Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Autor trasy
Trasa rowerowa między Zgorzelcem i Mużakowem biegnie pośród malowniczych pól rzepaku, drogami wśród lasów, ale i dobrze utrzymanymi, niemieckimi ścieżkami rowerowymi. Pokonując blisko 150-kilometrowy dystans, można podziwiać dzieła natury i fascynujące budowle. Jedną z nich jest słynny Diabelski Most w Parku Kromlau, nieopodal Mużakowa, gdzie znajduje się park wpisany na listę zabytków UNESCO.
149-kilometrowa trasa rowerowa, wytyczona po terenach wschodniej części Saksonii, to ze względu na spory dystans do przejechania propozycja przeznaczona dla doświadczonych kolarzy. Z tego też powodu raczej nie należy podążać nią z dziećmi lub osobami, które dopiero od niedawna uprawiają turystykę z perspektywy dwóch kółek. W około 88% opisywana trasa biegnie utwardzonymi drogami. Większość z nich stanowią dobrze utrzymane ścieżki rowerowe na terenie Niemiec. Przejechanie pętli wytyczonej między Zgorzelcem i Mużakowem z wizytą w Parku Rododendronów w Kromlau zajmuje co najmniej 10-12 godzin.
Opisywana trasa rowerowa rozpoczyna się w Zgorzelcu. Z położonego nad Nysą Łużycką przygranicznego miasta można wyjechać przez most staromiejski do Görlitz i kierować się na północ, aż do Neißeaue. W miejscowości tej następuje chwilowa zmiana kierunku jazdy – na zachód. Dalej trasa biegnie ścieżkami rowerowymi, którymi gęsto pokryte są Niemcy na północny zachód. Przejeżdżając m.in. przez Kaltwasser rowerzysta dotrze nimi do wsi Horka. Tutaj ponownie należy obrać kierunek na północ, skręcając w prawo, na polną, szutrową drogę przed przejazdem kolejowym. Dróżka ta prowadzi w okolice stacji kolejowej w Horce, gdzie można jechać dalej Neue Strasse. Po minięciu kolejnego dworca, tym razem w miejscowości Rothenburg/Oberlausitz kolarzy podążających według powyższych wskazówek czeka skręt w prawo, a po kilkuset metrach w lewo, na Spreer Strasse, przechodzącą po jakimś czasie w Rothenburger Strasse.
Kolejne miejscowości, które mija się na trasie rowerowej ze Zgorzelca to Hänichen, Heidehäuser, Weißkeißel, Keula. Po odwiedzeniu wszystkich atrakcji czekających na turystów w Mużakowie, takich jak m.in. zamek majestatycznie wznoszący się nad Nysą Łużycką, można ruszyć dalej – tym razem na zachód. Tam, w Park Rododendronów i Azalii w Kromlau znajduje się słynny diabelski most. Od położonej nieopodal miejscowości Gablenz trasa rowerowa prowadzi początkowo na południowy wschód i dalej od Krauschwitz na południe. Za parkiem Friedhof w Weißkeißel należy wjechać na drogę numer 115 i pozostać na niej aż do skrzyżowania z drogą 122 nieopodal wsi Rotkretscham. Drogą tą można komfortowo przejechać kolejne 12 kilometrów, do skrzyżowania, na którym należy skręcić w lewo, w stronę Döbschütz.
Jadąc dalej na południe, należy przygotować się na podjazdy m.in. pod wzgórze Heideberg i w stronę Reichenbach/Oberlausitz. W mieście tym trasa rowerowa przez Niemcy skręca na wschód. Z prowadzącej tam drogi numer 6 m.in. przez Markersdorf trzeba udać się w prawo na Görlitzer Straße. Po dojechaniu do Görlitz na miłośników turystyki rowerowej, pokonujących powyższą trasę, czeka już tylko jeden etap – do Zgorzelca.
Przez jakie miejscowości biegnie trasa?
Zgorzelec – Görlitz – Ludwigsdorf – Neißeaue – Kaltwasser – Horka – Rothenburg/Oberlausitz – Hänichen – Heidehäuser – Weißkeißel – Keula –Mużaków – Gablenz – Krauschwitz – Weißkeißel – Rotkretscham – Döbschütz – Heideberg – Rothenburg/Oberlausitz – Markersdorf – Zgorzelec
Powyższa trasa rowerowa wytyczona została w formie pętli. W Zgorzelcu, gdzie się ona rozpoczyna i kończy, można więc pozostawić samochód. Do przygranicznego miasta można dotrzeć także korzystając z usług PKP.
Wycieczka rowerowa po malowniczej Saksonii to gratka dla każdego miłośnika aktywnego odpoczynku. Położony przy granicy z polską rejon Niemiec przyciąga cyklistów dobrze utrzymanymi ścieżkami rowerowymi. Przecinają one tereny pełne zachwycających, malowniczych krajobrazów, z wyróżniającymi się na tle innych polami rzepaku. Podążając powyższą trasą rowerową ze Zgorzelca do Mużakowa można natknąć się na liczne zabytki. Są wśród nich klasyczne atrakcje turystyczne, takie jak dawne posiadłości wysoko urodzonych mieszkańców tych terenów, urokliwe kościółki, kameralne rynki miasteczek, ale i ciekawe pod względem architektonicznym konstrukcje np. nietypowe mosty i wiadukty, czy też nowoczesne elektrownie wiatrowe.
Na pierwsze z interesujących miejsc na opisywanej trasie rowerowej wytyczonej głównie po Niemczech można natknąć się już w Zgorzelcu. W położonym w województwie dolnośląskim, przygranicznym mieście znajdują się m.in. Muzeum Łużyckie i Dom Jakuba Boehme. Za atrakcję turystyczną uznawany jest również most staromiejski na Nysie Łużyckiej, łączący Zgorzelec i Görlitz. Pierwsze wzmianki o konstrukcji pochodzą z 1298 roku. Przez most biegł w przeszłości szlak handlowy z Hiszpanii do Rosji. Obecnie jest on punktem na trasie Wielkopolskiego szlaku pątniczego i Dolnośląskiej Drogi św. Jakuba. Ścieżki te łączą się z europejską siecią Camino de Compostela. W bezpośrednim sąsiedztwie mostu wznoszą się budynki dawnych młynów. W obu mieszczą się obecnie restauracje.
W mieście leżącym tuż za granicą z Polską warto zatrzymać się dłużej także po to, aby zwiedzić m.in. ewangelicko-augsburski kościół św. Piotra i Pawła, położony w centrum historycznej starówki Görlitz, Dolny Rynek (Untermarkt) oraz Stalag VIII A – niemiecki obóz jeńców wojennych z II wojny światowej. Dalej na trasie czekają na miłośników aktywnego wypoczynku kolejne atrakcje turystyczne. Wśród nich są np.:
Na szczególną uwagę spośród atrakcji turystycznych zlokalizowanych w niewielkiej odległości od powyższej trasy rowerowej po wschodnich Niemczech, zasługuje niewątpliwie Most Rakotza w Kromlau. Konstrukcja ta znana jest z tego, że wraz ze swoim odbiciem tworzy idealne koło. Ta nietypowa cecha sprawiła, że został on nazwany „Diabelskim Mostem”. Warto zatrzymać się dłużej w otaczającym go parku, gdzie można podziwiać zarówno piękną, różnorodną roślinność, jak i XIX-wieczne obiekty architektoniczne i rzeźby.
Mużaków lub jak mówią jego mieszkańcy Bad Muskau, to miejsce pełne wyjątkowo interesujących atrakcji turystycznych. Największą z nich jest niewątpliwie Park Mużakowski rozciągający się po obu stronach Nysy Łużyckiej. O jego niezwykłości świadczy fakt, że obiekt ten w 2004 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Utrzymany w stylu angielskim, bardzo rozległy park można podziwiać, spacerując urokliwymi alejkami, biegnącymi wśród wielowiekowych drzew i rozmaitych roślin – krzewów i kwiatów. Klimatu dodają temu miejscu także liczne mostki i altanki. W niektórych częściach parku można natknąć się na dziką zwierzynę np. sarny.
Obiektem, który koniecznie trzeba odwiedzić podczas wizyty w Parku Mużakowskim, jest wznoszący się na jego terenie pałac. Neorenesansowy, trzyskrzydłowy, bogato zdobiony zamek Bad Muskau w Mużakowie był w przeszłości własnością ekscentrycznego księcia, podróżnika i kosmopolity Hermanna von Pückler-Muskau. Kilkupiętrowa budowla zachwyca rozmachem. Zwiedzając to miejsce, warto wspiąć się zwłaszcza na wieżę zamkową. Stanowi ona doskonały punkt obserwacyjny, z którego rozciąga się fascynujący widok m.in. na rozległy Park Mużakowski i płynącą nieopodal Nysę Łużycką. Osoby żądne niezwykłych wrażeń mogą skorzystać z możliwości przejechania się dorożką po terenach otaczających pałac.
Saksonia to region, w którym znajduje się ponad 50 dawnych, monumentalnych budowli. Oprócz zamku Hermanna von Pücklera w Mużakowie, w pobliżu trasy rowerowej ze Zgorzelca znajdują się jeszcze:
Dystans ze Zgorzelca do Mużakowa doświadczony, poruszający się dobrym tempem kolarz swobodnie przejedzie w ciągu jednego dnia. Trasę tę można jednak równie dobrze rozbić na dwa etapy. Nocleg np. w Mużakowie to dobra opcja dla osób, które chciałyby poświęcić więcej czasu na zwiedzanie atrakcji turystycznych położonych w pobliżu opisywanej trasy rowerowej.
Nawet Ci miłośnicy dwóch kółek, którzy mają zamiar pokonać spory dystans po ścieżkach rowerowych Niemiec w ciągu jednego dnia, powinny zaplanować kilka postojów. Dobrym miejscem na odpoczynek jest Park Mużakowski, w którym można zregenerować siły przed dalszą jazdą rowerem przez Europę w wyjątkowo pięknych okolicznościach przyrody.
Na długiej, prawie 150-kilometrowej trasie rowerowej znajduje się wiele ciekawych miejsc, w których można się posilić. Pierwsze z nich napotkać można już w Zgorzelcu i Görlitz. Tam bowiem, obok mostu, po obu stronach Nysy Łużyckiej, wznoszą się gmachy dawnych młynów. Dziś w budynkach tych zlokalizowane są restauracje Vierradenmühle i Piwnica staromiejska. Miłośnicy kawy i słodkości mogą rozważyć natomiast wizytę np. w kawiarni, w Parku Mużakowskim.
Od czego warto rozpocząć jazdę rowerem przez Europę, np. podążając trasą rowerową ze Zgorzelca do Mużakowa? Od wizyty w Punkcie Informacji Turystycznej, takim jak ten, który zlokalizowany jest w Zgorzelcu, tuż przy przejściu granicznym (Daszyńskiego 12). Dzięki ogromnej wiedzy pracowników tego obiektu można uzyskać wiele wskazówek na temat tego, jakie miejsca odwiedzić i co aktualnie dzieje się ciekawego w regionie. Centrum turystyczne znajduje się także oczywiście w Mużakowie (Kirchplatz 5).
Na wyprawę po terenach położonych na wschód od Nysy Łużyckiej można wybrać się o dowolnej porze roku. Oczywiście najlepsze warunki atmosferyczne do uprawiania kolarstwa panują późną wiosną, latem i wczesną jesienią, jednak dobrze utrzymane, niemieckie ścieżki rowerowe gwarantują komfort jazdy właściwie przez cały rok.
Opisywana trasa rowerowa, wytyczona między Zgorzelcem i Mużakowem biegnie przez obszary o różnym ukształtowaniu terenu. Jej początkowe etapy to jazda „z górki”. W przypadku pętli oznacza to jednak, że w drodze powrotnej miłośnicy aktywnego spędzania czasu muszą stawić czoła podjazdom. Znakomicie utrzymane ścieżki rowerowe Niemiec można przejechać na rowerze trekkingowym lub szosowym.
Aby zminimalizować ryzyko usterki, która może być wyjątkowo kłopotliwa, zwłaszcza podczas pokonywania tak długiego dystansu, warto przed wyruszeniem na szlak sprawdzić dokładnie stan techniczny jednośladu. Odpowiednio wyregulowane hamulce, dobrze ustawione amortyzatory, w pełni sprawne oświetlenie, a także wygodne siodełko – wszystko to może w znacznym stopniu wpływać na komfort jazdy. Nawet najlepiej przygotowany rower może ulec awarii, dlatego w podróż po wschodniej części Saksonii koniecznie należy zabrać zestaw naprawczy.
Długie wycieczki rowerowe wymagają odpowiedniego przygotowania sprzętu, ale i samego rowerzysty. Nikomu, kto kocha kolarstwo, nie trzeba z pewnością przypominać o spakowaniu kurtki przeciwdeszczowej i założeniu kasku, niemniej istotny jest także dobór stroju na rower. Elastyczny t-shirt i spodenki kolarskie, bluza rowerowa z kieszonkami na drobiazgi, okulary przeciwsłoneczne i rękawiczki – profesjonalne ubrania na rower to dobry wybór nie tylko dla zawodowców. Co jeszcze powinno znaleźć się w sakwach przypiętych do jednośladu? Aparat fotograficzny, apteczka pierwszej pomocy, urządzenie do śledzenia i rejestrowania przejechanej trasy, czyli GPS lub naładowany telefon komórkowy, przekąski i napoje – to tylko kilka przedmiotów, które warto mieć ze sobą podczas jazdy m.in. ścieżkami rowerowymi Niemiec ze Zgorzelca do Mużakowa. Bardzo ważnym elementem wyposażenia turysty rowerowego przemierzającego rowerem Europę jest też gotówka w EURO, na wypadek nieprzewidzianych wydatków.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.