Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Trasa rowerowa Mietków – Tąpadła, czyli 125 kilometrów przez Dolny Śląsk

Region Dolny Śląsk
Typ roweru Cross
Czas 1 dzień
Dystans 125 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 10%, Szuter 90%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Marcin Dżagan

Sportowiec, miłośnik jazdy na rowerze, wrocławianin. Prowadzi fanpage 1 strefa na Facebooku, gdzie dzieli się swoim doświadczeniem i ciekawymi trasami rowerowymi. Znajdziesz go również na Instagramie pod tą samą nazwą.

Trasa rowerowa Mietków - Tąpadła to wspaniały pomysł na spędzenie dnia wśród pięknych okoliczności przyrody. Na szlaku czeka nas największe jezioro w okolicach Wrocławia oraz przepiękna Przełęcz Tąpadła. Ze względu na trudność to doskonały wybór na wycieczkę dla doświadczonych rowerzystów lub wspaniała trasa treningowa. 

Trasa Mietków - Tąpadła – opis trasy

Województwo dolnośląskie pełne jest wspaniałych miejsc, idealnych na wycieczki rowerowe. Świetną propozycją dla doświadczonych miłośników dwóch kółek jest trasa Mietków - Tąpadła. To 125-kilometrowa pętla, której pokonanie zajmie około 8-10 h. Przez niemalże większość jazdy dominować będzie asfaltowa droga. Jedynie około 6 km będą łącznie stanowiły odcinki szutrowe, co sprawia, że to szlak idealny dla miłośników crossa.

asfaltowa droga

Trasy rowerowe w tej części Polski są bardzo urokliwe. Ta zaczyna i kończy się we Wrocławiu. Start ma miejsce przy galerii handlowej, z której to należy kierować się w stronę Kątów Wrocławskich. Pierwszym punktem doskonałym na postój jest Mietków. Stąd jedziemy do Tąpadła, a następnie Sulistrowiczek, Sobótki i Gniechowic, aby zatoczyć koło oraz powrócić do stolicy Dolnego Śląska.

Warto wspomnieć, że niewielka część trasy pokrywa się ze szlakiem Eurovelo R9, z nad Adriatyku do Bałtyku najprawdopodobniej jedynie w okolicy Mietkowa.

Mapa i ślad GPX

Dojazd do trasy

Dojazd nie powinien stanowić najmniejszego problemu. Punktem startowym jest Wrocław, czyli dobrze skomunikowana stolica Dolnego Śląska. Bez problemu dojedziesz tu nie tylko własnym autem, ale także koleją bądź autobusami dalekobieżnymi.

Z racji tego, że trasa stanowi pętlę można rozpocząć ją w dowolnym miejscu. Innym rozwiązaniem jest dotarcie Kolejami Dolnośląskimi do Mietkowa lub Kątów Wrocławskich. Wówczas, jeżeli chce się zachować ciągłość, należy samodzielnie zmodyfikować wycieczkę powrotną do tych miast. Nic nie stoi na przeszkodzie, by również nieco skrócić trasę i zakończyć w wybranym miejscu.

Atrakcje na trasie

Bez wątpienia jedną z największych atrakcji na trasie rowerowej jest Zalew Mietkowski. Popularnie określany jest Jeziorem Mietkowskim lub… Jeziorem Domanickim. Powstało w wyniku wybudowania zapory na Bystrzycy. Chociaż pełni przede wszystkim funkcję retencyjną, stanowi także doskonałe miejsce rekreacji i wypoczynku. W Borzygniewie odpoczniesz na piaszczystej plaży i wypożyczysz sprzęt wodny. Zapaleni wędkarze przyjeżdżają nad Zalew, by łowić sandacze oraz leszcze. Miłośnicy ptactwa mając odrobinę szczęścia mogą zobaczyć wspaniałe, dochodzące do 60 tysięcy osobników, stada gęsi zbożowych. Tutaj także lęgi odbywają ohary, mewy, rybitwy. Atrakcje Zalewu Mietkowskiego opisane są na 10 tablicach dydaktycznych, na których znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące fauny i flory okolicy. Bez wątpienia to największe oraz jedno z najpiękniejszych jezior w okolicach Wrocławia.

Na wysokości 384 m n.p.m., pomiędzy szczytami Ślęży a Raduni znajduje się Przełęcz Tąpadła. To bardzo popularny wśród okolicznych mieszkańców punkt weekendowych wycieczek, ponieważ w tym miejscu przecina się wiele szlaków turystycznych. Można stąd wyruszyć m.in. na: Ślężę, Radunię, Strzelce czy Przełęcz pod Wieżą. Na samej Przełęczy znajduje się parking, zabytkowa XIX-wieczna leśniczówka, ośrodek wczasowy oraz bufet.

Góra Ślęża, niegdyś określana mianem Sobótki, jest najwyższym szczytem w całym Przedgórzu Sudeckim. Z wysokości 718 m n.p.m. można bez problemu zobaczyć wspaniałą panoramę Gór Sowich w Sudetach oraz Niziny Śląskiej. Na szczycie czeka na turystów wiele atrakcji. Jedną z ciekawszych jest wybudowany w 2 połowie XIX wieku kościół pw. Nawiedzenia NMP. Z balkonu znajdującego się na kościelnej wieży można podziwiać panoramę. Wstęp jest biletowany, jednak na Ślęży można skorzystać także z bezpłatnej, wyremontowanej kilka lat temu, wolnostojącej wieży widokowej. Znajdziesz ją na krańcu szczytowym Gór Zbójnickich. Chociaż na miejscu jest schronisko - obecnie Dom Turysty, nie świadczy noclegów. Nie ma też pełnej gastronomii. Wyróżniającym się punktem jest także Radiowo Telewizyjne Centrum Nadawcze Ślęża z 136-metrowyk masztem. Wielu pewnie także zainteresują fragmenty murów między kościołem a Skałami Zamkowymi. To pozostałość po zamku wybudowanym w XIII wieku.

Wielu turystów będąc na Przełęczy Tąpadła wybiera szlak wiodący do Przełęczy pod Wieżycą, oddzielającej Wieżycę od Gozdnicy. Dość łagodna przełęcz leży na wysokości 280 m n.p.m. Z jednej strony pokryta jest lasem, z drugiej, wschodniej, piękną łąka. Tym szlakiem dotrzesz do miejscowości Sobótka. W zachodniej części Przełęczy znajduje się zamknięty w 1830 roku kamieniołom granitu. Stąd też wiodą oznakowane szlaki rowerowe.

Noclegi lub miejsca postojowe

Na 125-kilometrowej trasie rowerowej czeka na nas kilka miejsc, w których postój będzie szczególnie komfortowy. Szlak rozpoczyna się we Wrocławiu pod przestronnym centrum handlowym. Przyjeżdżający z daleka mogą zaparkować auto na dużym parkingu, odpocząć w galerii lub posilić się. Kolejnym dogodnym punktem będzie plaża nad Zalewem Mietkowskim. Na miejscu znajduje się także restauracja, gdzie można zjeść ciepły posiłek. Natomiast na parkingu Przełęczy Tąpadła jest wiata oraz miejsce do zorganizowania ogniska. Kolejnym fajnym miejscem do zorganizowania dłuższego odpoczynku jest Sobótka. To jedno z większych miast w regionie, gdzie bez problemu znajdziesz sklepy i restauracje.

Omawiana trasa rowerowa przez dolnośląskie, ze względu na swoją długość, raczej nie wymaga organizowania noclegu. Chociaż określana jest mianem jednodniowej, okolica jest na tyle sprzyjająca odpoczynkowi, że warto zostać tu na dłużej. Szczególnie, gdy przyjeżdżamy z daleka. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie faktu, że zarówno przez Przełęcz Tąpadła, jak i Przełęcz pod Wieżycą, biegnie wiele szlaków rowerowych, a co za tym idzie możliwe jest zaplanowanie dodatkowych tras.

Gdzie szukać noclegu na trasie rowerowej w pobliżu Wrocławia? W Mietkowie znajduje się wiele domków letniskowych oraz komfortowe apartamenty Marina. W Tąpadłach z przyjemnością wypoczną wielbiciele agroturystyki. Sobótka ma obszerną i zróżnicowaną bazę noclegową. Możesz nocować w schronisku młodzieżowym, pensjonacie lub kwaterach prywatnych. W samym Wrocławiu baza turystyczna jest najszersza. Tutaj bez większego problemu znajdziesz takie miejsce do spania, jakie spełnia Twoje wymagania odnośnie komfortu i lokalizacji.

NoclegiicoMiejsca do przechowywania rowerówicoMożliwość
umycia rowerów na miejscu
icoMożliwość zakwaterowania na jedną nocicoMożliwość zameldowania się wieczorem
Chilli HostelG. Zapolskiej 1
50-032 Wrocław
+48 734 095 105
oknookok
Stanica PZW MietkówDomanice 30
55-081 Borzygniew
+48 601 342 393
okokokokMeldunki odbywają się od 14.00 do 20.00
Karczma RzymJarnołtowska 85b
54-530 Wrocław
+48 71 349 48 02
okokokok

Gdzie zjeść

Regionalnej kuchni Dolnego Śląska najlepiej szukać w samym Wrocławiu. Wśród wielu knajp specjalizujących się w lokalnych specjałach warto szczególnie zajrzeć do Kurnej Chaty (ul. Odrzańska 17) i Restauracji Wrocławskiej (ul. Szewska 59/60). Rolada śląska z modrą kapustą i kluskami śląskimi, kiełbasa śląska, pstrąg kłodzki czy wrocławski tatar ze śledzia hekele to jedne z dań, które szczególnie warto spróbować.

Jeżeli potrzebujesz uzupełnienia prowiantu na trasie, w większych miejscowościach znajdziesz sklepy spożywcze. Wybierając się na wycieczkę w szczycie sezonu turystycznego, będziesz mijać także punkty serwujące jedzenie, chociażby przy Przełęczy Tąpadła lub przy plaży nad Zalewem Mietkowskim.

Dobrze wiedzieć

Wyjazd na trasę Mietków - Tąpadła jest możliwy niemal całym rokiem. Możesz zobaczyć, jak zmienia się okolica wiosną, latem i jesienią. Wybór zimy na wyprawę jest raczej niezalecany. Bagaż każdorazowo należy dostosować do czasu i celu jazdy. Inny ekwipunek zabierzesz na wycieczkę, inny na regularny trening. Ilość ubrań oraz sprzętu dostosuj do swoich planów.

Jeżeli zdecydujesz się na wypad na trasę latem, warto spakować strój kąpielowy. W Borzygniewie nad Zalewem Mietkowskim znajduje się plaża i strzeżone kąpielisko. Miłośnicy sportów wodnych mogą wypożyczyć na miejscu sprzęt. Warto w tym miejscu odpocząć.

Praktyczne wskazówki

Bagaż na trasę należy dostosować do celów wyprawy. Będzie się różnił w zależności od tego, czy planujemy typową wycieczkę rekreacyjną czy trening. Bez względu na to warto zabrać ze sobą podstawowe narzędzia naprawcze oraz apteczkę. Kask, jak zawsze, obowiązkowy.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Trasa rowerowa maratonu Ultra Sudety Gravel Race
Region Dolny Śląsk
Typ roweru MTB, Gravel
Czas 7 dni
Dystans 514 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 5%, Piach 10%, Szuter 85%
Co oznaczają parametry trasy?
Rowerem dookoła Karkonoskiego Parku Narodowego
Region Dolny Śląsk
Typ roweru Szosa
Czas 1 dzień
Dystans 145 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa piękna nie tylko z nazwy – czyli Piękny Zachód w pełnej krasie!
Region Lubuskie, Dolny Śląsk
Typ roweru Szosa
Czas 4 dni
Dystans 548 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?
Wilcza Pętla – czyli niezapomniany szlak po malowniczych Górach Bardzkich
Region Dolny Śląsk
Typ roweru Cross, MTB
Czas 3 h
Dystans 30,5 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 10%, Szuter 90%
Co oznaczają parametry trasy?