Niebieskie tło - informacja o otwarciu sklepu stacjonarnego

Odwiedź nasz salon w Gdańsku. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Trasa z Gliwic nad Świerklaniec – czyli szutrowa przygoda nad zaporę

Region Śląsk
Typ roweru Gravel, MTB, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 68 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 50%, Szuter 20%, Bruk 30%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Sławomir Strzelczyk

Pasjonat podróży znany pod pseudonimem Rask. Jest on doskonałym przykładem osoby, która pasję do „jazdy na kole” zamieniła w sposób na życie.

Swoimi doświadczeniami z pracy jako kurier rowerowy dzieli się m.in. na YouTubie (Rask_ulv), Tik Toku (raskulv) i Facebooku (Rask Rask).

Śląsk pod względem rekreacyjnych wycieczek ma naprawdę wiele do zaoferowania. Tym razem wyrusz w podróż prowadzącą przez Gliwice i przedmieścia Zabrza, Bytomia oraz Piekar Śląskich. Główną atrakcją na trasie jest Pałac Kawalera, ale nie tylko. Otaczający go park i pobliskie Jezioro Świerklaniec to idealny wybór dla miłośników natury oraz pięknych krajobrazów.


Pałac Kawalera od frontuPałac Kawalera to główna atrakcja tej rowerowej wycieczki.

Szutrowa przygoda to 68-kilometrowa wycieczka rowerowa rozpoczynająca się w Gliwicach, a konkretniej przy radiostacji gliwickiej. Prowadzi przez przedmieścia Zabrza i niewielkie miejscowości Wyżyny Śląskiej aż do Pałacu Kawalera w Świerklańcu. Następnie, aby zakończyć pętlę, trzeba minąć kilka wsi zlokalizowanych na obszarze między Tarnowskimi Górami a Gliwicami. Trasa idealnie nadaje się zarówno dla przyjezdnych turystów, jak i mieszkańców Śląska szukających sposobów na rekreację. Prowadzi przez szutry, lasy oraz asfaltowe drogi (często z wydzielonymi ścieżkami). Nie trzeba mieć większego doświadczenia, aby pokonać ją w ciągu kilku godzin. Na wycieczkę można zabrać dzieci, najlepiej nastolatków, którzy mają już jakieś doświadczenie na dłuższych odcinkach. Najwygodniej będzie usiąść na rower MTB, gravel lub trekkingowy, aby komfortowo przejechać wymagane 5-6 godzin tej trasy.


Rowerem przez Gliwice do Rybnika, czyli śladem zamków i pałaców Śląska


Szczegółowy opis trasy rowerowej Gliwice - Świerklaniec

Pierwszy etap trasy rozpoczyna się przy kompleksie zabudowań z charakterystyczną wieżą antenową, która jest jednocześnie najwyższym obiektem drewnianym w Europie. Wyjeżdżając z tego miejsca, trzeba kierować się na północny wschód dość ruchliwą ulicą Tarnogórską (droga DK78). Odbijając w ulicę Kurpiowską w prawo można już odetchnąć z ulgą. Ruch na przedmieściach jest zdecydowanie mniejszy. Po minięciu osiedla Żerniki rozpoczyna się malownicza droga szutrowa wśród drzew i pól, która prowadzi przez około 2,5 kilometra. 

Potem trzeba przeciąć Mikulczyce w Zabrzu, kierując się na północ w stronę osiedli Rokitnica i Helenka. Większość tej trasy prowadzi przez bezpieczne ścieżki rowerowe. Po przecięciu autostrady A1, za Stolarzowicami, trzeba skręcić w prawo w ulicę Władysława Łokietka. To właśnie ona prowadzi do Radzionkowa, zamieniając się później w ulicę Długą. Aby dostać się do głównego punktu trasy, trzeba jechać wzdłuż torów kolejowych i skręcić w ulicę Radzionkowską – przecinając najbardziej wysuniętą na północ część Piekar Śląskich, czyli Kozłową Górę. Stąd już łatwo dotrzeć do głównego celu, kierując się polnymi ścieżkami (będzie kilka fragmentów pod delikatną górkę) aż do ulicy Parkowej prowadzącej prosto do Pałacu Kawalera

Najlepsze trasy rowerowe na Śląsku

Zanim jednak rozpocznie się zwiedzanie wnętrz rezydencji, warto poświęcić chwilę na park będący częścią Gminnego Ośrodka Rekreacji w Świerklańcu, będący jednocześnie ciekawą atrakcją turystyczną samą w sobie. Można tu zobaczyć pięknie wkomponowane w krajobraz rośliny, rzeźby, fontanny, amfiteatr, a nawet kamienny wodospad. Rowerem łatwo dotrzeć do punktu widokowego nad jezioro. 


Zbiornik wodny w Parku ŚwierklaniecZbiornik wodny w Parku Świerklaniec.


Po krótkiej przejażdżce po parku, trzeba wyruszyć na kolejną część wycieczki rowerowej. Kierując się na południe wzdłuż Jeziora Świerklanieckiego, można podziwiać imponujący zbiornik wodny o łącznej powierzchni 588 hektarów. Warto przejechać około kilometra wzdłuż południowego brzegu jeziora, aby pokonać Zaporę Kozłowa Góra i zobaczyć schron. To miejsce jest szczególnie ważne na mapie historycznej regionu, ponieważ obiekt nosi wyraźne ślady dawnych walk i liczne uszkodzenia. Robi to duże wrażenie. Po zobaczeniu schronu, trzeba wrócić tą samą drogą, a następnie ponownie udać się do ulicy Radzionkowskiej, zataczając małą pętlę.

Tym razem podczas powrotu nie trzeba wjeżdżać do miasta. Wystarczy z ulicy Świętego Wojciecha skręcić w ul. Nakielską, a potem ul. Cypriana Kamila Norwida i ul. Władysława Reymonta. Pokonując rondo, zaczyna się asfaltowa ścieżka rowerowa wzdłuż głównej drogi.

W Bobrownikach, części Tarnowskich Gór, trzeba przeciąć główną drogę nr 11 i kierować się na zachód. Na skrzyżowaniu należy skręcić w ulicę Małą w lewo i później delikatnie w prawo w ulicę Wodociągową i podążać asfaltową drogą. Trasa będzie prowadzić przez przedmieścia oraz niewielkie wioski. Nie zabraknie też terenów zielonych, na których warto zawiesić oko. Pojawią się też niewielkie odcinki pod delikatną górkę.

W Ptakowicach trzeba zjechać z asfaltowej drogi w ścieżkę szutrową w lewo, która prowadzi do Zbrosławic, a później do Kamieńca, gdzie z głównej drogi widać niewielki zalew. Po przejechaniu 500 metrów płynnie pod górkę, trzeba skierować się na południe, mijając po prawej stronie kaplicę pałacową pw. Narodzenia Bożego w Kamieńcu. Ulica Gliwicka ma delikatne nachylenie w dół, więc nogi mogą tu odpocząć. Trasa prowadzi cały czas prosto przez około 14 kilometrów. 

Kolejny etap podróży można uatrakcyjnić sobie wizytą w Pałacu Groelinga w Szałszy, a następnie wjechać do Gliwic od strony ulicy Tarnogórskiej. Aby jednak nie jechać ponownie ruchliwą drogą DK78, warto skręcić na przedmieścia. Tam znajdzie się jeszcze kilka odcinków szutrowych między domami jednorodzinnymi a pobliskim lasem. Po przejechaniu tego fragmentu ponownie trzeba wjechać na ulicę Tarnowską i skierować się do radiostacji gliwickiej, kończąc tym samym pętlę.

Mapa i ślad GPX


Dojazd do trasy

Dojazd do Gliwic jest bardzo dobry właściwie z każdej części Polski. Do dyspozycji masz PKP, komunikację miejską czy też autostradę dla zmotoryzowanych.

Pod początkowym punktem trasy, czyli wieżą radiostacji, znajduje się duży parking dla samochodów.

Atrakcje na trasie

Radiostacja Gliwice – najwyższa drewniana konstrukcja w Europie, wpisana w 2017 roku na listę Pomników Historii. Można ją zwiedzić, wykupując bilet wstępu.

Drewniana wieża radiostacji w GliwicachNajwyższa drewniana wieża w Europie to ozdoba Gliwic.

Pałac Kawalera – elegancki budynek w stylu neobarokowym z końca XIX wieku, położony w rozległym parku przypałacowym, nazywanym potocznie małym Wersalem. Dawniej służył jako rezydencja dla gości arystokracji i przemysłowców z rodziny Henckel von Donnersmarck. Dziś pałac pełni funkcję hotelowo-restauracyjną, a jego wnętrza można podziwiać przy okazji organizowanych wydarzeń i wystaw. 

Pałac Kawalera i jego okazałe wnętrzaOkazałe wnętrza Pałacu Kawalera.

Jezioro Świerklaniec – zbiornik wodny o powierzchni 588 hektarów, położony tuż obok zespołu pałacowo-parkowego, chętnie odwiedzany przez miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku. Można tu odpocząć nad brzegiem wody, wybrać się na spacer lub zorganizować piknik.


Widok na jezioro ŚwierklaniecWidok na jezioro Świerklaniec.


Bunkier wojskowy za czasów II Wojny Światowej – prawdziwe świadectwo historii regionu z widocznymi śladami prowadzonych w tych miejscach walk.


Bunkier wojskowy za czasów II Wojny ŚwiatowejBunkier będący świadectwem burzliwej historii.


Tama na jeziorze Świerklaniec – tama położona na południowym krańcu zbiornika Kozłowa Góra, którego nazwa pochodzi od dzielnicy Piekar Śląskich. Miejsce warte odwiedzenia z uwagi na walory krajobrazowe oraz przyrodnicze.


Zbiornik Kozłowa GóraZbiornik Kozłowa Góra.


Pałac w Kamieńcu – pochodzi z XVIII wieku. Tuż po wojnie było to miejsce dla sierot powojennych, ale jego funkcja zmieniała się z biegiem czasu. Dziś stanowi siedzibę dla Ośrodka Leczniczo-Rehabilitacyjnego dla dzieci.


Widok z zewnętrz na Ośrodek Leczniczo-Rehabilitacyjny dla dzieciOśrodek Leczniczo-Rehabilitacyjny dla dzieci w Kamieńcu.


Stary szpital Rokietnica – inaczej Dawny Szpital Spółki Brackiej, powstał w 1858 roku. Na uwagę zasługuje zwłaszcza charakterystyczna wieża wodna oraz ceglany komin, które stanowią nieodłączny element historycznego krajobrazu tej części Śląska. Budynek przetrwał do dzisiaj, choć nie pełni już funkcji medycznych.

Noclegi lub miejsca postojowe

Ze względu na to, że jest to jednodniowa wycieczka, nie potrzebujesz rezerwacji noclegów. W razie przedłużenia podróży, bez problemu znajdziesz pokój w Gliwicach czy też Zabrzu. Jeśli chodzi o miejsca postojowe, to po drodze jest ich sporo. Na pewno warto zaplanować odpoczynek w parku przy Pałacu Kawalera oraz na odcinku ciągnącym się wzdłuż Jeziora Świerklaniec. Poza terenem zabudowanym możesz też zatrzymać się wzdłuż malowniczych tras ciągnących się wśród drzew i pól, np. przy przydrożnych kapliczkach.  

Gdzie zjeść

Po drodze miniesz wiele marketów i osiedlowych sklepów spożywczych. Ciepły posiłek możesz skosztować zarówno w Gliwicach, jak i w restauracjach na trasie. Znajdziesz je m.in. w Radzionkowie, Zbrosławicach czy na przedmieściach Tarnowskich Gór. Na terenie Pałacu Kawalera również znajduje się punkt gastronomiczny.

Dobrze wiedzieć

Wycieczkę warto zaplanować wiosną, latem lub wczesną jesienią. Wtedy jest duże prawdopodobieństwo słonecznej i bezdeszczowej pogody. Ponadto krajobrazy z bujną zielenią są wtedy znacznie przyjemniejsze dla oka. Zanim wyruszysz w podróż, zadbaj o odzież sportową, szczególnie letnią i przewiewną koszulkę rowerową, wygodne spodenki, czapkę oraz okulary przeciwsłoneczne. Warto także spakować do sakwy czy plecaka zwijaną kurtkę przeciwwiatrową na wypadek załamania pogody.

Praktyczne wskazówki

Na wycieczkę po Śląsku warto zabrać ze sobą kask zwiększający bezpieczeństwo, a także pojemną torbę rowerową na aparat fotograficzny czy wygodniejsze obuwie do pieszego zwiedzania. Latem nie zapomnij o kremie z filtrem, bo na tej trasie jest wiele długich odcinków bez drzew zapewniających cień. 

Podróż trwa kilka godzin, więc przyda się też powerbank, baton energetyczny i podstawowe narzędzia do naprawy wraz z multitoolem. Spora część trasy współdzielona jest z innymi uczestnikami ruchu, samochodami czy innymi kolarzami, trzeba więc wyposażyć rower także w dobre oświetlenie rowerowe.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Od zamku do zamku: rowerowa wyprawa po śląskich twierdzach
Region Śląsk
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 140 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 60%, Piach 10%, Szuter 25%, Kamienie 5%
Co oznaczają parametry trasy?
Rowerowy Szlak Śląska – historia i natura od Gliwic do Dobrodzienia
Region Śląsk
Typ roweru Szosa, Trekking
Czas 8 dni
Dystans 229 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 70%, Piach 3%, Szuter 15%, Kamienie 2%, Bruk 10%
Co oznaczają parametry trasy?
Żelazny Szlak Rowerowy – podróż po Śląsku
Region Śląsk
Typ roweru Gravel, Szosa, Trekking
Czas 3 h
Dystans 55 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 70%, Szuter 30%
Co oznaczają parametry trasy?