Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Autor trasy
Podróżnik-pasjonat, który kocha przede wszystkim górskie klimaty, ale i nie stroni także od wypraw w inne zakątki Polski oraz Europy, odwiedzając między innymi tereny Bałkanów, Austrii czy Węgier.
Swoje pasjonujące przygody opisuje także na blogu: Hanys w Podróżach.
Piękne krajobrazy, nietuzinkowe zabytki i czasem trudno dostępne, ale zawsze warte uwagi atrakcje – oto co na doświadczonych miłośników kolarstwa czeka na trasie rowerowej z Gołdapi do Żytkiejm. Jednodniowa wycieczka po Suwalszczyźnie i Podlasiu to także satysfakcjonujący sprawdzian wytrzymałości oraz kondycji fizycznej. Czyli innymi słowy: pozycja wręcz obowiązkowa dla każdego miłośnika tych regionów!
Trasa rowerowa po Suwalszczyźnie wytyczona jest na dystansie nieco ponad 82 km, między miejscowościami Gołdap i Żytkiejmy. Mimo że odległość ta nie wydaje się imponująca, ze względu na górzysty charakter, na jej przejechanie potrzeba około 8 godzin. Rowerzysta wyruszający na szlak według poniższych wskazówek, będzie poruszał się głównie drogami asfaltowymi, ale w wielu miejscach czekają na niego także odcinki szutrowe i piaszczyste. Zaledwie 20% trasy stanowią ścieżki rowerowe. Odkrywając atrakcje Suwalszczyzny i Podlasia rowerem można natknąć się również na nieutwardzone drogi kamieniste czy brukowane.
Opisywana trasa to propozycja dla doświadczonych cyklistów, którym nie są straszne dłuższe podjazdy i strome zjazdy, a którzy pokonali już niejeden górski szlak. Nie jest polecana dla rodzin z dziećmi.
Wycieczka rowerowa po Suwalszczyźnie i Podlasiu rozpoczyna się w Gołdapi. Jej początkowy, płaski etap prowadzi na wschód, drogą nr 651 do Botkun. Za tą miejscowością rozpoczyna się pierwszy odcinek przebiegający po nieutwardzonych drogach. Przez Kołkowo prowadzi on w okolice miejscowości Kociołki, gdzie należy skręcić na południe i poruszać się wzdłuż linii brzegowej Jeziora Czarne, do wsi, od której wzięło ono nazwę. Odcinek ten pokonywany jest asfaltówką, ale już za Czarnem, będzie wiele okazji do treningu jazdy terenowej.
Na kolejnych etapach należy przygotować się na sporą ilość zjazdów i podjazdów. Za Czarnem rowerzysty powinien kierować się na północny wschód. W Zawiszynie można powrócić na drogę nr 651, która prowadzi w okolice miejscowości Stańczyki, mijając po drodze Dubieńki, Liniowo i Błąkały.
W ramach opisywanej trasy rowerowej po Suwalszczyźnie i Podlasiu wyznaczona została także dodatkowa pętla prowadząca ze Stańczyk do Żytkiejm (i z powrotem). Prowadzi ona w jedną stronę drogą 651, w drugą przez Degucie. Etap ten jest dość wymagający, jednak zdecydowanie powinni wziąć go pod uwagę Ci kolarze, którzy chcą odkryć wszystkie najciekawsze atrakcje regionu.
Po powrocie do Stańczyk w stronę Gołdapi można przejechać dokładnie tą samą trasą, którą rowerzysta dotarł do tej miejscowości z Żytkiejm.
Gołdap – Botkuny – Kołkowo – Czarne – Dubeninki – Liniowo – Błąkały – Stańczyki – Żytkiejmy – Degucie – Dubeninki
Do punktu początkowego trasy rowerowej, można dojechać zarówno korzystając z usług PKP, jak i autobusem PKS (choć należy upewnić się, że przewoźnik umożliwia transport roweru).
W razie przyjazdu do Gołdapi własnym samochodem warto zostawić go poza centrum, w którym obowiązuje strefa płatnego postoju. Trzeba jednak pamiętać, że proponowana trasa nie jest pętlą, więc konieczne będzie także uwzględnienie powrotu do miasta w razie pozostawienia tu auta.
Tereny, na których wytyczona została opisywana trasa rowerowa bardzo ucierpiały w wyniku działań prowadzonych podczas II Wojny Światowej. Wiele budynków np. w Gołdapi zostało zniszczonych wtedy, ale i w następujących latach. Część z nich została wzniesiona na nowo, jednak nie wyróżniają się one niczym szczególnym. Nie znaczy to, że nie warto spędzić tu trochę czasu. Znaleźć można kilka perełek, zwłaszcza że miejscowość ma charakter uzdrowiskowy. Należą do nich m.in.:
Przemierzając tereny Suwalszczyzny i Podlasia warto wypatrywać nie tylko zabytków, ale i poświęcić czas na podziwianie otaczającej turystów przyrody. Dobrze jest zatrzymać nieopodal mijanych po drodze zbiorników wodnych, takich jak Jezioro Przerośl, gdzie znajduje się urokliwe molo. W tym miejscu, tak jak i nad jeziorem Dobellus Duży, znajduje się także niewielka plaża.
Przemierzając Suwalszczyznę na rowerze, w poszukiwaniu największych atrakcji tego regionu, można natknąć się na liczne budowle, które kiedyś miały znaczenie dla infrastruktury, a dziś są tylko ciekawostką. Należą do nich m.in. zabytkowe mosty, wiadukty oraz inne mniejsze i większe konstrukcje, które często ukryte są w lasach.
Każdy, kto odwiedza te tereny, powinien zatrzymać się przy słynnych mostach w Stańczykach. Potężne konstrukcje robią ogromne wrażenie nawet z daleka. Wiadukty te to część dawnej linii kolejowej łączącej Gołdap z Żytkiejmami. Pracę nad nimi trwały w latach 1907-1927. 5-przęsłowa budowla o długości 180 m wznosi się na wysokość 36,5 m. Pod nią przepływa rzeka Błędzianka.
Obecnie mosty w Stańczykach są własnością prywatną. Aby obejrzeć największą atrakcję turystyczną tego terenu, należy wykupić bilet. Jego wartość to 8 zł. Co ciekawe, te niezwykłe zabytki wykorzystywane są przez miłośników sportów ekstremalnych – służą do skoków na bungee.
Warte odwiedzenia miejsca znajdują się nie tylko w okolicy Gołdapi, ale i niedaleko Żytkiejm, jak i w samej wsi. Na uwagę zasługują niewątpliwie:
Opisywana trasa rowerowa po Suwalszczyźnie została wytyczona w tak urokliwej okolicy, że warto poświęcić na jej podziwianie jak najwięcej czasu. Trzeba też przyznać, że nie należy ona też do najłatwiejszych, dlatego planując wyprawę w te tereny, należy rozważyć rozbicie jej na dwa etapy.
Nocleg w okolicy można znaleźć np. w Gołdapi, gdzie na turystów czekają zarówno pensjonaty, jak i kwatery prywatne. Osoby, które chętnie korzystają z usług gospodarstw agroturystycznych, mogą zatrzymać się w Stańczykach, a także w Żytkiejmach. W drugiej z tych miejscowości również można znaleźć kilka cieszących się dobrą opinią pensjonatów.
Jeśli chodzi o miejsca postojowe, w których można zatrzymać się zwiedzając atrakcje Suwalszczyzny na rowerze, są to m.in.:
Suwalszczyzna to region, który słynie nie tylko z zakątków natury i atrakcji turystycznych, ale także z pysznego jedzenia. Kartacze, babka ziemniaczana, bliny i sękacz – to tylko niektóre z lokalnych przysmaków, których będąc w tej okolicy, po prostu trzeba spróbować.
Restauracje i bary, które serwują regionalne potrawy, znaleźć można przede wszystkim w Gołdapi. Wśród wielu lokali usługowych wyróżniają się np. Matrioszka (Partyzantów 27a, Gołdap), Parkova (Plac Zwycięstwa 22, Gołdap) i Stańczykówka (Stańczyki 4). Z usług różnych punktów gastronomicznych skorzystać można także przy mostach w Stańczykach.
Najlepszą porą roku na odwiedzenie Suwalszczyzny jest bez wątpienia lato. Słoneczne, suche dni dają pewność, że przejezdne będą zarówno te duże drogi, jak i rzadziej uczęszczane szlaki.
Aby nie przegapić żadnej atrakcji tego regionu, warto oczywiście rozpocząć wyprawę od odwiedzenia Centrum Informacji Turystycznej. Zlokalizowane jest ono w Gołdapi pod adresem: plac Zwycięstwa 16. Osoby, które zainteresowane są Parkiem Krajobrazowym Puszczy Rominckiej powinny wybrać się też do Punktu Informacji Turystycznej przy ul. Szkolnej 1 w Żytkiejmach, gdzie znajduje się jego siedziba.
Czy wiesz, że...
Opisywana trasa rowerowa pokrywa się w kilku miejscach ze znanym szlakiem Green Velo. Można więc łatwo rozszerzyć ją o kolejne odcinki.
Trasa rowerowa z Gołdapi do Żytkiejm to propozycja dla doświadczonych kolarzy. Wymaga ona dobrej kondycji fizycznej, ale i umiejętności w jeździe poza utartymi szlakami. Ale nawet w takim przypadku do wyprawy na Suwalszczyznę należy dobrze się przygotować. Podstawą jest oczywiście solidny rower. Chcąc komfortowo i bezpiecznie przemierzyć momentami wymagające odcinki, warto postawić na model trekkingowy, crossowy lub górski. Rower taki powinien być wyposażony w wygodne siodełko, efektywną amortyzację, niezawodne hamulce i sprawne oświetlenie.
Przed ruszeniem na szlak należy zatroszczyć się także o funkcjonalny strój kolarski. Aby czuć się bezpiecznie podczas jazdy drogami współdzielonymi z samochodami, warto wybierać takie koszulki, spodenki i bluzy na rower, które mają odblaskowe elementy. Uzupełnieniem odzieży mogą być też praktyczne dodatki, jak okulary przeciwsłoneczne, rękawiczki czy rękawki. Należy koniecznie pamiętać też o wygodnych butach kolarskich lub sportowych, ale także solidnym kasku rowerowym.
Co jeszcze zabrać na wycieczkę po Suwalszczyźnie i Podlasiu? W sakwach rowerowych turysty-kolarza powinny znaleźć się także:
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.