Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Autor trasy
Celem dzisiejszej trasy jest Exploseum. To niezwykłe miejsce, które przenosi odwiedzających w czasie do okresu II Wojny Światowej. Podziemne muzeum, zlokalizowane na terenie dawnej niemieckiej fabryki broni i amunicji, dzisiaj stanowi prawdziwy hołd dla tych, którzy walczyli podczas Wielkiego Konfliktu. To niezwykła podróż przez czas i przestrzeń, odkrywająca zarówno dramatyczne wydarzenia z historii, jak i piękno sztuki – które razem tworzą niezapomniane doświadczenie kulturalne.
Trasa, będąca pętlą, liczy 12 kilometrów i przeznaczona jest dla wszystkich entuzjastów kolarstwa, w tym także dla młodszych miłośników dwóch kółek. Przez większość część prowadzi ona po ścieżkach dla rowerów, jedynie krótkie fragmenty przebiegają po drogach publicznych, jednak ruch na nich jest znikomy. Nawierzchnia to asfalt, są też fragmenty z wielkiej płyty.
Trasa rozpoczyna się na ulicy Białogardzkiej i prowadzi do ul. Glinki, która później przechodzi w ul. Bydgoskich Przemysłowców. Tutaj nawierzchnia na chwilę zmienia się w nieutwardzoną. Tą drogą dojeżdżamy do ronda, na którym skręcamy w ul. Władysława Paciorkiewicza, a na rozwidleniu trzeba odbić w ul. Józefa Milcherta, żeby zaraz później wjechać na ul. Franza Blumwego, która kończy się skrzyżowaniem. Na nim należy skręcić w prawo, w ul. Mariana Dziadkiewicza. Na rondzie trzeba zjechać drugim zjazdem, trzymając się dalej ul. Dziadkiewicza.
Na wysokości zbiornika retencyjnego, trzeba przeciąć ul. Bydgoskich Przemysłowców i jechać dalej ul. Edmunda Matuszewskiego, aby następnie skręcić w lewo, w ul. Eugeniusza Smolińskiego. Ta droga doprowadzi do ul. Alfreda Nobla i tam będzie główny cel trasy, czyli Exploseum.
W drodze powrotnej należy z ul. Alfreda Nobla skręcić w prawo, ponownie w ul. Eugeniusza Smolińskiego i nią dojechać do ul. Ernsta Petersona. Tam nawierzchnia zmieni się w nieutwardzoną, ale po skręcie w lewo, w ul. Trzecią (Zachem) znowu będzie asfaltowa. Z ul. Trzeciej, na skrzyżowaniu należy pojechać prosto, w ul. Hermana Frankego, która doprowadzi do znanego już ronda i ul. Bydgoskich Przemysłowców. To oznacza, że podróż się kończy i ostatnim punktem jest ul. Białogardzka.
Do trasy można bez problemu dojechać komunikacją miejską, wysiadając na przystanku Glinki. Można też dojechać samochodem, który najlepiej zostawić na Parku Przemysłowym i zacząć trasę od ulicy Edmunda Matuszewskiego. Jako że trasa jest pętlą, to bez większego znaczenia, gdzie się ją rozpocznie.
Exploseum — znane również jako Centrum Techniki Wojennej DAG Fabrik Bromberg, to dawna tajna fabryka zbrojeniowa z okresu nazistowskiego, która obecnie stanowi fascynującą atrakcję turystyczną w Bydgoszczy. Wchodząc do tego niezwykłego kompleksu, przenosimy się do zupełnie innego świata. Mimo że obiekt ten został „rozmontowany” przez Armię Czerwoną w 1945 roku, zachował się w doskonałym stanie. Grube ściany z żelbetonu sprawiają wrażenie, jakby zostały właśnie postawione, a liczne zakamarki i monumentalne hale produkcyjne przyprawiają o zdumienie.
Poligon Exploseum ASG — firma oferuje specjalnie przygotowany na terenie Exploseum DAG Fabrik Bromberg poligon dla szkół, firm i mieszkańców Bydgoszczy.
Z uwagi na przebieg i długość trasy planowanie noclegu nie jest konieczne. Wzdłuż drogi są sklepy, w których na bieżąco uzupełnisz zapasy jedzenia oraz picia, a postój można zaplanować w każdy momencie trasy.
Postój na obiad warto zaplanować w Barze na Rogu, przy ulicy Bydgoskich Przemysłowców 29, zaraz przy ulicy Ernsta Petersona, gdzie można zjeść pizzę i zapiekanki.
Na zwiedzanie Exploseum najlepiej wybrać się w okresie wiosenno-letnim, ale można też wczesną jesienią. Dla osób jeżdżących cały rok, trasa nie powinna stanowić problemu także zimą. Poprowadzona jest tak, że każdy rodzaj roweru będzie odpowiedni, szczególnie że w większości obejmuje drogi asfaltowe.
Na wypad warto zabrać ze sobą podstawowy zestaw kluczy, łatki i dętkę. Mimo że trasa nie oddala się od miasta, to jednak dojście do niego i znalezienie serwisu rowerowego może zająć trochę czasu. Warto też wziąć ze sobą kurtkę przeciwdeszczową. Oczywiście picie i jedzenie, a także należy pamiętać o kaskach, zwłaszcza jeśli planujemy wypad z dziećmi.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.