Niebieskie tło - informacja o otwarciu sklepu stacjonarnego

Odwiedź nasz salon w Gdańsku. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Rowerowa przygoda z Krosna do Jeziora Solińskiego – poznaj uroki Bieszczad!

Region Podkarpacie
Typ roweru Gravel, Szosa
Czas 1 dzień
Dystans 86 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Sławomir Strzelczyk

Pasjonat podróży znany pod pseudonimem Rask. Jest on doskonałym przykładem osoby, która pasję do „jazdy na kole” zamieniła w sposób na życie.

Swoimi doświadczeniami z pracy jako kurier rowerowy dzieli się m.in. na YouTubie (Rask_ulv), Tik Toku (raskulv) i Facebooku (Rask Rask).

Masz ochotę wybrać się w Bieszczady rowerem? Nie straszne są Ci bardziej wymagające szlaki rowerowe, na których występują dość długie odcinki "pod górkę"? Chcesz odkryć atrakcje turystyczne tak ciekawych miejsc, jak Krosno, Sanok czy Jezioro Solińskie? W takim razie koniecznie sprawdź poniższą trasę rowerową! Piękne widoki, które na niej czekają, wynagrodzą Ci z nawiązką trud włożony w pedałowanie.


widok z trasy z Krosna nad Jezioro SolińskieDla takich widoków warto wybrać się w trasę z Krosna nad Jezioro Solińskie.

Dystans 86 km, na którym wytyczono poniższą trasę rowerową z Krosna nad Jezioro Solińskie, nie jest dużą odległością do pokonania dla doświadczonego cyklisty. Jednak perspektywa zmienia się, gdy, tak jak na proponowanej trasie, droga wiedzie przez tereny pełne stromych zjazdów oraz wielu długich podjazdów. Mimo że nie są to odcinki bardzo trudne, to fakt, że maksymalne wzniesienie na tej trasie wynosi aż 12%, to robi wrażenie. Jest to jeden z powodów, dla których jest ona odpowiednia wyłącznie dla doświadczonych kolarzy, którzy mają co najmniej kilkanaście lat.

Pokonując opisywaną trasę, rowerzysta porusza się po drogach asfaltowych. Na 20% z nich wytyczono specjalne pasy. Pozostałe etapy współdzielone są z innymi uczestnikami ruchu. Pokonanie drogi z Krosna nad Jezioro Solińskie zajmuje od 6 do 8 godzin, w zależności od długości postojów oraz czasu poświęconego na zwiedzanie atrakcji turystycznych Sanoka i innych mijanych miejscowości.

Przebieg trasy rowerowej po Bieszczadach

Trasę rowerową wytyczoną w Bieszczadach warto rozpocząć w Krośnie. Dobrym punktem początkowym jest np. urokliwy rynek miasta, z którego należy skierować się na Łężany. Początkowo droga jest płaska, można więc cieszyć się ładnymi widokami, których w tych terenach nie brakuje.

Niemalże na całej długości trasa nad Jezioro Solińskie wiedzie w jednym kierunku, a mianowicie na południowy wschód. Jej początkowy etap prowadzi przez miejscowości takie, jak m.in. Besko, Zarszyn i Pisarowice do Sanoka. Warto odkryć atrakcje turystyczne tego miasta. Dobrze jest zaplanować tu nieco duży postój. Odpoczynek w tym miejscu zalecany jest nie tylko ze względu na ciekawe miejsca do zobaczenia, ale i dlatego, aby zebrać siły przed nadchodzącymi, wymagającymi szlakami rowerowymi, prowadzącymi przez Bieszczady.

Druga połowa trasy rowerowej z Krosna nad Jezioro Solińskie to prawdziwy sprawdzian wytrzymałości kolarza. Długie, strome podjazdy na szczęście prowadzą przez dobrej jakości drogi asfaltowe. Po przejechaniu niektórych z nich czekają zjazdy, które pozwalają rozpędzić się nieco, dzięki czemu można odpocząć i poczuć przyjemność jazdy z wiatrem we włosach. Trasa rowerowa nad Jezioro Solińskie wiedzie w dużej mierze przez tereny leśne i mniejsze miejscowości. Można przy niej znaleźć sporo punktów odpoczynkowych, w których warto zatrzymać się, aby odzyskać siły po wyjątkowy wyczerpującym odcinku trasy.

Czysta woda i piękne plaże wynagrodzą wysiłek związany z licznymi podjazdami.

Zanim dotrze się do zapory nad Soliną, na trasie pojawia się Wyspa Energetyk i przeprawa promowa. Po jej pokonaniu można cieszyć się urokami punktu widokowego Polańczyk. Aby dotrzeć do mety opisywanej trasy rowerowej, należy skierować się dla odmiany na północy wschód. Pięknie położona droga wiedzie miłośników turystyki rowerowej w większości z górki do miejsca, gdzie czeka na nich Jezioro Solińskie i zapora nad Soliną. Tam kończy się bieszczadzki rajd rowerowy prowadzący tutaj aż z Krosna.

Przez jakie miejscowości biegnie trasa? 

Krosno – Łężany – Besko – Zarszyn – Pisarowice – Sanok – Myczków – Polańczyk Zdrój – Solina

Mapa i ślad GPX

Dojazd do trasy

Do Krosna, gdzie rozpoczyna się powyższa trasa rowerowa, można dojechać PKS-em z Rzeszowa. Przez miasto przebiega również linia kolejowa, więc aby się do niego dostać, można skorzystać z usług PKP.

Atrakcje na trasie

Trasa rowerowa prowadząca z Krosna przez Sanok nad Jezioro Solińskie wiedzie niezwykle malowniczymi terenami. Liczne podjazdy, ale i występujące naturalnie po nich zjazdy dają możliwość podziwiania pięknych okoliczności przyrody w wielu świetnie zlokalizowanych punktach widokowych. Z tego powodu jest to znakomita propozycja dla wszystkich osób, które cenią czas spędzony na kontemplowaniu malowniczych krajobrazów. Urokliwe pejzaże to jednak atrakcje turystyczne tego regionu. Jadąc rowerem przez Bieszczady, warto zobaczyć także:

Skansen w Sanoku

Miejsce to można zwiedzić korzystając z usług przewodnika, który chętnie dzieli się z turystami ciekawymi opowieściami o oglądanych obiektach, dawnych zwyczajach i tradycjach. Zaletą tego rozwiązania jest też fakt, że do wieku pomieszczeń można wejść wyłącznie z pracownikiem skansenu w Sanoku. Wycieczka taka trwa 2-3 godziny. W klimatycznym miejscu, zlokalizowanym na sporym obszarze, zdecydowanie jest co oglądać. Aby nie pominąć żadnego ciekawego obiektu, zwłaszcza zwiedzając go na własną rękę, warto wyposażyć się w mapkę. Ekspozycja przemysłu naftowego, działające pracownie na rynku galicyjskim, swobodnie spacerujące owce, sklepiki z pamiątkami i piekarnia, w której sprzedawane są smaczne, świeże wyroby – to tylko kilka atrakcji skansenu w Sanoku.

Okolice Sanoka księgaOkolice Sanoka skrywają wiele ciekawych miejsc i obiektów.

Wyspa Energetyk w Polańczyku

Aby skorzystać z uroków tego miejsca, należy skorzystać z przeprawy promowej. Już to może być sporą atrakcją turystyczną dla wielu osób. Na wyspie znajduje się wszystko, co potrzebne, aby wypocząć nad wodą i w jej pobliżu. Starsi odwiedzający docenią z pewnością możliwość skorzystania z domków kempingowych, pomostów z jachtami i motorówkami czy ciekawe ścieżki turystyczne. Dla dzieci, poza zadbaną plażą, przygotowano tutaj plac zabaw.

Żaglówki i jachtyŻaglówki i jachty można podziwiać zarówno z lądu, jak i podczas przeprawy.

Polańczyk Zdrój – kurort nad Soliną

Dobroczynne właściwości wód mineralnych wykorzystywane są w uzdrowisku Polańczyk-Zdrój. Miejsce to jest również chętnie odwiedzane przez miłośników aktywnego spędzania czasu wolnego, a zwłaszcza sportów wodnych. Co więcej, w pobliżu uzdrowiska utworzono sieć szlaków pieszych, rowerowych i konnych. Z atrakcji tego miejsca można skorzystać również zimą. W sezonie czynne są tu wyciągi narciarskie.

Łódki nad SolinąOkoliczne zbiorniki wodne zachęcają do aktywności i sportów wodnych.

Zapora nad Soliną

Jest to bez wątpienia największa atrakcja turystyczna na opisywanej trasie rowerowej z Krosna nad Jezioro Solińskie. Na jej terenie znajduje się mnóstwo wartych uwagi atrakcji turystycznych, wiele hoteli, plaże i fantastycznie położone punkty widokowe, które gwarantują doskonały widok na Solinę. Dzięki licznym lokalom usługowym oraz wypożyczalniom, zlokalizowanym nieopodal plaży, turyści mogą tu odpoczywać, korzystając np. z rowerków wodnych. Na dobrze utrzymanym deptaku czekają z kolei sklepiki z pamiątkami i punkty gastronomiczne. Niemal nad samą zaporą przebiega kolej linowa. Przejażdżka nią pozwala nacieszyć oczy wysiłkiem kompleksu z lotu ptaka, co jest zdecydowanie wyjątkowym przeżyciem. Czy to wszystkie atrakcje turystyczne, zlokalizowane nad Jeziorem Solińskim? W żadnym wypadku! W okolicy znajduje się także park rozrywki z karuzelami i innymi tego typu obiektami.

Zapora nad SolinąZapora nad Soliną to prawdziwie malowniczy punkt na trasie.


Noclegi lub miejsca postojowe

NoclegiicoMiejsca do przechowywania rowerówicoMożliwość
umycia rowerów na miejscu
icoMożliwość zakwaterowania na jedną nocicoMożliwość zameldowania się wieczorem
Nowa ZelandiaMała pętla bieszczadzka
38-610 Berezka
508 433 209
okokokok


Wyjątkowo atrakcyjne turystycznie tereny, przez które przebiega powyższa trasa rowerowa, są dobrym miejscem na dłuższy odpoczynek. Warto skorzystać z bogatej bazy noclegowej, jaką mogą się pochwalić m.in. Rymanów Zdrój i Uzdrowisko Polańczyk Zdrój.

Na trasie z Krosna nad Jezioro Solińskie można spotkać także wiele punktów odpoczynkowych. Osoby, które zechcą z nich skorzystać, mogą zregenerować siły i zjeść posiłek korzystając np. z ławek umieszczonych pod solidnymi, drewnianymi wiatami. Miejsce takie znajduje się np. w okolicy miejscowości Myczków.

Gdzie zjeść

Turystyczny charakter miejscowości mijanych na powyższej trasie rowerowej sprawia, że zlokalizowanych jest tu wiele różnorodnych lokali gastronomicznych. Część z nich znajduje się w popularnych miejscach postojowych, takich jak np. Tawerna u Michała na Wyspie Energetyk lub Karczma Solina położona niedaleko zapory wodnej.

Dobrze wiedzieć

Przed wyruszeniem na bieszczadzką trasę rowerową z Krosna nad Jezioro Solińskie warto odwiedzić Punkt Informacji Turystycznej. Obiekt tego typu zlokalizowany jest np. w pierwszej z tych miejscowości, pod adresem Blich 1. Dobrze wyposażony, obsługiwany przez przemiłych pracowników punkt, to źródło cennych wskazówek o regionie i jego atrakcjach turystycznych, ale także miejsce, gdzie można kupić niebanalne pamiątki.

Jako że powyższa trasa rowerowa sama w sobie stanowi wyzwanie dla turystów, warto wyruszyć w nią w suche, pogodne dni. Te zaś najczęściej zdarzają się w okresie wiosenno-letnim. Dlatego też rozważając jazdę rowerem po Bieszczadach, warto wziąć pod uwagę właśnie te pory roku.

Pokonując opisywaną trasę rowerową przejeżdża się w pobliżu uzdrowisk Rymanów Zdrój i Iwonicz Zdrój.

Praktyczne wskazówki

Na wyprawę nad Jezioro Solińskie według powyższych wskazówek należy wyruszyć na dobrej jakości rowerze typu gravel lub na modelu szosowym. Lekki, szybki model sprawi, że strome podjazdy nie będą nazbyt uciążliwe, a zjazdy pozwolą miłośnikowi kolarstwa zapomnieć przez chwilę o całym świecie i cieszyć się zawrotną prędkością osiąganą podczas jazdy „z górki”.

Każdy rowerzysta wyruszający w trasę powinien mieć na sobie odpowiedni strój kolarski, porządny kask oraz wygodne obuwie. Ubranie na rower musi być uszyte z   materiałów o odpowiednich właściwościach, wygodne, ale i funkcjonalne. Stroje, takie, jak np. przeciwdeszczowa kurtka rowerowa, powinna być wyposażona m.in. w kieszenie na drobiazgi, odblaskowe naszywki, ściągacze czy wzmocnienia w newralgicznych miejscach. Na komfort jazdy wpływają też dodatki i gadżety, takie jak czapka z daszkiem, czy okulary przeciwsłoneczne.

Podczas pokonywania górskich ścieżek rowerowych należy pamiętać, że każdy kilogram prowiantu ma znaczenie. Dlatego warto spakować do plecaka kolarskiego lub sakw na rower produkty, które ważą niewiele, a jednak pozwalają szybko i skutecznie odzyskać siły. Są to m.in. żele lub batony energetyczne oraz napoje izotoniczne.

W plecaku miłośnika turystyki rowerowej powinny znaleźć się również: 

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Leśna wycieczka przez Suchy Grunt
Region Podkarpacie
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas 4 h
Dystans 58 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 76%, Szuter 24%
Co oznaczają parametry trasy?
Okrążając Otryt na dwóch kółkach
Region Podkarpacie
Typ roweru MTB
Czas 1 dzień
Dystans 92 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 42%, Szuter 30%, Kamienie 10%, Bruk 18%
Co oznaczają parametry trasy?
Rowerowa wyprawa przez uroki Drewnianej Galicji
Region Podkarpacie
Typ roweru MTB, Trekking
Czas 4 h
Dystans 62 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 87%, Piach 1%, Szuter 4%, Bruk 8%
Co oznaczają parametry trasy?
Rowerem w Bieszczady przez Rezerwat Krywe
Region Podkarpacie
Typ roweru MTB
Czas
Dystans 33 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 5%, Piach 75%, Szuter 10%, Bruk 10%
Co oznaczają parametry trasy?