Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Szlakiem Widokowych Wież, czyli rowerowa przygoda z Bielawy do Wałbrzycha

Region Dolny Śląsk
Typ roweru MTB, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 99,4 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 60%, Piach 5%, Szuter 30%, Kamienie 2%, Bruk 3%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Robert Jamróz, znany pod pseudonimem Roweromaniak



Miłośnik dwóch kółek i pasjonat fotografii. Najbliższą, ale również nieco dalszą okolicę, przemierza zarówno w siodełku rowerowym, jak i pieszo. 
Swoje poszukiwania najciekawszych atrakcji z Polski oraz innych zakątków Europy, dokumentuje na blogu: roweromaniakk

Okolice Wałbrzycha to rejon obfitujący we wspaniałe zabytki i intrygujące miejsca, przyciągające turystów z całego kraju, i nie tylko! To tutaj narodziła się bowiem legenda o „Złotym Pociągu”, a zwiedzanie Zamku Książ czy pobliskiej Palmiarni stanowi punkt obowiązkowy na liście „do zobaczenia” dla każdego turysty. Bardziej doświadczeni kolarze chcący zwiedzić Dolny Śląsk mogą wybrać się na całodzienną wycieczkę rowerową, rozpoczynającą się w Bielawie i wiodącą aż do najważniejszych atrakcji Wałbrzycha.

Widok na zabytkowe miasto WałbrzychWidok na zabytkowe miasto Wałbrzych. (foto. Roweromaniakk)

Trasa rowerowa Wałbrzych-Bielawa to dość trudna ścieżka, dedykowana dla doświadczonych rowerzystów. Z uwagi na jej stopień zaawansowania oraz dystans 99,4 km nie jest polecana dla dzieci. Przewyższenie na całej trasie wynosi około 290 m; należy zatem przygotować się na kilka bardziej wymagających podjazdów. Pokonanie tego szlaku zajmuje około 6-8 godzin, ale odwiedzone po drodze zabytki na długo pozostają w pamięci.

Opisaną trasę rowerową po Dolnym Śląsku w około 60% można pokonać po nawierzchni asfaltowej, a w 30% po szutrze. Pozostałe 10% trzeba przejechać po piachu, bruku i kamieniach. Co istotne, około 40 km trasy wiedzie po wygodnych ścieżkach rowerowych, m.in. przez fragmenty EuroVelo9. Przez resztę wycieczki, czyli około 60 km, należy przemieszczać się po mniej lub bardziej ruchliwych drogach współdzielonych z samochodami. Z uwagi na nawierzchnie najlepiej sprawdzi się tu rower MTB, gravelowy czy trekkingowy.

Przebieg trasy z Bielawy do Wałbrzycha

Trasa rowerowa „Szlakiem Widokowych Wież” rozpoczyna się przy przystanku PKP Bielawa Zachodnia. Poruszając się ulicą Asnyka, a następnie skręcając za mostkiem w lewo – w kierunku ulicy Lotniczej, można obejrzeć Jezioro Bielawskie – pierwszy punkt widokowy na szlaku. Skręcając później w lewo w ul. Grabskiego, a następnie w prawo – w ul. Sikorskiego, można dotrzeć na Górę Parkową, gdzie znajduje się pierwsza wieża widokowa.

Widok z góry na BielawęWidok z góry na Bielawę. [foto. Roweromaniakk]

Po powrocie do przystanku PKP Bielawa Zachodnia, należy kontynuować podróż w stronę Pieszyc szlakiem EuroVelo9. Przemieszczając się uliczkami miasteczka, można obejrzeć lokalną zabudowę, kościół św. Jakuba i sąsiadujący z nim pałac w Pieszycach. W parku miejskim trzeba wjechać na ścieżkę nieutwardzoną, kierując się nią w stronę Piskorzowa. Główna droga przez miejscowość prowadzi dalej aż do Stachowic, gdzie za przystankiem należy skręcić w lewo, jadąc początkowo asfaltem, a następnie polną drogą w kierunku Lutomii Górnej. Po minięciu boiska droga – na której znajduje się najniższy punkt na trasie – poprowadzi do Bojanic, które także należy pokonać na wprost.

Kolejny punkt na trasie to Bystrzyca Górna, gdzie za sklepem Biedronka należy skręcić w lewo. Jadąc cały czas wzdłuż głównej drogi trzeba minąć Lubachów, kierując się w stronę Jeziora Bystrzyckiego. Zapora w Zagórzu Śląskim to doskonałe miejsce na odpoczynek i zebranie sił na pokonanie rozpoczynających się tutaj bardziej wymagających podjazdów. Omijając jezioro wzdłuż lewego brzegu warto zrobić przystanek przy Kruczej Skale, a dalej – po przekroczeniu kładki na ul. Głównej – odbić w prawo drogą nieutwardzoną i zwiedzić zamek Grodno.

Jezioro BystrzyckiePiękne Jezioro Bystrzyckie. [foto. Roweromaniakk]

Po powrocie na trasę i minięciu placu zabaw, należy skręcić w lewo. Tutaj czeka jedno z bardziej wymagających wzniesień, a zarazem najwyższy punkt na całym szlaku. Główna droga poprowadzi prosto przez Niedźwiedzicę i Podlesie, aż do ulicy Wałbrzyskiej, gdzie należy skręcić w prawo. Po minięciu ronda na wprost należy wjechać na ścieżkę rowerową, a następnie włączyć się do ruchu drogowego i kontynuować przejażdżkę, skręcając w lewo w ulicę Piłsudskiego. Po niecałym kilometrze i skręcie w prawo można dotrzeć do parku Jana III Sobieskiego i wałbrzyskiej wieży widokowej.

Wyjeżdżając z parku ulicą Kunickiego, a dalej jadąc ul. Piłsudskiego, Wyzwolenia, Aptekarską i Sienkiewicza, można dotrzeć na rynek w Wałbrzychu. Następnie kierując się ul. 1 Maja i Limanowskiego, a później w lewo ul. Słowackiego i ponownie w lewo – ul. Wysockiego, trasa poprowadzi do ścieżki rowerowej, którą należy kontynuować przejażdżkę aż do Starej Kopalni w Wałbrzychu. Po zwiedzeniu tej wyjątkowej atrakcji, jadąc ulicą Gwarków, można zauważyć po chwili kolejny fragment ścieżki rowerowej, przechodzącej ponownie w ulicę Wysockiego i Andersa. Na rozjeździe należy odbić w prawo w ul. Dąbrowskiego, gdzie za stadionem „Stare Zagłębie” rozpoczyna się nieutwardzona ścieżka w kierunku ul. Wańkowicza – w którą to należy skręcić w prawo. Po przejechaniu 800 m i odbiciu w lewo rozpocznie się szlak bez asfaltu ku wieży Gedymina – kolejnej atrakcji na trasie.

Wieża widokowa GedyminaWieża widokowa Gedymina. [foto. Roweromaniakk]

Po chwili odpoczynku i napawania się pięknym widokiem, należy kontynuować podróż w stronę toru rowerowego, a następnie – bocznymi drogami równoległymi do obwodnicy Europejka oraz wytyczonymi ścieżkami dla rowerzystów. Na wysokości sklepu Lidl trzeba przejść przez skrzyżowanie na prawą stronę, po czym jechać dalej drogą dla rowerów wzdłuż obwodnicy. Gdy po prawej stronie widoczna będzie restauracja McDonalds – to znak, że koniecznie należy przejechać przez skrzyżowanie w lewo i podążać ścieżką rowerową wzdłuż ulicy Wrocławskiej. Stąd już tylko 900 metrów drogi dzieli od zabytkowej Palmiarni. Po jej zwiedzeniu, podążając kawałek dalej ulicą Wrocławską, a następnie odbijając w lewo w jednokierunkową drogę, można dojechać do jednej z głównych atrakcji na szlaku, jaką jest zamek Książ.

Po zwiedzeniu zabytku należy wrócić do głównego skrzyżowania dróg nr 35 i 380, a następnie podążać ścieżką rowerową wzdłuż ul. Uczniowskiej. Po pokonaniu 4 km należy skręcić w lewo w ul. Orkana, gdzie malownicza trasa rowerowa przez las doprowadzi do miejscowości Pogorzała.

Skręcając w prawo za świetlicą wiejską, po kilkuset metrach trzeba wjechać na nieutwardzony szlak, a następnie minąć prosto miejscowość Modliszów. Jadąc dalej wzdłuż głównej drogi ścieżka ponownie doprowadzi do Lubachowa. Skręcając za wiaduktem kolejowym w lewo – na Świdnicę – należy kierować się trasą przez Bystrzycę Górną i Bojanice aż do Lutomii Górnej, w odwrotną stronę niż poprzednio. Tym razem jednak warto dla urozmaicenia podążać do Lutomii Dolnej, a po pokonaniu dystansu 1 km – na rozjeździe dróg – odbić w prawo. Stamtąd prosta droga wśród pól powiedzie w stronę Piskorzowa i dalej, przez Pieszyce ku Bielawie, z której rozpoczynała się ta wycieczka rowerowa po Dolnym Śląsku.

Mapa i ślad GPX

Dojazd do trasy

Początek trasy znajduje się w okolicy przystanka PKP Bielawa Zachodnia. Można dotrzeć tam bezpośrednio pociągiem z Wrocławia lub z przesiadką – z Wałbrzycha. Podróżując samochodem osobowym do punktu startowego, swój pojazd można pozostawić na parkingu przy stacji kolejowej lub przy pobliskim boisku sportowym.

Wycieczkę rowerową można rozpocząć również z Wałbrzycha – m.in. z przystanku PKP Wałbrzych Centrum, gdzie konieczne będzie pokonanie 600 metrów, aby włączyć się do wyznaczonej trasy. Jadąc autem warto zaparkować na darmowym parkingu przy Starej Kopalni, zaczynając swą wyprawę od zwiedzania w tym punkcie.

Atrakcje na trasie

Szlaki rowerowe po Dolnym Śląsku – taki jak ten z Bielawy do Wałbrzycha i z powrotem – przypadną do gustu zróżnicowanym grupom kolarzy. Po drodze można bowiem zobaczyć nie tylko piękne widoki, ale także zrelaksować się nad brzegiem zbiorników wodnych czy zwiedzić światowej sławy zabytki. W jakich miejscach warto zatrzymać się na dłuższą chwilę?

  • Jezioro Bielawskie – sztuczny zbiornik u podnóża Gór Sowich, okrzyknięty polskim Como. Oferuje piaszczyste plaże, czystą wodę, a nawet możliwość wypożyczenia kajaka czy rowerka wodnego. W wyznaczonych miejscach można kąpać się pod okiem ratowników. Za wstęp na plażę należy zapłacić 7 zł za osobę dorosłą.

Widok na Jezioro BielawskieWidok na Jezioro Bielawskie. [foto. Roweromaniakk]

  • Wieża widokowa Bielawa – umożliwia obserwację Gór Sowich oraz Masywu Ślęży, a także zabudowy miejskiej i jeziora Bielawskiego. Pomimo jedynych 9 metrów wysokości, zapewnia całkiem interesujące widoki. Wstęp na wieżę jest darmowy, a w pobliżu dostępne są ławki oraz miejsce do palenia ogniska.

  • Kościół św. Jakuba w Pieszycach – zabytkowy budynek z XIV, utrzymany w stylu gotyckim. We wnętrzu można obejrzeć trzy barokowe ołtarze wykonane z drewna.

  • Pałac w Pieszycach – obiekt z XVI wieku, utrzymany w stylu barokowym. Przebudowywany na przestrzeni lat i rozgrabiany, od 2000 roku znajduje się w rękach prywatnych inwestorów, którzy podjęli się jego remontu oraz sporadycznie udostępniają wnętrza do zwiedzania.

Jezioro BystrzyckieJezioro Bystrzyckie wygląda prawdziwie malowniczo. [foto. Roweromaniakk]

  • Jezioro Bystrzyckie – zbiornik zaporowy, nad którym góruje Zamek Grodno. Można wypożyczyć tu sprzęt pływacki lub zrelaksować się podczas rejsu statkiem. W gorące dni możliwe jest także zażywanie kąpieli. Wokół jeziora wije się ścieżka, prowadząca m.in. do zapory.

  • Zapora w Zagórzu Śląskim – położona nad Jeziorem Bystrzyckim. Jej korona jest otwarta, można więc przejść na drugą stronę zbiornika. Widać tu elementy urządzeń z czasów budowy tamy, a także piękną panoramę na dolinę Bystrzycy.

Zapora w Zagórzu ŚląskimZapora w Zagórzu Śląskim. [foto. Roweromaniakk]

  • Krucza Skała – wzniesienie w Górach Kruczych, znajdujące się na terenie Rezerwatu Przyrody Kruczy Kamień. Stanowi doskonały, dwupoziomowy punkt widokowy – widać z niej wzgórza Bramy Lubawskiej oraz Karkonosze.

  • Zamek Grodno – znajdujący się w pobliżu Jeziora Bystrzyckiego, jest jedną z najlepiej zachowanych dolnośląskich warowni. Jego wnętrze jest udostępnione do zwiedzania, a z okien rozciąga się wspaniały widok na okolicę. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 35 zł.

  • Wałbrzych – to piękne, dolnośląskie miasto znane z urokliwego położenia na zboczach i w dolinach gór Wałbrzyskich. Na jego terenie znajduje się dużo zabytków oraz instytucji kultury, które można zwiedzić przemierzając malownicze trasy rowerowe.

Rynek w WałbrzychuRynek w Wałbrzychu. [foto. Roweromaniakk]

  • Stara Kopalnia w Wałbrzychu – to wyjątkowa atrakcja, zlokalizowana na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia”. Można zobaczyć tu zespół górniczych budowli przemysłowych z przełomu XIX i XX wieku, a także maszynownię i wystawę plenerową. Zwiedzanie odbywa się codziennie, a koszt biletu dla osoby dorosłej wynosi 41 zł.

  • Wałbrzyska wieża widokowa w parku Jana III Sobieskiego – wzniesiona w 2022 roku i otwarta dwa lata później, ma 37 metrów wysokości. Roztacza się z niej piękny widok na zabudowę i atrakcje Wałbrzycha. Jak wygląda cennik wieży widokowej na Górze Parkowej? Bilet normalny uprawniający do wstępu kosztuje 10 zł. Z kartą mieszkańca „Kocham Wałbrzych” wejściówka kosztuje symboliczną złotówkę.

Wałbrzyska wieża widokowa w parku Jana III SobieskiegoWałbrzyska wieża widokowa w parku Jana III Sobieskiego. [foto. Roweromaniakk]

  • Góra Parkowa w Wałbrzychu – to najwyższe wzniesienie na wzgórzach Parku Sobieskiego. Na szczycie znajduje się punkt widokowy z ławeczkami, a w pogodne dni widać stąd wieże Zamku Książ.

  • Wieża na wzgórzu Gedymina – zlokalizowana w Szczawnie–Zdroju, ma 33 metry wysokości i dwa tarasy widokowe. Widać z niej m.in. masyw Ślęży, Chełmiec, Trójgarb, Borową oraz Góry Sowie. Na wzgórze wiedzie przyjemna droga przez park, a sam wstęp jest obecnie darmowy.
zamek KsiążMajestatyczny zamek Książ. [foto. Roweromaniakk]
  • Zamek Książ – zabytkowy kompleks znajdujący się w Wałbrzychu, pochodzący z XIII wieku. To trzeci największy zamek w Polsce, otoczony pięknym parkiem. Dawniej stanowił miejsce spotkań koronowanych głów, a w ostatnim stuleciu był przygotowywany na jedną z kwater głównych Hitlera. Koszt zwiedzania jego wnętrza z audioprzewodnikiem wynosi 59 zł. Przy zakupie nieco droższej wejściówki można zobaczyć także palmiarnię, stajnie i podziemia.

Noclegi lub miejsca postojowe

Szlak rowerowy przez Dolny Śląsk można pokonać w ciągu kilku godzin, bez planowania noclegu. Chcąc podzielić wycieczkę na dwa dni, można wynająć pokój w jednym z licznych hoteli i obiektów agroturystycznych położonych przy trasie – m.in. w Wałbrzychu lub nad Jeziorem Bystrzyckim. Krótszy odpoczynek warto natomiast zaplanować w pobliżu jednej z kilku wież widokowych bądź przy zaporze w Zagórzu Śląskim.

Gdzie zjeść

Przy trasie znajduje się wiele punktów gastronomicznych, w których można zregenerować swoje siły. Na szlaku mija się zarówno fast-foody, jak i restauracje z klasycznym menu. Warto spróbować tu lokalnego przysmaku, jakim jest pasztecik wałbrzyski – pożywny pieróg wypełniony mięsem i kapustą. Po drodze nie brakuje także sklepów spożywczych i stacji benzynowych, do których można wstąpić na małe zakupy.

Dobrze wiedzieć

Trasę rowerową z Bielawy do Wałbrzycha najlepiej zaplanować na okres wiosenny lub letni. W ciepłe dni można ochłodzić się, pływając w Jeziorze Bystrzyckim lub Bielawskim.

Tuż obok rynku w Wałbrzychu – na ulicy Moniuszki – znajduje się kawiarnia „Zielona Sofa”. Znalazła się ona w rankingu TOP 100 najlepiej ocenianych kawiarni w Polsce. Warto przystanąć tu na kawę, ciastko czy lody.

Planując zwiedzane zabytków na szlaku rowerowym, warto zakupić bilet „Explore Wałbrzych”, który kosztuje 107 zł dla osoby dorosłej. Umożliwia on wejście do Zamku Książ, Palmiarni, Starej Kopalni, Muzeum Porcelany oraz wieży widokowej w Parku Sobieskiego.

Praktyczne wskazówki

Aby uniknąć postojów przy sklepach, warto zabrać ze sobą prowiant i zapas napojów. Należy pamiętać także o posiadaniu cieplejszego lub wodoodpornego ubrania, na wypadek nagłej zmiany warunków pogodowych. Przydać może się zwłaszcza kurtka przeciwdeszczowa. W chłodniejszych miesiąca warto zadbać także o rękawiczki rowerowe, komin czy czapkę pod kask.

Niespodziewana usterka uniemożliwiła dalszą przejażdżkę? Serwis rowerowy znajduje się m.in. niedaleko przystanka PKP Bielawa Zachodnia, a także w sąsiedztwie trasy w Wałbrzychu – półtora kilometra przed Starą Kopalnią i kilka kilometrów przed Palmiarnią, jadąc od strony Jeziora Bystrzyckiego. Na wypadek mniejszych awarii na szlaku zawsze warto mieć jednak pod ręką funkcjonalny multitool czy zestaw do łatania opon. Jeśli panujemy wieczorny powrót trzeba zadbać także o odpowiednie oświetlenie rowerowe.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Dolny Śląsk rowerem przez 114 km historii i przyrody
Region Dolny Śląsk
Typ roweru MTB, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 114 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 90%, Kamienie 5%, Bruk 5%
Co oznaczają parametry trasy?
Szlakami Przełęczy: Rowerowa Przygoda przez Góry Kaczawskie
Region Dolny Śląsk
Typ roweru MTB, Szosa
Czas 4 h
Dystans 42,8 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 71%, Szuter 29%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa Karpacz i Przełęcz Okraj
Region Dolny Śląsk
Typ roweru Szosa
Czas 3 h
Dystans 58,9 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 95%, Szuter 5%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa Karpacz-Podgórzyn – satysfakcjonujący trening w Karkonoszach
Region Dolny Śląsk
Typ roweru Szosa, Trekking
Czas 2 h
Dystans 40 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?