Niebieskie tło - informacja o otwarciu sklepu stacjonarnego

Odwiedź nasz salon w Gdańsku. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Górskie bezdroża w Czechach, czyli wyprawa rowerem po paśmie Jesioniki

Region Europa rowerem, Opolskie
Typ roweru MTB, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 129 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 58%, Piach 2%, Szuter 39%, Bruk 1%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Robert Jamróz, znany pod pseudonimem Roweromaniak



Miłośnik dwóch kółek i pasjonat fotografii. Najbliższą, ale również nieco dalszą okolicę, przemierza zarówno w siodełku rowerowym, jak i pieszo. 
Swoje poszukiwania najciekawszych atrakcji z Polski oraz innych zakątków Europy, dokumentuje na blogu: roweromaniakk

Poszukując pomysłu na krótką wycieczkę za granicę, warto wziąć pod uwagę trasy rowerowe w Czechach. Zachwycają one swymi malowniczymi pejzażami, umożliwiając zobaczenie wielu ciekawych atrakcji. Interesującą propozycją takiej jednodniowej przejażdżki jest szlak z Głuchołazów do czeskiej miejscowości Loucna nad Desnou. Z pewnością przypadnie on do gustu miłośnikom pięknych widoków i zabytków, którzy pragną aktywnie spędzić wolny czas.

tereny przygraniczne w CzechachMalownicze tereny przygraniczne w Czechach na trasie.

Trasa przez pasmo górskie Jesioniki to wycieczka w formie pętli o długości 129 km. Jest ona umiarkowanie trudna i przeznaczona raczej dla dorosłych rowerzystów o odpowiednim przygotowaniu kondycyjnym oraz doświadczeniu z jazdą na różnych nawierzchniach. Na pokonanie całego dystansu należy przeznaczyć około 10 godzin – czas zależeć będzie od tempa, liczby przerw oraz warunków panujących po drodze. Na omawiane górskie trasy rowerowe najlepiej wybrać się jednośladem MTB lub trekkingowym, o dobrej amortyzacji i przyczepności.

Co warto wiedzieć o trasie?

  • Połowę zaplanowanego dystansu można przejechać po asfalcie, podczas gdy nieco ponad 40 km – po nieutwardzonym trakcie. Kilka kilometrów wiedzie po ubitym szlaku lub żwirze, a kilkaset metrów po kostce brukowej.

  • Około 75 km całej przejażdżki przez Czechy rowerem należy pokonać po drogach o zróżnicowanym natężeniu ruchu – trasach krajowych, ulicach bądź spokojniejszych bocznych uliczkach. Przez 40 km można przemieszczać się po ścieżce, a mniej więcej 10 km po trudniejszym technicznie single tracku. Wydzielona droga dla rowerów ma jedynie niecałe 500 m długości.

  • Cały dystans jest mocno zróżnicowany pod kątem rzeźby terenu. Trzeba przygotować się na wiele wymagających podjazdów, jak również szereg zjazdów. Przewyższenie podczas tej wycieczki rowerowej wynosi aż 1064 metry.

Przebieg trasy rowerowej po Czechach

Chcąc zwiedzić Jesioniki w Czechach, najlepiej rozpocząć wycieczkę w Głuchołazach – mieście zlokalizowanym nieopodal granicy polsko-czeskiej. Ruszając spod dworca PKP na ul. Dworcowej, a następnie skręcając w lewo w ul. Wrocławską, należy kontynuować jazdę ul. Grunwaldzką, po czym odbić lekko w prawo wjeżdżając w położoną na wprost ul. Kopernika. Na jej końcu – wchodząc po kilku schodkach obok torów kolejowych – można dostać się na szutrowy trakt, wiodący wzdłuż rodzinnych ogrodów działkowych, pól i pojedynczych zabudowań aż do Konradowa. Po dotarciu do asfaltowej drogi konieczne będzie odbicie w lewo oraz jazda zgodnie z jej przebiegiem aż do ronda w Jarnołtówku. Skręcając na tym skrzyżowaniu o ruchu okrężnym w prawo oraz przemieszczając się dalej na wprost, można przekroczyć granicę polsko-czeską.

Niedługo po wjeździe na teren Czech – w miejscowości Zlate Hory – należy odbić w lewo na drogę nr 445. Po nieco ponad 600 metrach widoczny będzie skręt w prawo, w ul. Bezrucova, kończącą się przy budynku dworca PKP. Przekraczając tory można dostać się na nieutwardzony szlak, przechodzący po chwili przez skrzyżowanie i dalej, lekko pod skosem w prawo, przez las. Po około 3 km można dotrzeć do skupiska kilku zabudowań zwanego Ondrejovicke Sedlo, przed którym należy skręcić w prawo, a już za nim – ostro w lewo. Po niecałym kilometrze trzeba wypatrywać po prawej stronie bocznej, nieutwardzonej ścieżki prowadzącej przez las. Odbijając z niej lekko w lewo, należy wjechać na drogę nr 453, wiodącą przez Rejviz.

Droga w okolicach RejvizDroga w okolicach Rejviz.

W rejonie parkingów i przystanku autobusowego znajduje się szlak w lewo, początkowo asfaltowy, a po chwili nieutwardzony. Podróżując nim przez las, warto przeznaczyć trochę czasu na pokonanie ścieżki edukacyjnej w rezerwacie przyrody. Skręcając z szutrowego traktu ponownie w lewo na drogę krajową nr 453, po około 1500 metrach na rozjeździe należy odbić jeszcze raz tę samą stronę – na żwirową ścieżkę pośród drzew. Tutaj rozpoczyna się 20-kilometrowy, kręty odcinek przez las. Docierając do asfaltowej drogi nr 450 trzeba przeciąć ją na wprost, przejechać przez parking, a następnie kontynuować przejażdżkę środkową z trzech widocznych, nieutwardzonych ścieżek.

Po około 3 km jazdy przez las, na rozjeździe należy trzymać się lewej strony. Zbaczając po chwili w prawo, można obejrzeć drugą z atrakcji na trasie, jaką jest Vysoky Vodopad. Wracając na szlak – początkowo asfaltowy, a dalej szutrowy – po 3 km należy wypatrywać ostrego skrętu w lewo w leśną dróżkę. Po kolejnych 5 km przejażdżki pomiędzy drzewami można dotrzeć do klimatycznej, drewnianej wiaty. Warto odpocząć tu przez chwilę, a w razie niepogody schować się pod dachem. Odbijając za tą drewnianą konstrukcją ostro w prawo na leśny szlak, należy przygotować się na kilkukilometrowy zjazd w dół z wymagającymi większej uwagi zakrętami. Za formacją skalną Sokolka wystarczy odbić z asfaltowej drogi w lewo, na leśny odcinek, aby dotrzeć do miejscowości Loucna nad Desnou. Przed pierwszymi zabudowaniami należy skręcić w lewo, a po chwili ponownie w tę samą stronę – na drogę nr 44. Kierując się po 1200 metrach w lewo, na mostek i przejeżdżając obok zabudowań, można ponownie wjechać na nieutwardzoną część szlaku wiodącą prosto przez polanę i dalej przez las.

Sielankowe krajobrazySielankowe krajobrazy towarzyszą na trasie na każdym kroku.

Trzymając się prawej strony zadrzewionego obszaru, trzeba odbić przed budynkiem Bikeparku w lewo oraz włączyć się do ruchu na drodze nr 44, skręcając ponownie w lewo. Jadąc wzdłuż głównej ulicy, za ok. 1,5 km należy przed mostkiem skierować w prawo i w dół. Po około 2 km – na wysokości niewielkiego przystanka kolejowego widocznego nieco w głębi po prawej stronie – należy odbić w lewo, a po około 40 metrach w prawo. Minąwszy boisko, można dojechać do parku zamkowego oraz kolejnej atrakcji na trasie – pałacu w Loucna nad Desnou. W miarę wolnego czasu warto wybrać się nieco dalej na południe, poza wytyczony szlak. Kilka kilometrów od zamku znajduje się bowiem miejscowość Velke Losiny – ciekawa zarówno pod względem historycznym, jak i rekreacyjnym.

Wracając tą samą drogą od strony pałacu, po kilkuset metrach przed torami kolejowymi należy odbić w prawo. Jadąc na wprost trzeba przeciąć drogę nr 44 oraz kierować się dalej przed siebie, po czym za około 1,5 km – skręcić ostro w prawo. Po pokonaniu 1800 metrów należy ponownie mocno odbić w lewo. Droga przez las prowadzi tu obok schroniska górskiego i dalej, do wieży widokowej obok wyciągu narciarskiego. Zaledwie 450 metrów od niej znajduje się Rysia Skała, kolejny interesujący punkt widokowy na szlaku. Zlokalizowane są tu dwie półotwarte wiaty, w których można odpocząć i się posilić. Jadąc dalej i trzymając się prawej strony, można dotrzeć do górnego zbiornika elektrowni szczytowo-pompowej Dlouhe Strane. Jest to najwyżej położony punkt na całym dystansie, z którego rozciąga się piękny widok na okoliczne góry. Po powrocie na trasę i odbiciu w prawo, droga doprowadzi do dolnego zbiornika oraz obiektu elektrowni udostępnionego dla zwiedzających.

Zbiornik wodny elektrowni Dlouhe StraneZbiornik wodny elektrowni Dlouhe Strane.

Zjeżdżając prosto w dół przez las i skręcając w prawo w mijaną już wcześniej główną drogę nr 44, po około 400 metrach należy odbić w lewo. Droga przez zadrzewiony teren – początkowo asfaltowa, a dalej nieutwardzona – wiedzie tu pod górę, a kilka ostrych zakrętów nadaje jej jeszcze bardziej wymagającego charakteru. Po 4-kilometrowym podjeździe można odpocząć na przełęczy Cervenohorske Sedlo, a nawet zaplanować tu obiad czy nocleg. Dalsza ścieżka wprowadzi już z górki; około 300 metrów od szczytu konieczne będzie zjechanie lekko w prawo, na szutrowy trakt. W tym miejscu rozpoczyna się 4-kilometrowy odcinek wiodący w dół przez las, na którym należy zachować ostrożność – dwukrotnie konieczne będzie bowiem przecięcie bardziej ruchliwej drogi nr 44. Na końcu tego fragmentu trasy należy wjechać na główną drogę, trzymając się prawej strony oraz przemieszczać się przez Domasov oraz Adolfovice – nie zbaczając z głównego szlaku. Ścieżka wiedzie dalej przez miejscowości Jesenik, Ceska Ves i Pisecna, gdzie przed kościołem należy odbić w lewo.

Jadąc główną drogą nr 455 przez wieś Pisecna, za przydrożnym krzyżem trzeba skręcić w prawo, a na następnym rozjeździe również trzymać się prawej strony. Szlak prowadzi tutaj przez miejscowość Hradec – Nova Ves, gdzie przed niewielkim kościołem należy odbić lekko w prawo. Przemieszczając się ścieżką wzdłuż rzeki Biała Głuchołaska, trzeba za mostem skręcić w lewo. Kontynuując wycieczkę drogą nr 44 przez kolejne 5 km, można na powrót znaleźć się na terenie Polski. Tutaj należy jechać wzdłuż drogi krajowej nr 40. Po nieco ponad 2000 metrów konieczne będzie wykonanie skrętu w lewo za szkołą podstawową, w ul. Elizy Orzeszkowej i dalej Norwida. Mijając stadion miejski i most na rzece, należy odbić w lewo w ul. Drogą i kolejny raz w tę samą stronę, w ul. Kościuszki. Skręcając po chwili w prawo w ul. Kolejową, można dotrzeć do odcinka trasy pokonywanego na samym początku przejażdżki. Stąd już tylko ostatnie manewry – skręt w lewo w ul. Wrocławską i w prawo – w Dworcową – dzielą od mety wycieczki, zlokalizowanej przy dworcu PKP w Głuchołazach.

Mapa i ślad GPX

Dojazd do trasy

Dobrym punktem startowym do zwiedzania Cech na rowerze jest dworzec kolejowy w Głuchołazach. Można dotrzeć tu z przesiadkami z Prudnika, Nysy czy Opola. Przy budynku znajduje się spory parking, stąd dobrym pomysłem może okazać się również dojazd własnym samochodem. Alternatywnie wycieczkę można rozpocząć po czeskiej stronie granicy, w miejscowości Kouty nad Desnou, do której kursują pociągi i autobusy.

Atrakcje na trasie

Wiodące przez Czechy trasy rowerowe obfitują w interesujące miejsca, w których warto zatrzymać się chociaż na krótki postój. Na szlaku znajdują się punkty, które przypadną do gustu miłośnikom historii i zabytków, przyrody oraz pięknych widoków.

Co można zobaczyć podczas wycieczki przez Sudety Wschodnie?

  • Rejviz – narodowy rezerwat przyrody założony w 1955 roku. Zlokalizowany jest tu szlak przez torfowiska w formie drewnianych pomostów, a bilet normalny można zakupić za 30 CZK.

Zapierające dech w piersiach widoki rezerwatu przyrodyZapierające dech w piersiach widoki rezerwatu przyrody.

  • Vysoky Vodopad – kolejny rezerwat przyrody, położony w Obszarze Chronionego Krajobrazu Jesioniki. Znajduje się tu największy wodospad w Wysokim Jesioniku, a sam teren jest miejscem bytowania wielu zwierząt. Wstęp jest darmowy.

  • Pałac w Loucna nad Desnou – XVII-wieczna rezydencja w stylu renesansowym, do której dobudowano w późniejszym czasie barokowe skrzydła. Obecnie należy ona do prywatnego właściciela i nie jest udostępniana do zwiedzania.

Pałac w Loucna nad DesnouPrawdziwa perełka na trasie - Pałac w Loucna nad Desnou.

  • Velke Losiny – malownicza wieś, znana z zabytkowej zabudowy oraz zaliczana do czeskich uzdrowisk. Można zażyć tu kąpieli w termach z leczniczą wodą siarkową, a także zwiedzić muzeum papieru.

  • Rysia Skała – punkt widokowy na wysokości 1150 metrów, położony na ścieżce edukacyjnej o tej samej nazwie. Koszt wstępu wynosi 12 CZK.

Rysia Skała.

  • Cervenohorske sedlo – przełęcz górska z przepięknymi widokami, ważny ośrodek narciarski Wysokiego Jesionika. Można skorzystać tu z bazy infrastruktury turystycznej, a także przenocować w klimatycznym hotelu górskim.

  • Elektrownia szczytowo-pompowa Dlouhe Strane – największy tego typu obiekt na terenie Czech, a zarazem trzeci na świecie. Uważana za jeden z siedmiu cudów Republiki Czeskiej elektrownia powstała przez skrócenie masywu szczytu góry Mravenecnik. Koszt zwiedzania wraz z wejściem na zbiornik wodny wynosi 260 CZK.

Zbiornik wodny elektrowni Dlouhe Strane.Zbiornik wodny elektrowni Dlouhe Strane.

Noclegi lub miejsca postojowe

Sudety Wschodnie można zwiedzić podczas jednodniowej wycieczki rowerowej. Decydując się na podzielenie wyprawy na dwa dni, noclegów warto szukać w miejscowościach Loucna nad Desnou oraz Velke Losiny. Miłośnicy biwakowania mogą przespać się pod gołym niebem na jednym z pól namiotowych, których nie brakuje w pobliżu atrakcji turystycznych w Czechach.

W osadzie Rejviz znajduje się miejsce odpoczynkowe z tablicami informacyjnymi, w którym można zaplanować dłuższy postój. W miejscowości Kouty nad Desnou zlokalizowane są sklepy i restauracje, umożliwiające zregenerowanie sił w trakcie przejażdżki i uzupełnienie zapasów prowiantu. Na jedzenie i odpoczynek warto zatrzymać się również we wsi Velke Losiny.

Gdzie zjeść

Jadąc rowerem przez Sudety, można zatrzymać się w jednym spośród wielu punktów gastronomicznych na trasie. Restauracje, bistro lub fast foody można napotkać w większości turystycznych miejscowości, a także przy górnym zbiorniku elektrowni szczytowo-pompowej Dlouhe Strane i na przełęczy Cervenohorske sedlo. Przy szlaku nieopodal Rysiej Skały znajduje się również ujęcie wody pitnej, gdzie można napełnić swój bidon.

Dobrze wiedzieć

Piękne trasy rowerowe przez Czechy najlepiej pokonuje się wiosną i latem – w okresie od maja do września. Nawet w gorący dzień przejażdżka przez leśne i bardziej górzyste tereny nie będzie zbyt męcząca. Aby zażyć kąpieli w leczniczej solance, należy zboczyć nieco z trasy, udając się do znanej miejscowości uzdrowiskowej Velke Losiny. Czechy słyną z najlepszych na świecie piw; miłośnicy takich napoi alkoholowych mogą spróbować ich podczas przejażdżki przez Sudety Wschodnie.

Praktyczne wskazówki

W górach pogoda często zmienia się diametralnie w krótkim czasie. Z tego względu warto zapakować do plecaka ubranie wodoodporne – np. kurtkę przeciwdeszczową lub nawet pełny kombinezon. W sakwie lub torbie rowerowej powinno znaleźć się jedzenie oraz zapas wody.

Obowiązkowo należy zabrać ze sobą także papierową mapę lub nawigację GPS. W niektórych rejonach trasa nie jest dobrze oznakowana; wymaga znajomości terenu oraz korzystania z urządzeń nawigujących.

Sklep rowerowy można znaleźć w pobliżu szlaku w miejscowości Kouty nad Desnou, a także w Jeseniku – bezpośrednio przy trasie oraz w jej pobliżu. Na wypadek niespodziewanej awarii warto jednak mieć ze sobą zestaw łatek oraz multitool. Z uwagi na obecność samochodów na trasie, trzeba zadbać także o dobre oświetlenie roweru oraz odblaskowe akcesoria do odzieży.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Przejażdżka na Górę Świętej Anny
Region Opolskie
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 110 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 85%, Szuter 15%
Co oznaczają parametry trasy?
Nad Nysą Łużycką – Trasa Zgorzelec-Mużaków
Region Dolny Śląsk, Europa rowerem
Typ roweru Szosa, Trekking
Czas 2 dni
Dystans 149 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 88%, Szuter 12%
Co oznaczają parametry trasy?
Gravelowa podróż przez historię Śląska i Czech
Region Europa rowerem, Śląsk
Typ roweru Gravel, Szosa
Czas 1 dzień
Dystans 113 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?
Czesko-polska przygoda rowerowa od Bolesławca do Chrastava
Region Dolny Śląsk, Europa rowerem
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 2 dni
Dystans 168 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 79%, Szuter 15%, Bruk 6%
Co oznaczają parametry trasy?