Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Dookoła Wilamowic – czyli Wilamowski Szlak Ogrodów

Region Śląsk
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas 2 h
Dystans 26 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 77%, Szuter 20%, Kamienie 3%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Beskidzkie Towarzystwo Cyklistów

Organizacja skupiająca miłośników jazdy na rowerze w Beskidach i okolicach. Jej głównym celem jest propagowanie kultury rowerowej, zachęcanie do aktywnego stylu życia oraz promowanie ekologicznego środka transportu, jakim jest rower.

Wilamowice to urokliwe miasteczko położone w południowej Polsce, które słynie nie tylko z unikalnego dialektu i kultury, ale także z pięknych ogrodów, które są integralną częścią tego malowniczego regionu. „Wilamowski Szlak Ogrodów” to niezwykła podróż do świata natury, estetyki i dziedzictwa, prowadząca przez zielone zakątki, wspaniałe pomniki przyrody oraz fascynujące opowieści o lokalnych tradycjach. To właśnie tutaj, można odkryć różnorodność roślinności, architektoniczne arcydzieła oraz skarby kulturowe, które czynią tę trasę niezapomnianym doświadczeniem dla miłośników historii.

Ogrody Japońskie PisarzowiceOgrody Japońskie Pisarzowice.

Trasa licząca 26 kilometrów dedykowana jest doświadczonym rowerzystom z uwagi na to, że przez większość czasu prowadzi po drogach osiedlowych, na których może odbywać się ruch samochodowy. Czas, który należy przeznaczyć na pokonanie pętli to około 2 godzin, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wydłużyć go i lepiej poznać okoliczne atrakcje. Teren jest raczej płaski, nie licząc niewielkiego podjazdu na końcu wyprawy. Maksymalny wzrost wysokości to 196 metrów, a jej spadek to 195 metrów. Proponowana trasa prowadzi przez miejscowości Pisarzowice, Dankowice, Starą Wieś i Wilamowice.

Pętla rozpoczyna się w Pisarzowicach, gdzie ulicami Czernichowską, Liliową, Wodną, Pańską, Przecznia, Ogrodniczą i Szkolną kierujemy się w stronę Kolonii Hecznarowice. Tam podróż prowadzi ul. Szkolną, Krakowską, Jana Pawła II oraz Handlową. Następnie dojechać należy do urokliwego miasteczka Wilamowice, gdzie trzeba jechać ul. Latosińskiego, Jana III Sobieskiego, Mickiewicza, Więźniów Oświęcimia, Kochanowskiego, Piłsudskiego oraz Orężną.

Kontynuując trasę, kierować należy się ku Dankowicom, przejeżdżając przez ul. Wiela, Oświęcimską, Browarnik oraz Świętego Wojciecha. Ostatecznie podróż kończy się w Starej Wsi, gdzie przemierzyć trzeba ul. Dolną, Pielgrzymów, Społeczną oraz Czernichowską.

Dojazd do trasy

Samochodem można dojechać do trasy od strony Bielska-Białej drogami S52 i S1, kierując się na Hałcnów i Kozy Dolne. Można również dotrzeć pociągiem Kolei Śląskich do Bielska-Białej i resztę drogi pokonać na rowerze.

Atrakcje na trasie

  • Wilamowice — urokliwe miasto zlokalizowane w południowej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie bielskim. Malowniczo położone na pograniczu Kotliny Oświęcimskiej i Pogórza Śląskiego, jest miejscem o głębokich historycznych korzeniach obszaru Małopolski. Według danych GUS z 31 grudnia 2021 roku populacja miasta liczyła 3151 mieszkańców. Co ciekawe, wspólnota ludności – znana jako Wilamowianie, jest reprezentantem germańskiej grupy etnicznej, która tradycyjnie używa odrębnego języka wilamowskiego (obecnie zagrożonego wymarciem, ale aktywnie poddawanego procesowi rewitalizacji) oraz charakterystycznego stroju wilamowskiego.

Parafia Przenajświętszej Trójcy w WilamowicachParafia Przenajświętszej Trójcy w Wilamowicach.

  • Torsonów Tor Motocrossowy w Pisarzowicach — ten tor to niezwykłe miejsce pełne adrenaliny — raj dla entuzjastów sportów motorowych, którzy pragną poczuć moc silnika podczas dynamicznych skoków, zapierających dech w piersiach hopek i zakrętów, które sprawdzą umiejętności jeżdżących.

  • Ogrody Japońskie Pisarzowice — oaza spokoju i harmonii, gdzie można zanurzyć się w magicznym świecie japońskiej estetyki i natury. To wyjątkowe miejsce pozwala na duchową podróż do kraju Kwitnącej Wiśni, gdzie każdy element ma swoje znaczenie i wpływ na równowagę otoczenia. W sercu ogrodów w Pisarzowicach jest urokliwa herbaciarnia, która oferuje okazję do uczestniczenia w tradycyjnej japońskiej ceremonii picia herbaty. Przytulne i minimalistyczne wnętrze tworzy idealną atmosferę, aby usiąść, zrelaksować się i cieszyć aromatem świeżo zaparzonych liści.

Ogrody Japońskie PisarzowiceW Ogrodach Japońskich czeka bogata roślinność.

  • Pomnik 100-lecie Odzyskania Niepodległości, Dankowice — pomnik znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Kościoła Św. Wojciecha, zabytkowej świątyni w stylu neogotyckim.

  • Zabytkowa Stara Wieś — w historycznej wsi, sięgającej swoimi korzeniami XIII wieku, zachowało się wiele cennych zabytków. Wśród nich można wymienić XVI-wieczny kościół Podwyższenia Krzyża Świętego oraz XVIII-wieczny drewniany budynek dawnej szkoły parafialnej. Jednym z wyjątkowych obiektów jest również dwór położony w Starej Wsi Górnej. Będąc w okolicy, można też zobaczyć „Dom Madejów” muzeum zlokalizowane przy ulicy Zakręty 1, a także Plebanię Stara Wieś Zabytkowa, przy ulicy Starowiejskich 1.

Noclegi lub miejsca postojowe

Biorąc pod uwagę charakter trasy, nie jest konieczne planowanie noclegów, ale można skorzystać z bogatej oferty hoteli w okolicy, żeby lepiej poznać atrakcje na szlaku.

Gdzie zjeść

Jadąc po szlaku, mija się sporo miejsc, gdzie można zjeść dobry obiad i spróbować lokalnej kuchni Bielska-Białej. Zapasy jedzenia i picia można też uzupełnić w licznych sklepach znajdujących się przy trasie.

Dobrze wiedzieć

Trasa prowadzi głównie przez drogi osiedlowe, na których mogą jeździć samochody. Podstawowym wyposażeniem wszystkich uczestników powinien być kask rowerowy

Pętle można przejechać przez cały rok, jednak pamiętać należy o oświetleniu, które przydatne będzie w krótsze dni okresu jesienno-zimowego. Z uwagi na ruch samochodowy trasa polecana jest wyłącznie dla starszych, już doświadczonych dzieci.

Praktyczne wskazówki

Trasa znajduje się w okolicach Bielska-Białej, więc nie powinno być problemów z serwisem rowerowym w przypadku jakiejś awarii, ale warto mieć przy sobie podstawowy zestaw kluczy, łatki i dętkę, a także łyżki do opon. To pozwoli na kontynuowanie jazdy bez konieczności szukania serwisu. Warto też wgrać ślad do nawigacji lub telefonu z uwagi na liczne ulice, w które należy skręcić.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Góry w pigułce – rodzinna wyprawa na Szyndzielnię
Region Śląsk
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas 1 h
Dystans 4,2 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 96%, Bruk 4%
Co oznaczają parametry trasy?
Slalomem z przełęczy Przegibek w kierunku Starego Bielska
Region Śląsk
Typ roweru Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas
Dystans 17 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 70%, Szuter 30%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa Krainą Górnej Odry na Górnym Śląsku
Region Śląsk
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 4 dni
Dystans 200 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 50%, Szuter 50%
Co oznaczają parametry trasy?
Lasy Rudzkie - całodniowa wycieczka dla całej rodziny
Region Śląsk
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 41 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 10%, Szuter 90%
Co oznaczają parametry trasy?