Niebieskie tło - informacja o otwarciu sklepu stacjonarnego

Odwiedź nasz salon w Gdańsku. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Najtrudniejszy podjazd rowerowy w Macedonii Północnej

Region Europa rowerem
Typ roweru Gravel, MTB
Czas 1 dzień
Dystans 52 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 81%, Piach 3%, Szuter 10%, Bruk 6%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autorka trasy

Katya Gasenko

Podróżniczka i miłośniczka wyzwań outdoorowych. Swoją pasję do turystyki łączy z jazdą na rowerze, co pozwala jej przemierzać najciekawsze zakątki Starego Kontynentu – które uwiecznia także na autorskich fotografiach.

Swoje podróże dokumentuje również na profilu na Instagramie: cyclingkatya

www.instagram.com/cyclingkatya


Miłośnicy wymagających tras poza granicami Polski powinni koniecznie zwrócić uwagę na szlak rozpoczynający się w mieście Tetovo, uważany za najtrudniejszy w Macedonii Północnej. To blisko 30-kilometrowy podjazd, z którym poradzą sobie wyłącznie kolarze o odpowiednim przygotowaniu kondycyjnym. Jednak nagrodą za pokonanie tego legendarnego odcinka będą niezapomniane bałkańskie krajobrazy, więc zdecydowanie warto podjąć się tego wyzwania!


Widok na trasie rowerowej z Tevovo

Wybierając się na wakacje w Macedonii, zdecydowanie warto zabrać ze sobą rower. Kraj ten obfituje bowiem w piękne szlaki, których zwieńczeniem jest właśnie najtrudniejszy podjazd z Tetova do Popovej Shapki. Może być on częścią dłuższej eksploracji regionu gór Sar Planina lub pomysłem na jednodniową, bardziej wymagającą przejażdżkę.

Długość tej intrygującej trasy rowerowej w Europie wynosi 52 km, a szacowany czas potrzebny do jej pokonania – około 5-6 godzin. Ponieważ nawierzchnia jest tu dość zróżnicowana, najlepiej wybrać się na szlak rowerem gravelowym lub MTB. Z uwagi na konieczność wielokilometrowej jazdy pod górę oraz zwracania bacznej uwagi na zachowanie lokalnych kierowców, wycieczka jest przeznaczona dla doświadczonych kolarzy oraz profesjonalistów. Wysoki stopień trudności sprawia, że na opisany szlak nie należy zabierać dzieci.

Droga rowerowa w Macedonii Północnej

Warto wiedzieć

    • Niemal 42 km przejażdżki rozpoczynającej się w miejscowości Tetovo w Macedonii można pokonać po asfalcie. 

    • Ponad 5 km wiedzie po drodze naturalnej, a blisko 3 km – po utwardzonej. 

    • Należy być przygotowanym także na pokonanie około 1,5 km po nieutwardzonej nawierzchni. 

    • 80% całej wycieczki trzeba przemieszczać się po lokalnych ulicach, podczas gdy pozostałą część dystansu po ścieżce i bocznych uliczkach. 

    • Przewyższenie na tej trasie wynosi około 1500 metrów.

Przebieg trasy rowerowej z Tetovo do Popovej Shapki

Chcąc wypróbować swoich sił na najtrudniejszym podjeździe Macedonii Północnej, najlepiej zaplanować start wycieczki w miejscowości Tetovo. To klimatyczne miasteczko z albańsko-tureckim charakterem, które stanowi dobrą bazę wypadową do zwiedzania okolicy. Ruszając z obszaru hotelowego w kierunku centrum ulicą Marsal Tito, na jej końcu – obok pizzerii – należy skręcić w prawo. Przemieszczając się dalej ul. Mehmet Pashe Derralla, pierwsze rondo trzeba przejechać na wprost, natomiast na drugim – zjechać w trzecią drogę w prawo. Po około 600 metrach, za dużym muzułmańskim cmentarzem, należy odbić w lewo. Trzymając się głównej drogi R1209 można opuścić Tetovo i rozpocząć wymagający podjazd pod górę.

Widok na Tetovo

Szlak wiedzie tu pośród ostrych zakrętów, a zlokalizowane przy nim restauracje umożliwiają zregenerowanie sił podczas przejażdżki. Już na początkowym odcinku podjazdu warto zatrzymać się przy punkcie widokowym Panorama of Tetovo, gdzie istnieje możliwość obejrzenia położonego niżej miasteczka. Po niecałych 5 km można dotrzeć do niewielkiej miejscowości Gajre, którą trzeba minąć na wprost – zgodnie z przebiegiem głównej drogi. Kolejnych kilkanaście kilometrów pod górę to prawdziwy test wytrzymałości, który mogą zdać tylko dobrze przygotowani kondycyjnie kolarze. Przy szlaku nie brakuje jednak punktów, w których można przystanąć i chwilę odpocząć.

Zakręcona droga, Tetovo

Niemal na szczycie wzniesienia znajduje się słynna atrakcja Macedonii, czyli kurort Popova Shapka. Odbijając przy lokalnej pizzerii ostro w prawo i jadąc wciąż pod górę, za około 1400 metrów trzeba wypatrywać rozjazdu, przy którym kończy się asfaltowa trasa. Trzymając się krętej, szutrowej ścieżki wiodącej początkowo pośród zabudowań, a dalej – przez zbocze góry, można dotrzeć do kolejnego punktu widokowego Vrv Lima, położonego najwyżej na całym dystansie.

Po chwili odpoczynku i napawania się panoramą okolicy, do miejsca startu należy wrócić tą samą drogą – zjeżdżając w dół przez Popovą Shapkę i Gajre, a w Tetovie – za cmentarzem muzułmańskim – odbijając w prawo. Pierwsze napotkane rondo należy minąć na wprost, a na kolejnym skręcić w lewo, by po chwili położoną po prawej stronie uliczką dotrzeć do ulicy Marsal Tito. W tym miejscu wystarczy tylko odbić w lewo, aby po niecałych 2 km znaleźć się w sąsiedztwie hoteli.

Mapa i ślad GPX


Dojazd do trasy

Transport publiczny w Macedonii Północnej jest bardzo ograniczony i raczej niezalecany. Na miejsce startu w Tetovie najlepiej będzie dojechać własnym samochodem. Należy pamiętać o obowiązku posiadania Zielonej Karty. Pojazd można pozostawić na parkingu przy hotelu na południowych przedmieściach miasta, który zarazem stanowi dobrą bazę wypadową na wycieczki rowerowe MTB.

Atrakcje na trasie

Wybierając się na najtrudniejsze trasy rowerowe w Macedonii, warto zaplanować krótkie postoje przy okolicznych atrakcjach. Będą one okazją do odpoczynku, a zarazem bliższego poznania lokalnej kultury i podziwiania bałkańskiej przyrody.

Bałkańska przyroda

Pokonując najbardziej wymagający podjazd dla jednośladów, można zatrzymać się w:

  • Kolorowym meczecie w Tetovie – wystarczy odbić około kilometra w bok od głównej trasy, aby zwiedzić ten pochodzący z I połowy XV wieku obiekt kultu religijnego. Jego elewację pokrywają malowidła przypominające karty do gry, a przepięknie przyozdobione wnętrze zapiera dech w piersiach.
     
  • Punkcie widokowym Panorama of Tetovo, skąd rozciąga się widok na położone niżej miasto.


Taras widokowy w Tetovie


  • Kurorcie Popova Shapka, zlokalizowanym na wysokości 1718 m n.p.m. Jest on popularnym miejscem do sportów zimowych oraz najstarszym tego typu ośrodkiem w Macedonii Północnej.
     
  • Nieco dalej, bo około 50 km od Tetova, znajduje się także Park Narodowy Mavrowo, skąd rozciąga się widok na góry Sar Planina. Położony nad brzegiem urokliwego jeziora i oferujący wiele atrakcji, może stać się ciekawym punktem do odwiedzenia podczas wakacji w Macedonii Północnej.

Noclegi lub miejsca postojowe

Chcąc obejrzeć atrakcje Macedonii, można zaplanować nocleg w Tetovie. Znajdują się tu hotele ze strzeżonymi parkingami, skąd warto wyruszyć na bliższą lub dalszą przejażdżkę. W zimowym sezonie można zatrzymać się również w kurorcie Popova Shapka. Należy mieć jednak na uwadze, że latem znalezienie czynnego hotelu i wynajem miejsc noclegowych może okazać się nieco problematyczne.

Gdzie zjeść

W Tetovie znajdują się restauracje, w których warto spróbować różnorodnych bałkańskich dań. Posiłek można zaplanować również w połowie przejażdżki – w Popovej Shapce, pamiętając, że zlokalizowane tam restauracje są czynne raczej sezonowo.

Sklepy spożywcze, w których można uzupełnić prowiant, znajdują się przy głównej drodze w Tetovie.

Dobrze wiedzieć

Najbardziej wymagające trasy rowerowe Europy – takie jak ta z Tetova do Popovej Shapki najlepiej pokonywać późnym latem lub wczesną jesienią. W tych okresach najłatwiej uniknąć ekstremalnych temperatur – zarówno upałów, jak i mrozów oraz związanych z nimi opadów śniegu.

Asfaltowa droga na trasie rowerowej, Macedonia Północna

Na odcinku głównym można liczyć na dobrej jakości asfalt, jednak opcjonalna trasa gravelowa będzie wymagać większego doświadczenia w jeździe po trudnym terenie.

Praktyczne wskazówki

Podczas wymagającego podjazdu z Tetova warto mieć ze sobą zapas napojów izotonicznych w bidonach oraz wodę w bukłaku, ale także dodające energii przekąski, jak np. żele czy batony, które uzupełnią zapas kalorii. Jeśli przejażdżka może się przedłużyć i kończyć już po zachodzie słońca, dobrze będzie wyposażyć rower w oświetlenie poprawiające widoczność na drodze, a w konsekwencji – bezpieczeństwo. Z uwagi na współdzielenie części odcinków z samochodami, istotne będzie także założenie odzieży z odblaskowymi elementami oraz kasku. Wybierając plecak najlepiej postawić na wariant ze stelażem ochronnym.

Górska panorma, Macedonia Północna

W przypadku nagłego pogorszenia pogody podczas wycieczki przez Bałkany rowerem przydatne będą bluza rowerowa lub uniwersalna kurta softshellowa, chroniące przed chłodem, wiatrem i opadami deszczu. W pobliżu trasy brakuje serwisu i sklepów rowerowych, stąd wskazane jest posiadanie własnego zestawu naprawczego na wypadek awarii. Przydatne mogą okazać się także zapasowe dętki czy pompka.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Na rowerze przez serce Moraw – odkrywanie Hostyńskich Wierchów
Region Europa rowerem
Typ roweru Cross, MTB
Czas 1 dzień
Dystans 111 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 81%, Piach 9%, Szuter 10%
Co oznaczają parametry trasy?
Południowe Morawy – winnice, wiatraki i trójstyk granic
Region Europa rowerem
Typ roweru Cross, Gravel, Trekking
Czas 2 dni
Dystans 185 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 90%, Piach 2%, Szuter 6%, Bruk 2%
Co oznaczają parametry trasy?
Rowerem wokół Jeziora Debarskiego – podróż przez bałkańskie krajobrazy
Region Europa rowerem
Typ roweru Cross, Gravel, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 68 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 97%, Szuter 3%
Co oznaczają parametry trasy?
Bałkańska przygoda wokół Jeziora Ochrydzkiego
Region Europa rowerem
Typ roweru Gravel, MTB
Czas 1 dzień
Dystans 67 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 69%, Piach 12%, Szuter 8%, Kamienie 3%, Bruk 8%
Co oznaczają parametry trasy?