Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Autor trasy
Katowice i Tychy to większe miasta w województwie śląskim. Poruszamy się po nich głównie samochodami. A może by tak coś zmienić? Wsiąść na rower i zobaczyć, największe atrakcje z perspektywy dwóch kółek? A jest ich naprawdę sporo. Możemy wymienić między innymi: pomnik generała Jerzego Ziętka, czy kamienny most na rzece Mlecznej. W Tychach warto zobaczyć Browar Obywatelski oraz jezioro Paprocańskie. Nie sposób pominąć kładki na rzece Korzeniec, rzeźby Halabardników, jak również zamku i rynku w Pszczynie – wszystko to, można zobaczyć, wyruszając Czerwonym Szlakiem Rowerowym. Chociaż trasa nie jest długa, to wymagająca. Nawierzchnia nie rozpieszcza, ale rekompensują to widoki na okolicę.
Trasa jest odpowiednia dla osób początkujących i rodzin z dziećmi. Mimo chwilowych utrudnień, 50 km to dystans, z którym powinien poradzić sobie każdy. Ten odcinek stanowi część większego przedsięwzięcia o nazwie Czerwony Szlak Rowerowy. Jest jednym z najbardziej popularnych propozycji rowerowych w województwie śląskim.
Trasa zaczyna się w Katowicach, przy Parku Powstańców Śląskich. Już samo wyjechanie z miasta może być trudne, ponieważ występuje tu nierówna nawierzchnia. Po minięciu Katowickiego Parku Leśnego znowu droga może się pogorszyć. Na odcinku od parku do Koźliny, która jest częścią Tychów, są roboty drogowe, więc należy uzbroić się w cierpliwość. Same Tychy również bywają mocno rozkopane. Nawierzchnia zaczyna poprawiać się dopiero za Jeziorem Paprocańskim. Wcześniej jest kilka odcinków pokrytych szutrem oraz większych przewyższeń.
Za Tychami należy kierować się w stronę wsi Kobibór. Na odcinku pomiędzy tą miejscowością a Piaskiem odbywają się roboty drogowe. Może być również trochę górzyście. Nawierzchnia między Piaskiem a Pszczyną jest dużo lepsza. Droga pod kołami staje się równa i w większości przypadków płaska. Ostatni odcinek (w okolicy Parku Zamkowego) mimo iż niewybetonowany, to jednak nie na tyle wymagający, aby rowerzysta nie mógł sobie z nim poradzić.
Finisz przewidziano przy Muzeum Zamkowym w Pszczynie.
Wycieczka zaczyna się w Katowicach, przy Pomniku Powstańców Śląskich. Niedaleko od niego znajduje się dworzec PKP. Do początku trasy można dostać się pociągiem lub własnym samochodem. Między Pszczyną a Katowicami kursują pociągi Kolei Śląskich. Dużym plusem jest to, że cena biletu na rower wynosi 5 złotych.
Auto należy zostawić na płatnym parkingu przy ulicy Chełkowskiego. Koszt to 4 złote za godzinę. Wtedy należy liczyć się z tym, że trasa stanie się dwa razy dłuższa, bo trzeba wrócić z Pszczyny po samochód.
Rower można przewieźć pociągiem PKP, ale nie zawsze. Zależy to od połączenia i od tego, czy jest wyznaczone do tego specjalne miejsce. Opłatę dolicza się do biletu. Wynosi 9,10 zł, niezależnie od długości trasy.
Wybierając się w trasę, która ma niewiele ponad 50 kilometrów, nie jest wymagane poszukiwanie miejsca noclegowego. Jednak, jeżeli zajdzie taka potrzeba, to takich punktów na drodze znajduje się całkiem sporo. Do wyboru są między innymi: zajazdy i hotele.
Odpowiednim miejscem na dłuższy odpoczynek jest Jezioro Paprocany. Oferuje takie atrakcje, jak: przystań wodną, kąpielisko z plażą czy ścieżki rowerowe i rolkowe. Na przystani wodnej można wypożyczyć łódki, kajaki, rowery wodne, oraz deski surfingowe. W okolicy jeziora trzeba odwiedzić również najlepszą w Polsce trasę rowerowo-rolkową. Odbywają się tutaj: zawody Pucharu Polski we wrotkarstwie szybkim.
Punktów z dobrym jedzeniem na tym odcinku nie brakuje. Można zjeść domowy posiłek w jednej z licznych restauracji lub wpaść na burgera, czy na wyśmienitą pizzę. Niektóre lokale gastronomiczne przy okazji oferują również nocleg.
Obecnie na tej trasie na dwóch odcinkach są roboty drogowe, stąd warto uważać. Wycieczka jest wspaniałą okazją do uchwycenia samolotów, gdy wylatują z Lotniska Muchowiec, dlatego miłośnicy fotografowania na pewno zrobią ciekawe zdjęcia. Przydatne może być również zapięcie do roweru. Trzeba go na chwilę zostawić w Pszczynie, żeby móc spokojnie pozwiedzać Muzeum i Zamek.
Dobrym pomysłem jest zrobienie sobie dłuższego postoju nad Jeziorem Poprocańskim. Konieczne będzie zabranie ze sobą kocyka, aby swobodnie usiąść.
Trzeba pamiętać o wzięciu ze sobą dokumentów, portfela, podstawowego zestawu do naprawy roweru, czy powerbanka.
Wybierając się w trasę należy zaopatrzyć się w kurtkę przeciwdeszczową, kask, cieplejszą odzież (w zależności od pory roku). Do plecaka lub sakwy przyda się zapakować prowiant, dodatkową dętkę, a na ramę bidon z wodą.
Sklepy rowerowe i serwisy naprawcze są w miejscowościach: Katowice, Tychy, Pszczyna, więc w razie awarii, warto udać się właśnie tam.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.