Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Autor trasy
Podróżnik i fotograf przemierzający na rowerze malownicze trasy zarówno po Polsce, jak i w całej Europie. Aktywnie prowadzi bloga „Roweromaniakk”, na którym opisuje swoje wyprawy na dwóch kółkach oraz liczne piesze wędrówki po górach.
Przejażdżka na Górę Świętej Anny pozwala na bliższe poznanie malowniczych terenów Wyżyny Śląskiej. Proponowana pętla rozpoczyna się i kończy w okolicach Mosznej, która jest świetną bazą wypadową do zwiedzania. Choć opisana trasa rowerowa w większości prowadzi przez główne drogi wojewódzkie oraz krajowe, nie brakuje na niej też malowniczych odcinków wśród pól i lasów, więc na nudę zdecydowanie nie można narzekać!
Zaproponowana wycieczka zaplanowana jest na około 8 godzin. Ze względu na to, że przebiega głównie po asfalcie, sprawdzi się tu każdy rodzaj roweru, a szczególnie modele szosowe, gravelowe czy trekkingowe. Trzeba jednak zaznaczyć, że duża część trasy wiąże się z ruchem samochodowym, który może być szczególnie wzmożony w sezonie wakacyjnym. Łączny dystans to ponad 100 kilometrów, dlatego nie jest to wycieczka proponowana dla dzieci lub początkujących rowerzystów. Choć oczywiście można rozłożyć ją na kilka dni z noclegami, zwłaszcza że atrakcji tu nie brakuje.
Początek trasy zaplanowano w Dębinie, do którego z Mosznej są niecałe 2 kilometry drogi. Tam też znajdziemy pierwszą większą atrakcję, czyli pałac wraz z otaczającym go parkiem pałacowym. Po obejrzeniu go trzeba skierować się na wschód drogą wojewódzką 409 w stronę Strzeleczek.
W tym miejscu czekają kolejne atrakcje do zwiedzenia, bowiem podążając drogą 409, dojechać można do zespołu pałacowo-parkowego w Dobrej oraz Pałacu Oppersdorfów w Pisarzowicach. Innym punktem wartym uwagi jest kompleks młyński „Amerykan” oddalony o kolejne dwa kilometry.
Tuż za tą atrakcją turystyczną należy kierować się wzdłuż rzeki Osobłogi i przeciąć ją przejeżdżając przez niewielki mostek, jednocześnie podziwiając malowniczy teren z daleka od większych miast. Ulicą Prudnicką, a następnie Kościelną, mija się Komorniki. Trzymając się głównej ulicy, trasa prowadzi do Mostu na Osobłodze. Po przejechaniu go trzeba kierować się na północ, mijając po lewej stronie miasteczko Steblów. Ponownie wjeżdżając na drogę wojewódzką 409, bez problemu dociera się do centrum Krapkowic.
Po przejechaniu przez Odrę trasa prowadzi poprzez Gogolin. Wciąż trzeba trzymać się głównej drogi 409 aż do skrętu na Ligotę Górną. Znaki powinny tu kierować już na Górę Św. Anny. Aby tam dotrzeć, na pierwszym skrzyżowaniu należy skręcić w prawo. Droga może zrobić się bardziej męcząca, bo prowadzi pod górę.
Kiedy główny punkt wycieczki będzie zaliczony, trzeba ruszyć krętą drogą na południe aż do Zdzieszowic. To malownicza trasa urozmaicona lasami z lewej i prawej strony. Za tą miejscowością ponownie trasa prowadzi przez drogę wojewódzką 409. Trzeba się jej trzymać przez około 12 kilometrów i przeciąć Odrę, mijając Koźle i Większyce. Tu, zamiast kierować się główną drogą krajową 40, należy skręcić w ulicę Kolejową, gdzie można już czerpać więcej przyjemności z podróży w otoczeniu natury.
Dalej wycieczka prowadzi przez Dobieszowice, Olszynę, Nowe Kotkowice i dociera do Głogówka. Tam trzeba odbić na północny zachód, ponownie przeciąć rzekę Osobłoga i minąć kolejne miejscowości: Błażejowice Dolne i Mionów. Aby dotrzeć do Mosznej, w Rostkowicach należy kierować się na północ i za Gostomią skręcić w ścieżkę rowerową. Prowadzi ona przez Nową Wieś Prudnicką prosto do miejsca startu.
Trudności na trasie
Trasa rozpoczyna się w Dębinie i kończy w Mosznej (2 kilometry dalej), gdzie znajduje się dworzec PKS. Autobusy kursują z większych okolicznych miast, czyli Opola i Katowic. Oczywiście do punktu startowego można też przyjechać samochodem.
Na przedstawionej trasie jest wiele ciekawych miejsc, którym warto poświęcić, choć chwilę czasu na bliższe poznanie lub zwiedzenie. Nie zabraknie także dróg prowadzonych z daleka od miast i obszaru zabudowanego, na których można się zatrzymać, podziwiając naturę oraz piękny region.
Oto główne atrakcje:
Proponowana wycieczka jest zaplanowana na jeden dzień, ale bez problemu można ją rozłożyć na weekend lub potraktować jako atrakcję na urlopie. Wtedy łatwiej jest poznać szerzej atrakcyjną okolicę. Znalezienie noclegu nie powinno być większym problemem. Hotele zlokalizowane są w każdym z większych miast, np. Głogówku, a wiele prywatnych kwater noclegowych mieści się także w mniejszych miasteczkach. Ciekawą ofertę ma powiat krapkowicki – warto tam zwrócić uwagę na ośrodki wypoczynkowe w okolicy Januszkowic, gdzie znajduje się kompleks malowniczych jezior.
Przy większych atrakcjach turystycznych w tym regionie mieszczą się też restauracje oraz ogólnodostępne parkingi.
Tę trasę najłatwiej pokonać wiosną i latem. Szczególnie warto podziwiać okolicę, kiedy przyroda budzi się do życia po zimie, a temperatura sprzyja wtedy przyjemnym podróżom rowerowym.
Wycieczka rowerowa wiosną i latem może być kusząca, ale trzeba pamiętać o okularach przeciwsłonecznych oraz lekkiej kurtce przeciwdeszczowej. Pogoda w tym regionie lubi być zmienna. Przyda się również sakwa z multitoolem i podstawowymi narzędziami. Nie można zapomnieć też o praktycznym wyposażeniu roweru, czyli lampce oraz elementach odblaskowych. Łatwiej będzie też pokonać ponad 100, kilometrów mając ze sobą wygodne rękawiczki i kask dla większego bezpieczeństwa.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.