Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Autor trasy
Niezwykle malownicza kraina z klimatem, który szczególnie sprzyja produkcji białego wina, to Czeskie Morawy Południowe. Wakacje, nieważne czy na siodełku, czy pieszo, spędzone na tutejszych szlakach to niezapomniana przygoda. Na turystów czekają winnice, renesansowe i gotyckie zabytki oraz miejscowości, w których można posmakować regionalnej kuchni. Wybór roweru jest najbardziej oczywisty – cała sieć bardzo dobrze oznakowanych tras rowerowych wręcz zachęca do spędzenia na Morawach kilku dni.
Opisana trasa to fragment większego Szlaku Winiarskiego, swoją nazwę zawdzięcza licznym winnicom na terenie Moraw Południowych.
Prawie 90-kilometrowy przejazd można zrealizować w obie strony, a czas potrzebny do pokonania całości to około 6 godzin, wliczając zwiedzanie atrakcji.
Zalecanym typem roweru na ten teren jest gravel, MTB, cross lub rower elektryczny, który w Czechach jest bardzo popularny. Rower szosowy niekoniecznie sprawdzi się na odcinkach leśnych i kamienistych, mimo że stanowią jedynie ⅕ całego przejazdu. Ścieżki rowerowe to około 35% jazdy, pozostałe to drogi publiczne z ruchem samochodowym, z tego względu trasa nie jest polecana dla dzieci.
Początek został wyznaczony przy stacji kolejowej w Znojmo, aby wyjechać z miasta należy kierować się trasą 40819. Zaraz za miastem, widać Muzeum Historii Moraw, za którym należy skręcić w mało uczęszczaną i niewidoczną drogę. Skręt w lewo znajduje się na 3 kilometrze, dobrze sprawdzić ślad na urządzeniu z GPS. Fragment do Podmoli wiedzie przy lesie, a zaraz za miasteczkiem zaczyna się teren Parku Narodowego Podyje. Pierwsze 10 kilometrów to największe przewyższenia, na szczęście po wjeździe do doliny rzeki Dyja, we wsi Šobes znajduje się najstarsza winnica na tym terenie. Odpoczynek połączony z degustacją to idealna nagroda po przejechaniu wymagającego odcinka.
Za doliną należy kierować się na Šatov, następnie Chvalovice, Strachotice i Slup, gdzie można odpocząć i zwiedzić Muzeum Techniki.
Kolejnym miastem na szlaku są Jaroslavice (gdzie uwagę przyciągną ruiny tamtejszego zamku), Hrádek z kalwarią oraz Dyjákovice. Po opuszczeniu terenu parku narodowego krajobraz z leśnego i górzystego zmienia się na płaski z polami pełnymi winorośli i łąkami. Za Hevlínem należy się kierować na północ wzdłuż granicy czesko-austriackiej aż do miejsca, w którym wyznaczono koniec trasy, czyli Mikulova.
W miejscowościach Znojmo oraz Mikulov znajdują się stacje kolejowe, brak jednak jednoznacznej informacji o kursowaniu pociągów dalekobieżnych.
Do Znojmo kursują pociągi regionalne z Pragi lub Wiednia.
Alternatywnym środkiem transportu jest autobus popularnego przewoźnika, kursy do Znojmo można wykupić z Warszawy lub Wrocławia.
Najwygodniejszym środkiem transportu jest jednak samochód, należy pamiętać, aby po przekroczeniu granicy wykupić winietę na Czeskie autostrady. Koszt takiego biletu to około 100 zł i jest ważny przez 30 dni.
Czeskie Morawy Południowe to region słynący z oryginalnej kultury winiarskiej i doskonały na aktywny wypoczynek. Trasa jest pełna atrakcji, a przejazd może zwieńczyć zwiedzanie i degustacja w jednej z lokalnych winnic.
Większość noclegów w miejscowościach Znojmo i Mikulov oscylowała wokół kwoty 100 zł za osobę w kwaterach o dobrym standardzie.
W większości miejscowości na trasie znajdują się restauracje oraz sklepy. W małych wioskach przy restauracjach czy barach są dostępne miejsca dla rowerów.
W większych miejscowościach można znaleźć sklepy popularnych sieci (dyskonty) otwarte również w niedziele.
Najlepszym czasem na pokonanie tej trasy jest wiosna lub lato ze względu na najlepsze warunki pogodowe, jednak jesienią zaczyna się ciekawy okres zbioru winogron.
Region jest bardzo popularny wśród rowerzystów ze względu na liczne ścieżki, dobrze utrzymaną infrastrukturę rowerową oraz naturalny, piękny krajobraz morawski.
W miastach jest dużo sklepów i serwisów rowerowych, więc większe awarie nie eliminują z całego wyjazdu, jednak nie są tak jak sklepy spożywcze otwarte w niedzielę.
Mimo sporej ilości warsztatów w okolicy szlaków warto zabrać, ze sobą podstawowe narzędzia, które pozwolą w trasie np. zmienić dętkę.
Na tym szlaku sprawdzą się sakwy rowerowe i dodatkowe warstwy odzieży, aby zabezpieczyć się przed gwałtowną zmianą pogody.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.