Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Rowerowy Szlak Dziedzictwa Gminy Rawa Mazowiecka

Region Łódzkie
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas 5 h
Dystans 75 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 99%, Szuter 1%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Daniel Bartkowicz

Szukasz miejsca na niezbyt długą, przyjemną wycieczkę rowerową? Odkryj uroki województwa łódzkiego, przemierzając „Szlak Dziedzictwa Gminy Rawa Mazowiecka”. Na turystów czekają tu liczne atrakcje, przybliżające kulturę i sztukę regionu. Ziemia Łódzka obfituje też w warte odwiedzenia zabytki, takie jak Zamek Książąt Mazowieckich w Rawie Mazowieckiej, Zalew Tatar czy dwór w Wilkowicach.

widok na rzekę RawkęSpokojnie przepływająca przez Kurzeszyn rzeka Rawka towarzyszy zmęczonym wędrowcom

Opis trasy

Poniższa trasa wytyczona w formie pętli o długości blisko 75 kilometrów rozpoczyna i kończy się w Rawie Mazowieckiej. Można ją przejechać w około 5 godzin dowolnym typem roweru, ponieważ wiedzie ona w 99% po drogach asfaltowych lub ścieżkach rowerowych. Jedynym tłuczniowym odcinkiem, który może być nieco trudniejszy do pokonania, jest około 400-metrowy etap z miejscowości Matyldów do Głuchówka.

Wspomniane ścieżki rowerowe znajdują się jedynie w Rawie Mazowieckiej. Na niektórych odcinkach, np. po wyjeździe z miasta w kierunku Skoczykłód, (na ul. Jeżowskiej) kolarze pokonujący Rowerowy Szlak Dziedzictwa Gminy Rawa Mazowiecka poruszają się pasem dla jednośladów wyznaczonym wzdłuż tej ulicy. Pozostała część trasy wytyczona została wzdłuż dróg gminnych i powiatowych o umiarkowanym natężeniu ruchu samochodów.

Ze względu na dobrą nawierzchnię oraz dość płaski teren, opisywana trasa rowerowa po województwie łódzkim jest wyjątkowo łatwa i przyjemna. Na wycieczkę według poniższych wskazówek mogą z powodzeniem wybrać się nawet osoby, które nie mają dużego doświadczenia w turystyce rowerowej, w tym także rodziny z dziećmi.

Przebieg trasy

Na poszukiwanie atrakcji turystycznych na szlakach wokół Rawy Mazowieckiej można wyruszyć np. z dworca autobusowego. W jego okolicy znajdują się ciekawe i warte odwiedzenia obiekty, takie jak Zamek Książąt Mazowieckich, Muzeum Ziemi Rawskiej i Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP.

Pierwszy etap trasy rowerowej prowadzi na północny zachód – z Rawy Mazowieckiej do Wilkowic, gdzie skręca ona na wschód. Odcinek ten, podobnie jak wiele kolejnych, biegnie w znacznej części pośród malowniczych pól i łąk. Po drodze mijamy urokliwe miejscowości Skoczykłody i Wysokienice. Kolejne wsie na trasie to Stara Wojska, Huta Wałowska i Rossocha. Jadąc dalej na wschód, rowerzysta dociera do miejscowości Rogówiec, Kurzeszyn i Przewodowice, gdzie należy skierować się na południe.

Altana RossochaUmieszczona w urokliwej okolicy altana w miejscowości Rossocha zachęca podróżnych do odpoczynku i regeneracji sił na trasie

Najszybsza trasa do Rawy Mazowieckiej z tego miejsca prowadzi przez Julianów, drogą E67, jednak dużo przyjemniej jest zjechać z niej w Jakubowie, w stronę Zagórza i skierować się przez Kaleń i Podskarbice Szlacheckie do Komorowa. Tam należy ruszyć na zachód do Pukinina, a następnie dalej na południe do Ossowic, przejeżdżając drogą biegnącą między stawami rybnymi.

Kolejny, około 7-kilometrowy odcinek trasy, prowadzi w okolice Rawy Mazowieckiej. Droga do miasta wiedzie na północny zachód przez Matyldów i Głuchówek. Wycieczkę rowerową po ziemi łódzkiej można skończyć już na tym etapie, choć warto jeszcze wybrać się nad Zalew Tatar położony na zachód od miasteczka. Osoby, które chciałyby jeszcze bardziej wydłużyć wyprawę rowerową, mogą pojechać w stronę położonych jeszcze dalej na zachód zbiorników wodnych. Aby do nich dotrzeć, należy kierować się na Zarzecze i dalej na Dziurdzioły. Jadąc na północ z tej miejscowości, rowerzysta porusza się po nieutwardzonych drogach, których pokonanie może stanowić nieco większe wyzwanie niż poprzednie odcinki trasy. Po przekroczeniu rzeki Rawka trasa wiedzie na wschód. Przez Boguszyce dociera się nią ponownie do Rawy Mazowieckiej.

altana w dziurdziołachAltana w Dziurdziołach pozwoli nieco odpocząć zmęczonym turystom pośród pięknych okoliczności przyrody

Przez jakie miejscowości biegnie trasa? 

Rawa Mazowiecka – Skoczykłody – Wysokienice – Wilkowice – Stara Wojska – Huta Wałowska – Rossocha – Rogówiec – Kurzeszyn – Przewodowice – Jakubów – Zagórze – Podskarbice Szlacheckie – Komorów – Pukinin – Matyldów – Głuchówek – Boguszyce – Garłów

Mapa i ślad GPX

Dojazd do trasy

Przez Rawę Mazowiecką nie przebiega linia kolejowa, dlatego do miejsca startu poniższej trasy rowerowej najlepiej dojechać własnym transportem lub wybierając przejazd autobusem PKS. Dodatkowo, w okresie letnim na odcinku Rawa Mazowiecka – Biała Rawska kursuje kolej wąskotorowa.

Atrakcje na trasie

Trasa rowerowa wytyczona została w taki sposób, aby móc odkrywać nie tylko atrakcje Rawy Mazowieckiej, ale też i inne ciekawe miejsca położone w okolicy tego miasta. Znajdują się wśród nich m.in. zabytki historii i kultury, interesujące budynki sakralne i użytkowe, a także wiele urokliwych miejsc przyrody.

Odkryj piękno kultury i sztuki regionu

Przez najpiękniejsze tereny gminy biegnie turystyczny „Szlak Dziedzictwa Gminy Rawa Mazowiecka”, utworzony dzięki środkom pozyskanym w ramach funduszy Unii Europejskiej. Stanowi on właściwie gotowy plan na ciekawą wycieczkę, która obfituje w warsztaty tematyczne i rękodzielnicze, a także degustacje lokalnych produktów. Atrakcje związane z tym szlakiem turystycznym są dostępne w 12 Przystankach, zlokalizowanych m.in. w Wilkowicach, Pukininie i Boguszycach. Więcej na temat projektu można dowiedzieć się na stronie: https://barwnagmina.pl/przystanki-turystyczne/.

Różnorodne zabytki Ziemi Łódzkiej

Pokonując opisywaną trasę, można trafić na liczne atrakcje W Rawie Mazowieckiej i jej okolicach, które nie należą do wspomnianego szlaku turystycznego. Szczególną ich grupą są zabytki, będące świadectwem historii tego regionu. Do kategorii tej należą m.in.:

  • Zamek Książąt Mazowieckich w Rawie Mazowieckiej. XIV-wieczna warownia leżąca kiedyś przy trakcie handlowym z Pomorza na Ruś. Niestety budowla bardzo ucierpiała podczas najazdu Szwedów na polskie ziemie. Podczas renowacji obiektu odtworzono część fundamentów, murów kurtynowych oraz ośmioboczną basztę.

  • Tablica i rzeźba rycerza upamiętniające 600-lecie przemarszu wojsk Jagiełły na Grunwald oraz pomnik z okazji 10-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zlokalizowane w Wysokienicach.

  • Dwór w Wilkowicach. Wzniesiony na morenowych pagórkach neoklasycystyczny budynek otoczony urokliwym parkiem. W trudnych czasach rozbiorów i okupacji było to miejsce uchodzące za oazę Polskości i schronienie dla prześladowanych patriotów. Majątek podupadł w okresie powojennym. Od 2006 roku znajduje się on w posiadaniu osoby prywatnej. Kompleks dworski obejmuje m.in.: park, górkę astronomiczną, staw kwiatowy z molo, winnice, pola ekologiczne, plażę, baseny oraz pomniki przyrody.

  • Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Stanisława, Biskupa i Męczennika w Boguszycach.  Oryginalny, wykonany z drewna budynek został wzniesiony przed 1467 rokiem. Obecny gmach powstał w okresie 1550-1553 roku. Kolejne lata przyniosły przebudowy, w ramach której świątynię wzbogacono o kruchtę południową, zachodnią i zakrystię. Kościół w Boguszycach to zabytek klasy zerowej. Jego wnętrze wypełnione jest pięknymi, kunsztownie wykonanymi figurami świętych.

Kościół w BoguszycachUrokliwy i wiekowy kościół w Boguszycach w swoich ścianach kryje wiele bezcennych rzeźb

  • Dwór w Ossowicach. Neoklasycystyczna, murowana budowla datowana na przełom XIX i XX wieku. Przyciągający spojrzenie, okazały gmach, otoczony jest parkiem, ten zaś okala murowane ogrodzenie z kutą bramą. Dwór jest własnością prywatną i nie jest udostępniony do zwiedzania.

Inne atrakcje turystyczne województwa łódzkiego

Równinne ukształtowanie terenu Ziemi Łódzkiej sprawia, że jest ona dobrym miejscem do wytyczenia szlaków turystycznych biegnących przez najciekawsze atrakcje regionu. Pokonując malowniczą, położoną wśród pól uprawnych i łąk trasę z Rawy Mazowieckiej można natknąć się na intrygujące miejsca, do których zaliczają się np. farmy wiatrowe zlokalizowane w miejscowościach Ścieki (o łącznej mocy 22 MW) i Skoczykłody (36 MW).

Farma wiatrowaFarma wiatrowa w miejscowości Ścieki dumnie góruje nad krajobrazem 

Osoby zainteresowane lokalnym folklorem i kulturą wiejską koniecznie powinny zarezerwować sobie czas na wizytę w Zagrodzie Kwiatkowej w Wilkowicach. Zlokalizowany w wiosce Różane obiekt został utworzony z myślą o dzieciach, ale nie będą się tu nudzić także dorośli turyści. W niewielkiej zagrodzie rolniczej, po której gości oprowadza gospodyni ubrana w strój ludowy, można wziąć udział np. w warsztatach bibułkarskich, zajęciach edukacyjnych i degustacji potraw.

Izba Tradycji w WilkowicachIzba Tradycji w Wilkowicach zaprasza na niezwykle ciekawe warsztaty i spotkania, pozwalające przenieść się w czasie

Miłośnicy aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu odwiedzający okolice Rawy Mazowieckiej powinni koniecznie odwiedzić także niezwykły park rozrywki, który nie tylko bawi, ale i uczy, czyli Sady Klemensa w Podskarbicach Szlacheckich. Na dzieci czekają tu m.in. duża piaskownica, labirynt, tor przeszkód, park linowy i mini baseniki. Osoby dorosłe mogą skorzystać ze stref relaksu, z leżakami, hamaków i miejsc piknikowych.

GOK w MatyldowieW Gminnym Ośrodku Kultury w Matyldowie często można skorzystać z ciekawych zajęć dotyczących kultury i tradycji regionu

Inną, ciekawą atrakcją położoną na tym terenie jest Ranczo Alpak zlokalizowane nad stawami w Garłowie koło Boguszyc. W cichym, kameralnym miejscu można dowiedzieć się sporo na temat sympatycznych zwierząt, które podobnie jak króliki i kury czubatki towarzyszą odwiedzającym podczas spaceru po gospodarstwie. Na terenie obiektu znajdują się też niewielkie zarybione stawy, w których można wędkować.

Osoby, które kochają spędzać czas na łonie natury, powinny wybrać się także nad położony nieopodal Rawy Morawieckiej Zalew Tatar. Tereny otaczające zbiorniki utworzone na rzece Rawka o powierzchni 18 i 55 hektarów to częściowo rezerwaty przyrody.  W ich pobliżu zlokalizowany jest też Ośrodek Sportu i Rekreacji. W tej okolicy mogą odpocząć m.in. na pięknej piaszczystej plaży, pospacerować lasami otaczającymi zbiorniki czy skorzystać z pieszo-rowerowej ścieżki biegnącej wokół zalewu. Znajdują się tu także hotele, puby, restauracje, wypożyczalnie sprzętu i siłownie pod chmurką.

Noclegi lub miejsca postojowe

Inspirując się opisywaną trasą rowerową, można bez problemu zaplanować jednodniową wycieczkę, w przypadku której nocleg nie jest potrzebny. Jeśli jednak ktoś chciałby poświęcić więcej czasu na odkrywanie atrakcji gminy Rawa Mazowiecka, może zatrzymać się np. w Hotelu Arkada (Niwna 48), Hotelu Sevilla (Niwna 48C), Zajeździe pod Żurawiem (Ścieki 25) lub Hotelu Hetmańskim (Podlas 46).

Gdzie zjeść

Na terenie Ziemi Łódzkiej wiele jest miejsc odpowiednich na krótki odpoczynek. Jeden z nich to dworek w Wilkowicach. Odkrywając uroki regionu, warto skosztować tutejszej kuchni. Dobrze zjeść można m.in. w takich lokalach jak np. Restauracja Klimaty w pobliżu Zalewu Tatar (ul. Katowicka 16), Rawskie Smaki (ul. Kościuszki 18), Kwadrans (plac Marszałka Józefa Piłsudskiego 10), Pizzeria Stopiątka (ul 1-go Maja 14), Pod Basztą (ul. Zamkowa 1).

Dobrze wiedzieć

Opisana trasa rowerowa pokrywa się ze Szlakiem Dziedzictwa Gminy Rawa Mazowiecka. Został on stworzony, aby wspierać rozwój turystyki tego terenu. W ramach współfinansowanego przez Unię Europejską projektu wytyczono trasy łączące najważniejsze i najciekawsze elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Ziemi Łódzkiej.

Tę łatwą i przyjemną trasę rowerową można pokonać na dowolnym rowerze. Została ona wytyczona w większości po utwardzonych drogach gminnych i powiatowych, po których porusza się stosunkowo niewiele pojazdów, co znacznie ułatwia jej przemierzanie. Najlepiej wyruszyć na zwiedzanie województwa łódzkiego w okresie od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Wtedy to najłatwiej trafić na warunki odpowiednie do uprawiania turystyki rowerowej.

Jeżdżąc na rowerze po Ziemi Łódzkiej, warto przyglądać się z uwagą nie tylko popularnym atrakcjom i zabytkom, ale także domom prywatnym, przystankom i innym obiektom znajdującym się w przestrzeni publicznej. Można na nich dostrzec czasem urocze dekoracje. Przykładem miejscowości, w których jest ich sporo, są Wilkowice, nazywane „wsią różaną”. Charakterystyczne kwiaty namalowane są tu na bardzo wielu, rozmaitych powierzchniach.

Więcej informacji na temat atrakcji Rawy Mazowieckiej i jej okolic można dowiedzieć się w Punkcie Informacji Turystycznej, który znajduje się na ul. Kościuszki 5.

Praktyczne wskazówki

Choć opisywana trasa rowerowa jest dość łatwa i przyjemna, przygotowując się do niej, należy pamiętać m.in. o kwestiach bezpieczeństwa. Zawsze podczas jazdy na rowerze, zwłaszcza drogami współdzielonymi z innymi uczestnikami ruchu drogowego, koniecznym elementem ubioru jest kask. Kolarz powinien zadbać także o to, aby być dobrze widocznym dla innych osób – elementy odblaskowe na odzieży wierzchniej i zestaw sprawnych lampek rowerowych to podstawa w tym względzie. Warto pamiętać o tej kwestii również wybierając ubranie, które zakłada się na wycieczkę. Jasne lub jaskrawe elementy stroju cyklisty dużo bardziej rzucają się w oczy, niż ich ciemniejsze odpowiedniki.

Jazda na rowerze powinna być oczywiście nie tylko bezpieczna, ale i przyjemna. O komfort podczas uprawiania ulubionego sportu można zadbać na wiele sposobów. Pierwszym z nich jest wybór siodełka rowerowego dopasowanego do naszych potrzeb i upodobań. Dobrze jest także postawić na profesjonalne ubrania kolarskie, które sprawdzą się zarówno w dobrych, jak i trudniejszych warunkach atmosferycznych. Do kategorii tej należą m.in. oddychające t-shirty rowerowe, bielizna termiczna czy też ciepłe bluzy kolarskie. Nie bez znaczenia dla wygody jazdy mają też dodatki, takie jak okulary przeciwsłoneczne lub rękawiczki.

Podczas przygotowania do wyprawy po Ziemi Łódzkiej należy spakować do torby lub sakw kolarskich m.in.:

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Rawa Mazowiecka i okolice z perspektywy dwóch kółek
Region Łódzkie
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas 3 h
Dystans 61 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 80%, Bruk 20%
Co oznaczają parametry trasy?
Wyprawa rowerowa z Rogowa przez Łódź do Zaosia
Region Łódzkie
Typ roweru Cross, Gravel, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 132 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 92%, Szuter 8%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa z Tomaszowa Mazowieckie po łódzkim z perspektywy dwóch kółek
Region Łódzkie
Typ roweru Cross, Gravel, Szosa, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 113 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa z Skierniewic przez park Bolimowski
Region Łódzkie
Typ roweru Cross, Gravel, Szosa, Trekking
Czas 4 h
Dystans 50,8 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?