Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Autor trasy
Pasjonat podróży znany pod pseudonimem Rask. Jest on doskonałym przykładem osoby, która pasję do „jazdy na kole” zamieniła w sposób na życie.
Swoimi doświadczeniami z pracy jako kurier rowerowy dzieli się m.in. na YouTubie (Rask_ulv), Tik Toku (raskulv) i Facebooku (Rask Rask).
Okolice Krosna to niezwykle malownicze tereny, które docenią wszyscy miłośnicy przyrody i historycznych atrakcji. W największym mieście Podkarpacia, a także położonym nieopodal Iwoniczu-Zdrój, można zobaczyć pomniki przyrody, poznać kulturę regionu oraz poczuć wyjątkowy, uzdrowiskowy klimat. Wycieczka po tej okolicy będzie dobrym wyborem dla osób chcących spędzić aktywnie czas, a jednocześnie wybrać się na stosunkowo krótką, raptem około 4-godzinną przejażdżkę.
Iwonicz-Zdrój i okolice to wyjątkowo urokliwy obszar.
Chcąc zwiedzić podkarpackie szlaki rowerowe, warto zdecydować się na trasę wiodącą z Krosna do Iwonicza-Zdroju i z powrotem. To wycieczka częściowo w formie pętli, której długość wynosi 40 km. Czas potrzebny na jej pokonanie to około 3-4 godzin, a dobrej jakości nawierzchnie pozwalają na korzystanie z każdego typu roweru – zarówno gravelowego czy trekkingowego, jak i szosowego. Proponowana trasa, choć stosunkowo łatwa, ma jeden bardziej wymagający podjazd. Z tego względu nie jest zalecana dla dzieci.
Półdniowa wycieczka szlakiem źródełek i zabytków wiedzie w głównej mierze – bo przez blisko 35 km – po asfalcie. 3,5 km należy przejechać po odcinku utwardzonym, a pozostałą część dystansu – po drodze nieutwardzonej, naturalnej i żwirze.
Na trasie nie zabrakło także ponad 700-metrowego single tracku. Przewyższenie na całej jej długości wynosi około 190 metrów.
Chcąc odwiedzić jedno z najsłynniejszych uzdrowisk w Polsce, warto rozpocząć wycieczkę z Krosna. Ruszając z okolic Aeroklubu Podkarpackiego, należy przemieszczać się ulicami Lotników i Słoneczną, łączącą się dalej z ul. Grunwaldzką. Odbijając za szkołą podstawową w lewo, trzeba kontynuować przejażdżkę wzdłuż ul. Reymonta, a na jej końcu – włączyć się do ruchu na drodze krajowej nr 28. Kierując się na południe należy minąć Miejsce Piastowe, pokonując je na wprost.
Kolejna miejscowość na trasie to Iwonicz. Jadąc początkowo wzdłuż głównej drogi, po minięciu sklepu spożywczego i kwiaciarni – a jeszcze przed przejściem dla pieszych – należy odbić w wąską uliczkę w prawo. Na najbliższym niedużym skrzyżowaniu trzeba kierować się w lewo oraz dotrzeć do starego mostu kamiennego. Tuż za nim należy trzymać się prawej strony, przejeżdżając przez pobliskie rondo na wprost. W zlokalizowanym po lewej kompleksie parkowym znajdują się dwie z głównych atrakcji na trasie – Pałac Załuskich oraz położony nieopodal dawny Zbór Ariański.
Znajdujący się przy trasie pomnik upamiętniający lotników.
Minąwszy oba budynki należy przemieszczać się nieco krętą ul. Zadwór, a na jej końcu – odbić w prawo w ul. Długą, przechodzącą następnie w ul. Zdrojową. Po około dwukilometrowej przejażdżce można dotrzeć do obfitującego w zabytki i piękne miejsca wypoczynkowe uzdrowiska Iwonicz-Zdrój. W tym miejscu rozpoczyna się też najbardziej wymagający na całej trasie, około 4-kilometrowy podjazd.
Jadąc ul. Zdrojową i dalej – Aleją Słoneczną – po lewej stronie można zobaczyć pomnik przyrody dąb szypułkowy. Nieco w głębi, po prawej stronie, znajduje się także Belweder, dawna perła uzdrowiska. Okrążywszy kino Wczasowicz i plac Dietla można podjechać wprost pod Pijalnię Wód Mineralnych. W jej sąsiedztwie znajdują się Stare Łazienki w Iwoniczu-Zdroju, jeden z najpiękniejszych budynków okolicy.
Na końcu skweru widoczna będzie Aleja Teodora Torosiewicza, a przy niej – Ogród Romantyczny. Tuż obok zlokalizowany jest rozjazd – w tym miejscu należy trzymać się prawej strony, wjeżdżając pod górę Aleją Partyzantów. To kręta dróżka przez las, przy której znajduje się m.in. szpital uzdrowiskowy. Fani sportu – a zwłaszcza tych zimowych – mogą zboczyć na rozjeździe lekko w lewo i opuścić na chwilę wytyczoną trasę. Po przejechaniu około 500 metrów można bowiem zobaczyć pozostałości dawnych skoczni narciarskich.
Trzymając się wyznaczonej ścieżki i odbijając przy szpitalu w lewo można minąć odwiert wody leczniczej Emma. Nieopodal, przy ul. Kopalnianej, turyści mogą poznać kilka kolejnych, ważnych atrakcji uzdrowiska: tężnie solankowe, fontannę w Parku Zdrojowym czy obelisk pamięci Karola Załuskiego. Skręcając w lewo w ul. Wincentego Pola można minąć przyjemny odcinek przez las, przy którym znajduje się ścieżka spacerowo-przyrodnicza. Na jego końcu czeka kolejny istotny punkt na trasie, a mianowicie źródełko Bełkotka. Po chwili spędzonej w tym miejscu można wyruszyć w powrotną drogę tą samą ścieżką, docierając prosto do wspomnianego już wcześniej kina Wczasowicz.
Sanatorium Dziecięce to przykład charakterystycznej architektury regionu.
Okrążając skwer z dębem szypułkowym i kontynuując wycieczkę Aleją Słoneczną, można nieco odpocząć – trasa wiedzie tu bowiem przez kilka kilometrów z górki. Należy przemieszczać się tą samą ścieżką, co poprzednio, czyli ul. Zdrojową i Długą. Po drodze można minąć widziany wcześniej obiekt, czyli Pałac Załuskich w Iwoniczu. Na końcu ul. Floriańskiej trzeba skręcić w lewo, wjeżdżając na szlak biegnący wzdłuż drogi krajowej nr 28. Jadąc nim cały czas prosto, należy minąć Miejsce Piastowe i dotrzeć do Krosna.
Na wysokości dużego kompleksu handlowego położonego na obrzeżach miasta trzeba odbić lekko w prawo, wjeżdżając za sklepem spożywczym w ul. Lwowską. Po około 800 metrach i dotarciu do ul. Niepodległości należy skręcić w lewo. Trzymając się głównej drogi – jadąc ul. Grodzką, a następnie Tkacką i zlokalizowaną w sąsiedztwie krośnieńskiego rynku ul. Podwale, na rondzie przy kościele należy ponownie odbić w lewo, w ul. Paderewskiego. Kierując się prosto na kolejnym skrzyżowaniu o ruchu okrężnym, trzeba przemieszczać się ul. Kletówki, obok szkoły podstawowej i domu pomocy społecznej. Minąwszy tory kolejowe należy skierować się w prawo, w ul. Pużaka, jadąc nią aż do końca. Przecinając drogę krajową nr 28 na wprost, trzeba kontynuować przejażdżkę ul. Zręcińską prowadzącą wzdłuż granic lotniska Krosno. W pewnym momencie – tuż za terenem portu lotniczego – konieczne będzie odbicie w lewo, na ścieżkę rowerową równoległą do ul. Lotników. Stąd już tylko jeden kilometr dzieli od mety całej wycieczki szlakiem źródełek i zabytków Podkarpacia.
Start wycieczki przewidziano w sąsiedztwie lotniska w Krośnie. W pobliżu znajduje się kilka parkingów przy lokalnych zakładach przemysłowych, na których można pozostawić swój samochód. Nieopodal zlokalizowany jest również przystanek autobusowy, na który kursuje kilka linii komunikacji miejskiej. Można dojechać nimi m.in. z okolic dworca PKS oraz stacji kolejowej, co pozwala na dotarcie do Krosna także innymi środkami transportu niż prywatne auto.
Przemierzając Podkarpacie rowerem, można natknąć się na wiele ciekawych atrakcji. Po drodze mijane są nie tylko zabytkowe i ważne z punktu widzenia lokalnej kultury obiekty, ale również malownicze krajobrazy oraz zabudowania, charakterystyczne dla tego regionu.
Miejski bazar w Iwoniczu-Zdroju to miejsce odwiedzane przez turystów i mieszkańców.
Jakie atrakcje w okolicy Krosna i Iwonicza-Zdroju warto zobaczyć?
Teren uzdrowiskowy to świetne miejsce na krótszy czy dłuższy wypoczynek.
Pijalnia wód mineralnych w Iwoniczu-Zdroju.
Malownicze domki to prawdziwa ozdoba tej trasy rowerowej.
Najlepszym miejscem na odpoczynek w czasie przejażdżki jest Iwonicz-Zdrój. To uzdrowisko pełne deptaków, parków i ławeczek, gdzie każdy znajdzie wygodne miejsce do zregenerowania sił przed dalszą częścią podróży. W Iwoniczu-Zdroju zlokalizowane są również liczne hotele i pensjonaty, jednak ze względu na krótki czas wycieczki – nie ma potrzeby organizowania noclegu w jej trakcie.
Ponieważ okolice Iwonicza-Zdroju są tłumnie odwiedzane przez turystów, nie brakuje tu zróżnicowanych punktów gastronomicznych. Pierwsze kawiarnie i restauracje przy trasie można napotkać już w Krośnie oraz Miejscu Piastowym. Największy wybór lokali czeka jednak w samym uzdrowisku, gdzie każdy znajdzie coś smacznego dla siebie. Po drodze nie brakuje również sklepów spożywczych, w których można uzupełnić zapas prowiantu.
Podkarpacie na rowerze najlepiej zwiedzać wiosną lub latem, gdy panuje najlepsza pogoda. W Krośnie raz do roku – w maju – odbywają się mistrzostwa świata w locie balonem, największa tego typu impreza w Europie. Warto zaplanować wycieczkę w weekend majowy, gdy całe niebo nad miastem jest wypełnione aż po horyzont balonami.
Na wypadek nagłego załamania pogody warto zabrać ze sobą na wycieczkę kurtkę przeciwdeszczową. W przypadku przedłużenia się wyprawy przydatne mogą okazać się również napoje i przekąski energetyczne oraz powerbank, a po zmroku – także dodatkowe oświetlenie. Z uwagi na dosyć miejski charakter wycieczki ważny jest także kask oraz odzież rowerowa z odblaskowymi elementami, zwiększającymi widoczność na drodze dla kierowców samochodów.
Serwis i sklep rowerowy można znaleźć w Krośnie – w pewnym oddaleniu od trasy oraz w Iwoniczu – niemal bezpośrednio przy wytyczonej ścieżce.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.