Niebieskie tło - informacja o otwarciu sklepu stacjonarnego

Odwiedź nasz salon w Gdańsku. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Rowerowa wyprawa przez uroki Drewnianej Galicji

Region Podkarpacie
Typ roweru MTB, Trekking
Czas 4 h
Dystans 62 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 87%, Piach 1%, Szuter 4%, Bruk 8%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Hanys w Podróżach

Podróżnik-pasjonat, który kocha przede wszystkim górskie klimaty, ale i nie stroni od wypraw w inne zakątki Polski oraz Europy, odwiedzając także tereny Bałkanów, Austrii czy Węgier. 

Swoje wyprawy publikuje na blogu:

hanyswpodrozach.blogspot.com

Poszukując pomysłu na kilkugodzinną przejażdżkę, warto wziąć pod uwagę trasę rowerową po Sanoku i jego okolicach. Taki szlak łączy wiele interesujących zabytków, przy których zdecydowanie warto przystanąć. Po drodze można odwiedzić chociażby urokliwe miasteczka – jak Czerteż oraz Besko, ale także poznać bliżej stare drewniane cerkwie czy zajrzeć do muzeum budownictwa ludowego. To doskonała propozycja nie tylko na ciepły letni!

Drewniane cerkwieDrewniane cerkwie to prawdziwa ozdoba tego regionu.

Trasa rowerowa „Drewniana Galicja – Świątynie Sanoka” to doskonała propozycja dla doświadczonych kolarzy posiadających rowery trekkingowe lub górskie. Jej długość wynosi 62 km, a szacowany czas niezbędny do pokonania tego dystansu – około 4 godzin. Z uwagi na umiarkowany stopień trudności, można zabrać na wycieczkę także nieco starsze dzieci. Jednak warto pamiętać, że trasa jest dość zróżnicowana – wymaga pokonania kilku bardziej stromych podjazdów i zjazdów. Przewyższenie na całej jej długości wynosi około 70 metrów.

Większość szlaku przebiega na nawierzchni asfaltowej, z czego prawie połowa – po drodze krajowej, a reszta – po ulicach o umiarkowanym natężeniu ruchu samochodowego. Pozostała część ścieżek jest w mniejszym lub większym stopniu utwardzona, prowadząc również po żwirze i kostce brukowej. Raptem kilka kilometrów trasy rowerowej z Sanoka można pokonać po wydzielonych drogach dla jednośladów.

Przebieg trasy po historycznej Galicji

Pierwszym miastem na trasie wycieczki jest oczywiście sam Sanok. Ruszając spod dworca PKP przez parking naprzeciw budynku, należy dojechać do ul. Mikołaja Reja, po czym skręcić w prawo w ul. Lwowską. Przejeżdżając przez most na drugi brzeg Sanu trzeba kontynuować ul. Przemyską. Po około dwóch kilometrach po lewej stronie widoczna będzie drewniana cerkiew w Sanoku, za którą znajduje się zabytkowa dzwonnica.

Wracając tą samą trasą, tuż przed mostem na Sanie należy odbić w prawo w ul. Korczaka, a następnie kontynuować jazdę ul. Witkiewicza wzdłuż rzeki. Wyjeżdżając z zadrzewionego terenu trzeba skręcić w lewo w ul. Rybickiego, która poprowadzi wprost do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Na jego teren nie można wjechać rowerem, stąd przed budynkiem recepcyjnym przygotowano stojak na jednoślady. Na czas zwiedzania warto pamiętać o zabezpieczeniu pojazdu przed kradzieżą za pomocą solidnego zapięcia rowerowego.

Muzeum Budownictwa Ludowego w SanokuBudynek Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

Po opuszczeniu terenu muzeum należy jechać dalej ul. Rybickiego – po chwili po prawej stronie można zobaczyć wysoką skarpę, na której zlokalizowano taras widokowy. Następnie konieczne będzie ponowne przekroczenie Sanu mostem Białogórskim. Skręcając w prawo w ul. Białogórską i przemieszczając się ul. Traugutta i dalej Sanocką – za cmentarzem należy odbić w lewo. Po dwóch kilometrach trzeba ponownie skręcić w lewo, kierując się w stronę południową – początkowo drogą asfaltową, a dalej – szutrową.

Po dotarciu do najbliższych zabudowań – przy rozdzielni gazowej – należy odbić w prawo i dojechać do Wiejskiego Domu Kultury w Zabłotcach. Skręcając za nim w prawo w wąską uliczkę można dotrzeć do kolejnej atrakcji na trasie, jaką jest cerkiew w Czerteżu. Stąd zlokalizowana naprzeciwko bramy cmentarza uliczka poprowadzi do drogi wojewódzkiej 886, którą należy przejechać na wprost. Skręcając za tartakiem w prawo trzeba kontynuować wycieczkę przez Czerteż. Na rozjeździe wystarczy odbić w lewo, a na kolejnym – w prawo, aby trasą pośród malowniczych pól dotrzeć do wsi Kostarowce. Trzymając się głównej drogi należy minąć tę miejscowość, podążając w kierunku kolejnej.

W Strachocinie – za cmentarzem – trzeba skręcić w pierwszą asfaltową uliczkę po lewej, która poprowadzi aż do końca wsi. Gdy widoczna będzie kapliczka, należy odbić w jej stronę. Niecałe 400 m dalej znajduje się najwyższy punkt na trasie, gdzie warto przystanąć w celu podziwiania okolicy. Kontynuując jazdę główną drogą przez miejscowość Bażanówka i skręcając w lewo przed kościołem, a po chwili w prawo – w ul. Wiejską, należy dotrzeć niemal do końca wsi. Tam odbijając w prawo w ul. Spacerową, a po 150 metrach – w lewo, trzeba podążać dalej – początkowo asfaltem, a następnie po szutrowej nawierzchni pośród pól. Po dwukilometrowej przejażdżce wjeżdża się już do wsi Zarszyn.

Skręcając w prawo w drogę krajową nr 28 trzeba opuścić Zarszyn i kierować się nią prosto do Beska. Aby dotrzeć do ostatniej z atrakcji na szlaku – wzgórza cerkiewnego – niedługo po wjeździe do wsi należy skręcić w prawo w ul. Długą, a następnie przemieszczać się ul. Kościelną i Starowiejską (konieczny będzie dwukrotny skręt w lewo) oraz zlokalizowaną po prawej stronie ul. Nadbrzeżną. Po pokonaniu wąskiej kładki i dotarciu między zabudowaniami do ul. Kolejowej, trzeba odbić w lewo, a na końcu w prawo – na drogę krajową nr 28. Po chwili widoczny będzie skwer, za którym znajduje się Cerkwisko.

Droga na CekrwiskoDroga na Cekrwisko.

Po chwili spędzonej na wzgórzu i powrocie na trasę wiodącą na wschód, należy jechać drogą krajową nr 28 na wprost, mijając całe Besko. Około 700 metrów za przydrożnym krzyżem, po prawej stronie widoczna będzie nieutwardzona ścieżka, w którą trzeba skręcić. W tym miejscu zlokalizowany jest najniżej położony punkt na trasie. Dróżka ta poprowadzi do Posady Zarszyńskiej, gdzie czekają kolejne manewry – skręt w lewo w ul. Rolną i w prawo – w Kwiatową. Odbijając następnie w lewo w ul. Sportową, a za stawami w prawo – w Spacerową, spokojną dróżką należy przejechać przez miejscowość Długie i Nowosielce, cały czas kontynuując wycieczkę na wprost. Skręcając w lewo w ul. św. Floriana, a następnie w prawo – w drogę krajową nr 28, za położonym 700 m dalej przystankiem należy odbić w lewo w ul. Osiedlową. Wykonując kolejny skręt w prawo można przejechać nieco ponad kilometrowy odcinek pomiędzy zabudowaniami, po czym ponownie włączyć się do ruchu na głównej drodze nr 28. Poprowadzi ona dalej przez Pisarowice i Zabłotce aż do Sanoka.

Przemieszczając się ul. Krakowską można łatwo dotrzeć do stacji PKP Sanok Dąbrówka, gdzie można zakończyć już trasę. Jeśli jednak powrót zaplanowany jest z głównego dworca PKP, trzeba uwzględnić jeszcze ponowne pokonanie miasta. Wybierając drogę ulicami Morską, Prusa, Staffa oraz Kasprowicza, a następnie Norwida, Zamenhoffa i Dąbrowiecką, można ominąć fragment głównej drogi o większym natężeniu ruchu samochodowego. Kolejne 1,2 km należy pokonać ul. Rymanowską (przejeżdżając przez rondo na wprost) i ul. Kościuszki, po czym za placem z fontanną odbić w prawo w ul. Daszyńskiego. Stąd ulicami Wąską, Jagiellońską i Lipińskiego można dotrzeć do huty stalowej Autosan. Przed nią należy odbić w lewo w ul. Beksińskiego, a następnie w Dworcową, na której znajduje się początkowy punkt trasy.

Dojazd do trasy

Początek tej wycieczki rowerowej szlakiem drewnianych cerkwi zaplanowano na dworcu PKP w Sanoku. Dojeżdżają tu pociągi m.in. z Jasła, Przemyśla, Ustrzyk Dolnych czy Rzeszowa. Kilkaset metrów dalej znajduje się również dworzec PKS, do którego kursują autobusy z wielu większych miast. Alternatywnie można zdecydować się na dojazd własnym samochodem i pozostawienie go na parkingu naprzeciw dworca PKP lub rozpocząć pętlę w innej miejscowości.

Atrakcje na trasie

Trasa rowerowa szlakiem drewnianych kościołów w Polsce to propozycja idealna dla osób, które chcą połączyć zdrową przejażdżkę na świeżym powietrzu z odwiedzeniem zabytkowych obiektów sakralnych. Pokonując kolejne kilometry pośród pól i wsi można napotkać interesujące budowle, które przyciągają turystów różnych wyznań.

  • Dzwonnica w Sanoku – zabytkowy, dwukondygnacyjny obiekt z I poł. XX wieku o konstrukcji murowanej, położony przy cerkwi Wniebowstąpienia Pańskiego. Jego budowa była sfinansowana przez emigrantów, a same dzwony noszą imiona: Wołodymyr, Mykoła i Joan.

Zabytkowa dzwonnica w SanokuZabytkowa dzwonnica w Sanoku.

  • Kościół z Bączala Dolnego – późnogotycki budynek wzniesiony w II poł. XVII wieku. Stanowi jeden z najcenniejszych zabytków drewnianej architektury sakralnej, położonych na terenie południowo-wschodniej Polski.

Kościół z Bączala DolnegoKościół z Bączala Dolnego.

  • Cerkiewka św. Onufrego Pustelnika z Rosolina – zbudowana w 1750 roku, może poszczycić się wciąż oryginalnym wyposażeniem. Jest jedynym zachowanym przykładem cerkwi bez ikonostasu na terenie Bieszczad.

Cerkiewka św. Onufrego Pustelnika z RosolinaSchowana w lasku Cerkiewka św. Onufrego Pustelnika z Rosolina.

  • Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku – największe w Polsce pod względem liczby zgromadzonych obiektów muzeum etnograficzne. Na terenie 38 ha znajdują się budynki sakralne, mieszkalne i użytkowe, a także zrekonstruowany rynek galicyjski. Bilety do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku kosztują odpowiednio 29 zł dla osoby dorosłej i 18 zł dla dzieci; w poniedziałki wstęp jest bezpłatny.
Muzeum Budownictwa Ludowego w SanokuMuzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
  • Taras widokowy – zlokalizowany przy ul. Rybickiego w Sanoku i położony na wysokiej skarpie, pozwala na obserwację przepływającego tuż obok Sanu oraz panoramy okolicy.
     
  • Cerkiew w Czerteżu – jedna z kilku na terenie Polski reprezentujących architekturę bojkowską. Wzniesiona w połowie XVIII wieku, a następnie przebudowywana, została włączona do podkarpackiego „Szlaku Architektury Drewnianej”.
Cerkiew Przemienienia Pańskiego w CzerteżuCerkiew Przemienienia Pańskiego w Czerteżu.
  • Wzgórze cerkiewne w Besku – znane także jako Cerkwisko. Dawniej stała tu drewniana cerkiew, jednak została rozebrana na polecenie władz powiatowych. Aktualnie w tym miejscu stoi krzyż, a nieopodal znajduje się częściowo odrestaurowany cmentarz.
Wzgórze cerkiewne w BeskuWzgórze cerkiewne w Besku.

Noclegi lub miejsca postojowe

Pokonanie trasy rowerowej Sanok - Besko zajmuje raptem kilka godzin, stąd nie jest konieczne organizowanie noclegu. Jeśli jednak zajdzie taka potrzeba, hotele i pensjonaty można znaleźć chociażby w samym Sanoku. Krótki postój warto urządzić przy napotkanych po drodze cerkwiach, a także przy punkcie widokowym zlokalizowanym przed Bażanówką.

Gdzie zjeść

Aby posilić się w trakcie wycieczki, najlepiej odwiedzić restauracje rozmieszczone w pobliżu trasy w Sanoku, Zarszynie i Besku. W mniejszych i większych miejscowościach nie brakuje także sklepów, w których można zakupić przekąski czy napoje.

Dobrze wiedzieć

Wycieczkę rowerową połączoną ze zwiedzaniem cerkwi najlepiej zaplanować na okres wiosenno-letni, kiedy to panują najprzyjemniejsze warunki pogodowe. Dla ochłody dobre lody można zjeść chociażby w Nowosielcach. Jednak trasa przejezdna jest cały rok, więc pogodne dni okresu jesiennego także mogą stanowić ciekawą alternatywę.

Praktyczne wskazówki

Z uwagi na zabytki na szlaku, na pewno warto zabrać ze sobą aparat fotograficzny. W poruszaniu się po okolicy może pomóc również papierowa mapa lub nawigacja GPS.

Planując wycieczkę w niedziele lub święta – gdy nieczynne są sklepy spożywcze – dobrze będzie zaopatrzyć się wcześniej w prowiant na drogę, który można wygodnie przewieźć w torbie lub sakwie. Niezawodnie sprawdzą się chociażby żele energetyczne czy zdrowe batony. Nie można zapomnieć także o zapasie wody w bidonie lub bukłaku.

Na chłodniejszy dzień należy zapakować również kurtkę wiatrówkę czy rękawiczki, a na słoneczną pogodę – okulary rowerowe. Sklep z akcesoriami i częściami można znaleźć m.in. w galerii obok Autosanu w Sanoku, jednak na wszelki wypadek najlepiej zaopatrzyć się także w podręczny multitool czy zestaw do łatania opon. W niektórych rowerach przyda się także zapasowa dętka.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Rowerem na Podkarpacie – gmina Lubaczów zaprasza do siebie!
Region Podkarpacie
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas 3 h
Dystans 47 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 79%, Szuter 21%
Co oznaczają parametry trasy?
Leśna wycieczka przez Suchy Grunt
Region Podkarpacie
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas 4 h
Dystans 58 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 76%, Szuter 24%
Co oznaczają parametry trasy?
Okrążając Otryt na dwóch kółkach
Region Podkarpacie
Typ roweru MTB
Czas 1 dzień
Dystans 92 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 42%, Szuter 30%, Kamienie 10%, Bruk 18%
Co oznaczają parametry trasy?
Pogórze Przemyskie i okolice – rowerowowa wyprawa po Podkarpaciu!
Region Podkarpacie, Karpaty
Typ roweru Cross, MTB
Czas 3 h
Dystans 56,5 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 40%, Szuter 60%
Co oznaczają parametry trasy?