Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Autor trasy
„Jan” to nazwa jednej z tras, które wiją się wokół Krynicy Zdroju. W znacznej większości prowadzi po szutrach, powinna więc przypaść do gustu wszystkim entuzjastom MTB. Jednak piękny szlak to dopiero początek atrakcji!
Krynica-Zdrój to miasto, które położone jest w Beskidzie Sądeckim. Miejsce to znane jest przede wszystkim z leczniczych źródeł. Pierwsze wzmianki o tych pojawiły się w połowie XVIII wieku. W okresie, gdy Polska była pod zaborami, uzdrowisko nie mogło się „przebić”.
Na początku XX wieku kuracjusze coraz bardziej ochoczo zaczęli zjeżdżać się do Krynicy. Kolejne lata to rozwój uzdrowiska. Niestety, po II wojnie światowej zanotowano spore straty – wywieziono linie do butelkowania wód i przeróżne urządzenia. Później Krynica-Zdrój znów zaczęła zyskiwać na popularności.
Obecnie to duży ośrodek uzdrowiskowy, w którym leczy się choroby układu trawiennego i moczowego oraz układu krążenia. Są też i ujęcia wód leczniczych, między innymi „Jan” – patron omawianej trasy. O właściwościach zdrowotnych tej wody można się przekonać samemu, odwiedzając budynek pijalni, który znajduje się w bocznej alejce od Bulwarów Dietla w kierunku dolnej stacji kolejki szynowej na Górę Parkową. Woda też jest podawana w Pijalni Głównej.
„Jan” to trasa, na której możemy poczuć trochę więcej wiatru we włosach. Szlak, oznaczony kolorem pomarańczowym, jest jednym z najszybszych wokół Krynicy, co nie oznacza jednak, że jest najłatwiejszy. Trasa zaczyna się w centrum miasteczka, poprzez Górę Parkową na Romę i następnie jest strome podejście z rowerem na górę Huzary. Ze szczytu obieramy kierunek w lewo na Jakubik, następnie odbijając bardziej na północ – w stronę Kopciowej i Cichego Kącika. Po drodze mijać będziemy Popradzki Park Krajobrazowy.
Następnie trafimy na prostą ścieżkę wzdłuż Kryniczanki, która pozwoli nam poprawić nieco swój średni wynik prędkości na nawigacji. Ścieżka łączy się z drogą 981 i zaprowadzi nas do z powrotem do naszego punktu wyjścia, czyli do centrum Krynicy Zdrój.
Cała trasa ma długość 14,6 km i sumę podjazdów 397 metrów. Na jej przejechanie potrzeba nieco ponad godzinę. Oczywiście bardziej wprawieni rowerzyści pokonają tę trasę w lepszym czasie. Najwygodniejszym rowerem na tę trasę będzie MTB.
Punkt startowy wszystkich tras znajduje się na Krynickim Deptaku tuż poniżej Informacji Turystycznej. Oczywiście możemy łatwo dostać się do niego z każdego miejsca w Krynicy Zdroju.
A jak dostać się do samego miasta? Najlepszym środkiem transportu jest oczywiście samochód. Możemy też dojechać pociągiem, choć np. z północy Polski połączenia są dość niekorzystne. Większość połączeń zahacza o Tarnów.
Krynica ma bardzo wiele atrakcji, choć jedną z najciekawszych wydaje się wieża widokowa w koronach drzew. Pomysłodawcy twierdzą, że to pierwsza konstrukcja tego typu w Polsce. Ma wysokość 49,5 metra i znajduje się na szczycie Drabiakówki (894 m n.p.m.). Dla porównania – tyle ma mniej więcej 17-piętrowy wieżowiec. Do budowy wieży wykorzystano akację, która nie tylko cieszy oko, ale i gwarantuje bezpieczeństwo.
Łączna długość ścieżki to 1030 metrów. Do wieży można się dostać widokową trasą, która przebiega wśród ładnego drzewostanu. Można też wjechać 6-osobową kolejką krzesełkową.
Inną atrakcją okolic Krynicy – z cyklu tych naturalnych – jest spływ rzeką Poprad. Jego uczestnicy najczęściej wybierają odcinki z Leluchowa do Muszyny i z Muszyny do Żegiestowa. Czas spływu to od 2 do 3 godzin. Wiele zależy od poziomu wody.
Krynica-Zdrój oferuje też atrakcje innego typu. W Muzeum Zabawek zobaczysz przeszło 3000 eksponatów. Najstarsze z nich pamiętają… starożytność, najnowsze pochodzą z lat 80. ubiegłego wieku. Co ciekawe, w muzeum można także zobaczyć w pełni wyposażoną klasę szkolną sprzed 50 lat.
- Każda zabawka stanowi odzwierciedlenie epoki, w której powstała – czytamy na stronie muzeum. - Oznacza to, że zabawki naszych przodków mogą nam powiedzieć o kulturze, dawnych obyczajach i tradycji znacznie więcej niż podręczniki do historii. Spędzisz tutaj niezapomniany czas w otoczeniu setek lalek, chłopięcych militariów, miniaturowych kuchenek, ołowianych żołnierzyków oraz kolejek.
Muzeum Nikifora to z kolei ciekawe miejsce dla dorosłych. Są w nim zgromadzone pamiątki, związane z jednym z najsłynniejszych artystów z kręgu malarstwa intuicyjnego. Nikifor żył w latach 1895-1968 i był przez niemal całe życie związany z Krynicą. W muzeum można też oglądać prace – akwarele, gwasze i rysunki. Artysta utrwalał na nich pejzaże, często z motywem wieży kościelnej, wnętrza domów, dworce, urzędy.
Krynica-Zdrój to uzdrowisko, w którym nie ma żadnego problemu z noclegiem. Pensjonaty, hotele, sanatoria, pokoje gościnne – naprawdę jest w czym wybierać. Popularny serwis, w którym umieszczane są oferty noclegów, wyrzuca kilkaset odpowiedzi na zapytanie „Krynica-Zdrój”. To powinno zadowolić największych malkontentów.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.