Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich: pętla wokół jeziora Ryńskiego i Tałty

Region Mazury
Typ roweru MTB, Trekking, Gravel
Czas 1 dzień
Dystans 50 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 43%, Piach 17%, Szuter 40%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

FunBikers Ełk

Amatorska grupa zrzeszająca pozytywnie zakręconych miłośników dwóch kółek. Od lat przemierzają zakątki północno-wschodniej Polski (głównie Mazur i Podlasia), szukając inspiracji i znajdując pomysły na coraz to nowsze i warte przejechania trasy rowerowe. Entuzjaści twierdzenia, że jazda rowerem może być nie tylko aktywną, ale również odkrywczą i arcyciekawą formą spędzania wolnego czasu.

Warmia i Mazury to atrakcyjne kierunki turystyczne, które co roku przyciągają turystów pieszych, miłośników sportów wodnych oraz tych, co lubią patrzeć na świat z perspektywy roweru. Liczne zielone tereny, gęsta sieć ścieżek i mnóstwo dodatkowych atrakcji sprawiają, że turystyka rowerowa w tym regionie jest coraz popularniejsza. 

Wyznaczona trasa prowadzi wzdłuż trzech jezior: Ryńskiego, Tałty oraz Ołów i liczy 50 kilometrów. Na początek pętli wybrano miejscowości Ryn, lecz można wystartować z dowolnego punktu na szlaku. Ścieżki częściowo pokrywają się z odcinkami Mazurskiej Pętli Rowerowej, a podczas jazdy można dostrzec oznaczenia dla czerwonego szlaku pieszego. W ujęciu procentowym asfalt stanowi 43, natomiast szuter 40 procent nawierzchni.

punkt widokowy na Jezioro RyńskiePunkt widokowy na Jezioro Ryńskie

Na proponowanym terenie najlepiej sprawdzą się rowery typu MTB, trekkingowe lub gravele, niektóre odcinki są piaszczyste lub pokryte starym kamiennym brukiem, na takie powierzchnie, które stanowią ogółem około 17% całości trasy, najlepiej zabrać sprzęt z szerszymi oponami. Dodatkowo tylko około 25% całego przejazdu to wyznaczone ścieżki rowerowe.

Trasa rowerowa nie jest trudna pod względem dużej odległości, jednak występują na niej wymagające odcinki, np. piach i podjazdy. Osoby bez większego doświadczenia czy też dzieci będą miały problem z ich pokonaniem.

Pierwsze kilometry po wyjeździe z Ryna, trasa prowadzi po drodze krajowej nr 59, więc należy zachować ostrożność, nie jest to odcinek polecany na wyprawy z dziećmi. Po 3 kilometrach skręć w lewo w szutrową leśną ścieżkę, która biegnie niedaleko jeziora Ryńskiego. Po minięciu wsi Wejdyki wjeżdża się na trasę asfaltową, która prowadzi pomiędzy dwoma jeziorami, Notyst i Ryńskim przechodzącym w Tałty. To właśnie brzegu tego drugiego należy trzymać się przez kolejne 14 kilometrów.

promenada w RyniePromenada w Rynie

Najbardziej wysunięty na południe punkt szlaku to Mikołajki, w miejscowości trzeba jechać po drodze krajowej nr 16, aż do skrzyżowania z ul. Dąbrowskiego, która później się rozdziela i prowadzi do przystani nad brzegiem jeziora, a druga odnoga ulicy dalej na północ. Wyjazd z Mikołajek w kierunku północnym poprowadzono po asfaltowej drodze, na której odbywa się ruch samochodowy, jednak o stosunkowo małym natężeniu. 

Przed wsią Skorupki trzeba przejechać przez kanał Tałcki i za mostem skręcić w lewo. Końcowy etap trasy to 11 kilometrów, które prowadzi wzdłuż jeziora Tałty, przez las, pola oraz łąki. W Ryńskim Dworze należy wjechać na drogę wojewódzką nr 642 i kierować się na Ryn. Ostatnie 4 kilometry to objazd dookoła jeziora Ołów, który można pominąć, skracając trasę przez np. ulicę Traugutta.

most wiszący MikołajkiMost wiszący w Mikołajkach

Dojazd do trasy

W Rynie nie ma stacji kolejowej, lecz miasto nie jest, nawet w sezonie, tak oblegane, jak np. Mikołajki więc najwygodniejszą formą dojazdu jest samochód. W miejscowości dostępne są ogólnodostępne miejskie parkingi.

Atrakcje na trasie

Mikołajki i Ryn w szczycie sezonu są szczególnie popularne wśród amatorów sportów wodnych, ale nie oznacza to, że rowerzyści lub turyści pieszy będą się nudzić. Mazurskie atrakcje spodobają się zarówno tym którzy podróżują ze znajomymi, jak i rodzinom z dziećmi.

  • Promenada wzdłuż portu w Rynie — doskonałe miejsce na odpoczynek i spacery.
  • Zamek W Rynie — aktualnie wewnątrz dawnego zamku krzyżackiego mieści się hotel, mimo to obiekt można zwiedzać z przewodnikiem, a gościniec jest dostępny dla wszystkich bez ograniczeń. Zamki na Mazurach są dość popularnym zjawiskiem, niestety nie wszystkie są dobrze zachowane i dostępne dla turystów.

Zamek w Rynie

  • Tarasy nad Jeziorem Ołów — wzdłuż ścieżki rowerowo-spacerowej znajdują się tarasy widokowe i miejsce do odpoczynku.
  • Wieża Ciśnień w Rynie — punkt widokowy, z którego rozciąga się widok na okolicę i jeziora, na górę wieży dostać się można schodami lub windą, a wstęp jest bezpłatny.
  • Muzeum Reformacji Polskiej w Mikołajkach — wystawy przedstawiają historię zmian religijno-kulturalnych Mazur oraz Śląska Cieszyńskiego, w zbiorach muzeum znajdują się zabytkowe zbiory pism i druków polsko - ewangelickich.
  • Promenada i marina w Mikołajkach - serce Mikołajek, które wyróżnia się charakterystycznym, żeglarskim klimatem. Warto pospacerować promenadą i przejść na drugą stronę wiszącego mostu, żeby zaznać wakacyjnej atmosfery panującej w tym mieście.
  • Zatoka Skanał – urokliwe miejsce, w którym można się na chwilę zatrzymać, wyciszyć, odetchnąć i poobcować z naturą. Z brzegu rozciąga się widok na jezioro oraz okalające je lasy, co stanowi atrakcyjny temat dla miłośników fotografii.

Przesmyk Jezioro TałtyPrzesmyk, Jezioro Tałty

  • Porty i plaże — miejscowe przystanie bardzo często oferują możliwość wypożyczenia żaglówek, łódek czy motorówek (w zależności od uprawnień), a dla mniej doświadczonych przygotowane są specjalne rejsy, które odbywają się niemal codziennie.

Noclegi lub miejsca postojowe

Oferta noclegowa w Rynie, Mikołajkach oraz mniejszych miejscowościach jest bardzo bogata. Oprócz standardowych hoteli i apartamentów można zatrzymać się w prywatnych kwaterach czy na polach namiotowych. 

Na trasie znajduje się wiele interesujących miejsc postojowych. 

  • Zielone Tarasy w Rynie
  • Plaża miejska w Wejdykach
  • Punkt widokowy w Notyście Wielkim
  • Promenada i rynek w Mikołajkach
  • Wiaty przystankowe na leśnych drogach

Gdzie zjeść

W okolicy znajduje się bardzo dużo restauracji, a w większych miastach dostępne są popularne dyskonty. Najwięcej miejsc jest otwartych w szczycie sezonu w miesiącach wakacyjnych.

Dobrze wiedzieć

Pojezierze Mazurskie jest najpopularniejsze latem, właśnie wtedy przebywa tam najwięcej turystów i wszystkie atrakcje są czynne, dlatego to najlepszy czas na przejechanie pętli.

W okolicach jezior Mazurskich znajdują się liczne przystanie, plaże oraz przyhotelowe baseny.

Dla tych, którzy wolą spokojniejsze, mniej zaludnione miejsca pozostaje przejechanie trasy wiosną lub jesienią.

Praktyczne wskazówki

Na trasie, w Mikołajkach znajduje się serwis rowerowy, jednak warto zabrać ze sobą podstawowe narzędzia na wypadek np. przebicia dętki.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Green Velo - wschodni szlak rowerowy
Region Świętokrzyskie, Podkarpacie, Lubelskie, Podlasie, Mazury
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 15 dni
Dystans 1885 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 60%, Piach 5%, Szuter 30%, Bruk 5%
Co oznaczają parametry trasy?
Czerwony szlak rowerowy wokół jeziora Narie
Region Mazury
Typ roweru Gravel
Czas 2 h
Dystans 37,2 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 80%, Szuter 20%
Co oznaczają parametry trasy?
Szlak Rowerowy Zielony Morąg na rodzinną wycieczkę
Region Mazury
Typ roweru Gravel
Czas 2 h
Dystans 40,3 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 20%, Szuter 70%, Bruk 10%
Co oznaczają parametry trasy?
Pojezierze Brodnickie - kraina lasów i jezior
Region Kujawy, Mazury
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 3 dni
Dystans 160 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 80%, Szuter 20%
Co oznaczają parametry trasy?