Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Autor trasy
Jeżeli macie wolny weekend, to szybka wycieczka nad jezioro noszące imię słynnej pani na zamku Książ, będzie świetnym pomysłem. Trasa jest krótka, ale pełna atrakcji: zobaczycie malownicze dwory i pałace (Mokrzeszów), a odpoczniecie nad urokliwym, leśnym jeziorem o zielonym kolorze. Wycieczka to świetny pomysł na kilkugodzinny wypad ze Świdnicy, bardzo dobrej bazy rowerowych wypraw u podnóża Sudetów.
Przyjemna, niezbyt męcząca, ale satysfakcjonująca trasa rowerowa u podnóża Gór Sowich - w sam raz na sobotni lub niedzielny rowerowy wypad. Wycieczka nie zajmie więcej niż kilka godzin, jednak można ją połączyć z pobytem w Świdnicy i przejechaniem innych, malowniczych tras wokół tego miasta.
Podróż zaczynamy w okolicy Bosmanatu przy Zalewie Witoszówka. Ścieżka rowerowa prowadzi nas ulicą Jana Kochanowskiego do granic miasta, a potem asfaltem dojeżdżamy do Witoszowa Dolnego. Tutaj pierwszy przystanek w Muzeum Broni i Militariów – nie sposób przegapić, bo doskonale widać je z drogi.
Od kolejnej atrakcji – pałacu w Witoszowie Dolnym – dzielą nas niespełna 4 kilometry, czyli kwadrans spokojnej jazdy. Teren jest zabudowany, mijamy sklepy (jeżeli potrzebujecie zrobić zakupy, to będzie okazja), ruch samochodowy nie jest szczególnie intensywny. Droga wspina się stopniowo aż do punktu kulminacyjnego, czyli Jeziorka Daisy.
Z asfaltu skręcimy w prawo na wjeździe do miejscowości Pogorzała. Wjazd w drogę szutrową łatwo przegapić. Oprócz włączonego GPS warto mieć oczy szeroko otwarte: do Jeziora Daisy prowadzi żółty szlak rowerowy K1 oraz zielone znaki pieszego Szlaku Zamków Piastowskich, a obok skrzyżowania stoi kamienny krzyż widoczny z jezdni.
Najpierw jedziemy skrajem lasu, a potem szlak zagłębia się między drzewa. W upalny letni dzień czeka nas miła ochłoda. Po przebyciu ponad kilometra stajemy na brzegu Jeziorka Daisy. To ciche i spokojne miejsce na odpoczynek. Piknik można urządzić np. przy pozostałościach widokowej baszty postawionej przez księżną Daisy von Pless, panią na zamku Książ.
Kolejne dwa kilometry to zjazd leśną ścieżką, żółtym szlakiem rowerowym. Cały czas jedziemy na północ, aż do skrzyżowania z drogą prowadzącą z Lubiechowa. Szlak rowerowy K1 odbija w lewo, my skręcamy w prawo, w kierunku Mokrzeszowa. Szybko wyjeżdżamy z lasu, trasa prowadzi w dół do pałacu w Mokrzeszowie. Od połowy tego odcinka towarzyszy nam asfalt.
Po obejrzeniu neogotyckiego pałacu przecinamy drogę wojewódzką nr 35 i jedziemy na północ, przez spokojne wioski i pola. Kolejne przystanki to Zalew Komorowski (bardzo dobre miejsce na dłuższy piknik) i Pałac w Komorowie. Do Świdnicy wrócimy ruchliwą trasą 35.
Najłatwiej dotrzeć na trasę pociągiem. Do stacji kolejowej Świdnica Miasto dotrzemy m.in. z Wrocławia i Katowic. Przed kupnem biletu warto sprawdzić jakie są zasady przewozu roweru w wybranym przez nas składzie. Możliwy jest również dojazd własnym samochodem i pozostawienie go na parkingu w Świdnicy.
Najciekawsze miejsca na dłuższy przystanek to Zalew Komorowski (znajdziecie tam infrastrukturę turystyczną, m.in. wiatę) oraz bardziej dzikie Jeziorko Daisy (z wyznaczonym miejscem na ognisko). Krótsze przystanki można urządzić przy zabytkowych budowlach mijanych na trasach.
W pobliżu jeziorka Daisy są ukryte w lesie sztolnie kopalni srebra i ołowiu z XVIII wieku. Księżna zaaranżowała wieżę widokową wykorzystując stary wapiennik, czyli piec służący niegdyś do wypalania wapieni dewońskich pozyskiwanych w kamieniołomie.
Trasa nie jest długa, jednak wymaga trochę wysiłku (podjazd do Jeziorka Daisy). Warto zabrać do sakw zapas wody, kurtkę przeciwdeszczową oraz specyfiki przeciwko komarom.
Idealną porą na wycieczkę do rezerwatu nad Jeziorko Daisy jest wiosna i lato. Przed wyjazdem trzeba sprawdzić prognozę pogody, żeby uniknąć burz. Po ulewnych deszczach fragment trasy prowadzący leśną ścieżką może być trudno przejezdny.
Jesienią i wiosną możecie zabrać lornetkę, żeby obserwować ptaki zlatujące nad Zalew w Komorowie koło Świdnicy.
Na trasę spakujcie powerbank gwarantujący łączność (jeździmy używając GPS), narzędzia, łatki i zapasową dętkę. Warto jednak zaznaczyć, że podczas pokonywania trasy można łatwo zgubić zasięg. Warsztaty rowerowe działają w Świdnicy.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.