Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Rowerem po Bolimowskim Parku Krajobrazowym

Region Mazowsze
Typ roweru Gravel, MTB, Trekking
Czas 5 h
Dystans 100 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 15%, Piach 5%, Szuter 70%, Bruk 10%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Michał Modrzejewski

Obecnie na przemian jeździ na gravelu (Genesis CDA 10) oraz MTB (Cannondale F800). Gravel głównie długie dystanse po 100-200 km, szykowany obecnie pod wyścig Pomorska 500. MTB to lasy, korzenie, górki, pagórki i objechana Środkowa Dalmacja w Chorwacji. Lubi mieć jakiś cel rowerowej destynacji, czy to dzieło ludzkich rąk (pałac, zamek, skansen) czy natury. Rower daje mu po prostu niesamowitą frajdę.

Zwiedzenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego rowerem jest świetnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu. Opracowanych zostało przynajmniej kilka różnych tras dla fanów jednośladów, a niżej przedstawiamy jeden z wariantów, przebiegający przez miejsca historyczne lub po prostu piękne.

rower na tle pola i lasu w Bolimowski Parku KrajobrazowymBolimowski Park Krajobrazowy warto odwiedzić o różnych porach roku.

Mapa i ślad GPX

Opis trasy

Około 100-kilometrowa trasa nie należy do trudnych i możemy pokonać ją w jeden dzień. Położona jest nieco na uboczu i w niedalekiej odległości omija miasta Zachodniego Mazowsza (Żyrardów, Mszczonów, Wiskitki). Przecina województwa mazowieckie i łódzkie. Jazdę rozpoczynamy w Międzyborowie. Szlak biegnie przez Park of Poland, a następnie kieruje się w stronę Puszczy Mariańskiej i Bartnik.

Kolejny etap prowadzi niemal wyłącznie przez las mieszany. Ponad połowę drogi jedziemy po asfalcie. Przekraczając granicę województwa wkraczamy na szutrowy trakt. Na całym szlaku zdarzają się także etapy piaszczyste, jednak jest ich niewiele. Zataczamy pętlę wracając przez Guzów i okolice Baranowa.

Czy wiesz, że...

Za sprawą budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego mapa turystyczna Bolimowskiego Parku Krajobrazowego wkrótce może diametralnie się zmienić. Plany wskazują, że lotnisko ma obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. Zostaną wybudowane nowe obiekty targowo-kongresowe, konferencyjne i biurowe. Zapewne wpłynie to na wzrost zainteresowania turystów tym regionem.

Trudności na trasie

  • Brak sklepów na trasie
  • Brak źródeł wody pitnej

Dojazd do trasy

Najwygodniejszym sposobem dostania się do Międzyborowa jest podróż własnym autem lub koleją. Pociągi regionalne z Warszawy i Skierniewic zatrzymują się na lokalnej stacji. Inną możliwością, wygodną dla rowerzystów z dalszych części kraju, jest skorzystanie z PKP Intercity. Wówczas należy wysiąść na stacji w Żyrardowie i pokonać około 3 km rowerem, aby znaleźć się na szlaku.

Na trasie można się natknąć na wiele pomników przyrody.

Atrakcje na trasie

W Bolimowskim Parku Krajobrazowym atrakcje są w większości bezpłatne i ogólnodostępne. Wyjątek stanowi Park of Poland, do którego wstęp jest biletowany. Co zatem warto zobaczyć na trasie?

Jednym z najciekawszych zjawisk, na które natknąć się można już na początku wyprawy, są Wydmy Międzyborowskie, położone w północnej części Międzyborowa. Te wyjątkowe piaszczyste wzniesienia powstały podczas zlodowacenia bałtyckiego i zostały utrwalone przez rośliny.

W miejscowości Wręcza (gm. Mszczonów) działa największy, zadaszony park wodny w Europie. W lutym 2020 r. w Park of Poland, kiedy otwarto Suntago Wodny Świat, kolejki wydawały się nie mieć końca. Nic dziwnego, skoro obiekt oferuje zarówno klasyczne atrakcje, jak i te ekstremalne – dla spragnionych adrenaliny.

Biegnące przez Bolimowski Park Krajobrazowy szlaki rowerowe ściśle związane są ze szlakami turystycznymi. Na trasie zetkniemy się z mnóstwem pomników przyrody. Jednym z ciekawszych jest „Dąbrowa Niepodległości” znajdująca się w południowej części Lasów Osadzkich. To sto dębów szypułkowych – niemych świadków wydarzeń rozgrywających się na tym terenie podczas I Wojny Światowej. Warto dodać, że podczas podróży musisz być przygotowany na ewentualne spotkanie z dziką zwierzyną. Łosie, daniele, rysie, bobry czy wydry na stałe zadomowiły się na tym obszarze.

W Bolimowskim Parku Krajobrazowym zabytki to nie tylko imponujące pomniki przyrody, ale także wspaniała architektura. Na trasie będziemy mijać Pałac Sobańskich w Guzowie, uznawany za jedną z najciekawszych neorenesansowych rezydencji Mazowsza. Mimo, że jego lata świetności dawno już minęły, inspiruje artystów niemal każdej dziedziny sztuki. Bywał planem teledysków, zagrał w "Ekstradycji" i "Kluczniku" oraz reklamował książki Agathy Christie. Niestety wstęp do wnętrz Pałacu Sobańskich jest obecnie niemożliwy. Odzyskany po latach przez prawowitych właścicieli został ogrodzony i prowadzone są w nim prace remontowe.

W X wieku wygięły tury we Francji, w XII w Niemczech, w Polsce zaś dopiero w 500 lat później. Jadąc przez Jaktorów, mamy okazję zobaczyć pomnik ostatniego tura, a w zasadzie turzycy. Głaz z wyrytą sylwetką zwierzęcia znajduje się około 400 m na zachód od stacji kolejowej, przy drodze nr 719.

Podczas wyprawy mijamy słynny park wodny.

Noclegi lub miejsca postojowe

Trasę przez Bolimowski Park Krajobrazowy bez problemu przejedziesz w kilka godzin. Nie ma więc konieczności rezerwowania noclegów. Jeżeli jednak chcesz spędzić więcej czasu w tym pięknym miejscu, możesz poszukać hotelu w okolicy Park of Poland. Dobrym rozwiązaniem, które pomoże Ci odpocząć od zgiełku miasta jest także wybór jednego z kameralnych pensjonatów agroturystycznych.

Chociaż na trasie nie ma typowego pola namiotowego, miłośnicy campingu często polecają postój na parkingu leśnym w Puszczy Mariańskiej za Bartnikami. Znajdują się tam tylko podstawowe udogodnienia (stół, wiata, kosze na śmieci i miejsce na ognisko), jednak niedogodności wynagradza położony tuż obok ładny staw i urocza polana.

Gdzie zjeść

Trasa biegnie głównie przez lasy i omija wszystkie większe miejscowości. Z tego powodu trudno o znalezienie ciekawych restauracji z kuchnią regionalną. Przygotowując się do wyprawy, warto spakować odpowiednią ilość pożywienia i wody. Po drodze jest bardzo mało lokalnych sklepików, w których będziemy mieli okazję uzupełnić zapasy.

Dobrze wiedzieć

Zwiedzanie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego na dwóch kółkach jest możliwe niemal zawsze. Warto pokonać trasę kilkukrotne, o różnych porach roku tak, aby zobaczyć zmieniającą się naturę. To właśnie lokalna fauna i flora stanowią największą atrakcję podczas wyprawy.

Praktyczne wskazówki

Przed wyjazdem warto dobrze spakować bagaż. Chociaż trasę przez Bolimowski Park Krajobrazowy pokonasz w jeden dzień, szlak biegnie głównie przez lasy. Utrudniony będzie zatem dostęp do sklepów spożywczych, aptek czy serwisów rowerowych. Spakuj więc odpowiednią ilość prowiantu i wody, zabierz podstawowe medykamenty oraz narzędzia – mogą być przydatne podczas wycieczki.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Z Nowego Dworu Mazowieckiego do Serocka, czyli uroki województwa mazowieckiego
Region Mazowsze
Typ roweru Cross, MTB, Gravel, Trekking
Czas 4 h
Dystans 85 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 60%, Szuter 40%
Co oznaczają parametry trasy?
Rowerem z biegiem Bugu – Nadbużański Szlak Rowerowy
Region Mazowsze, Podlasie, Lubelskie
Typ roweru Cross, Gravel, Trekking
Czas 3 dni
Dystans 396,5 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 50%, Szuter 50%
Co oznaczają parametry trasy?
Kampinoski Szlak Rowerowy nieopodal stolicy
Region Mazowsze
Typ roweru MTB, Gravel, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 144,5 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 60%, Szuter 40%
Co oznaczają parametry trasy?