Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Autor trasy
Woda „Mieczysław” to mieszanka wapniowo-sodowo-magnezowa, która ma zbawienny wpływ na pracę nerek i układu pokarmowego. Nic więc dziwnego, że doczekała się jednej z najpopularniejszych pijalni w Krynicy-Zdroju – mieście nazywanym perłą polskich uzdrowisk. Jej uhonorowaniem jest także trasa rowerowa, z której podziwiać można oszałamiający krajobraz Beskidu Sądeckiego.
szlaków rowerowych, których nazwy inspirowane są lokalnymi źródłami wód mineralnych. Pośród nich znajduje się również brązowa trasa „Mieczysław”, mierząca przeszło 22 kilometry. Czego można się na niej spodziewać?
Krynica-Zdrój jest kurortem, w którym można nie tylko podreperować zdrowie, ale i czerpać garściami z bliskości natury. W tym położonym w dolinie mieście swój początek ma kilkaPrzede wszystkim trzeba być przygotowanym na wymagające podjazdy – w końcu przewyższenia na tej trasie przekraczają 750 metrów. Dlatego do pokonania „Mieczysława” przydadzą się: nieco siły w nogach i odrobina samozaparcia. Jednak dla widoków, które przyjdzie nam podziwiać po drodze warto się natrudzić i spocić.
Jakim rowerem się wybrać?
Jak przystało na kolarstwo górskie – a z takim mamy do czynienia na „Mieczysławie”, najlepszym wyborem będzie rower MTB. Tego typu jednoślad bezkonkurencyjnie sprawdzi się na stromych zjazdach, jak i trudnych podjazdach. Bez większych problemów poradzi sobie także z szutrową nawierzchnią, którą będziemy poruszać się przez większość czasu.
Wyruszamy z krynickiego deptaka. Pierwszy etap trasy przebiega przez wybetonowany szlak VeloKrynica. To, na co warto zwrócić uwagę, to fluorescencyjne pasy, które z jednej strony są praktyczne, a z drugiej po prostu robią wrażenie, kiedy się ściemni. Wieczorne eskapady dobrze jednak odłożyć na kiedy indziej, ponieważ przejazd „Mieczysławem” zajmie nam około 3 godzin.
Odcinek z gładką nawierzchnią opuszczamy w okolicach drogi 971, kierując się Czarnym Potokiem. Po drodze natrafimy zarówno na park linowy, jak i zimowy stok narciarski. Następne kilometry to urokliwa przyrodnicza ścieżka edukacyjna, z lasem po prawej i lewej stronie. W trakcie „wspinaczki” mijać będziemy także schroniska i kolejki, aż dotrzemy do najwyższego punktu trasy, znajdującego się na poziomie 1114 m n.p.m. Stamtąd czeka nas mały podjazd na Runek, a potem seria w miarę płaskich zjazdów w kierunku Słotwin, a następnie przez centrum do punktu startowego.
Krynica-Zdrój jest turystycznym miastem, dlatego dojazd nie powinien sprawić nam kłopotów. Można dotrzeć tam zarówno autobusem, jak i pociągiem. Jeżeli nie znajdziemy odpowiedniego połączenia, rozwiązaniem jest poszukanie transportu do Nowego Sącza. Stamtąd co 30 minut odjeżdża bezpośredni autobus.
„Mieczysław” to trasa dość wymagająca, warto ją jednak przebyć, również ze względu na ciekawe miejsca, mijane po drodze. Jednak jeszcze przed wyruszeniem na szlak odwiedzić można kilka lokalnych atrakcji, do których zaliczają się nie tylko pijalnie wód. W Krynicy-Zdroju na turystów czeka m.in. Muzeum Nikifora Krynickiego, wystawiające głównie prace tego związanego z miastem malarza. Niezwykle ciekawe jest także Muzeum Zabawek „Bajka”, w którym można powrócić do wspomnień z najmłodszych lat.
Do atrakcji na szlaku „Mieczysław” należą:
Noclegi | icoMiejsca do przechowywania rowerów | icoMożliwość umycia rowerów na miejscu | icoMożliwość zakwaterowania na jedną noc | icoMożliwość zameldowania się wieczorem |
---|---|---|---|---|
Ośrodek Wypoczynkowy EvitaSłotwińska 43c 33-380 Krynica Zdrój +48 18 477 87 77 | ok | ok | ok | ok |
Podczas mierzenia się z „Mieczysławem” miejsc na złapanie oddechu nie brakuje. Do dyspozycji są przykładowo schroniska. Ze względu na bliskość natury jest też wiele okazji, by odsapnąć pod chmurką, nie tracąc z oczu wspaniałego krajobrazu. Trzeba przy tym pamiętać, żeby dla bezpieczeństwa zawsze zatrzymywać się w widocznych miejscach!
Jeżeli w planach mamy pokonanie kilku tras rowerowych, w tym m.in. „Kryniczanki”, „Słotwinki” czy „Tadeusza”, Krynica-Zdrój jest najlepszym punktem, aby zatrzymać się na dłużej. Nie tylko ze względu na to, że w tej miejscowości wyznaczone szlaki mają swój początek i koniec, ale i dlatego, że do dyspozycji jest wiele miejsc noclegowych – od resortów SPA po kwatery prywatne. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Na tablicach czy w przewodnikach trasa „Mieczysław” oznaczona jest kolorem brązowym, co jest dużym ułatwieniem dla turystów. Jednak nie powinniśmy wyruszać w drogę bez mapy. Można ją otrzymać za darmo w punkcie Informacji Turystycznej w Krynicy-Zdroju albo pobrać na telefon po zeskanowaniu kodu QR.
Bezpośrednio przed startem obowiązkowo trzeba sprawdzić stan jednośladu, mimo to nie zaszkodzi zabrać na trasę podstawowego zestawu narzędzi, zawierającego klucze, łatki czy pompkę. W razie potrzeby, w Krynicy-Zdroju znajdują się serwisy rowerowe. Co ciekawe, skorzystać możemy też z wypożyczalni, więc nawet jeżeli jesteśmy na wakacjach i akurat nie mamy przy sobie naszej maszyny, nic nie stoi na przeszkodzie, aby udać się na spontaniczną przejażdżkę. W ofercie są nawet rowery elektryczne!
W podróż należy zabrać jeszcze kilka niezbędnych rzeczy. Po pierwsze kask, który uchroni nas przed skutkami nieprzewidzianych sytuacji. Po drugie bidony z wodą. Nie można zapomnieć też o odpowiedniej odzieży – kurtka przeciwdeszczowa czy cieplejsza bluza powinny znaleźć się w plecaku. Sam rower dobrze jest wyposażyć w lampki oraz błotniki, niezastąpione, gdy pogoda ulegnie pogorszeniu.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.