Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Trasa rowerowa Karol w Krynicy-Zdroju – satysfakcjonujące wyzwanie

Region Małopolska, Karpaty
Typ roweru MTB
Czas 2 h
Dystans 25 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 20%, Szuter 80%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy "Karol"

Krynicka Organizacja Torystyczna

Autor trasy

Krynicka Organizacja Turystyczna

Krynica-Zdrój wyrasta na jeden z najciekawszych kierunków wypraw dla wszystkich miłośników MTB. Znajdujące się tam trasy rowerowe są nie tylko świetnie przygotowane, ale zarazem oferują niezapomniane widoki i satysfakcjonujące wyzwanie. Najlepszym dowodem na to jest „Karol” – najdłuższy i najszybszy z wszystkich krynickich szlaków. Przekonajmy się, co ma do zaoferowania.   

Zjazd szutrowy.

„Karol” to trasa spod znaku „naj-”: najdłuższa (25 km), najwyższa (przewyższenia ponad 970 m) i najszybsza (średnia prędkość na trasie to prawie 11 km/h) wśród wszystkich lokalnych odcinków. Jeśli ktoś jeszcze nie poczuł dreszczyku emocji, to wspomnimy tylko, że w ramach tego szlaku można wspiąć się na szczyt Jaworzyny Krynickiej (1114 m n.p.m.). To prawdziwa perła w kolekcji wspomnień każdego górskiego rowerzysty.

Łąka z lasem po obu stronach.

Jakim rowerem się wybrać?

Szlak „Karol” przebiega głównie przez szutrowe nawierzchnie z krótkimi odcinkami betonowymi. Dlatego też najlepiej sprawdzi się dobry rower MTB, niezawodny zarówno w trakcie podjazdów, jak i technicznych zjazdów.

Trasa rozciąga się na zachód od Krynicy-Zdroju, przecinając zarówno odcinki VeloKrynica, jak i asfaltowej drogi 981. Zaczyna się, klasycznie dla wszystkich okolicznych szlaków rowerowych, przy Informacji Turystycznej na miejskim deptaku.

Tereny zabudowane opuszczamy w okolicy Słotwiny, gdzie dostępne są także kolejki krzesełkowe. Następnie czekają nas na przemian piękne, rozłożyste łąki górskie, jak i obrośnięte gęstą roślinnością lasy aż do Wieży widokowej. Warto się w tym miejscu na chwilę zatrzymać, ponieważ to największa tego typu drewniana konstrukcja w Europie, do której prowadzi wyjątkowa trasa spacerowa nad koronami drzew. Taras widokowy znajduje się na wysokości 50-metrów i to świetne miejsce na pamiątkowe zdjęcie. Jeśli pokonywaliście wcześniej trasy „Zuber” lub „Józef”, to z pewnością doskonale znacie już ten punkt.

Wieża widokowa w Krynicy-Zdrój

Kontynuując trasę, przed nami rysuje się długa, leśna przeprawa z pomniejszymi podjazdami, którymi dotrzemy do Jaworzyny. Trasa od tego miejsca robi się bardziej spiralna, prowadząc nas w kierunku Czarnego Potoku. W ten sposób dotrzemy do kolejki gondolowej, prowadzącej na zdobytą już przez nas Jaworzynę Krynicką. Stamtąd jedziemy znanym nam już utwardzonym odcinkiem wprost na deptak, domykając tę wartą zapamiętania pętlę.

Mapa i ślad GPX

Jak dojechać i wrócić z trasy

Krynica-Zdrój znajduje się w malowniczej dolinie w regionie Beskidu Sądeckiego. Dojazd do miasteczka jest bardzo wygodny zarówno w przypadku podróżowania samochodem, jak i komunikacją publiczną. Skorzystać można z licznych połączeń autobusowych oraz kolejowych. Jeśli z wybranej miejscowości nie prowadzi bezpośredni dojazd do Krynicy, polecamy skierować się do Nowego Sącza, skąd regularnie kursują autobusy.

Atrakcje do zobaczenia na trasie

Krynica-Zdrój to klimatyczne miejsce, w którym można wypocząć, napić się wody z licznych źródeł leczniczych i mineralnych, ale także poczuć bliskość natury. Wypoczynek w cieniu majestatycznych gór warto jednak przerwać, by zobaczyć wyjątkowe miejsca rozmieszczone po całej okolicy. Pokonywanie tras rowerowych jest doskonałym pretekstem, by zwiedzić nawet te rzadziej odwiedzane atrakcje. Nie brakuje ich także na szlaku „Karol”. Poza wspomnianą już powyżej wyjątkową Wieżą widokową, odwiedzić można chociażby jedyny w swoim rodzaju kościółek Najświętszego Serca Pana Jezusa, czy przenieść się do czasów młodości w muzeum Zabawek „Bajka”.

Atrakcje dostępne na trasie „Karol”:

  • Wieża widokowa
  • Szlak spacerowy powyżej koron drzew
  • Muzeum Zabawek „Bajka”
  • Muzeum Nikofora
  • Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa
  • Góra Jaworzyna Krynicka

Gdzie się zatrzymać na trasie?

„Karol” to trasa przeznaczona na ponad dwie godziny jazdy. Warto zaopatrzyć się w odpowiednią ilość przekąsek i napojów, ponieważ większość odcinków prowadzi przez zalesione tereny, na których nie sposób uzupełnić zapasy. Warto jednak po drodze lub w samej Krynicy, zatrzymać się przy licznych pijalniach wód mineralnych i spróbować unikalnych, leczniczych napojów.   

Miejsca noclegowego najlepiej poszukać w Krynicy-Zdroju. Uzdrowisko jest miejscem doskonale przygotowanym dla turystów, z licznymi hotelami, pensjonatami oraz kwaterami, o różnym standardzie w zależności od określonego przez nas budżetu. W miasteczku można także zjeść ciepły posiłek czy wypocząć po trasie w dobrze wyposażonych SPA. Dla osób poszukujących innych doświadczeń, dostępne są także pola namiotowe i kempingowe w okolicy Góry Parkowej.

Praktyczne wskazówki

Poszczególne trasy rowerowe w Krynicy-Zdroju oznaczane są ujednoliconymi kolorami na tablicach informacyjnych czy w przewodnikach, żeby ułatwić ich identyfikację. „Karol” to szlak żółty. W Informacji Turystycznej odebrać można darmowe broszury wraz z mapą wszystkich tras, a dla osób preferujących nowocześniejsze rozwiązania można pobrać je także na telefon przy wykorzystaniu kodów QR.

Ze względu na poziom trudności tras warto zabrać ze sobą sprawdzony rower, na którym czujemy się pewnie, a także podstawowe narzędzia i łatki na wypadek awarii. Jednak, jeśli wybieracie się do Krynicy-Zdroju i nie chcecie zabierać swojego roweru, na miejscu dostępne są aż trzy wypożyczalnie, które po wcześniejszym kontakcie mogą nawet dostarczyć rower we wskazane miejsce. W niektórych punktach znajdują się także rowery elektryczne ze wspomaganiem, które pozwolą pokonać lokalne trasy także osobom o słabszej kondycji.

Krynickie szlaki rowerowe to trasy przede wszystkim górskie, należy więc zaopatrzyć się w odpowiednią odzież na takie warunki. Musi ona zapewnić komfort termiczny, ale także ochronić przed możliwymi opadami deszczu czy silnym wiatrem. Warto pamiętać także o kasku. „Karol” to trasa trudna, ale przy tym stosunkowo szybka, dlatego należy chronić głowę przed możliwym uderzeniem. Dobrze zabrać ze sobą także nawigację lub mapy, ze względu na przecinające się szlaki.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Trasa rowerowa w krainie wód mineralnych – Kryniczanka w Krynicy-Zdroju
Region Małopolska, Karpaty
Typ roweru MTB
Czas 1 h
Dystans 9,4 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 30%, Szuter 70%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa Zuber – MTB wśród leśnych okolic Krynicy-Zdroju
Region Małopolska, Karpaty
Typ roweru MTB
Czas 2 h
Dystans 22,3 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 30%, Szuter 70%
Co oznaczają parametry trasy?
Krótka, ale wymagająca „Słotwinka”, czyli trasa rowerowa w Krynicy-Zdroju
Region Małopolska, Karpaty
Typ roweru MTB
Czas 1 h
Dystans 4,6 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 35%, Szuter 65%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa „Tadeusz” w Krynicy-Zdroju, czyli gratka dla doświadczonych rowerzystów
Region Małopolska, Karpaty
Typ roweru MTB
Czas 1 h
Dystans 11,1 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 20%, Szuter 80%
Co oznaczają parametry trasy?