Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Pałuki to niezwykle urokliwy i nieco niedoceniany region Polski, leżący na terenie województw wielkopolskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Wśród odwiedzających go turystów nie brakuje opinii o niepowtarzalnym klimacie, pięknych widokach i ciekawych zabytkach. Wszystko to można obejrzeć, korzystając z licznych i dobrze oznaczonych tras turystycznych, rozłożonych po całym regionie. Nie inaczej jest na Janowieckim Szlaku Rowerowym, który osobom spragnionym kontaktu z naturą ma do zaoferowania naprawdę wiele.
Pałuki to region pagórków, lasów i łąk gdzie króluje szuter, choć na trasie nie zabraknie także wielu odcinków typowo asfaltowych. Najlepiej sprawdzają się więc rowery bardziej uniwersalne, takie jak gravele czy MTB. Szlak nie jest jednak wymagający, poradzą sobie na nim także rowery trekkingowe.
Nasza podróż zaczyna się na rynku w Janowcu Wielkopolskim, a dokładniej w jego wschodniej części nazywanej „Placem Wolności”. Najłatwiej kierować w okolice kościoła pw. św. Mikołaja – miejsce jest bardzo charakterystyczne, więc nawet przyjezdni z innych części kraju, nie powinni mieć problemu ze zlokalizowaniem punktu startowego.
Stamtąd kierujemy się na północ, opuszczając miasteczko. Następnie ruszamy już do wsi Brudzyń, do której prowadzi w miarę równa asfaltowa droga. Jeśli nie zależy nam na biciu rekordów trasy, warto zatrzymać się tam na chwilę i zobaczyć dworek Moszczeńskich z 1912 roku. Otacza go bardzo urokliwy park krajobrazowy, w którym nie brakuje pomników natury. To dobre miejsce na spacer i odpoczynek przed kolejnymi odcinkami trasy.
Gdy już ją podejmiemy, należy skierować się na południe, drogą do Dziekszyna oraz Wybranowa. W okolicach tej drugiej wsi trzeba zjechać na drewnianą kładkę, którą pokonamy rzeczkę Wełnę, wjeżdżając na teren Lisich Gór i lasu brudzyńskiego. Tutaj teren robi się nieco bardziej pofałdowany, jednak z pewnością zrekompensują to piękne widoki. Po drodze, w Laskowie możemy zobaczyć także poewangelicki kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, jednak trzeba dla niego nieco zboczyć z głównej trasy.
Finałowy odcinek prowadzić będzie przez tzw. Pagórki Janowieckie, czyli dość mocno pofalowany teren do wsi Kołdrąb, gdzie leży nie tylko nasz cel podróży, ale także wschodnia granica Pałuk. Sama miejscowość, choć niewielka, to ma bogate historyczne podłoże, sięgające według najstarszych zapisków aż do 1326 roku. Największymi atrakcjami wsi są dwie neogotyckie budowle: kościół pw. św. Jana Chrzciciela i pałac umiejscowiony nad jeziorem. Tego drugiego nie można obecnie zwiedzać, ponieważ zlokalizowany jest tam dom dziecka. Warto jednak przejechać się po okolicznym nadbrzeżu i zobaczyć wystającą znad lasku wieżę starego pałacu. W samym kościele, największą atrakcją jest krzyż wykonany w XIX wieku przez artystę ludowego.
Tu kończy się już nasza przygoda z Janowieckim Szlakiem Rowerowym. Opuszczając wieś Kołdrąb możemy skierować się bezpośrednio do Janowca Wielkopolskiego albo wybrać trasę do Rogowa.
Dla miłośników tradycyjnej jazdy po drogowskazach nieocenione są punkty, które można oznaczyć na mapie i wytoczyć po nich szlak. Jak przebiegają one na janowieckiej trasie?
Janowiec Wielkopolski - Brudzyń - Wybranowo - Gołaszewo - Laskowo - Gącz - Miniszewo - Kołdrąb
Janowiec Wielkopolski to niewielka, acz klimatyczna miejscowość. Niestety znajduje się ona poza siecią krajowych połączeń kolejowych, co nieco utrudnia transport. Najbliższe stacje znajdują się w Inowrocławiu, Mogilnie i Gnieźnie, z których na miejsce startu szlaku można dojechać już rowerem.
Dobrym rozwiązaniem jest przyjazd samochodem, zwłaszcza że nie brakuje w Janowcu darmowych miejsc parkingowych. Warto jednak pamiętać, że Janowiecki Szlak Rowerowy kończy się w Kołdrąbiu, więc trzeba doliczyć jeszcze dodatkowe 30-40 minut jazdy na powrót do samochodu.
Janowiecki Szlak Rowerowy to trasa obfitująca przede wszystkim w piękne okoliczności przyrody. Jednak nie brakuje tutaj także zabytków i ciekawych miejsc, które staraliśmy się przybliżyć już wcześniej. Podsumujmy zatem, co można zobaczyć na tej wyjątkowej pałuckiej trasie:
Dla bacznych obserwatorów janowiecki szlak skrywa także wiele unikalnych kapliczek oraz pomników natury, które z pewnością będą świetnym dopełnieniem kolekcji wspomnień i zdjęć z trasy.
Janowiecki Szlak Rowerowy to stosunkowo krótka trasa familijna, której pokonanie nawet „niedzielnemu” rowerzyście nie powinno zająć więcej niż 3h. Jednak na tym liczącym około 23 km odcinku można niejednokrotnie zatrzymać się nie tylko, by obejrzeć opisane powyżej atrakcje, ale także by odpocząć i rozkoszować się obecnością natury. Szczególnie okolice strumienia Sipiorka cieszą się sporym uznaniem rowerzystów, którzy chętnie rozsiadają się na okolicznych polankach. Zwłaszcza w słoneczne i ciepłe dni.
Choć Pałuki obejmują swoim obszarem raptem 2 tys. km2, to nie łatwo znaleźć region tak obfitujący w naturalne piękno. Pogranicze Kujaw i Wielkopolski skrywa na swoim terenie aż 130 jezior, liczne pagórki i pola, a wszystko to otoczone gęstymi lasami i rozłożystymi łąkami. Nie brakuje tutaj także dużych atrakcji turystycznych, jak chociażby Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. Jeśli planujecie pobyt kilkudniowy, tanich noclegów najlepiej poszukać w samym Biskupinie, Inowrocławiu lub Środzie Wielkopolskiej, z których można dojechać na każdą okoliczną trasę.
W kwestii wyposażenia, które powinniśmy przygotować na janowiecki szlak, to jest ono dość standardowe. Poza dobrym, sprawdzonym rowerem i zapasem podstawowych narzędzi trzeba zaopatrzyć się także w kask, okulary, wygodną odzież, przekąski energetyczne i napoje. Trasa przebiega także przez pomniejsze miejscowości ze sklepikami, w których możemy uzupełnić zapasy. Do roweru warto dobrać odpowiednie oświetlenie i nawigację, choć tę ostatnią może zastąpić mapa.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.