Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Trasa rowerowa Karpacz-Podgórzyn – satysfakcjonujący trening w Karkonoszach

Region Dolny Śląsk
Typ roweru Szosa, Trekking
Czas 2 h
Dystans 40 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Michał Paluta

Autor trasy

Michał Paluta

ur. 1995. Polski kolarz szosowy, medalista Mistrzostw Polski. Wychowanek klubu LKS POM Strzelce Krajeńskie.

Nie ma nic zaskakującego w tym, że Karpacz jest jedną z częściej wybieranych przez kolarzy baz treningowych. Wymagające podjazdy, mnogość tras, malownicze krajobrazy oraz mnóstwo atrakcji turystycznych czynią to miejsce idealnym dla doświadczonych rowerzystów. Krótka pętla przez Karpacz i Podgórzyn to jedna z wielu ciekawych opcji.

trasa rowerowa w KarpaczuKarpacz to jedno z najchętniej odwiedzanych miast przez turystów w naszym kraju.

Szlak rowerowy Karpacz - Podgórzyn – opis trasy

Trasy rowerowe przez Dolnośląskie należą do często wybieranych lokacji wśród profesjonalistów. Jednym z ciekawszych, krótkich treningów przez Karkonosze, jest 40-kilometrowa pętla z punktem startowym i metą w Karpaczu. Doświadczeni kolarze pokonają ją w około 2 godziny.

Po drodze nie znajdziesz dodatkowego oznakowania, więc najlepiej kierować się zamieszczonym śladem GPX. Trasa rowerowa z Karpacza nie jest częścią większego szlaku. Biegnie po asfalcie, więc komfortowo przejadą go właściciele rowerów szosowych i trekkingowych. Z punktu startowego należy kierować się w stronę Podgórzyna, następnie do Przesieka, skąd powrót jest analogiczny do pierwszej połowy trasy.

Mapa i ślad GPX

Dojazd do trasy

Zyskujący popularność Karpacz jest jednym z chętniej wybieranych kierunków na Dolnym Śląsku. Dzięki temu połączenia komunikacyjne są naprawdę dobre. Decydując się na transport publiczny, najwygodniej dojedziesz koleją - w miejscowości znajduje się stacja. Dobrym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku dłuższego pobytu w Karkonoszach, jest dojazd autem. Pozwoli na szybkie przemieszczanie się na inne szlaki rozlokowane w regionie - po polskiej lub czeskiej stronie granicy.

Atrakcje na trasie

Karpacz jest miejscem, w którym nie można się nudzić. Znajdziesz tu mnóstwo zróżnicowanych atrakcji, dzięki czemu bez problemu wybierzesz najciekawsze dla siebie miejsca do zwiedzania. Uznawaną za jedną z najciekawszych budowli architektonicznych jest Świątynia Wang - stworzona bez wykorzystania gwoździ. Niecodzienny kościół został tu przeniesiony z dalekiej Norwegii.

Zupełnie innych wrażeń dostarczy wizyta nad Dzikim Wodospadem na rzece Łomnica. Wodospad powstał wskutek wybudowania na początku XX wieku zapory. To jedno z najpiękniejszych miejsc w regionie znajdziesz w okolicy hotelu Biały Jar i dolnego wyciągu na Kopę.

Jeżeli chcesz poznać karkonoską historię turystyki, warto zajrzeć do Muzeum Turystyki i Sportu (ul. Kopernika 2). Poznasz tu nie tylko dzieje rozwoju uzdrowisk karkonoskich, ale także dowiesz się o uprawianych sportach zimowych, olimpizmie czy ochronie lokalnej przyrody. Wstęp jest biletowany - 8 zł.

Zakochani jednostronnie, którzy liczą na to, że ich obiekt zainteresowania odwzajemni uczucia powinni odwiedzić Młynek Miłości (ul. Karkonoska 53). Według lokalnej legendy w miłości wszystko jest możliwe.

Przy ul. Strażackiej w Karpaczu również dzieją się rzeczy niezwykłe. W tym miejscu można zaobserwować wyjątkowe zjawisko, określane jako Anomalia Grawitacji. Można zobaczyć tu, jak przedmioty samoistnie przemieszczają się pod górę. Punkt jest bardzo dobrze oznaczony (głaz oraz tablica informacyjna), więc znajdziesz go bez problemu.

Miłośnicy ekstremalnych wrażeń powinni odwiedzić letni tor saneczkowy Kolorowa. Czeka tam na turystów ponad 100 metrów zjazdu na Torze Alpejskim czy aż 1060 m zjazdu na torze saneczkowym. Jeden zjazd kosztuje 10 zł. Istnieje możliwość zakupu karnetów wieloprzejazdowych.

Przesieka to miejscowość, która zachwyci przede wszystkim miłośników natury. Przy ul. Brzozowe Wzgórze 8B możesz wejść do przepięknego Ogrodu Japońskiego Siruwia

Czerwony klon japoński- roślina typowa dla ogrodów orientalnych

To fragment prawdziwej Japonii, stworzony z wielką pasją i miłością przez Sylwię i Jakuba Kurowskich.  Do dyspozycji zwiedzających jest tu wiele atrakcji, które przybliżają kulturę Kraju Kwitnącej Wiśni i pozwalają na doskonały relaks dla całej rodziny. Ogród Japoński Siruwia zachwyca bogactwem roślin i harmonijną kompozycją w zgodzie z zasadami feng shui, a szum wodospadów w naturalny sposób koi zmysły. Muzeum z wystawą „Samuraj – rycerz dawnej Japonii” przenosi w czasy epoki Edo i prezentuje jedną z największych w Polsce prywatnych kolekcji zbroi japońskich. 

Ekspozycja muzealna Ogrodu Japońskiego Siruwia

Koneserzy sztuki ogrodowej mogą się tu zachwycić Art Museum Bonsai, czyli wspaniałymi eksponatami miniaturowych dzieł sztuki – drzewkami bonsai. Nowością w Małej Japonii jest fascynująca ekspozycja oryginalnych japońskich lalek ningyō. Szczegółowe informacje o powyższym miejscu można znaleźć na jego stronie internetowej.

Ogród Japoński to piękne miejsce, gdzie można wypocząć przed następnym odcinkiem trasy.

W okolicy zachwyca także, trzeci co do wielkości w Karkonoszach, wodospad Podgórnej. Wody spadają z wysokości 10 metrów. Widoki przyciągają co roku rzesze turystów. Podobną sławą cieszy się Kaskada Myi. Prosta, krótka oraz dobrze oznakowana droga wiodąca od parkingu sprawia, że z przyjemnością można odwiedzić oba miejsca podczas jednej wycieczki.

Zróżnicowane atrakcje turystyczne czekają na tych, którzy myślą o zatrzymaniu się w miejscowości Podgórzyn. Jednym z najciekawszych punktów jest Żywy Skansen Piekarnictwa (ul. Żołnierska 6). Na miejscu wypiekane jest tradycyjne pieczywo według starych receptur. Można zobaczyć zabytkowe maszyny, a nawet samodzielnie wziąć udział w procesie tworzenia.

W historii regionu na wieki zapisała się obecność Cystersów. W XV wieku zakonnicy założyli Stawy Podgórzyńskie. To wyjątkowo duży, największy w Sudetach, kompleks stawów. W okolicy których żyje wiele gatunków roślin i zwierząt. Na początku XX wieku pomiędzy stawami utworzono linię tramwajową (była w użytkowaniu do 1964 roku). Do dzisiaj w Podgórzynie można zobaczyć zabytkowy tramwaj. Stoi w miejscu końcowego przystanku “Pod Skałką”.

Noclegi lub miejsca postojowe

Na trasie, bezpośrednio przy głównym szlaku, znajdziesz dwa miejsca postojowe. Wygodnie odpoczniesz na Przełęczy Odrodzenie w okolicy Przesieki. Znajduje się tam karczma z regionalnym jedzeniem. Możesz także zatrzymać się na stacji benzynowej w Podgórzynie. Poza tym, na swojej drodze znajdziesz wiele pięknych miejsc na łonie natury, w których warto zostać chociaż na chwilę.

Decydując się na nocleg w regionie możesz wybierać pośród bogatej i bardzo zróżnicowanej bazy hoteli, apartamentów czy kwater prywatnych lub schronisk turystycznych. W Karpaczu rowerzyści korzystają najczęściej ze schronisk. W komfortowych warunkach i niskiej cenie prześpisz się w Strzesze Akademickiej, Domu Śląskim, Samotni czy Liczyrzepie. W niedalekiej okolicy, w miejscowości Miłkowo, możesz rozbić namiot na campingu nr 142 Wiśniowa Polana.

W Przesiece również można znaleźć wygodny nocleg w dobrej cenie. Miejscowość słynie z dwóch ośrodków kolonijno-wypoczynkowych: Grażyna oraz Chybotek. Znajdziesz tu łóżko w dobrej cenie. Inną opcją jest skorzystanie z oferty Chaty Przesieka i domu nad Doliną Przesieką. Ponadto funkcjonuje tutaj wiele ośrodków wczasowych i gospodarstw agroturystycznych.

Agroturystyka kwitnie także w Podgórzynie. Poza tym, często polecany jest ośrodek wczasowy Karolinka. Mnogość różnorodnych kompleksów noclegowych w regionie sprawia, że znalezienie bazy nie powinno być nadto kłopotliwe.

Na trasie znajduje się wiele atrakcji godnych uwagi.

Gdzie zjeść

Synteza kuchni polskiej, czeskiej, niemieckiej i kresowej, to kwintesencja regionalnych dań. Na talerzach królują ziemniaki w wielu odsłonach. Furorę robią świetne placki ziemniaczane, a kluski śląskie z roladą i modrą kapustą to towar eksportowy całego Dolnego Śląska. Rozwój turystyki w regionie sprawił, że otworzono tu wiele wspaniałych knajp. Gdzie warto zjeść?

W miejscowości Przesieka warto skusić się na dania z Górskiej Chaty, Restauracji Pod Lipami oraz Kalińca. W Karpaczu prym wiedzie kuchnia lokalna. Najlepsze dania zjesz w Chacie Karkonoskiej czy Dworze Liczyrzepy. Mistrzowskie pierogi skonsumujesz w restauracji Pierogowo. Poza tym warto zajrzeć na kuchnię włoską do Restauracji Oro Cavallo. Wśród często polecanych miejsc wymieniane są również Restauracja u Petiego i Burhers and Ribs. Jeżeli będziesz szukać obiadu w Podgórzynie, zajrzyj koniecznie nad stawy podgórzyńskie, gdzie znajdują się smażalnie ryb. Amatorzy tutejszej kuchni zaglądają często do Restauracji nad Stawami i Zajazdu Miszówka.

Dobrze wiedzieć

Na asfaltowe trasy rowerowe w Karkonosze najlepiej wybrać się latem, kiedy pogoda jest najbardziej przychylna. Trudne górskie szlaki zdobywa się wówczas znacznie bezpieczniej.

Praktyczne wskazówki

Trasy rowerowe z Karpacza wymagają wielu umiejętności i dobrej organizacji. Przygotowując się do wyjazdu należy spakować nie tylko kask, ale także apteczkę i podstawowe narzędzia naprawcze. Pogoda w górach bywa zmienna, więc warto mieć zawsze przy sobie ubranie przeciwdeszczowe. Niewielka odległość od czeskiej granicy sprawia, że przekroczenie granicy to świetny pomysł na spędzenie wolnego dnia. Zabierz koniecznie dowód osobisty lub paszport, aby bezpiecznie gościć u sąsiadów. Przed wyjazdem sprawdź, czy Twoje dokumenty są ważne.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Trasa rowerowa maratonu Ultra Sudety Gravel Race
Region Dolny Śląsk
Typ roweru MTB, Gravel
Czas 7 dni
Dystans 514 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 5%, Piach 10%, Szuter 85%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa Karpacz i Przełęcz Okraj
Region Dolny Śląsk
Typ roweru Szosa
Czas 3 h
Dystans 58,9 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 95%, Szuter 5%
Co oznaczają parametry trasy?
Karkonoska pętla dla zaawansowanych
Region Dolny Śląsk
Typ roweru Szosa
Czas 1 dzień
Dystans 138 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?