Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Trasa rowerowa wokół Jeziora Żywieckiego to nie lada gratka dla osób, które chcą aktywnie spędzić czas na Żywiecczyźnie. Chociaż dystans 34 km może wydawać się niewielki, to ponad 300 metrów przewyższeń potrafi dać się we znaki. Nagrodą będzie możliwość podziwiania malowniczych widoków oraz zwiedzania fascynujących miejsc.
Już samo Miedzybrodzie prezentuje się niezwykle malowniczo, a to dopiero początek!
Międzybrodzie Bialskie to niewielka wieś, która jest bardzo dobrym punktem startu i mety dla wszystkich chcących objechać trasę rowerową wokół Jeziora Żywieckiego. Proponowana wyprawa ma charakter pętli, dlatego spokojnie można ja dostosować do swoich potrzeb, na przykład tak, aby zacząć od parkingu przy Jeziorze Żywieckim. Większość drogi wiedzie po asfalcie, dlatego sprawdzi się każdy rower – od trekkingowego, przez gravel, po szosowy.
Jezioro Żywieckie rowerem możemy okrążyć w około 2 h, oczywiście to szacowany czas samej jazdy – bez postojów. Dystans 34 km bez trudu pokonają osoby sprawne fizycznie. Spora liczba podjazdów nieco utrudnia przejazd, ale nie są to przewyższenia nie do pokonania nawet dla słabego wprawionego rowerzystę.
Ze względu na fakt, że obecnie większość trasy wiedzie ulicami publicznymi, nie jest to dobry wybór na wyprawę z dziećmi. W sezonie turystycznym natężenie ruchu bywa naprawdę spore.
Trasę właściwą zaczynamy w Międzybrodziu Bialskim na wysokości Centrum Kultury (ul. Brodek 2). Wjeżdżamy na drogę krajową nr 948 w kierunku Żywca. Początkowo trasa wiedzie przez miejscowość, a po lewej stronie rozciąga się malowniczy widok na Jezioro Międzybrodzkie znajdujące się u podnóża góry Żar. Cały czas, kierując się na południe, mijamy most i zjazd na Międzybrodzie Żywieckie. Po około 6 km od startu dojeżdżamy do Czernichowa. Już z tego miejsca będziemy widzieć masywną zaporę na rzece Sole oraz brukowaną drogę wiodącą z Tresnej.
Skręcamy w lewo i wjeżdżamy na zaporę. Warto zatrzymać się w tym miejscu – widok zapiera dech w piersiach. Na północ rozciąga się widok na Jezioro Międzybrodzkie, zaś na południu możemy zauważyć Jezioro Żywieckie. Przejeżdżamy przez zaporę i dalej, cały czas drogą 948, kierujemy się w stronę Żywca.
Następnych 10 km to właściwie ciągły podjazd asfaltową nawierzchnią, z niewielkimi zjazdami. Pierwszych 5 km jedziemy ul. Krakowską (oznakowaną jako droga 948), następnie na skrzyżowaniu przejeżdżamy prosto, dalej tą samą ulicą (tym razem oznaczoną numerem 946). Dojeżdżamy do skrzyżowania, które skieruje nas na osiedle Na Wzgórzu. Skręcamy w prawo, a następnie ul. Świętego Wita kierujemy się w stronę Plaży Miejskiej w Żywcu. Na tym odcinku warto zachować szczególną ostrożność – droga prowadzi w dół, więc łatwo o rozwinięcie prędkości, jednak jest ona dość wąska, a z okolicznych domów często wyjeżdżają auta. Im bliżej jesteśmy plaży, tym robi się tłoczniej.
Plaża miejska w Żywcu to świetne miejsce do odpoczynku.
Plaża Miejska w Żywcu jest idealnym miejscem na postój. Jeśli jednak nie chcemy odpoczywać w tłumie turystów, wjeżdżamy na utwardzoną ścieżkę rowerową i kierujemy się na południe. Tu trasa wiedzie brzegiem, dzięki czemu po prawej stronie rozciąga się widok na Jezioro Żywieckie, po prawej stronie zaś znajduje się przepiękny las. My jednak nie patrzymy na boki, lecz naprzód – prosto na panoramę Żywca. W pobliżu ścieżki przygotowane zostały miejsca postojowe z ławeczkami i stojakami rowerowymi, więc o ile nie odpoczywaliśmy na plaży, warto jest się tu zatrzymać, by przez chwilę rozkoszować się widokami.
Po przejechaniu 4 km ścieżką rowerową docieramy do mostu na ulicy Dworcowej. Po prawej stronie, w okolicach Placu Grunwaldzkiego znajduje się wiele restauracji. Jeżeli mamy w planach (poza samą wycieczką rowerową) również zwiedzanie Żywca, jest do dobre miejsce na odpoczynek oraz obiad. Trasa prowadzi dalej w lewo i ul. Dworcową przejeżdżamy przez most, kierując się na południe.
Po krótkim odcinku skręcamy w ul. Wesołą. Dalsze 4 km trasy jedziemy niezbyt ruchliwą asfaltową drogą miejską. Po drodze mijamy stację paliw, na której można uzupełnić bidony – aż do samego Czernichowa nie będzie bowiem takiej możliwości. W końcu dojeżdżamy do skrzyżowania z ul. Beskidzką, którą kierujemy się w stronę Tresnej. Czeka nas, na szczęście ostatni już na tej trasie, dość długi podjazd asfaltem.
Mijamy miejscowość Zarzecze i po 5 km od przejechania przez most na ul. Beskidzkiej docieramy do Tresnej. Tu warto zachować szczególną ostrożność – czeka nas dość stromy zjazd z górki po brukowanej nawierzchni, na której łatwo o utratę przyczepności. Z góry roztacza się, już drugi raz tego dnia, przepiękny widok na zaporę wodną na Sole, oddzielającą Jezioro Żywieckie od Jeziora Międzybrodzkiego, oraz na okoliczne miejscowości – Międzybrodzie Żywieckie i Bialskie czy Czernichowo. Z tego miejsca kierujemy się prosto i do Międzybrodzia Bialskiego wracamy asfaltową drogą krajową nr 948 – tą samą, którą jechaliśmy na początku trasy.
Trudności na trasie
Trasa jest pętlą wokół jeziora Żywieckiego, można ją rozpocząć właściwie z dowolnej miejscowości – Żywca, Czernichowa, Tresnej czy Międzybrodzia. Ostatnia z wymienionych stanowiła punkt wyjścia dla opisywanej trasy. Warto także zaznaczyć, że sam Żywiec znajduje się niedaleko Bielsko-Białej, Katowic czy Krakowa, które są bardzo dobrze skomunikowane.
Zdecydowanie najłatwiej dostać się do Międzybrodzia własnym autem. Znajdziemy tutaj kilka parkingów, m.in. przy ul. Sportowej i ul. Ks. Banasia. Osoby, które wolą rozpocząć swoją przygodę w największym z miast regionu, mogą ruszyć na trasę rowerową z Żywca. Tam także można bez trudu zaparkować auto, chociaż w sezonie turystycznym lepiej szukać miejsc postojowych rankiem. Wokół Jeziora Żywieckiego parkingów nie brakuje także w Czernichowie czy Zarzeczu.
Jeśli nie dysponujemy samochodem, podróż koleją może być nieco kłopotliwa. Nie obejdzie się bez przesiadek, gdy np. chcemy się dostać z dalszych okolic Śląska. Za to z dojazdem na miejsce docelowe autem nie powinno być problemu.
Widok z zapory potrafi zachwycić, choć to nie jedyna atrakcja na trasie.
Uroki Beskidu Żywieckiego warte są odrobiny poświęceń. Propozycja wyprawy rowerem wokół Jeziora Żywieckiego, to nie jedyna opcja na aktywne spędzanie wolnego czasu w okolicy. Pętla w Beskidzie Żywieckim pozwoli na sprawdzenie się podczas jazdy terenowej na kamienistym podłożu, a jednocześnie odwdzięczy się malowniczymi widokami. Trasa z Żywca do Przełęczy Głuchaczki stanowi nie tylko test kondycji, ale także daje możliwość na kontynuowanie wyprawy za słowacką granicą. Miłośnicy ekstremalnych wrażeń mogą zdecydować się na Rowerową adrenalinę na Górze Żar lub pokonanie należącego do Korony Gór Polskich szczytu Skrzyczne rowerem. Kolarze szosowi docenią natomiast trudną, ale i malowniczą trasę przez Przełęcz Samopolską, ponieważ to jeden z najsłynniejszych podjazdów w kraju
Okolice Jeziora Żywieckiego oferują szeroką gamę rozrywek. Poczynając od możliwości pieszych wędrówek, poprzez paralotniarstwo i kolarstwo górskie, na nauce windsurfingu kończąc. A to wszystko w otoczeniu przepięknej, miejscami nieskalanej ręką człowieka natury, bez wszechobecnego w innych regionach natłoku turystów. Na samej trasie warto jednak wyróżnić kilka charakterystycznych obiektów, wartych poznania:
Powyższe propozycje to tylko kilka z ciekawych możliwości, jakie oferuje nam trasa dookoła Jeziora Żywieckiego. Warto zatem zaplanować wyprawę na cały dzień, tak aby móc aktywnie zwiedzać okolice i poczuć wyjątkowy klimat regionu.
Miejsc postojowych na trasie nie powinno zabraknąć.
Na początku trasy polecamy zatrzymać się na Zaporze Porąbka, choćby dla docenienia tamtejszego widoku, ale równie dlatego, by chwilę odpocząć przed dalszym etapem. W drugiej części wycieczki miejscem wartym urządzenia sobie postoju jest Plaża Miejska w Żywcu. Znajduje się tam kilka budek gastronomicznych, można tam również odpocząć na piasku czy wykąpać się w jeziorze na strzeżonym kąpielisku.
Na trasie znajdziemy różnorodne punkty gastronomiczne, które pozwolą każdemu znaleźć coś dla siebie. Osobom, które nie pochodzą z regionu, polecamy szczególnie potrawy tradycyjne kuchni lokalnej. Szczególnie dużą popularnością cieszy się kwaśnica na żeberkach, pierogi z kapustą i hubami, kluski śląskie czy prażuchy.
/trasy-rowerowe/slask//trasy-rowerowe/slask/Na południu województwa śląskiego planowana jest rozbudowa tras aż o 40 kilometrów. Na 2026 rok zaplanowano otwarcie nowej ścieżki rowerowej wokół Jeziora Żywieckiego, co zdecydowanie poprawi warunki i sprawi, że miejsce to będzie przyjazne także dla rodzin z dziećmi. Nowy szlak będzie zachwycał nowoczesną infrastrukturą, gdzie znajdziemy miejsca obsługi rowerzystów, parkingi bike&ride i park&ride.
Plany obejmują powstanie także obszernej regionalnej trasy rowerowej nr 611, która ma łączyć Rajczę z Jeziorem Żywieckim, okrąży zbiornik i będzie ciągnęła się wzdłuż Jeziora Międzybrodzkiego. Velo Soła, inaczej określaną Velo Żywiec, bo taką nazwę już otrzymała, spotka się z Wiślaną Trasą Rowerową w pobliżu Oświęcimia. Ponadto w ramach projektu powstaną Velo Beskid czy Velo Koszarawa.
Trasy rowerowe na Śląsku słyną z różnorodności, jednak atutem tej wytyczonej w okolicy Żywca jest średni stopień trudności. Na przejechanie 36 km trzeba poświęcić dwie godziny, oczywiście bez uwzględnienia postojów. Warto jednak pamiętać o tym, że właściwie od Czernichowa do samego Żywca czekają ciągłe podjazdy, podobnie z Żywca do Tresnej. Na szczęście przeważająca część trasy wiedzie drogami asfaltowymi o umiarkowanym natężeniu. Ze względu na to dobrze jest zatem pamiętać o odpowiednim oznakowaniu roweru i kasku. Idealnym pomysłem byłoby zaplanowanie wycieczki na dowolny dzień roboczy, gdyż droga krajowa 948, jako trasa widokowa, z której roztacza się panorama jezior Międzybrodzkiego i Żywieckiego oraz górującego nad nimi szczytu Żar, jest niezwykle popularna wśród amatorów czterech kółek, więc w weekendy może być na niej tłoczno.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.