Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Autor trasy
Stowarzyszenie rowerowe z bogatą tradycją, zrzeszające miłośników aktywności na dwóch kółkach. Organizują wspólne wyprawy w ramach rodzinnych rajdów już od ponad 20 lat. Zajmują się także wyznaczaniem i oznaczaniem tras rowerowych w regionie Podbeskidzia.
Czy jest lepsze miejsce na start rowerowej wycieczki niż Plac Ratuszowy w historycznej dzielnicy w Bielsku-Białej? Jeszcze ostatnie spojrzenie na pomnik Pampaliniego i hipopotama – można ruszać w drogę, najlepiej czerwonym szlakiem rowerowym. Poprowadzi on przez malownicze krajobrazy oraz liczne atrakcje regionu, a śmielsi cykliści mogą nim dotrzeć aż do Martin – centrum narodowej kultury Słowacji.
Trasę rowerową można pokonać już w 5 godzin. Niektórzy skuszą się na przejechanie jej w dwa lub trzy dni, co pozwoli jeszcze lepiej poznać miejscowe atrakcje. Przez większą część dystansu pod kołami będzie znajdować się asfalt, wyjątek stanowią krótkie fragmenty w okolicach Buczkowic i Rajczy, gdzie droga stanie się nieutwardzona. Z racji regionu, przez który przebiega trasa, należy spodziewać się kilku większych wzniesień, więc dobra kondycja jest wskazana. Suma przewyższeń to aż 966 metrów, przy czym sumaryczny spadek to tylko 434 metry. Trasa nie jest zalecana na wspólną podróż z dziećmi, gdyż nie tylko dystans może stanowić dla nich wyzwanie, ale także napotkane przewyższenia terenu.
Rozpoczynając podróż w Bielsku-Białej należy kierować się w stronę malowniczego Beskidu Małego, gdzie powitają nas piękne widoki. W miejscowościach Wilkowice, Bystra, Buczkowice i Lipowa można doświadczyć uroków życia górskiego i poczuć spokój tych atrakcyjnych miejscowości.
Dalsza część trasy prowadzi przez Beskid Śląski i Węgierską Górkę, gdzie krajobraz staje się jeszcze bardziej górzysty i urozmaicony. Tereny zaskakują swoją dzikością czy zapierającymi dech w piersi widokami. Jadąc uliczkami większych i mniejszych wsi można dostrzec wyłaniające się zza budynków górskie szczyty.
Przez Trakt Cesarski trasa prowadzi do miejscowości Milówka i dalej w kierunku granicy polsko-słowackiej niemalże brzegiem rzeki Soła do Przełęczy Glinka. Tu rozpoczyna się przygoda w słowackiej części, prowadząca przez malowniczą miejscowość Terchová aż do historycznego miasta Martin.
Bielsko-Biała jest świetnie skomunikowanym miastem i bez problemu dotrzemy autobusem w pobliże Placu Ratuszowego. Poruszając się MZK Bielsko, należy pamiętać, że zgodnie z regulaminem:
Przewóz rowerów w pojazdach może odbywać się, jeżeli nie utrudnia to przejścia, nie naraża na szkodę innych pasażerów i ich mienia oraz nie zasłania widoczności kierującemu pojazdem lub nie zagraża bezpieczeństwu ruchu.
Dojazd do miasta spoza regionu też nie okaże się kłopotliwy z uwagi na bliskość drogi ekspresowej S52, autostrady A1, a także połączenia kolejowego Kolei Śląskich. Samochód można zostawić na parkingu miejskim przy ulicy Romana Dmowskiego 16, skąd do Placu Ratuszowego jest dosłownie kilkanaście metrów.
Trasę bez problemu można przejechać w jeden dzień, ale żeby naprawdę poczuć klimat tego regionu, warto zaplanować nocleg i poświęcić więcej czasu na poznanie okolicy i tego, co oferuje. Po drodze lub lekko zbaczając, znajduje się wiele miejsc, w których można odpocząć, a także uzupełnić zapasy jedzenia i picia.
Trasa jest na tyle popularna, że nie ma problemu ze znalezieniem miejsca do odpoczynku i zjedzenia dobrego, regionalnego obiadu. W okolicach Węgierskiej Górki można zatrzymać się w Gospodzie pod Niedźwiedziem, która oferuje lokalne dania m.in. placki ziemniaczane pieczone na blasze, które są wizytówką Żywiecczyzny. Do tego można skusić się na kwaśnicę i pierogi, a także dania z dziczyzny. Warto posilić się też w Gospodzie u Wandzi i Jędrusia w Milówce.
Trasa z Bielska-Białej na Słowację to propozycja od Beskidzkiego Towarzystwa Cyklistów, dynamicznie rozwijającej się organizacji promującej aktywny, rowerowy wypoczynek. Tworzy ją grupa entuzjastów regionu i zdrowego stylu życia, która organizuje różnorodne wydarzenia cykliczne, włączając w to rodzinne rajdy, międzynarodowe wyścigi w ramach „Festiwalu Miast Partnerskich: Frydek Mistek, Żylina” oraz Cyklojazdę. Ponadto z inicjatywy Beskidzkiego Towarzystwa Cyklistów oznakowano ponad 360 kilometrów tras rowerowych.
Z uwagi na poruszanie się w ruchu drogowym, założenie kasku i odblaskowych elementów jest niemalże obowiązkowe. Do tego warto spakować w sakwy lub plecak kurtkę przeciwdeszczową, bluzę rowerową (pogoda w górach bywa kapryśna i zmienna) oraz podstawowe narzędzia naprawcze. Pomimo tego, że w Bielsku-Białej znalezienie serwisów i sklepów rowerowych nie będzie problemem, to im dalej, tym może być ciężej namierzyć takie miejsca. W związku z tym warto mieć przy sobie zapas łatek i dętkę. Przyda się również sprawne oświetlenie.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.