Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Trasa rowerowa do rezerwatu nad Jezioro Daisy

Region Dolny Śląsk
Typ roweru Cross, MTB, Trekking
Czas 2 h
Dystans 29,5 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 81%, Szuter 19%
Co oznaczają parametry trasy?

Trasa rowerowa do rezerwatu nad Jeziorko Daisy - opis trasy

Autor trasy

Gmina Miasto Świdnica

Jeżeli macie wolny weekend, to szybka wycieczka nad jezioro noszące imię słynnej pani na zamku Książ, będzie świetnym pomysłem. Trasa jest krótka, ale pełna atrakcji: zobaczycie malownicze dwory i pałace (Mokrzeszów), a odpoczniecie nad urokliwym, leśnym jeziorem o zielonym kolorze. Wycieczka to świetny pomysł na kilkugodzinny wypad ze Świdnicy, bardzo dobrej bazy rowerowych wypraw u podnóża Sudetów.

Przyjemna, niezbyt męcząca, ale satysfakcjonująca trasa rowerowa u podnóża Gór Sowich - w sam raz na sobotni lub niedzielny rowerowy wypad. Wycieczka nie zajmie więcej niż kilka godzin, jednak można ją połączyć z pobytem w Świdnicy i przejechaniem innych, malowniczych tras wokół tego miasta.

Podróż zaczynamy w okolicy Bosmanatu przy Zalewie Witoszówka. Ścieżka rowerowa prowadzi nas ulicą Jana Kochanowskiego do granic miasta, a potem asfaltem dojeżdżamy do Witoszowa Dolnego. Tutaj pierwszy przystanek w Muzeum Broni i Militariów – nie sposób przegapić, bo doskonale widać je z drogi.

Od kolejnej atrakcji – pałacu w Witoszowie Dolnym – dzielą nas niespełna 4 kilometry, czyli kwadrans spokojnej jazdy. Teren jest zabudowany, mijamy sklepy (jeżeli potrzebujecie zrobić zakupy, to będzie okazja), ruch samochodowy nie jest szczególnie intensywny. Droga wspina się stopniowo aż do punktu kulminacyjnego, czyli Jeziorka Daisy.

Kościół w Witoszowie dolnymKościół w Witoszowie Dolnym, zdjęcie należące do Gminy Miasta Świdnica

Z asfaltu skręcimy w prawo na wjeździe do miejscowości Pogorzała. Wjazd w drogę szutrową łatwo przegapić. Oprócz włączonego GPS warto mieć oczy szeroko otwarte: do Jeziora Daisy prowadzi żółty szlak rowerowy K1 oraz zielone znaki pieszego Szlaku Zamków Piastowskich, a obok skrzyżowania stoi kamienny krzyż widoczny z jezdni.

Jeziorko DaisyJeziorko Daisy, zdjęcie należące do Gminy Miasta Świdnica 

Najpierw jedziemy skrajem lasu, a potem szlak zagłębia się między drzewa. W upalny letni dzień czeka nas miła ochłoda. Po przebyciu ponad kilometra stajemy na brzegu Jeziorka Daisy. To ciche i spokojne miejsce na odpoczynek. Piknik można urządzić np. przy pozostałościach widokowej baszty postawionej przez księżną Daisy von Pless, panią na zamku Książ.

Kolejne dwa kilometry to zjazd leśną ścieżką, żółtym szlakiem rowerowym. Cały czas jedziemy na północ, aż do skrzyżowania z drogą prowadzącą z Lubiechowa. Szlak rowerowy K1 odbija w lewo, my skręcamy w prawo, w kierunku Mokrzeszowa. Szybko wyjeżdżamy z lasu, trasa prowadzi w dół do pałacu w Mokrzeszowie. Od połowy tego odcinka towarzyszy nam asfalt.

Po obejrzeniu neogotyckiego pałacu przecinamy drogę wojewódzką nr 35 i jedziemy na północ, przez spokojne wioski i pola. Kolejne przystanki to Zalew Komorowski (bardzo dobre miejsce na dłuższy piknik) i Pałac w Komorowie. Do Świdnicy wrócimy ruchliwą trasą 35.

Jak dojechać i wrócić z trasy?

Najłatwiej dotrzeć na trasę pociągiem. Do stacji kolejowej Świdnica Miasto dotrzemy m.in. z Wrocławia i Katowic. Przed kupnem biletu warto sprawdzić jakie są zasady przewozu roweru w wybranym przez nas składzie. Możliwy jest również dojazd własnym samochodem i pozostawienie go na parkingu w Świdnicy.

Atrakcje do odwiedzenia na trasie

  • Świdnica - wspaniały barokowy Kościół Pokoju wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO nie jest jedyną atrakcją tego urokliwego miasteczka. Zabudowa Świdnicy przetrwała wojnę i teraz na turystów czekają perełki architektury m.in. zabytkowe kamienice, świątynie, obiekty poprzemysłowe, cmentarz żydowski i zespół barokowych rzeźb na Rynku. Miejscowość jest dobrym punktem wypadowym dla turystów, którzy chcą np. zobaczyć zamek Książ lub eksplorować Góry Sowie czy też wejść na Ślężę.
  • Witoszów Dolny (Muzeum Broni i Militariów, w Internecie można znaleźć określenie Muzeum Broni i Militariów w Świdnicy) - prywatne muzeum z dużą liczbą sprzętu wojskowego (ponad 2000 eksponatów!). Pasjonaci militariów znajdą tu m.in. najróżniejsze pojazdy z czasów II wojny światowej i późniejszych (w tym czołg T-72 oraz transportery opancerzone), samoloty (MIG-21, SU 22, Iskra), a także broń strzelecką.
  • Wmurowany krzyż pokutny w Witoszowie - krzyż niegdyś wolnostojący, teraz w murze okalającym zabytkowy park, dobrze widoczny z drogi. Warto pamiętać, że w pobliżu jest więcej podobnych pamiątek przeszłości, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową frazę “krzyż pokutny Świdnica”.
  • Pałac w Witoszowie Dolnym - zabytkowy pałac w stylu eklektycznym, który obecny wygląd zawdzięcza przebudowie z końca XIX wieku. Dawną rezydencję można obejrzeć z zewnątrz - budynek należy do prywatnych właścicieli.
  • Dwór w Witoszowie Górnym - dwór z pierwszej połowy XVII wieku, przebudowany w XIX wieku. Wokół dworu zabytkowy park ze starymi drzewami. Teraz należy do prywatnego właściciela, nie ma możliwości zwiedzania wnętrz.
  • Jeziorko Daisy - zwyczajowa nazwa Jeziora Zielonego (Rezerwat Przyrody Jeziorko Daisy, Książański Park Krajobrazowy). Wzrok przyciąga zielona barwa wody, która w 1870 roku zalała wyrobisko kamieniołomu tworząc zbiornik. Na brzegu stoją pozostałości baszty księżnej Daisy von Pless, ostatniej właścicielki zamku Książ. Jezioro jest niewielkie, ale bardzo głębokie - do dna są 23 metry (na górze widoczne jest fałszywe dno stworzone przez rośliny). W pobliżu oczka wodnego wyznaczono Ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną „Jeziorko Daisy”.
  • Pałac Komorów - zabytkowy pałac z 1800 roku, z parkiem krajobrazowym, stawem oraz zachowanymi zabudowaniami gospodarczymi. Niegdyś piękny dziś bardzo zaniedbany, choć uchowały się ślady dawnej świetności. Pałac można oglądać z zewnątrz.
  • Zalew Komorowski - dobre miejsce na odpoczynek, na turystów czekają stoły piknikowe, altana, plac zabaw. Zbiornik ma 6 ha, nie można w nim pływać. Przy odrobinie szczęścia, przede wszystkim wiosną i jesienią zobaczymy setki ptaków, które zlatują nad zalew w Komorowie, m.in. kaczki, cyraneczki, krzyżówki, głowienki.
  • Pałac w Mokrzeszowie (Zamek Mokrzeszów) - neogotycka budowla z drugiej połowy XIX wieku, niezwykle malownicza choć opuszczona. Przed II wojną światową działał tu szpital Zakonu Kawalerów Maltańskich. Legenda mówi, że Niemcy zorganizowali w nim „fabrykę dzieci” czystej krwi aryjskiej (nazistowski program Lebensborn). Po zakończeniu walk budynek zajmowali radzieccy żołnierze, a potem szkoły. Czy pałac w Mokrzeszowie można zwiedzić? Zabytek należy do Skarbu Państwa i nie jest oficjalnie udostępniony turystom.

Pałac w MokrzeszowiePałac w Mokrzeszowie, zdjęcie należące do Gminy Miasta Świdnica 

 

Gdzie się zatrzymać na trasie – miejsca postojowe

Najciekawsze miejsca na dłuższy przystanek to Zalew Komorowski (znajdziecie tam infrastrukturę turystyczną, m.in. wiatę) oraz bardziej dzikie Jeziorko Daisy (z wyznaczonym miejscem na ognisko). Krótsze przystanki można urządzić przy zabytkowych budowlach mijanych na trasach.

Dobrze wiedzieć

W pobliżu jeziorka Daisy są ukryte w lesie sztolnie kopalni srebra i ołowiu z XVIII wieku. Księżna zaaranżowała wieżę widokową wykorzystując stary wapiennik, czyli piec służący niegdyś do wypalania wapieni dewońskich pozyskiwanych w kamieniołomie.

Praktyczne wskazówki

Trasa nie jest długa, jednak wymaga trochę wysiłku (podjazd do Jeziorka Daisy). Warto zabrać do sakw zapas wody, kurtkę przeciwdeszczową oraz specyfiki przeciwko komarom. 

Idealną porą na wycieczkę do rezerwatu nad Jeziorko Daisy jest wiosna i lato. Przed wyjazdem trzeba sprawdzić prognozę pogody, żeby uniknąć burz. Po ulewnych deszczach fragment trasy prowadzący leśną ścieżką może być trudno przejezdny.

Jesienią i wiosną możecie zabrać lornetkę, żeby obserwować ptaki zlatujące nad Zalew w Komorowie koło Świdnicy.

Na trasę spakujcie powerbank gwarantujący łączność (jeździmy używając GPS), narzędzia, łatki i zapasową dętkę. Warto jednak zaznaczyć, że podczas pokonywania trasy można łatwo zgubić zasięg. Warsztaty rowerowe działają w Świdnicy.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Pasmo Rowerowe Olbrzymy – single track u podnóża Karkonoszy
Region Dolny Śląsk
Typ roweru MTB
Czas 5 h
Dystans 61,3 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 65%, Szuter 35%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa maratonu Ultra Sudety Gravel Race
Region Dolny Śląsk
Typ roweru MTB, Gravel
Czas 7 dni
Dystans 514 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 5%, Piach 10%, Szuter 85%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa Mietków – Tąpadła, czyli 125 kilometrów przez Dolny Śląsk
Region Dolny Śląsk
Typ roweru Cross
Czas 1 dzień
Dystans 125 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 10%, Szuter 90%
Co oznaczają parametry trasy?
Eurovelo 9 z Wrocławia do Świdnicy, czyli Bursztynowym Szlakiem na dwóch kółkach
Region Dolny Śląsk
Typ roweru Cross, Gravel, Szosa, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 74 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 92%, Szuter 2%, Bruk 6%
Co oznaczają parametry trasy?