Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Rowerem w Bieszczady przez Rezerwat Krywe

Region Podkarpacie
Typ roweru MTB
Czas
Dystans 33 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 5%, Piach 75%, Szuter 10%, Bruk 10%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Marek Szczepaniak

Bieszczady rowerem? Oczywiście, to świetny pomysł! Przygotowaliśmy trasę w sam raz na jeden dzień: przez rezerwat Krywe i leśne ścieżki u podnóża Połoniny Wetlińskiej. Bukowina, piękne widoki na bieszczadzkie wzgórza, cisza, spokój - to wszystko znajdziecie na "Krywe trasa rowerowa". I solidne podjazdy, jak przystało na miłośników MTB.

Bieszczady to wciąż jedno z najdzikszych miejsc w Polsce. To się jednak zmienia - na najbardziej popularnych trasach tworzą się korki… Warto poszukać mniej uczęszczanych szlaków. Nasza wyprawa dedykowana jest doświadczonym miłośnikom MTB. Trzeba mieć sporo mocy w nogach oraz zaparcia, żeby jej podołać. Wycieczki jednodniowe w Bieszczadach potrafią zmęczyć, ale satysfakcja i piękne widoki gwarantowane!

rower MTB na trasie Bieszczady Rezerwat KryweRower MTB na naszą trasę będzie idealny.

Proponowana trasa jest pętlą - można ją rozpocząć w zależności od upodobania. Jeżeli lubisz zacząć od ostrego podjazdu, to wyjedź spod sklepu w Zatwarnicy na południe. Wolisz rozgrzać się, a dopiero w połowie wycieczki nabierać wysokości? Wyjedź na północ, a następnie skręć w lewo, na dydaktyczną ścieżkę Zatwarnica-Ryli (oznakowana na czerwono).

Jedziemy utwardzoną drogą, po prawej mijamy kościół pw. Dobrego Pasterza, wzniesienia są łagodne, ścieżka omija szczyty. Warto zachować czujność - na terenie rezerwatu "Krywe" żyją m.in. niedźwiedzie brunatne, wilki, żbiki i rysie. Rezerwat jest centrum występowania węża eskulapa w Polsce.

Droga prowadzi lasem, po około 3 kilometrach znajdziemy się w pobliżu ruin cerkwi w nieistniejącej wiosce Hulskie (ścieżka do ruin odbija w prawo - dojście zajmie kilka minut, pozostałości są w lecie zarośnięte).

Trasa naszej wycieczki prowadzi teraz w dolinę potoku Hulskiego. Nieco dalej oznakowana na czerwono ścieżka dydaktyczna odbija w prawo, w kierunku Krywego. My jedziemy na zachód krętą, ale utwardzoną drogą. Trasa wiedzie przez lasy, przecina strumienie (m.in. Tworylczyk), w których można nabrać do butelek krystalicznie czystej wody.

Jadąc lasem omijamy kolejne szczyty (Kiczerę Dworską, Kiczerę Chłopską, Babijewą) i po skręcie na południe docieramy do przełęczy Szczycisko. Teraz zacznie się bardziej wymagający odcinek naszej wyprawy. Zjedziemy z utwardzonej drogi w szlak pieszy prowadzący w głąb lasu. To fragment szlaku, którego zielone, a potem czarne znaki prowadzą pod samą Połoninę Wetlińską. Dla piechurów to ok. 4 godziny marszu, nam zajmie mniej czasu.

Teraz czeka nas najbardziej wymagający fragment trasy - niemal bez przerwy jedziemy pod górę. Do najwyższego punktu - pod Smerekiem - mamy ok. 10 kilometrów. Uwaga! Jedziemy szlakiem pieszym, który nie należy do najpopularniejszych w Bieszczadach, ale trzeba uważać na innych turystów. Trasa ma charakter singletrack, choć oficjalnie nie jest przygotowana pod turystów na MTB.

Pierwszy znaczący szczyt to Żołobina (780 m n.p.m.), kolejny to Krysowa (840 m n.p.m.). Po drodze mijamy kierunkowskazy, szlak jest dobrze oznakowany. Tuż za Krysową wjeżdżamy na czarny szlak. Jedziemy granicą Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Jest bardziej stromo, a w pewnym momencie dotrzemy do górnej granicy lasu i zobaczymy w całej okazałości wypiętrzenie Smerka (1222 m n.p.m.) czyli zachodniego przedłużenia Połoniny Wetlińskiej. To najbardziej malowniczy moment podczas naszej wyprawy.

Po nacieszeniu oczu i złapaniu oddechu skręcamy w lewo, w żółty szlak, który doprowadzi nas do Zatwarnicy. Teraz będzie już tylko z górki, trzeba jednak uważać na pieszych - na tym szlaku może być nieco więcej turystów. Wzdłuż trasy rozmieszczone są w niektórych miejscach drewniane schody z wydeptanymi ścieżkami, które je omijają.

Do końca wyprawy pozostało nam niespełna 8 kilometrów. Będą nam towarzyszyły piękne widoki - tym razem na północ, na masywne pasmo Otrytu. Przed samą Zatwarnicą przejedziemy przez Suche Rzeki, leśną osadę. Ostatni fragment naszej trasy wiedzie drogą szutrową.

Mapa i ślad GPX

Dojazd do trasy

Nasza wyprawa zaczyna się i kończy w Zatwarnicy. To wioska położona na odludziu, najpewniejszym sposobem, żeby się do niej dostać jest własny samochód z bagażnikiem na rowery. Auto można zostawić na bezpłatnym parkingu przy moście.

Alternatywne rozwiązanie to wynajęcie busa. Wiele z nich kursuje pomiędzy najpopularniejszymi miejscami w Bieszczadach. Zazwyczaj wożą pieszych turystów, jednak warto popytać i poszukać szofera, który zechce dowieść na szlak rowerzystów i ich jednoślady, a potem odebrać.

Noclegi lub miejsca postojowe

Wyprawa zaplanowana jest na kilka godzin jednak może być częścią kilkudniowej przygody na rowerach w Bieszczadach. Ze znalezieniem noclegu nie będzie problemu. W Zatwarnicy i w pobliżu wioski można wynająć drewniany domek lub pokoje, działa też większy ośrodek wypoczynkowy, a w Sękowcu można się przespać na polu namiotowym.

Nocleg można znaleźć również w Terenowej Stacji Edukacji Ekologicznej Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Suchych Rzekach koło Zatwarnicy.

rower MTB oparty o drogowskazDo Zatrwanicy już coraz bliżej.

Gdzie zjeść

Jedzenie i picie? Prowiant należy kupić w sklepie spożywczym w Zatwarnicy. Trasa naszej wyprawy wiedzie przez góry i nie będzie okazji do zakupów.

Herbatę lub kawę (z ciastkiem na uzupełnienie spalonych kilokalorii) zamówimy w Zatwarnicy, działa tam “Końkret” - bieszczadzkie kino połączone z pracownią rzemieślniczą.

Dobrze wiedzieć

Trasa wiedzie częściowo przez teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Przed wejściem na teren parku należy kupić bilet - można to zrobić w Suchych Rzekach lub online. Bilet normalny - 8 zł, ulgowy - 4 zł (Uprawnionymi do zniżek 50% są uczniowie szkół do lat 18 i studenci , emeryci i renciści, osoby niepełnosprawne, żołnierze służby czynnej).

Pamiętaj, że w Bieszczadzkim Parku Narodowym można jeździć na rowerze po drogach publicznych oraz wytyczonych szlakach rowerowych - szczegóły znajdziesz w regulaminie na oficjalnej internetowej witrynie BDPN.

Praktyczne wskazówki

Trasa przeznaczona jest na wiosnę, lato i wczesną jesień. Najważniejszy warunek: musi być sucho. Przed przyjazdem na rowerową wycieczkę w Bieszczadach, warto sprawdzić nie tylko jaka będzie pogoda w najbliższych dniach. Tuż po zimie lub po deszczach leśne trasy spływają błotem. W praktyce są nieprzejezdne dla rowerzystów.

widok z perspektywy rowerzystyPo deszczu przejazd takim odcinkiem nie będzie najłatwiejszy.

Wycieczka jest krótka, ale wymaga dużo wysiłku i umiejętności. Docenią ją rowerzyści MTB, którzy mają doświadczenie w pokonywaniu podjazdów i stosunkowo stromych zjazdów.

Szlaki są dobrze oznakowane, jednak na wszelki wypadek zabierzcie powerbank - telefon czy nawigacja może się szybko rozładować, a warto mieć ze sobą GPS i sprawnego smartfona.

Ubranie należy dostosować do pory roku i pogody.  Podczas wycieczek rowerowych zawsze trzeba pamiętać o zabraniu kasku.

Z pewnością należy spakować w sakwy narzędzia, łatki, zapasową dętkę. W razie awarii jesteście skazani w górach na własne siły.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Trasa z legendą w tle – z Gniezna do Jeziora Głęboczek
Region Wielkopolska
Typ roweru Cross, Gravel, Trekking
Czas 3 h
Dystans 40 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 50%, Szuter 50%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa z Sandomierza do Kielc
Region Świętokrzyskie
Typ roweru Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 125 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 80%, Kamienie 5%, Bruk 15%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa Rąblów
Region Lubelskie
Typ roweru MTB
Czas 3 h
Dystans 32 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 10%, Piach 80%, Szuter 10%
Co oznaczają parametry trasy?
Eurovelo 9 z Wrocławia do Świdnicy, czyli Bursztynowym Szlakiem na dwóch kółkach
Region Dolny Śląsk
Typ roweru Cross, Gravel, Szosa, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 74 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 92%, Szuter 2%, Bruk 6%
Co oznaczają parametry trasy?