponuje się natomiast restauracje w Lubaczowie, ośrodek edukacyjny w rezerwacie Jedlina czy osadę kresową w Baszni Dolnej.

W ostatnim miejscu można nie tylko skosztować tradycyjnego jedzenia, ale także wynająć kwaterę, aby odpocząć przed dalszą podróżą. Dodatkowo pensjonat oferuje też udział w grupowych warsztatach wypieku tradycyjnego chleba itp. Gmina Lubaczów posiada również wiele prywatnych noclegów, więc każdy ma szansę znaleźć odpowiedni dla siebie.

Dobrze wiedzieć

Podróż odznacza się szczególnym urokiem głównie w ciepłych miesiącach roku, ale oczywiście można ją odbyć także zimą. Ponadto przejażdżka nie wymaga używania żadnego specjalnego roweru. Wystarczy jedynie zadbać, aby miał on dobrze napompowane opony.

Praktyczne wskazówki

Jeśli planujemy pozwiedzać na trasie, warto zaopatrzyć się w kurtkę, bo pogoda może nas nie raz zaskoczyć. Wskazane jest spakowanie kilku kanapek lub innego suchego prowiantu, a także odpowiedniej ilości napojów.

Warto również zadbać o stan naszego roweru, wyposażyć się w dobrze dopasowany kask oraz podstawowe akcesoria (w formie chociażby multitoola), a także dobrać odpowiednie oświetlenie – jeśli powrót z trasy wypadać będzie późniejszym popołudniem lub wieczorem.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Pętla wokół Jeziora Solina
Region Podkarpacie
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Trekking
Czas 2 h
Dystans 19,4 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 74%, Bruk 26%
Co oznaczają parametry trasy?
Pogórze Przemyskie i okolice – rowerowowa wyprawa po Podkarpaciu!
Region Podkarpacie, Karpaty
Typ roweru Cross, MTB
Czas 3 h
Dystans 56,5 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 40%, Szuter 60%
Co oznaczają parametry trasy?
Twierdza Przemyśl i Forteczna Trasa Rowerowa – odkrywając sekrety fortów, poznając tajemnicze zakamarki Przemyśla
Region Podkarpacie
Typ roweru MTB, Gravel, Trekking
Czas 3 h
Dystans 56 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 20%, Szuter 60%, Bruk 20%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa z Przemyśla do Dąbrówki Starzeńskiej
Region Podkarpacie, Podlasie, Świętokrzyskie, Lubelskie
Typ roweru MTB, Trekking
Czas 4 h
Dystans 73 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 90%, Szuter 10%
Co oznaczają parametry trasy?