Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Autor trasy
Małopolska to idealny obszar dla miłośników poznawania Polski z perspektywy siodełka ich ukochanego roweru. Teren po jakim mogą się poruszać, jest w większości płaski. Dzięki temu świetnie nadaje się dla początkujących rowerzystów. Trasy wycieczkowe obfitują przy tym w malownicze widoki oraz liczne atrakcje.
Jedna z tras, w które warto się wybrać wiedzie z Dobczyc – urokliwego małopolskiego miasteczka – do Tarnowa – drugiego co do liczby ludności miasta w Małopolsce. Sprawdź, co ciekawego można zobaczyć po drodze. Dowiedz się, gdzie warto przenocować. I najważniejsze – upewnij się, czy wiesz, jak przygotować się do tej konkretnej wyprawy. Zaczynamy!
Trasa rozpoczyna się w Dobczycach. Musisz najpierw dotrzeć do ulicy Marwin, odbić w prawo i dojechać do ul. Obwodowej. Kolejny etap Twojej podróży to Rondo im. Wojewody Tadeusza Piekarza. Tam należy skręcić w prawo, wjeżdżając na drogę wojewódzką nr 267. Trzymaj się tej trasy aż do momentu, w którym dotrzesz do skrętu na Nieznanowice. Przejedź przez tę miejscowość i zgodnie ze szlakiem GPS kieruj się na Chrostową i dalej na Sobolów.
Tym sposobem znajdziesz się w pierwszej z polecanych atrakcji. Jest nią kościół parafialny w Sobolowie. Kiedy zwiedzisz ten ciekawy obiekt sakralny wróć na trasę. Po przejechaniu odległości mniej więcej 5 km dotrzesz do Pogwizdowa. Tam czeka na Ciebie następny z punktów wartych obejrzenia, czyli urocza świątynia św. Szymona i Judy Tadeusza. 30 km drogi masz już za sobą. Teraz musisz trochę się cofnąć i przez wsie Zawada oraz Olchawa dostać się do Nowego Wiśnicza.
Tu znajduje się Muzeum Ziemi Wiśnickiej, a nieco dalej kolejna z atrakcji – efektowny zamek w Wiśniczu. Zdecydowanie warto poświęcić trochę czasu na jego zwiedzenie i zrobienie sobie przy nim kilku pamiątkowych zdjęć. Kiedy nacieszysz się już oglądaniem tego ciekawego zabytku, przejedź ulicami Podzamcze i Graniczną, trzymając się prawej strony, aż dotrzesz do drogi krajowej nr 75. Po przebyciu odcinka mniej więcej 1,5 km, w miejscowości Uszew skręć w lewo, gdzie czeka na Ciebie kolejne ciekawe miejsce, a mianowicie Kościół św. Floriana.
Następnie jedź w kierunku Zawady Uszewskiej. Stamtąd musisz poruszać się w stronę miejscowości o zabawnej nazwie Biesiadki, a później, mijając Domosławice, dotrzesz do drogi wojewódzkiej nr 980. Mijając Biskupice oraz Faliszewice dojedziesz do Zawady Lanckorońskiej. Kawałek za nią, w pobliżu stacji paliw Moya, droga wojewódzka nr 980 odbija w prawo, natomiast Twoja trasa będzie wiodła prosto – tym razem drogą wojewódzką nr 975.
Trzeba będzie poruszać się wzdłuż niej przez ok. 7 km, przejeżdżając przez miejscowości Roztoka, Olszyny, Sukmanie, aż na wysokości Wojnicza odbijesz w prawo w kierunku Łukanowic. Stamtąd do ostatniego punktu wycieczki, czyli Tarnowa, zostało już tylko 6 km, które pokonasz jadąc drogą krajową nr 94. Już na początkowym etapie tej części trasy, będzie ona wiodła przez most nad Dunajcem. Po jego przejechaniu warto chwilę odpocząć nad brzegiem tej pięknej, górskiej rzeki i nacieszyć się jej widokiem oraz zapachem.
Do Dobczyc da się dojechać samochodem. Łatwo można także dostać się pociągiem do Tarnowa, skąd istnieje możliwość, aby przejechać ją w odwrotnej kolejności.
W czasie wycieczki warto zatrzymać się w kilku ciekawych miejscach. Są to głównie obiekty sakralne, muzeum oraz dość dobrze zachowane kompleksy zamkowe.
To niezwykle malowniczo usytuowany obiekt z 1963 roku. Dlaczego warto go zwiedzić? Bo składa się z dwóch części:
Obiekt funkcjonuje jako muzeum i obejmuje 4 stałe ekspozycje – archeologiczną, militarną, etnograficzną i historyczną.
Niewielki, drewniany kościółek z przełomu XVI/XVII wieku skrywa w swoim wnętrzu prawdziwe perełki. Należą do nich m.in.:
Warto przy tym nadmienić, że w czasie II wojny światowej kościół w Sobolowie odegrał dość istotną rolę – więziono w nim i przetrzymywano polskich jeńców. Obiekt ten znajduje się na trasie Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.
Jest to budowla sakralna z przełomu XV/XVI w. Drewniana konstrukcja mieści w sobie kilka wartych obejrzenia „atrakcji”. Należą do nich m.in.: rzeźby drewniane z XVI wieku oraz piękne krucyfiksy z początku tego samego wieku. Na uwagę zwraca też niezwykła polichromia figuralna oraz zdobienia z motywami roślinnymi.
Jest to czteroskrzydłowa, okazała budowla z dziedzińcem oraz imponującymi czterema wieżami. Dlaczego warto go zobaczyć? Chociażby dlatego, że jest to drugi największy zamek na obszarze Małopolski. Wyprzedza go jedynie Wawel. Ponadto zamek w Wiśniczu Wielkim przechodził z rąk do rąk. Padł też ofiarą najazdu szwedzkiego. Uległ również potężnemu pożarowi. Wnętrze obiektu wypełnione jest pamiątkami po ówczesnych właścicielach, jak XIX-wieczne meble czy kolekcje dziecięcych ubranek z przełomu wieków. Ciekawostkę stanowi również komnata szeptów – dawniej wykorzystywana, jako... konfesjonał, jednak niezbyt dyskretny.
Potocznie nazywany Koryznówką. Obiekt funkcjonuje od 1981 roku. To nic innego jak urokliwy dworek, w którym często przebywał i odpoczywał Jan Matejko sam lub z rodziną. Budynek dzieli się na dwie części. Przednia jest udostępniana dla zwiedzających. Tyły to zamieszkiwana własność prywatna. W otaczającym ten kompleks ogrodzie możemy zobaczyć m.in. imponujące popiersie malarza, a także pamiątkową tablicę. Informuje ona o tym, że w tym budynku swego czasu znalazł schronienie rotmistrz Pilecki.
To obiekt sakralny z początku XIX wieku. Jest to kościół murowany, jednonawowy. Wewnątrz znajdują się 4 ołtarze z XIX wieku. Każdy z nich dedykowano innej postaci i każdy zdobi imponujące malowidło przedstawiające ową postać. Są to kolejno: św. Florian – męczennik; Matka Boża z Dzieciątkiem; św. Franciszek i św. Antoni, a także Jezus Miłosierny. Uwagę przyciąga niezwykle bogata polichromia.
Powstał on na miejscu drewnianej kaplicy z 1630 roku. Stanowi przykład późnobarokowej architektury miejskiej. Charakterystycznym elementem tej budowy jest drewniana wieża z latarnią. Duże wrażenie na odwiedzających wywiera także Ogrójec z 1861 roku – który został odnowiony w 2015 roku. Największą popularność zyskuje jednak znajdujący się wewnątrz budynku Cudowny Obraz Matki Bożej datowany na drugą połowę XVI wieku. Obraz słynie z cudownej mocy uzdrawiania. Dlatego też kościół w Domosławicach stanowi punkt wielu pielgrzymek – grupowych, jak i osobistych.
Nocleg znajdziesz między innymi w Nowym Wiśniczu w Domu Zacisze – oferuje on łącznie 5 miejsc. Istnieje też możliwość spędzenia nocy w uroczym Szmaragdowym Domku, także w Nowym Wiśniczu. Jest to obiekt położony w bardzo dogodnej lokalizacji oraz oferujący dodatkowo doskonałe warunki do wypoczynku.
W czasie trasy z pewnością zgłodniejesz. Możesz więc zatrzymać się na pyszne jedzenie w Restauracji Figatella w Wiśniczu. Będziesz mógł zasmakować tam małopolskiej kuchni i poznać jej smaki.
Opisaną trasę najlepiej zwiedzić wiosną, latem oraz wczesną jesienią. Każda z tych pór roku ma swój osobliwy urok. Każda też oferuje inne warunki, na co trzeba być dobrze przygotowanym. Wiosna obfituje w Małopolsce w liczne deszczowe dni. Lato bywa dość burzliwe. Natomiast jesień to coraz chłodniejsze i krótsze dni.
Chociaż opisana trasa nie należy do najtrudniejszych i najbardziej wymagających, musisz się dobrze do niej przygotować. Co to oznacza w praktyce? Koniecznie zadbaj o skompletowanie „rowerowej wyprawki”. Zobacz, jak może wyglądać Twoje rowerowe must have w czasie tej dwudniowej wycieczki.
W czasie drogi możesz złapać kontuzję lub nabawić się drobnych problemów zdrowotnych. Pamiętaj więc, by znalazły się w niej:
To tak na wszelki wypadek, gdyby Twój rower odmówił współpracy i wymagał dokręcenia kilku śrub lub drobnej regulacji.
Jest niezwykle ważny, bo przecież gumę możesz złapać nawet na najprostszej drodze.
Na tę wycieczkę wystarczy Ci plecak o pojemności mniej więcej 20 litrów. Umieść w nim podręczne rzeczy, jak woda czy przekąski.
Do sakw natomiast zapakuj: obuwie na zmianę; kurtkę przeciwdeszczową; kosmetyki pielęgnacyjne w mini opakowaniach.
Nie mamy tu na myśli jedynie kasku czy kamizelki odblaskowej – to absolutne minimum, o którym z pewnością będziesz pamiętać. Chodzi nam raczej o:
I jeszcze jedna istotna sprawa – zanim w ogóle ruszysz w trasę, zadbaj o odpowiednie przygotowanie kondycyjne. Chodzi o regularne uprawianie aktywności fizycznej, aby zbudować swoją wytrzymałość i przyzwyczaić organizm do wysiłku. To ważne ze względu bezpieczeństwa, jak i komfortu w czasie samej wycieczki.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.