Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Przyroda i historia – trasa Kazimierz Dolny – Kraśnik

Region Lubelskie
Typ roweru Szosa
Czas 5 h
Dystans 105 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 50%, Szuter 50%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

lubelskierowerem.pl

Lubelskie trasy rowerowe zachwycają. Piękne okoliczności przyrody i ciekawe historycznie miejsca to cechy charakterystyczne szlaku Kazimierz Dolny – Kraśnik. Zachodnią część Wyżyny Lubelskiej przemierzysz w dużej mierze doliną Wisły. Portal lubelskierowerem.pl zaprasza na wycieczkę wszystkich średnio zaawansowanych miłośników rowerów szosowych.  

Wrzelowieckie stawy.Podczas jazdy możemy podziwiać m.in. stawy.

Kazimierz Dolny – Kraśnik – opis trasy

Wyznaczona trasa biegnie w całości po komfortowych drogach asfaltowych. To 105-kilometrowa pętla, którą można pokonać w 4-6 godzin. Nie stanowi części żadnego innego, większego szlaku. Przebiega przez Płaskowyż Nałęczowski i Równinę Bełżycką. Część trasy będzie pokrywać się z wyjątkowymi terenami Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Na szlaku na rowerzystów czeka około 100-metrowa różnica wzniesień między najniżej i najwyżej położonymi punktami.

Przebieg trasy:

Kazimierz Dolny – Wilków – Józefów nad Wisłą – Urzędów – Kraśnik

Malowniczy Kazimierz Dolny (ul. Nadrzeczna) jest punktem startowym wycieczki. Szlak prowadzi przez Dobre i Skarpę Dobrską. Następnie wjeżdżasz na obszar Kotliny Chodelskiej, by wałem Wisły dotrzeć do Wzniesień Urzędowskich. Kolejnymi punktami na szlaku są kolejno Józefów, Bęczyn i Urzędów. Dalej, Doliną Wyżnicy, dotrzesz do Kraśnika. Stąd rozpoczynasz podróż powrotną tą samą drogą.

Mapa i ślad GPX


Dojazd do trasy

Na lubelską trasę rowerową Kazimierz Dolny – Kraśnik dotrzesz komunikacją publiczną. W zależności od tego, jakie połączenie jest dla Ciebie bardziej komfortowe, możesz wybrać podróż autobusem lub koleją. Do Kazimierza Dolnego najłatwiej dotrzeć PKS-em. Jeżeli jednak wygodniejszym jest dla Ciebie pociąg, rozpocznij trasę w Kraśniku.

Atrakcje na trasie

Urokliwy Rynek w Kazimierzu Dolnym to bez wątpienia największa atrakcja turystyczna regionu. Kościół Farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, kamienice Przybyłów czy studnia to jedne z najbardziej charakterystycznych miejsc. W wolnym czasie na rynku pospacerujesz wąskimi uliczkami, posmakujesz żydowskiej kuchni czy napijesz się kawy w małej knajpie. To miejsce sprzyja zarówno turystyce, jak i pozwala się zrelaksować.

Niegdyś był to Wilków nad Wisłą, dziś tylko Wilków. Pierwsza wzmianka o leżącej na jej terenie parafii św. Floriana i św. Urszuli pochodzi z 1326 roku. Drewniany kościół został zastąpiony murowanym około 300 lat później. Ufundował go ówczesny właściciel wsi. Chociaż budynek często ulegał zniszczeniu (pożar i powodzie) – zawsze był remontowany. Dziś stanowi o historii miejscowości.

Kawałek dalej, przejeżdżając przez gminę Wilków, trafisz do małej, około 200-osobowej wsi, Kępa Chotecka. Najciekawszym miejscem będzie wał przeciwpowodziowy na Wiśle, którym biegnie szlak.

Siedzibą Muzeum Regionalnego w Kluczkowicach jest przepiękny, otoczony rozległym parkiem, klasycystyczny Pałac Kleniewskich. Zobaczysz tu ważne dla regionu wystawy stałe przedstawiające etnograficzną, geologiczną i archeologiczną historię powiatu opolskiego. Niedaleko Pałacu znajdziesz zalew z plażą i ośrodkiem wypoczynkowym.

Pałac w Józefowie

W tej gminie czeka na rowerzystów około 100 kilometrów dróg i szlaków rowerowych. Niepozorny Józefów określany jest mianem centrum Roztocza i Puszczy Solskiej. To miejsce ciekawe. Odpoczniesz na rynku, zwiedzisz neobarokowy kościół oraz synagogę. Możesz odwiedzić Muzeum Kamieniarstwa, zobaczyć kamieniołom z wieżą widokową, ruiny wiatraka czy zrelaksować się nad zalewem.

Po drodze zobaczysz też miejsca ważne historycznie, upamiętniające bohaterów regionu. Warto zrobić przynajmniej chwilowy postój. W miejscowości Boiska będziesz mijać Pomnik Powstańców Listopadowych, zaś w Wolskim Borze cmentarz z I Wojny Światowej. Warto nadmienić, że wśród gęstwiny Wolskiego Boru masz możliwość odetchnąć pod pomnikiem przyrody – okazałym, 200-letnim dębem Marcinem.

Region ten niegdyś był znany przede wszystkim z garncarstwa. Do dziś w Bęczynie funkcjonuje nie tylko warsztat garncarski, ale także prywatne muzeum. Znajdziesz je pod adresem Bęczyn 230.

Urzędów należy do jednych z ciekawszych miejsc na trasie. Prawami miejskimi cieszył się w latach 1405-1870. Odzyskał je całkiem niedawno, bo w 2016 roku. Mimo faktu, że to małe miasteczko, warto spędzić tu trochę czasu. Sanktuarium św. Otylii w Urzędowie jest wyjątkowe. Zadrzewiona aleja z figurami świętych prowadzi do źródełka z cudowną wodą i niewielkiej, drewnianej kapliczki z końca XIX wieku. Będąc w okolicy, warto zobaczyć młyn i most na rzece Urzędówce oraz mogiłę legionistów Józefa Piłsudskiego.

Przejeżdżając przez Dzierzkowice, zatrzymaj się także na tutejszym rynku, gdzie znajdziesz wytchnienie pod fontanną. Będąc na miejscu, warto zobaczyć zabytkowy, drewniany kościół pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i św. Marii Magdaleny, wybudowany w latach 1730-1748. Co ciekawe, pierwsza parafia w tym miejscu powstała już w 1326 roku. W XVIII wieku funkcjonowała tu przykościelna biblioteka, a w XIX dom szpitalny dla ubogich.

Zalew Kraśnik to jeden z ważniejszych lokalnych punktów letniego wypoczynku. Sztuczny zbiornik przyciąga okolicznych mieszkańców świetnie przygotowaną infrastrukturą. Piękna piaszczysta plaża ze strzeżonym kąpieliskiem, molo, promenada z palmami, przystań z wypożyczalnią sprzętu wodnego, ścieżka rowerowa i stanowiska dla wędkarzy sprawiają, że jest to miejsce coraz bardziej atrakcyjne turystycznie.

Okolice to nie tylko piękne widoki, ale również wiele atrakcyjnych miejsc do wypoczynku.

Noclegi lub miejsca postojowe

Kazimierz Dolny jest miejscowością bardzo popularną wśród turystów. Bez problemu znajdziesz tu nocleg w obiekcie dostosowanym do Twoich oczekiwań. W szczycie sezonu turystycznego warto jednak wcześniej zarezerwować miejsce, ze względu na duże obłożenie. Wśród wielu ciekawych kwater często polecane są: Willa pod Basztą, Camping przy Porcie Jachtowym czy Schronisko pod Wianuszkami. Możesz również zdecydować się na odpoczynek w Kraśniku. Jednym z popularniejszych miejsc jest Zielony Dworek.

NoclegiicoMiejsca do przechowywania rowerówicoMożliwość
umycia rowerów na miejscu
icoMożliwość zakwaterowania na jedną nocicoMożliwość zameldowania się wieczorem
Wilkowa Chataul. Łysogórska 15, Wilków
26-010 Bodzentyn
607-954-200
okokokok
Hotel&SPA Król Kazimierzul. Puławska 86
24-120 Kazimierz Dolny
+48 81 880 99 99
okokokok
Hotel Kazimierzówkaul. Góry 10
24-120 Kazimierz Dolny
+48 818 820 331
okokokok


Gdzie zjeść

Nigdzie na trasie nie znajdziesz takiego wyboru restauracji, jak w Kazimierzu Dolnym. Będąc w regionie, warto spróbować lokalnego menu. Połączenie kuchni polskiej i żydowskiej to wyróżniki jednych z lepszych restauracji w mieście: Bajgla i U Fryzjera. Miłośnicy orientalnych smaków powinni zajrzeć do Kaslika, a wegetarianie nie wyjdą głodni z Knajpy Artystycznej. Koneserzy kawy i herbaty na pewno będą zadowoleni po wizycie w Herbaciarni u Dziwisza.

Dobrze wiedzieć

Jeżeli wybierasz się na trasę w sezonie letnim, warto spakować do bagażu rzeczy do pływania. Trasa prowadzi m.in. nad popularnym w regionie Zalewem Kraśnickim. Odpoczynek nad wodą będzie zbawienny w upalny, wakacyjny dzień.

Praktyczne wskazówki

Przygotowując się do trasy, warto spakować nie tylko odpowiednią ilość jedzenia i wody, ale także apteczkę i podręczny zestaw narzędzi. Na trasie raczej nie spotkasz mobilnych stacji naprawczych.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Green Velo - wschodni szlak rowerowy
Region Świętokrzyskie, Podkarpacie, Lubelskie, Podlasie, Mazury
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 15 dni
Dystans 1885 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 60%, Piach 5%, Szuter 30%, Bruk 5%
Co oznaczają parametry trasy?
Lubelskie Century - pętla Włodawa - Chełm
Region Lubelskie
Typ roweru MTB, Gravel
Czas 1 dzień
Dystans 167,4 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 99%, Szuter 1%
Co oznaczają parametry trasy?
Rowerem z biegiem Bugu – Nadbużański Szlak Rowerowy
Region Mazowsze, Podlasie, Lubelskie
Typ roweru Cross, Gravel, Trekking
Czas 3 dni
Dystans 396,5 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 50%, Szuter 50%
Co oznaczają parametry trasy?
Centralny Szlak Rowerowy Roztocza
Region Lubelskie
Typ roweru MTB, Gravel, Trekking
Czas 2 dni
Dystans 256 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 99%, Szuter 1%
Co oznaczają parametry trasy?