Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Rowerem dookoła Karkonoskiego Parku Narodowego

Region Dolny Śląsk
Typ roweru Szosa
Czas 1 dzień
Dystans 145 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Michał Paluta

Autor trasy

Michał Paluta

ur. 1995. Polski kolarz szosowy, medalista Mistrzostw Polski. Wychowanek klubu LKS POM Strzelce Krajeńskie.

Niespełna 150-km fantastycznej jazdy tylko dla nielicznych, najbardziej doświadczonych miłośników rowerów szosowych. Wspaniałe górskie panoramy oraz mnóstwo adrenaliny to kwintesencja trasy rowerowej po polskiej i czeskiej stronie Karkonoskiego Parku Narodowego. Szlak jest idealnym miejscem treningowym dla profesjonalistów. 

Pałac Vrchalbi na trasie rowerowej dookoła Karkonoskiego Parku NarodowegoPo czeskiej stronie spotkamy Pałac Vrchalbi.

Mapa i ślad GPX

Dookoła Karkonoskiego Parku Narodowego – opis trasy

Trasa rowerowa z Karpacza stanowi pętlę wśród przepięknych sudeckich masywów górskich. Wymagający szlak treningowy dedykowany jest tylko profesjonalistom, którzy preferują jazdę na rowerach szosowych. Pokonanie 145-kilometrowej, w pełni asfaltowej, drogi zajmuje około 6-6,5 h.

Malownicza trasa dookoła Karkonoskiego Parku Narodowego biegnie zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie. Granicę przekraczamy w miejscu, w którym przed dołączeniem w 2007 roku do strefy Schengen, znajdowało się najwyżej położone przejście graniczne w Rzeczypospolitej - na Przełęczy Okraj.

Wybierając się na tę trasę rowerową Dolnego Śląska, najlepiej kierować się zamieszczonym śladem GPX. Startujemy w Karpaczu, skąd kierujemy się w stronę jednej z większych miejscowości ulokowanej po polskiej stronie - Kowar. Stamtąd przez Przełęcz Okraj przejeżdżamy do czeskiej Mapa Upa. Następnie mijamy takie miejscowości, jak: Cerni Dul, Vrchlabi, Vitkovice, Rokytnice nad Jizerou i słynną z narciarskiej skoczni Harrahov. Wracamy na polską stronę przez jeden z najpopularniejszych kurortów Karkonoszy, czyli Szklarską Porębę. Potem już czeka nas przejazd przez Piechowice i powrót do Karpacza.

Dojazd do trasy

Region jest bardzo popularny turystycznie, więc dojechanie na szlak nie powinno sprawiać żadnych trudności. Oczywiście najwygodniejszym rozwiązaniem jest podróż samochodem. Do Karpacza i Szklarskiej Poręby możesz dotrzeć także pociągiem. Wybierając się na trasę w środku sezonu, ze względu na dużą popularność wśród urlopowiczów, warto kupić bilety z wyprzedzeniem.

Atrakcje na trasie

Główną i niezaprzeczalnie najważniejszą atrakcją trasy jest Karkonoski Park Narodowy. Przez jego teren przebiegają jedne z bardziej interesujących tras rowerowych Dolnego Śląska. Na powierzchni niespełna 60 km2 żyje mnóstwo gatunków roślin i zwierząt. Podczas jazdy możesz spotkać m.in.: bobry, sarny, lisy, nietoperze. Wyjątkowym, zadomowionym z Korsyki, okazem jest muflon. Oprócz popularnej Śnieżki, warto zobaczyć tu Wodospad Szklarki, Śląskie Kamienie czy odwiedzić schronisko na Szrenicy.

Atrakcje Karkonoskiego Parku Narodowego to jednak nie jedyne, jakie spotkasz wybierając trasy rowerowe tej okolicy. Karpacz - miejsce startu i mety - jest niewątpliwie ciekawym miejscem na mapie turystycznej. Warto zajrzeć między innymi do Muzeum Sportu i Turystyki (bilet 8 zł), gdzie poznasz historię karkonoskiej turystyki, olimpizmu oraz lokalnych sposobów na ochronę przyrody. Będąc w Karpaczu warto zobaczyć unikatowe Multimedialne Muzeum Karkonoszy (bilet 24 zł), w którym informacje o najwyższym paśmie górskim Sudetów przekazywane są w taki sposób, że nauka staje się przyjemnością. Równie ciekawym miejscem ściśle związanym z regionem jest Muzeum Interaktywne Karkonoskie Tajemnice (bilet 21 zł), gdzie legendy są na wyciągnięcie ręki. Miejsce zostało określone przez National Geographic jako jeden z 7 “Nowych Cudów Polski”. Stąd już warto wkroczyć do świata zabawy. Tuż obok Karkonoskich Tajemnic, znajduje się Muzeum Techniki i Budowli z klocków Lego (bilet 19 zł), które zachwyci zarówno najmłodszych turystów, jak i ich rodziców. Zobaczysz tu świat Harrego Pottera czy Batmana wykonany z klocków! W Miejskim Muzeum Zabawek (bilet 14 zł) zobaczysz kolekcję około 2 tysięcy zabawek z całego świata. Dużą część wystawy stanowią misie pluszowe i porcelanowe lalki. Będąc w klimacie dziecięcej fantazji warto wejść do miejsca rozrywki - Parku Bajek (bilet 10-15 zł), gdzie można bawiąc się, przeżyć przygodę wspólnie z bohaterami najpopularniejszych bajek. Zupełnie inny poziom wrażeń czeka na turystów w skoczni narciarskiej Orlinek, gdzie przed laty Adam Małysz pobił rekord skoczni. Dzisiaj miejsce jest popularnym wśród turystów punktem widokowym oraz centrum sportów ekstremalnych. Wyjątkowym, niedającym się wpisać w żaden schemat punktem na mapie Karpacza jest Świątynia Wang. Ewangelicki Kościół Górki Naszego Zbawiciela został tu przeniesiony z Norwegii. Zbudowana bez użycia gwoździ świątynia, jest jednym z najciekawszych budynków w mieście.

Świątynia Wang w Karpaczu - miejsce, które warto odwiedzić.

W Szklarskiej Porębie warto na chwilę zatrzymać się i zobaczyć Muzeum Minerałów (bilet 14 zł). Na miejscu można zobaczyć blisko 3 tysiące eksponatów - minerałów i skamieniałości nie tylko z regionu, ale i całego świata. Wśród najciekawszych zabytków znajdują się szkielety dinozaurów! Innym, ciekawym punktem jest Stara Chata Walońska (dla turystów indywidualnych wstęp bezpłatny). W siedzibie walonów zobaczysz, w jaki sposób kultywowane są tradycje rzemieślników. Miejsce upamiętnia pracę kowali, snycerzy, hutników, szlifierzy kamieni i zielarzy.

Zupełnie inne wrażenia czekają po przekroczeniu strony czeskiej trasy rowerowej. Bez wątpienia najpopularniejszym z mijanych miejsc jest skocznia Harrachov. Mamucia skocznia narciarska o punkcie konstrukcyjnym umieszczonym na wysokości 185 metrów dzisiaj jest już nieczynna. Wielu miłośników skoków na pewno pamięta, że w tym miejscu w 2001 roku Adam Małysz ustanowił rekord Polski.

Miłośnicy architektury będą zachwyceni wizytą w czeskiej Vrchlabi. Bryłą zachwyca otoczony przepięknym parkiem renesansowy pałac. Budynek obecnie pełni funkcję urzędu miasta, jednak turyści mogą zwiedzić zabytkowy hol. W centrum tego kameralnego miasteczka można także zobaczyć urokliwy, barokowy ratusz z XVIII w. Ciekawym zabytkiem sakralnym jest barokowy klasztor augustianów. W przepięknym kompleksie obecnie znajduje się wspaniałe Muzeum Karkonoskie, w którym przygotowane zostały wystawy opisujące piękno tego pasma górskiego. Obecnie do 2023 roku zamknięte.

Ostatnim ciekawym miejscem mijanym na trasie jest pałac w stylu secesyjnym w miejscowości Rokytnice nad Jizerou. Budynek wyróżnia się na tle miasta za sprawą wysokiej na 37 m wieży widokowej. Niestety niedostępne do zwiedzania. Będąc tutaj warto zwrócić także uwagę na drewniane chałupy ludowe, opuszczone obiekty przemysłowe i przydrożne kapliczki.

Noclegi lub miejsca postojowe

Trasa biegnie przez tereny popularne turystycznie, więc znalezienie miejsca na odpoczynek nie powinno stanowić problemu. Przysłowiową "pauzę" zrobisz zarówno wśród pięknych, górskich okoliczności przyrody, jak i w mijanych miejscowościach. Jednym z fajniejszych punktów może być Przełęcz Okraj.

Szlak rowerowy przez Karkonosze wiedzie przez popularne kurorty. Nocleg możesz zaplanować zarówno po polskiej, jak i po czeskiej stronie. U sąsiadów najwięcej klimatycznych pensjonatów i prywatnych apartamentów znajdziesz w miejscowościach Rokytnice i Harrachov.

W Polsce, w okolicy Karpacza, bez problemu przenocujesz w jednym z wielu gospodarstw agroturystycznych, willi, pensjonatów czy domów wczasowych. Oprócz nich możesz rozważyć wynajęcie pokoju w Strzesze Akademickiej, schronisku Samotnia czy Szkolnym Schronisku Młodzieżowym Liczyrzepa. Podobnie będzie w Kowarach, gdzie oprócz kwater prywatnych często polecane są Apartamenty Lena i Pałac Kowary.

NoclegiicoMiejsca do przechowywania rowerówicoMożliwość
umycia rowerów na miejscu
icoMożliwość zakwaterowania na jedną nocicoMożliwość zameldowania się wieczorem
Czarny Kamień Resort&SPAul. Wojska Polskiego 11
58-580 Szklarska Poręba
+48 75 769 38 54
okokokok
SPORTHAUS Sosnówkaul. Słoneczna 2A
58-564 Sosnówka
+48 535 568 787
okoknoMinimum trzy dobyok
Pod Smerkamiul. Słowackiego 17
58-580, Szklarska Poręba
+48 501 026 529
okokokok
Stacja Szklarska Porębaul. Szklana 7
58-580 Szklarska Poręba
+48 661 624 111
okokokok
Pensjonat Orla Skałaul. Orla Skała 2
58-580 Szklarska Poręba
+48 75 717 34 02
okokokok

Gdzie zjeść

Szlak rowerowy przez Karkonosze wiedzie przez miejsca słynące z przepysznej kuchni regionalnej. W Polsce warto poszukać knajp serwujących lokalne specjały w Szklarskiej Porębie. W Czechach dobrze zjesz w Rokytnicy i Harrahov. U naszych sąsiadów warto spróbować przede wszystkim charakterystycznych dla ich kuchni knedlików. Na większy głód poleca się polędwica wołowa. Warto skosztować także smażonego i marynowanego sera. Jeżeli planujesz nocleg po stronie czeskiej, spróbuj słynnego na całym świecie czeskiego piwa. Świetnie komponuje się z popularną tu golonką.

W Szklarskiej Porębie znajdziesz wiele drewnianych domów. 

Dobrze wiedzieć

Ze względu na fakt, że trasa biegnie po terenie górskim, najlepszym terminem na wyprawę jest lato. Mamy wtedy największe prawdopodobieństwo trafienia na sprzyjającą jeździe na rowerze szosowym pogodę.

Po drodze będziesz mijać Zalew Sosnówka. Niestety zbiornik wodny nie jest udostępniony w celach rekreacyjnych.

Praktyczne wskazówki

Na szlak zabierz odpowiednią ilość prowiantu i wody. Nie zapomnij o podstawowych narzędziach naprawczych oraz apteczce pierwszej pomocy. Pogoda w górach bywa bardzo zmienna, zatem zapakuj odzież na przebranie i ubrania chroniące przed deszczem. Ze względu na fakt, że będziesz przekraczać polsko-czeską granicę nie zapomnij o dowodzie osobistym.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Trasa rowerowa maratonu Ultra Sudety Gravel Race
Region Dolny Śląsk
Typ roweru MTB, Gravel
Czas 7 dni
Dystans 514 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 5%, Piach 10%, Szuter 85%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa Mietków – Tąpadła, czyli 125 kilometrów przez Dolny Śląsk
Region Dolny Śląsk
Typ roweru Cross
Czas 1 dzień
Dystans 125 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 10%, Szuter 90%
Co oznaczają parametry trasy?
Wilcza Pętla – czyli niezapomniany szlak po malowniczych Górach Bardzkich
Region Dolny Śląsk
Typ roweru Cross, MTB
Czas 3 h
Dystans 30,5 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 10%, Szuter 90%
Co oznaczają parametry trasy?