Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Eurovelo 9 z Wrocławia do Świdnicy, czyli Bursztynowym Szlakiem na dwóch kółkach

Region Dolny Śląsk
Typ roweru Cross, Gravel, Szosa, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 74 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 92%, Szuter 2%, Bruk 6%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

www.naszlakach.pl

Piękne pałace, zabytkowe miasta i miasteczka, masyw góry Ślęża i największe na Dolnym Śląsku jezioro - to wszystko znajdziecie wyruszając z nami Bursztynowym Szlakiem, czyli Eurovelo 9 z Wrocławia do Świdnicy. 

Jeżeli szukasz trasy rowerowej na Dolnym Śląsku, której przejechanie zajmie kilka godzin, a na wycieczkę można zabrać całą rodzinę, to bardzo dobrze trafiłeś. Dolny Śląsk ma mnóstwo atrakcji turystycznych, które zadowolą każdego miłośnika ciekawej architektury. 

Eurovelo to europejska sieć szlaków rowerowych, z których EV9 połączy docelowo Bałtyk z Adriatykiem (miasta Gdańsk - Pula). Proponowana wyprawa jest fragmentem tej trasy, który pomoże poznać piękne zakątki Dolnego Śląska. Zapraszamy na podróż Bursztynowym Szlakiem! 

Nasza trasa jest fragmentem szlaku łączącego Bałtyk z Adriatykiem (stąd nazwa Bursztynowy Szlak). Szlak Eurovelo R9 oznakowano na terytorium Polski na odcinku Poznań – Wrocław – Głuchołazy. Przejechanie proponowanego fragmentu zajmie jeden dzień. Trasa nie jest trudna - prowadzi asfaltowymi drogami i ścieżkami rowerowymi, nie ma podjazdów wymagających szczególnej kondycji. Eurovelo 9 to dobra propozycja na rowerową przygodę dla całej rodziny lub ciekawą trasę dla początkujących kolarzy. 

Oznaczenie trasy R9Szlak jest dobrze oznakowany – szukajcie na drzewach i znakach drogowych pomarańczowych tabliczek z rowerem i numerem R9. Pomogą utrzymać trasę, przede wszystkim na skrzyżowaniach. Warto pamiętać, że Eurovelo 9 przecina lokalne szlaki rowerowe - trzymajcie się oznakowania z logiem R9.

Startujemy z centrum Wrocławia, z okolic Dworca Głównego (skrzyżowanie ulic Piłsudskiego - Świdnicka). Jedziemy ścieżką rowerową na południe, w kierunku placu Powstańców Śląskich, a potem w prawo, w ul. Hallera. Na skrzyżowaniu z Grabiszyńską skręcamy w Ostrowskiego - trzeba uważać, bo czeka nas 1500 metrów bez ścieżki rowerowej, za to z dużym ruchem samochodowym.

Widok budynku dworca Wrocław Główny.Dworzec Wrocław Główny

Przejeżdżamy mostem nad Ślęzą, potem pod obwodnicą, mijamy lotnisko (przy odrobinie szczęścia będzie okazja obserwować startujące bądź lądujące samoloty) i opuszczamy Wrocław. Teraz towarzyszy nam mniej samochodów, jedziemy lokalną drogą przez Krzeptów. 

W Kębłowicach miniemy zaniedbany, zabytkowy pałac z XIX wieku (nie można go zwiedzać). Kilka kilometrów dalej, w miejscowości Skałka (przy przydrożnym krzyżu) szlak ostro skręca na południe i prowadzi nas wzdłuż rzeki Bystrzyca.  

Rzeka Bystrzyca płynąca w cieniu drzew.Rzeka Bystrzyca

Dojeżdżamy do Małkowic. Warto znaleźć chwilę, żeby obejrzeć dawny klasztor elżbietanek, gotycki kościół, rzucić okiem na ciekawy choć niszczejący pałac oraz figurę św. Jana Nepomucena. Miłośnicy militariów mogą zjechać nieco ze szlaku, żeby zobaczyć brytyjski most saperski Baileya nad Bystrzycą. 

Gotycki kościół Świętej Trójcy w  MałkowicachKościół Św. Trójcy  w Małkowicach

Za Małkowicami czeka nas jedyny na trasie odcinek nieutwardzonej drogi (rowerzyści na szosówkach powinni wybrać objazd z Małkowic na Sadków i przed przejazdem kolejowym skręcić na Sadowice). W Sadowicach zwraca uwagę wyremontowany pałac, w którym mieści się zakład poprawczy, a w lesie na północ od zabytku można odszukać grobowiec Gustawa von Johnstona, dawnego właściciela dworu i niemieckiego urzędnika. Po przejechaniu Sadowic, Bystrzycy i niewielkiego lasu wyjedziemy na drogę prowadzącą do Kąt Wrocławskich (z widokiem na Górę Ślężę).  

Droga wojewódzka 362 jest dość ruchliwa i trzeba uważać na auta. W Kątach Eurovelo 9 skręca w prawo (na zachód) - zachowajcie ostrożność, bo w tym miejscu brakuje oznakowania! W samej miejscowości uwagę zwraca m.in. rynek z kamienicami z XVIII i XIX wieku oraz ratusz i kościoły.

Asfaltowa ścieżka rowerowa prowadzi nas do Nowej Wsi Kąckiej. Tutaj możecie rzucić okiem na krzyż pokutny, kościół i kapliczkę.  Za autostradą A4 droga wspina się na niewielkie wzniesienie, z którego widać Ślężę. 

W dalszej wycieczce będzie nam towarzyszyła rzeczka Strzegomka (od miejscowości Stróża). W Mietkowie warto zatrzymać się nad rozległym Jeziorem Mietkowskim (największym w województwie). Jeżeli podróżujecie w upalny dzień, to będzie okazja znaleźć ochłodę - na północnym brzegu zbiornika jest plaża z barami. Obok znajdują się ruiny pałacu w Borzygniewie

W dalszej drodze na południe będzie nam towarzyszył widok Ślęży. Trasa prowadzi do podnóży góry. Przejazd z Mietkowa zajmie ok. 30-40 minut (należy uważać w Tworzyjanowie, na skrzyżowaniu szlaku z ruchliwą drogą krajową nr 35).  

Szosa asfaltowa przez pola, z widokiem na górę Ślęża na horyzoncie.Widok z trasy na górę Ślęża.

W Sobótce mamy dwie opcje: wjechać na wzniesienie żeby obejrzeć pozostałości bardzo ciekawego architektonicznie Zamku Górka (w 2022 roku był w remoncie) lub podążyć dalej Eurovelo wokół Ślęży. Dojazd na zamek zajmie ok. 10 minut. Dla lubiących trekking możliwe jest również wejście na szczyt góry jedną z licznych ścieżek (np. oznakowanym Szlakiem Archeologicznym). Nagrodą za trud niezbyt długiej wspinaczki będzie piękny widok z wieży widokowej.

Szlak rowerowy prowadzi nas do miejscowości Sady, a potem do Mysłakowa (do obejrzenia jest kościół). Potem tabliczki z numerem R9 wiodą cyklistów na zachód w kierunku Świdnicy. Tuż przed finiszem naszej wycieczki jest Gogołów z m.in. wiatrakiem i pałacem. 

Wiatrak w środku polaWiatrak w Gogołowie

Na świdnicki rynek dojedziemy ścieżką rowerową, a potem ulicą. W Świdnicy znajdziecie mnóstwo atrakcji: wiele ciekawych budowli, a wśród nich największe wrażenia robi barkowy kościół Pokoju z 1657 roku, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

Mapa i ślad GPX

Dojazd do trasy

Dojazd pociągiem do Wrocławia nie sprawia większego problemu - trzeba jednak pamiętać o sprawdzeniu możliwości przewozu rowerów wybranym przez nas składem. Proponowana wycieczka nie jest pętlą i przewidujemy powrót pociągiem ze Świdnicy.  

Dworzec kolejowy jest też w Kątach Wrocławskich i dzięki temu można skrócić lub wydłużyć wycieczkę. Na przełomie 2021/2022 skończył się remont stacji kolejowej w Sobótce - PKP zaplanowało na czerwiec 2022 uruchomienie połączeń ze Świdnicą i Wrocławiem. Rozkład jazdy znajdziesz na portalu https://portalpasazera.pl/ 

Na trasę można dojechać również samochodem i zostawić go we Wrocławiu na jednym z płatnych parkingów (powrót pociągiem). 

Atrakcje na trasie

Wrocław - stolica Dolnego Śląska, jedna z najciekawszych metropolii w Polsce z licznymi zabytkami, obiektami rekreacyjnymi, restauracjami i parkami. Wycieczkę rowerową warto połączyć ze zwiedzaniem tego miasta. Do największych atrakcji należą m.in. Ostrów Tumski, Rynek, gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego, Pałac Królewski wraz z ogrodem barokowym oraz Panorama Racławicka. Wrocław ma ścieżki rowerowe, które znakomicie ułatwiają przemieszczanie się po mieście. 

Świdnica - 56 tysięczna miejscowość ze wspaniałym barokowym kościołem Pokoju wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zabudowa Świdnicy nie została zniszczona podczas wojny i teraz możemy podziwiać m.in. zabytkowe kamienice, świątynie, zabytki architektury przemysłowej, cmentarz żydowski i zespół barokowych rzeźb na Rynku. 

Sobótka - mała miejscowość u podnóża góry Ślęża. W Sobótce warto obejrzeć tzw. zamek czyli zespół rezydencjonalny ojców augustianów, z drugiej połowy XIX w. Obiekt jest remontowany, ale z zewnątrz można obejrzeć bardzo ciekawe detale architektoniczne. 

Jezioro Mietkowskie - największe jezioro na Dolnym Śląsku, z plażami, barami i wypożyczalnią sprzętu wodnego.  

Kąty Wrocławskie - miasteczko z rynkiem z kamienicami, gotyckim kościołem parafialnym pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, wieżą ratuszową i ratuszem z renesansową wieżą z zegarem z 1613 r.  Na południe od Kąt, w dolinie Bystrzycy, znajdziemy wyremontowany pałac w Krobielowicach (z hotelem). 

Noclegi lub miejsca postojowe

Wycieczka zaplanowana jest na jeden dzień, ale można ją podzielić na np. dwa etapy. To niezły pomysł dla osób, które chcą poświęcić więcej czasu na obejrzenie atrakcji Świdnicy, wejście na Ślężę lub odpoczynek na plaży nad Jeziorem Mietkowskim. W takiej sytuacji - lub jeżeli przejazd Eurovelo 9 z Wrocławia do Świdnicy jest fragmentem dłuższej wyprawy - bez problemu znajdziecie noclegi. Do wyboru są hotele, pensjonaty lub agroturystyka m.in. we Wrocławiu, Świdnicy (np. Hotel Świdnica), Kątach Wrocławskich lub w Sobótce.  

Gdzie zjeść

Na trasie naszej wycieczki znajdziecie wiele sklepów spożywczych, barów i restauracji. Najciekawsze punkty na odpoczynek to Sobótka z Zamkiem Górka (i górą Ślęża), brzeg Jeziora Mietkowskiego oraz Wrocław. Odpoczynek można zaplanować również przy jednym z licznych pałaców rozsianych wzdłuż trasy. 

Dobrze wiedzieć

Na trasę Eurovelo 9 z Wrocławia do Świdnicy możesz wyruszyć wiosną, latem i jesienią. Wiosną i jesienią nie będą nam towarzyszyły upały i potencjalne burze, natomiast latem możemy ochłodzić się w wodach Jeziora Mietkowskiego. 

Praktyczne wskazówki

Na wyjazd warto zabrać akcesoria potrzebne podczas każdej rowerowej wyprawy: kaskkurtkę przeciwdeszczową, jedzenie i picie (po drodze miniesz wiele sklepów, ale dobrze mieć przy sobie zapas żywności) oraz narzędzia, łatki i zapasową dętkę. Jeżeli przewidujesz odpoczynek nad Jeziorem Mietkowskim włóż do sakwy strój kąpielowy. Dobre buty przydadzą się przy wejściu na masyw góry Ślęży. 

Przyda się również GPS - będziesz miał pewność, że nie zjedziesz ze szlaku R9

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Pasmo Rowerowe Olbrzymy – single track u podnóża Karkonoszy
Region Dolny Śląsk
Typ roweru MTB
Czas 5 h
Dystans 61,3 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 65%, Szuter 35%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa maratonu Ultra Sudety Gravel Race
Region Dolny Śląsk
Typ roweru MTB, Gravel
Czas 7 dni
Dystans 514 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 5%, Piach 10%, Szuter 85%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa Karpacz i Przełęcz Okraj
Region Dolny Śląsk
Typ roweru Szosa
Czas 3 h
Dystans 58,9 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 95%, Szuter 5%
Co oznaczają parametry trasy?
Karkonoska pętla dla zaawansowanych
Region Dolny Śląsk
Typ roweru Szosa
Czas 1 dzień
Dystans 138 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?