Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Gdańska bryza: Molo, Morze i Murale

Region Pomorze
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Trekking
Czas
Dystans 46 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 88%, Piach 4%, Szuter 4%, Kamienie 4%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Sportlove

Gdańsk to miasto pełne atrakcji. Molo, piaszczysta plaża, zielona latarnia, zabytki kultury dawnej, ale i nowoczesnej, np. w postaci sztuki ulicznej, czyli zachwycających swoim rozmachem murali – to tylko niektóre, warte odwiedzenia miejsca na trasie rowerowej po Gdańsku. Ich zwiedzanie ułatwia sieć dobrze utrzymanych ścieżek rowerowych, obiegających miasto wzdłuż i wszerz.

Wizerunek Zeusa z gdańskiej StrzyżyStreet art znajduje swoje miejsce na ścianach trójmiejskiej PKM.

Niniejsza łatwa i przyjemna trasa rowerowa po Gdańsku wytyczona została przez kilka dzielnic miasta. W 88% wiedzie ona utwardzonymi, komfortowymi drogami lub ścieżkami rowerowymi. Wyjątkiem są odcinki biegnące przez parki np. Ronalda Reagana i Jelitkowski. Choć tamtejsze ścieżki nie są asfaltowe, ich dobry stan sprawia, że podróżowanie nimi nie przysparza miłośnikom turystyki rowerowej żadnych trudności. Na pokonanie około 46-kilometrowego dystansu trzeba zarezerwować 3-4 godziny. Niezbyt długa, w większości płaska gdańska trasa rowerowa śladami murali to dobra propozycja jednakowo dla każdego.

Opisywana trasa to pętla, której punkt początkowy i końcowy znajduje się w okolicy dworca PKP (Gdańsk Główny). Stamtąd to należy ruszyć na północny zachód – ulicą Jana z Kolna, przechodzącą następnie w Europejską. Dalej trasa biegnie na zachód do Alei Generała Józefa Hallera. Należy ruszyć nią we wcześniej obranym kierunku. Poniższa trasa rowerowa po Gdańsku prowadzi też przez ul. Tadeusza Kościuszki, aleję Rzeczypospolitej i Chłopską, z której trzeba skręcić za parkiem Przymorze w prawo. Ulicą Pomorską, dociera się do parku Jelitkowskiego, po którego minięciu i obraniu kierunku na południowy wschód można już podziwiać panoramę wybrzeża Bałtyku. Kolejnym punktem na trasie jest molo w Brzeźnie. Podążając dalej tą drogą, dociera się do oddalonych o około 3 km Punktu Humboldta i Zielonej Latarni.

Punkt nawigacyjny-Zielona latarnia to jeden z częściej fotografowanych punktów gdańskiego wybrzeża.

Warto zatrzymać się na chwilę obok powyższych atrakcji Gdańska zlokalizowanych na falochronie zachodnim. Po ich obejrzeniu należy ruszyć w przeciwnym kierunku, aż do parku Brzeźnieńskiego im. Jana Jerzego Haffnera. Tam trasa rowerowa odbija na południe, w stronę dzielnicy Nowy Port, a potem obok stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk prowadzi do parku Ronalda Reagana. Kolejny etap to długi podjazd. Rozpoczyna się on w Jelitkowie. Początkowo niezbyt stromy odcinek trasy rowerowej po Gdańsku biegnie przez Żabiankę, Niedźwiednik i Matemblewo aż do dzielnicy Piecki-Migowo. Ostatni fragment podjazdu jest dość stromy, przez co może stanowić wyzwanie dla mniej doświadczonych kolarzy. Dalej droga prowadzi „z górki” obok parku Jaśkowej Doliny aż do dzielnicy Wrzeszcz. Tam należy skręcić w prawo obok Centrum Handlowego Manhattan, kierując się na dworzec PKP, czyli do mety opisywanej trasy rowerowej.

Gdańsk – odkryj piękno nadmorskich krajobrazów

Powyższa gdańska trasa rowerowa poprowadzona została oczywiście nie tylko wśród pełnych murali uliczek, ale i częściowo nad brzegiem morza. Bałtyckie nabrzeże pełne jest atrakcji turystycznych, które warto odwiedzić. Do kategorii tej należy niewątpliwie molo w Brzeźnie. 136-metrowy, drewniany pomost to znakomite miejsce do tego, aby zachwycić się pięknem nadmorskiego krajobrazu. Po pomoście często spacerują zarówno turyści, jak i stali mieszkańcy miasta. Za wejście na molo nie jest pobierana opłata.

Podczas pieszej wędrówki lub jazdy rowerem po Gdańsku koniecznie należy odwiedzić także punkt widokowy, nazwany na cześć słynnego niemieckiego podróżnika, uważanego za jednego z twórców nowoczesnej geografii. Z punktu Humboldta, bo to o nim mowa, rozciąga się doskonały widok m.in. na zatokę, wpływające i wypływające statki, Westerplatte, latarnię morską w Nowym Porcie. Kolejnym celem na opisywanej trasie rowerowej po Gdańsku jest Falochron Zachodni. Na końcu 80-metrowej promenady wznosi się tzw. Zielona Latarnia. Co ciekawe, budowla ta nie jest w rzeczywistości latarnią, a jedynie znakiem nawigacyjnym dla statków.

Gdańsk to miasto słynące z pięknych, nadmorskich krajobrazów, jednak na uwagę zasługują również tutejsze tereny zielone. Położony niedaleko Uniwersytetu Gdańskiego park Żeromskiego, pełen różnego rodzaju miejsc odpoczynku i obiektów do uprawiania rozmaitych dyscyplin sportowych park Ronalda Reagana, czy też ciągnący się wzdłuż wybrzeża park Jelitkowski przyciągają każdego dnia niezliczoną rzeszę miłośników aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Mapa i ślad GPX

Dojazd do trasy

Gdańska pętla rowerowa rozpoczyna się i kończy na stacji PKP Gdańsk Główny. W miejsce to można dotrzeć z wielu, nawet bardzo oddalonych miejscowości leżących na terenie naszego kraju.

Atrakcje na trasie

Kiedyś głównym powodem, dla którego turyści odwiedzali Gdańsk, była plaża, molo w Brzeźnie, czy też Muzeum II Wojny Światowej. Choć miejsca te wciąż cieszą się popularnością, coraz więcej osób, zwłaszcza tych, które nadmorskie miasto zwiedzają z perspektywy siodełka rowerowego, trafia do niego, aby podziwiać liczne murale, które na stałe wpisały się w krajobraz Grodu Neptuna. Malowideł wykonanych na ścianach budynków nie brakuje także na poniższej trasie rowerowej wokół Gdańska. Na uwagę spośród kilkudziesięciu prac zasługują m.in. następujące dzieła sztuki ulicznej:

  • Malowidła na filarach wiaduktu (ul. Popiełuszki 5) przedstawiające m.in. dziecko, jelenia i stoczniowców.

  • Zbiór murali na budynkach wzniesionych się przy alei Rzeczypospolitej, w pobliżu Galerii Handlowej Zaspa – na niewielkim obszarze znajduje się tu kilkanaście dzieł sztuki ulicznej. Autorami wielu z nich są znani i cenieni artyści np. Rafał Roskowiński (mural z wizerunkiem Lecha Wałęsy), Tim Portlock (pejzaż okolic Gdańska z lotu ptaka), Paweł Karczewski (obraz przedstawiający rzymskie Koloseum) i Rustam Qbic (mężczyzna i chłopiec z głowami w postaci kostki Rubika).

  • Malunek na cześć obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku (Chłopska 24).

  • Murale Władcy Mórz i „Trójmiasto Tu Mieszkam” przy alei Grunwaldzkiej.

  • Obraz przedstawiający chłopca z procą, który znajduje się na budynku Szkoły Podstawowej nr 27 im. Dzieci Zjednoczonej Europy. Dzieło streetartowe powstało w ramach kampanii „Gdańsk bez plastiku”.

  • Murale przedstawiające znane postaci polskiej kultury i sztuki, m.in. Annę Przybylską, Zbigniewa Wodeckiego, Andrzeja Zauchę.

Chłopiec z procą na budynku  S.P. nr 27Gdańsk bez plastiku to dzieło z przesłaniem umieszczone na jednej z gdańskich szkół.


Inne atrakcje Gdańska

Nie sposób wymienić wszystkich ciekawych, intrygujących lub urokliwych zakątków Gdańska. Niektórych turystów zachwycą z pewnością murale i architektura budynków zlokalizowanych w okolicy Uniwersytetu Gdańskiego. Inni odwiedzający Trójmiasto z przyjemnością wezmą udział w wydarzeniach sportowych i kulturalnych odbywających się w Ergo Arenie. Jeszcze inni miło spędzą czas na piaszczystej plaży, spacerując deptakiem, odwiedzając tutejsze parki lub obserwując okolicę z punktów widokowych. To właśnie świadczy o atrakcyjności Gdańska – w mieście tym każdy znajdzie coś dla siebie.

Noclegi lub miejsca postojowe

Pełna atrakcji kilkudziesięciokilometrowa trasa rowerowa po Gdańsku to świetna propozycja na weekendową wycieczkę nad Bałtyk. Może sprawdzić się ona jako pojedynczy wypad lub być częścią większego planu zwiedzania Trójmiasta. W tym drugim przypadku można oczywiście wynająć nocleg w jednym z wielu hoteli i kwater zlokalizowanych na tym terenie.

Zachód słońca nad wybrzeżemWidok zachodzącego słońca nad morzem sprzyja relaksowi.

Przemierzając ścieżki rowerowe Gdańska, warto zaplanować kilka postojów na zwiedzanie i odpoczynek. Przystanek można zrobić np. w punkcie Humboldta lub obok Zielonej Latarni, gdzie hipnotyzujący widok i kojący szum fal pozwala wyjątkowo efektywnie zregenerować siły, wyciszyć się, ukoić nerwy. Innymi, dobrymi miejscami postojowymi są gdańskie tereny zielone, a zwłaszcza park Ronalda Reagana i Jelitkowski.

Gdzie zjeść

Gofry, lody, pizza, świeża ryba, a może burger? W Gdańsku na miłośników jazdy na rowerze, ale i dobrej kuchni czeka przy opisywanej trasie mnóstwo knajpek, barów i restauracji. Wśród zlokalizowanych nad morzem lokali gastronomicznych każdy turysta bez trudu znajdzie taki, w którym będzie mógł zjeść swoje ulubione dania.

Dobrze wiedzieć

Powyższa, dość łatwa trasa rowerowa świetnie sprawdza się jako alternatywa dla klasycznego zwiedzania Gdańska. Na przejażdżkę wygodnymi ścieżkami dla cyklistów mogą wybrać się nawet początkujący miłośnicy turystyki z perspektywy dwóch kółek. Korzystając z miejskiego lub turystycznego modelu roweru można szybko i wygodnie dotrzeć do ważnych atrakcji turystycznych, takich jak molo w Brzeźnie, Zielona Latarnia, Opera Bałtycka, punkt widokowy nazwany na cześć Alexandra von Humboldta. Jednoślady fantastycznie sprawdzają się szczególnie podczas poszukiwania nietypowych atrakcji, np. gdańskich murali rozsianych po różnych częściach miasta.

Mural byłego zawodnika Stoczniowca Gdańsk w boksieCzęść malowideł znajduje się w miejscach mniej oczywistych, jak to na gdańskim Wrzeszczu.

Gdańskie murale

Jeśli mowa o street arcie, warto nadmienić, że dzieła, które można obejrzeć np. w gdańskiej dzielnicy Zaspa powstały w ramach międzynarodowego festiwalu „Monumental Art” organizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej. Te i inne murale stopniowo wypełniały przestrzeń miejską Gdańska na przestrzeni lat 2009-2016 tworząc potężną Kolekcję Malarstwa Monumentalnego. Liczy ona aż 60 prac.

Szlak lwów

Turyści coraz chętniej odwiedzają miasta, w których mogą odkryć atrakcje, należące do pewnego zbioru. Doskonale obrazuje to nie tylko fenomen wrocławskich krasnali, ale i gdańskich lwów. Jedną z trzynastu figurek przedstawionych Lwa Heweliona można zobaczyć na molo w Brzeźnie. Aby odnaleźć pozostałe, warto skorzystać z bezpłatnej aplikacji iLeo.

Lew Hewelion - burmistrzLew Hewelion zaprasza do zabawy nie tylko najmłodszych. Jako burmistrz wygląda poważnie.

Praktyczne wskazówki

Polskie morze jest piękne o każdej porze roku. Można się o tym łatwo przekonać, dzięki doskonale utrzymanej, gdańskiej infrastrukturze rowerowej. Przed wycieczką warto oczywiście sprawdzić wyposażenie jednośladu i dostosować je do prognozowanych warunków atmosferycznych lub danej pory roku (np. zamontować błotniki lub zmienić opony na zimowe). Na komfort jazdy gdańską trasą rowerową spory wpływ może mieć też sprawne oświetlenie, wygodne siodełko, efektywna amortyzacja i dobry system hamowania.

Wyruszając na szlak, warto zadbać także o odpowiedni strój na rower i akcesoria, takie jak np. rękawiczki lub okulary przeciwsłoneczne. Dla bezpieczeństwa każdy kolarz powinien nosić ubrania z elementami odblaskowymi i kask. W mieście przydatny bywa też dzwonek rowerowy, dzięki któremu można zwrócić na siebie uwagę np. pieszych spacerujących ścieżką rowerową.

Co jeszcze może znaleźć się w bagażu osoby, która planuje przejażdżkę po trasie wytyczonej na terenie Gdańska? Nie powinno zabraknąć w nich m.in.:

  • prowiantu i płynów – nie ma potrzeby robienia dużych zapasów, te można bowiem uzupełnić w lokalnych sklepach. W trasę warto zabrać jednak specjalistyczne przekąski dla sportowców np. wysokiej jakości batony i żele energetyczne lub izotoniki i napoje dla kolarzy.
  • kurtka przeciwdeszczowa – wodoodporne ubranie wierzchnie to „must have” każdego miłośnika turystyki rowerowej
  • krem z filtrem UV, kominiarka, nakrycie głowy
  • zestaw narzędzi do usunięcia usterek – dętka, łatki, pompka, zestaw kluczy
  • telefon komórkowy z naładowaną baterią
  • mapa, przewodnik, nawigacja rowerowa
  • dowód tożsamości i odrobina gotówki na wszelki wypadek.

Planując wyprawę trasą rowerową wokół Gdańska, warto sprawdzić kalendarz wydarzeń w Ergo Arenie. Nowoczesna hala widowiskowo-sportowa mogąca pomieścić nawet do 15 tysięcy widzów jest miejscem, w którym odbywa się bowiem mnóstwo, różnego rodzaju eventów, np. koncertów, meczów sportowych i imprez kulturalnych. Wiedzy na temat aktualnych wydarzeń i atrakcji Gdańska można zasięgnąć w punkcie informacji turystycznej np. pod adresem aleja Grunwaldzka 244.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Szlakiem nadmorskich mol i Klifu Orłowskiego
Region Pomorze
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas 2 h
Dystans 25 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 90%, Bruk 10%
Co oznaczają parametry trasy?
Wycieczka po Mierzei Helskiej i okolicach
Region Pomorze
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 4 h
Dystans 80 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 50%, Szuter 50%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa z Gdańska do Rewy
Region Pomorze
Typ roweru MTB, Cross, Gravel, Trekking
Czas 5 h
Dystans 83 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 90%, Szuter 10%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa z Gdyni dookoła Zatoki Puckiej
Region Pomorze
Typ roweru Cross, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 82 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 50%, Szuter 50%
Co oznaczają parametry trasy?