Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Autor trasy
Podróżnik-pasjonat, który kocha przede wszystkim górskie klimaty, ale i nie stroni od wypraw w inne zakątki Polski oraz Europy, odwiedzając także tereny Bałkanów, Austrii czy Węgier.
Poszukując pomysłu na rowerową wycieczkę po południowo-zachodniej Polsce, warto wziąć pod uwagę trasę z Jeleniej Góry do Kamiennej Góry. To nieco bardziej wymagający szlak, który pozwoli poznać bliżej obiekty o ciekawej historii oraz plenery typowe dla Rudawskiego Parku Krajobrazowego i okolic. Przy trasie znajdują się takie miejsca, jak pałac Łomnica i zamek Wojanów, przełęcz Lubawska czy kościół ewangelicki w Karpnikach. W połączeniu z przepięknymi widokami, zapewnią one moc atrakcji podczas pokonywania szlaku rowerowego na Dolnym Śląsku.
Pałac Wojanów to prawdziwa ozdoba tej trasy.
Podróż śladem historii i natury to 72-kilometrowa przejażdżka, podczas której można obejrzeć niektóre zamki i pałace Dolnego Śląska. Na jej pokonanie należy przeznaczyć około 8 godzin. Ponieważ część dystansu wiedzie po nieutwardzonych ścieżkach, najlepiej wybrać się na trasę rowerem trekkingowym lub MTB. Ten szlak przypadnie do gustu doświadczonym kolarzom ze względu na zróżnicowane ukształtowanie terenu. Z uwagi na blisko 10-kilometrowy podjazd oraz konieczność przemieszczania się po odcinkach dróg o większym natężeniu ruchu samochodowego, wycieczka nie jest wskazana dla dzieci.
Proponowana trasa rowerowa przez Sudety – z Jeleniej Góry, przez Wojanów, Karpniki, czeski Zacler i Lubawkę aż do Kamiennej Góry prowadzi w większości (przez ponad 53 km) po asfalcie. Około 10 km należy przejechać po drodze utwardzonej, a pozostały dystans – po ścieżce nieutwardzonej i naturalnej.
Niemal 60% trasy wiedzie po ulicach, a nieco ponad 10% - po ruchliwej drodze krajowej. Blisko 20% przejażdżki można pokonać po spokojniejszych, bocznych uliczkach, a resztę wycieczki – po ścieżkach i drogach dla rowerów. Przewyższenie na całym szlaku wynosi około 450 metrów.
Przejażdżkę malowniczą trasą rowerową po Dolnym Śląsku najlepiej rozpocząć z okolic dworca PKP w Jeleniej Górze, z uwagi na jego dobre skomunikowanie. Przemieszczając się ulicą Krakowską i przecinając po drodze Aleję Solidarności, a następnie odbijając pomiędzy przejazdami kolejowymi w prawo w ul. Łomnicką, można bezproblemowo opuścić miasto. Kolejny punkt przejażdżki to Łomnica. Jadąc ul. Karkonoską należy wypatrywać po lewej stronie pierwszej atrakcji wycieczki – Pałacu Łomnica. Po jego opcjonalnym zwiedzeniu trzeba kontynuować podróż na wprost, a przed historycznym domem modlitwy w stylu łużyckim – skręcić w lewo.
Odbijając za mostem na rzece Bóbr w prawo, można po chwili dotrzeć do kolejnej ciekawej budowli, jaką jest Pałac Wojanów. Przemieszczając się dalej zgodnie z przebiegiem głównej drogi, na wysokości karczmy należy ponownie przejechać na drugi brzeg Bobru, skręcając za mostem w lewo, a po około 200 metrach – w prawo. Jadąc dróżką pomiędzy zabudowaniami, na rozjeździe należy trzymać się prawej strony, po czym na kolejnym rozdrożu – odbić w lewo. Minąwszy cmentarz ewangelicki można po chwili wjechać na nieutwardzoną ścieżkę, wiodącą wzdłuż ściany lasu, a następnie łączącą się z drogą asfaltową prowadzącą do Karpnik.
Drewniane domy na trasie.
Skręcając na wysokości kościoła w lewo, a za remizą strażacką w prawo, można dojechać do ruin kościoła ewangelickiego, widocznych pośród drzew. Wracając następnie ul. Rudawską, po około 1600 metrach, należy odbić lewo, w szutrową drogę. Widoczna stąd będzie tablica informująca o dotarciu do kolejnej atrakcji, jaką jest zamek Karpniki. Minąwszy go, można po chwili wjechać na nieutwardzoną ścieżkę, przy której znajduje się punkt widokowy na Sokolik i Krzyżną Górę.
Przemieszczając się spokojną dróżką pośród pól, można dotrzeć do niewielkiej miejscowości Krogulec. Na pierwszym skrzyżowaniu trzeba skręcić w lewo, a na kolejnym rozjeździe – trzymać się prawej strony. Po chwili można ponownie znaleźć się poza terenem zabudowanym, podążając mało uczęszczaną drogą do Bukowca. Jadąc przez miasteczko głównym szlakiem, należy wypatrywać skrętu w lewo, w ul. Tokarską. Wiedzie ona przez około 2 km pomiędzy zabudowaniami, przechodząc na końcu w ul. Łomnicką. W tym miejscu rozpoczyna się najbardziej wymagający, mający około 9 km długości podjazd.
Przecinając drogę wojewódzką nr 367 w Kowarach oraz jadąc dalej wzdłuż ul. Jeleniogórskiej, na jej końcu trzeba przejechać przez most na rzece Jedlica, po czym skręcić w prawo. Kierując się prosto ulicami Ogrodową, Staszica, Waryńskiego, Kowalską i Wiejską, za przystankiem autobusowym na ul. Podgórze należy wypatrywać skrętu w lewo, na niewielki most. Przemieszczając się cały czas prosto ul. Podgórze, na rozjeździe za krzyżem pokutnym należy trzymać się prawej strony. Malowniczy, nieco kręty odcinek drogi wojewódzkiej 369 poprowadzi przez las oraz miejscowości Jarkowice i Miszkowice. Na tym etapie wycieczki znajduje się Rozdroże Kowarskie – a na nim niewielki, polny parking i przystanek autobusowy. Jest to najwyżej położony punkt na całej trasie.
Po minięciu boiska piłkarskiego widoczny będzie rozjazd, na którym należy odbić w prawo. Podróżując drogą pośród pól można dotrzeć do Opawy, gdzie na kolejnym rozjeździe trzeba kierować się w lewo, na most. Fragment trasy wśród pól wiedzie do Niedamirowa, które trzeba pokonać zgodnie z przebiegiem głównej drogi. Kawałek za tą miejscowością znajduje się granica polsko-czeska, a tuż za nią – obfitujące w zabytki miasto Zacler.
Urokliwie położna miejscowość Zacler w Czechach.
Wjechawszy do miasteczka należy odbić w prawo, a na końcu brukowanego odcinka ulicy Horskiej – ponownie w tę samą stronę. Jadąc ul. J.A. Komenskeho można dotrzeć do rynku oraz muzeum. Skręcając jednak nieco wcześniej – obok posterunku policji – w lewo, da się wjechać na blisko 3-kilometrowy, nieutwardzony trakt, prowadzący przez teren leśny do punktu widokowego i dalej, do miejscowości Lampertice. Skręcając przy pierwszych zabudowaniach w lewo, a po chwili – w prawo – można włączyć się do ruchu na głównej drodze wiodącej do Bernartic. Odbijając na jej końcu w lewo, na drogę krajową nr 16, można minąć przełęcz Lubawską i Kralovec, a następnie na powrót znaleźć się w Polsce.
Podróżując drogą nr 5 przez Lubawkę, jeszcze przed przejazdem kolejowym należy odbić w lewo, w kierunku Błażkowej. Minąwszy ją na wprost, po dotarciu do Janiszowa trzeba skręcić w lewo na rozjeździe przy przydrożnym krzyżu, a po kolejnych 200 metrach – trzymać się lewej strony. Po chwili można wjechać tu na nieutwardzony szlak, prowadzący do punktu widokowego przy Bramie Lubawskiej. Po powrocie na ostatni rozjazd, przy zabudowaniach gospodarczych konieczne będzie odbicie w lewo. Kontynuując przejażdżkę ul. Asnyka trzeba minąć drogę ekspresową S3 oraz zabytkowy most kolejowy, po czym włączyć się do ruchu na drodze nr 367 odbijając za zakładem produkcyjnym w prawo.
Wjeżdżając do ostatniego miasta na trasie – Kamiennej Góry – należy kierować się na wprost ul. Jeleniogórską. Znajduje się przy niej dworzec autobusowy oraz kolejowy, umożliwiające powrót do miejsca startu całej wycieczki lub innego, wybranego miasta.
Zarówno w Jeleniej Górze, jak i Kamiennej Górze zlokalizowane są dworce PKP umożliwiające dogodny dojazd na start przejażdżki oraz powrót po zakończonej wycieczce. Kursują tu pociągi między innymi ze Szklarskiej Poręby, Wałbrzycha czy nieco bardziej oddalonej Legnicy. Lokalnymi autobusami można dotrzeć również do miejscowości położonych przy granicy. Przed dworcem PKP w Jeleniej Górze znajduje się parking, na którym można pozostawić swój samochód.
Na ponad 70-kilometrowym szlaku można napotkać wiele interesujących miejsc. Miłośnicy historii będą z pewnością zadowoleni z możliwości zwiedzania pałaców Dolnego Śląska, a fani przyrody – z przepięknych widoków, rozpościerających się w terenach górskich. Jakie atrakcje warto obejrzeć podczas przejażdżki rowerem przez Rudawy Janowickie i tereny na granicy z Czechami?
Pałac Łomnica to miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia.
Majestatyczny pałac Wojanów.
Zabytkowy kościół ewangelicki.
Rynek w miejscowości Zacler.
Przełęcz Lubawska to miejsce pięknych naturalnych krajobrazów.
Ponieważ cały dystans wycieczki można pokonać w ciągu jednego dnia, nie ma potrzeby organizowania noclegów na trasie. Krótszą przerwę na odpoczynek można zaplanować w restauracjach i koło sklepików w miasteczku Zacler, a także Łomnicy i Karpnikach. Na chwilę warto zatrzymać się również w punkcie widokowym przy Bramie Lubawskiej.
Wyruszając na długą trasę warto zawczasu upewnić się, gdzie zlokalizowane są punkty gastronomiczne. Restauracje oraz cukiernie w sąsiedztwie szlaku znajdują się w Łomnicy, Bukowcu, Kowarach oraz Lubawce. Kilka knajpek i restauracji można znaleźć w miejscowości Zacler, jednak mogą być one czynne wyłącznie w późnych godzinach popołudniowych lub w weekendy. Sklepy spożywcze bezpośrednio przy trasie są m.in. w Jeleniej Górze, Karpnikach, Kowarach, Lubawce i Kamiennej Górze.
Na wycieczkę rowerem przez Sudety najlepiej wybrać się jesienią, kiedy to kolory roślinności są najbardziej wyraziste. Planując przejażdżkę na weekend, należy być przygotowanym na możliwość wzmożonego ruchu pieszego i samochodowego w okolicy Wojanowa oraz Łomnicy.
Chcąc zażyć nieco ochłody w gorący letni dzień, warto zboczyć z trasy w Wojanowie – na terenie żwirowni znajduje się dzika plaża, z której korzystają mieszkańcy okolic. Na dobre piwo można zatrzymać się na rynku w czeskiej miejscowości Zacler oraz w lokalnym browarze w Bernarticach.
Ponieważ trasa przebiega przez tereny górzyste, gdzie pogoda może szybko się zmienić – zalecane jest zabranie ze sobą cieplejszej odzieży – bluzy, kurtki membranowej, czapki oraz ocieplaczy na ręce i nogi. Z uwagi na spory ruch samochodowy niezbędne są także kask oraz dobre oświetlenie rowerowe, poprawiające bezpieczeństwo na ruchliwej ulicy.
W torbie lub sakwie warto mieć także prowiant, żele energetyczne i spory zapas napojów – w tym także izotonicznych. Serwis lub sklep rowerowy można znaleźć nieopodal dworca PKP w Jeleniej Górze oraz około kilometra od przystanku kolejowego w Kamiennej Górze. Na wypadek nagłej awarii z dala od punktu naprawy, warto mieć jednak pod ręką zapasową dętkę, pompkę i multitool.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.