Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Ludowy krajobraz Podlasia – 70 kilometrów między najsławniejszymi rolnikami w regionie

Region Podlasie
Typ roweru Gravel, MTB, Trekking, Cross
Czas 1 dzień
Dystans 72 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 50%, Piach 20%, Szuter 30%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Wojciech Przeklasa

Autor bloga Rowerem po Podlasiu

Wycieczka rowerowa po wschodzie Polski to doskonały sposób na odpoczynek z dala od miasta, hałasu, korków i wiecznego pośpiechu. Wystarczy pojechać 70 kilometrów na południe od Białegostoku, aby czas zwolnił. Wiejski krajobraz, bliskość natury oraz lokalne tradycje pozwolą ciekawie spędzić urlop.

Piękna natura na Ludowej trasie po Podlasiu

Początek trasy został wyznaczony we wsi Rajsk, a koniec w Białymstoku, dokładnie przy stacji PKP Białystok Nowe Miasto. Odległość między punktami wynosi prawie 72 kilometry i prowadzi przez bardzo mało uczęszczane drogi powiatowe po asfalcie (około 50%) oraz po szutrze (30%) lub piasku (20%). Ze względu na ukształtowanie terenu i niskie natężenie ruchu samochodowego trasa jest polecana również dla dzieci, jednak warto zwrócić uwagę na odległość, ponieważ przebycie jej może zająć nawet 6 godzin. Fragmentami na nawierzchni występuje piasek lub żwir, więc najlepiej sprawdzą się rowery trekkingowe, MTB lub crossowe – im szersze opony, tym lepiej. 

Pierwszy kierunek na trasie to północ, wraz z wyjazdem ze wsi Rajsk kończy się również asfalt i zaczyna piaskowo-szutrowa droga przez las. Zmiana nawierzchni następuje w miejscowości Plutycze, która jest znana szerokiej publiczności telewizyjnej za sprawą programu Rolnicy z Podlasia. Panowie Gienek i Andrzej często są odwiedzani przez fanów z całej Polski.

Autor trasy wraz z Rolnikami z PodlasiaBohaterowie programu Rolnicy z Podlasia (po prawej).

Wyjeżdżając z miejscowości, należy odbić w lewo na Strable, a tam z kolei skręcić w lewo przy Zabytkowym Zespole Dworskim i kierować się na Smułki, do których prowadzi asfaltowa droga przez las. Pomiędzy Smułkami a Pietkowem, mniej więcej na 24 kilometrze trasy, należy skręcić w prawo na ścieżkę edukacyjną „Darz Bór”, dalej w głębi lasu znajdują się wieża widokowa i wiata, dostępne dla turystów. Stanowią idealna na odpoczynek. Z Pietkowa należy jechać na północ i trzymać się kierunku aż do miejscowości Łapy, stamtąd należy jechać ścieżką rowerową wzdłuż drogi wojewódzkiej numer 682. Dopiero na 62 kilometrze trasy, w Markowszczyźnie, trzeba odbić z głównej drogi w kierunku północnym na Niewodnicę. Ostanie kilometry prowadzą do Białegostoku leśnymi drogami przez Turczyn.

Mapa i ślad GPX


Dojazd do trasy

Do Białegostoku jest wiele możliwości dojazdu. Zarówno komunikacja zbiorowa (PKS, PKP oraz prywatne firmy), jak i prywatny samochód to wygodne środki transportu, ze względu na szeroką bazę parkingową i dogodne połączenia z resztą kraju.

We wsi Rajsk znajduje się przystanek PKP, lecz połączenia mogą być ograniczone, zwłaszcza w okresie wakacyjnym.

Atrakcje na trasie

Naturalny krajobraz Podlasia pozwala na odpoczynek w ciszy i spokoju. Tradycyjna zabudowa wiejska, ciekawa kultura regionu oraz wspaniała kuchnia sprawią, że każdy znajdzie coś interesującego dla siebie w tej części Polski.

  • Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Rajsku — drewniana budowla, wpisana do rejestru zabytków, jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów. Wnętrze budynku zdobią kolorowe malowidła o charakterze religijnym.

Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Rajsku

  • Plutycze — wieś na trasie przejazdu, w której znajdują się liczne tradycyjne domy oraz zabudowania, które cieszą się zainteresowaniem turystów. W tej miejscowości mieszkają również bohaterowie programu telewizyjnego „Rolnicy. Podlasie”, którzy bardzo chętnie rozmawiają z fanami przyjeżdżającym z całej Polski.


  • Zabytkowy zespół dworski w Strabli — murowany pałac z XVIII wieku, niestety aktualnie wnętrze nie jest dostępne dla zwiedzających. Pierwotnie należał do lekarza królowej Bony, później do rodziny Starzeńskich.

Zabytkowy zespół dworski w Strabli

  • Wieża widokowa w Uhowie o wysokości 44 metrów — z niej rozpościera się widok na okolicę, warto na nią wejść przy dobrej pogodzie, po wejściu na górę odczuwa się różnicę ciśnienia.

Wieża widokowa w Uhowie o wysokości 44 metrów


Noclegi lub miejsca postojowe

Trasa nie powinna zająć więcej niż kilka godzin, więc postój z noclegiem jest opcjonalny. W miejscowościach, przez które przebiega, często mieszkańcy prowadzą gospodarstwa agroturystyczne, kempingi lub wynajmują domki letniskowe. Hotele, apartamenty czy pensjonaty znajdują się jedynie w Białymstoku.

Wiata piknikowa, idealna na postój, mieści się przy ścieżce dydaktycznej „Darz Bór”, kolejnym miejscem doskonałym na regenerację jest plaża miejska w Uchowie, gdzie postawiona została kolejna wieża widokowa.

Gdzie zjeść

Znacząca część szlaku prowadzi po lasach i między małymi wiejskimi zabudowaniami. Atrakcje są związane w większości z naturą, więc liczba restauracji i kawiarni na trasie jest ograniczona. Warto zapatrzyć się nie tylko w wodę, ale również w prowiant.

Dobrze wiedzieć

Ze względu na ukształtowanie terenu pora roku nie jest szczególnie istotna dla tego przejazdu. Warto jednak wziąć pogodę pod uwagę, jeśli celem wyprawy są wieże widokowe w Uhowie, to bezchmurne niebo zagwarantuje niezapomniane widoki.

Taras widokowy w Uhowie

Latem, również w Uhowie otwarta jest wypożyczalnia sprzętu wodnego, natomiast zimą spotykają się tam lokalne morsy, aby hartować się w Narwi.

Praktyczne wskazówki

Warto zabrać ze sobą w trasę sprzęt z GPS-em oraz naładowany power bank. Najtrudniejszym fragmentem jest piaszczysty odcinek pomiędzy Filipami i Pietkowem, nawierzchnia utrudnia jazdę, a w okresie jesiennym może być nieprzejezdna przez błoto.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Green Velo - wschodni szlak rowerowy
Region Świętokrzyskie, Podkarpacie, Lubelskie, Podlasie, Mazury
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 15 dni
Dystans 1885 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 60%, Piach 5%, Szuter 30%, Bruk 5%
Co oznaczają parametry trasy?
Przejazd ścieżką rowerową z Białegostoku nad Jezioro Komosa
Region Podlasie
Typ roweru Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas 3 h
Dystans 42 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 70%, Szuter 30%
Co oznaczają parametry trasy?
Na rowerowym szlaku po atrakcjach Tykocina i okolic
Region Podlasie
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas
Dystans 62 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 60%, Szuter 40%
Co oznaczają parametry trasy?
Rowerem z biegiem Bugu – Nadbużański Szlak Rowerowy
Region Mazowsze, Podlasie, Lubelskie
Typ roweru Cross, Gravel, Trekking
Czas 3 dni
Dystans 396,5 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 50%, Szuter 50%
Co oznaczają parametry trasy?