Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Autor trasy
Województwo śląskie ma naprawdę wiele do zaoferowania, w tym niezwykle malownicze trasy rowerowe przez Beskid Śląski. Jedna z nich prowadzi nie tylko przez słynne kurorty, ale i geograficznie ciekawe miejsce, jakim jest Przełęcz Salmopolska. Warto wybrać się tam dla malowniczych widoków, licznych atrakcji oraz lokalnego jedzenia.
Górska trasa rowerowa nie musi wcale oznaczać rozrywki wyłącznie dla fanów MTB. Proponowana droga w zdecydowanej większości wiedzie po asfalcie (85%), a pozostałe odcinki to szutrowe ścieżki (15%). Właśnie dlatego dobrze poczują się na niej także posiadacze graveli czy rowerów szosowych.
Autor przejazdu ocenia jego trudność na trzy w skali do czterech. Wpływają na to wymagające podjazdy, szybkie zjazdy oraz towarzyszący rowerzyście na wielu odcinkach ruch samochodowy. Łącznie do pokonania jest 114 kilometrów, co zajmie od około 6 godzin w górę – w zależności od tego, czy w planie będzie zwiedzanie atrakcji. A tych na trasie biegnącej przez przełęcz Salmopolską jest całkiem sporo.
Szlak podzielić można na dwa etapy – rowerem przez Beskid Śląski oraz dalszy przejazd przez Śląsk. Większe miejscowości po drodze to: Bielsko-Biała, Szczyrk, Wisła, Ustroń, Jastrzębie-Zdrój i Rybnik.
Startując w Bielsku-Białej, należy kierować się na ulicę Bystrzańską, a następnie Szczyrkowską. Ta druga prowadzi aż do Buczkowic, gdzie należy odbić na wschód, aby dotrzeć do Szczyrku i Przełęczy Salmopolskiej. Pierwsze 16 kilometrów wymaga wzmożonej pracy mięśni, gdyż jest to intensywna wspinaczka.
W samym Szczyrku zobaczyć można kompleks skoczni narciarskich Skalite. Następnie pokonać trzeba wymagający odcinek DW942, zakończony serpentyną. Wysiłek włożony w podjazd zostanie wynagrodzony podczas długiego zjazdu, dalej drogą nr 942. Krótki przystanek warto zaplanować przy skoczni narciarskiej im. Adama Małysza w Wiśle Malince. Co ciekawe, droga wiedzie tunelem znajdującym się dosłownie pod nią. Kolejnym punktem na mapie jest miasto Wisła, a za nim Ustroń. Pomiędzy nimi spodziewać się można krótkiego etapu jazdy po szutrze.
Kiedy dojedzie się do wsi Górki Wielkie, trasa zaczyna wieść bardziej na wschód, prowadząc aż do samego Rybnika.
Wybranie Bielsko-Białej na punkt startu nie jest przypadkiem. To dobrze skomunikowane miasto, w niewielkiej odległości od przełęczy Salmopolskiej. Można do niego dojechać autobusem, a przede wszystkim pociągiem, co w przypadku podróżowania rowerem wydaje się najwygodniejsze.
Spędzając nawet kilka dni w Beskidzie Śląskim, zapewne nie uda się zwiedzić wszystkich atrakcji. Już wysiadając z pociągu w Bielsku-Białej podziwiać można liczne polichromie, zdobiące budynek dworca z XIX wieku. W każdym kolejnym odwiedzanym mieście nie brakuje muzeów i zabytków wartych uwagi. Sama obecność gór sprawia, że jest co eksplorować i gdzie spędzać czas.
Bezpośrednio na opisywanej trasie również znajdują się turystycznie ciekawe miejsca:
Kompleks skoczni Skalite im. Beskidzkich Olimpijczyków – trzy skocznie narciarskie w Szczyrku (normalna, średnia, mała) osadzone na stoku szczytu Skalite. W najbliższej okolicy kompleksu odwiedzić można też drewniane Sanktuarium św. Jakuba Apostoła oraz amfiteatr, w którym odbywają się koncerty i festiwale.
Przełęcz Salmopolska – przełęcz łącząca Szczyrk i Wisłę, położona na wysokości 934 m n.p.m. Potocznie nazywana jest Białym Krzyżem. Stanowi ona węzeł szlaków turystycznych, dający możliwość podziwiania zapierających dech w piersiach widoków nie tylko na rowerze, ale i podczas pieszych wędrówek.
Kolej linowa na Skrzyczne – wyciąg krzesełkowy na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, z którego rozpościera widok na malowniczą panoramę. Trasa podzielona jest na dwa odcinki: Szczyrk – Hala Jaworzyna oraz Hala Jaworzyna – Skrzyczne. Pełna podróż w jedną stronę trwa około 30 minut. Co istotne, jest możliwość wjechania na górę razem z rowerem, ponieważ kanapy wyposażone są w dedykowane uchwyty.
Skocznia Wisła Malinka im. Adama Małysza w Wiśle – druga pod względem wielkości skocznia narciarska w naszym kraju. Na fali sukcesów polskiego skoczka drewniany obiekt, którego historia sięgała lat 30. ubiegłego wieku, został zastąpiony nową konstrukcją. Pierwsze zawody odbyły się na niej w 2008 roku. Obecnymi rekordzistami obiektu są Stefan Kraft (139 metrów zimą) oraz Kamil Stoch (136 metrów latem).
Muzeum Beskidzkie w Wiśle – miejsce poświęcone góralom śląskim. Na stałej wystawie dostępne są eksponaty związane z życiem codziennym mieszkańców regionu, a także ich kulturą ludową. W muzeum organizowane są również różnorodne wystawy czasowe. Tuż obok niego na turystów czeka dodatkowa atrakcja, jaką jest Enklawa Budownictwa Otwartego. W niej zobaczyć można chociażby kuźnię i pracującego w niej kowala.
Dwór Kossaków oraz Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich – częściowo zrewitalizowana posiadłość polskiej pisarki. Otoczona jest zabytkowym parkiem, w którym odbywają się imprezy kulturalne. We wnętrzu dworu można posłuchać wspomnień autorki oraz jej córki dotyczące m.in. II wojny światowej. Tuż obok, w dawnym domu ogrodnika, mieści się ekspozycja związana z życiem oraz twórczością Zofii Kossak-Szatkowskiej. Oprócz tego podziwiać można również obrazy spod pędzla Witkacego, Leona Wyczółkowskiego czy Wojciecha i Juliusza Kossaków.
Trasę można pokonać w jeden dzień, dlatego rezerwacja noclegu nie jest konieczna. Jeśli jednak potrzebna jest baza wypadowa, to można wybierać z naprawdę szerokiej oferty hoteli i pensjonatów. Są one dostępne zarówno na krańcach trasy, czyli w Bielsku-Białej oraz Rybniku, jak i pomiędzy tymi miejscowościami. Warto mieć jednak na uwadze, że planując pobyt w szczycie sezonu turystycznego, dobrze jest zrobić rezerwację z wyprzedzeniem. W innym razie znalezienie wolnego pokoju może zająć dłuższy czas.
Za to szukanie miejsca na krótką regenerację nie będzie żadnym kłopotem. Na całej długości trasy jest mnóstwo punktów, w których można usiąść i odpocząć, delektując się bliskością gór.
Klimatycznych punktów gastronomicznych nie brakuje na całej trasie. Znajdują się na niej turystyczne miasta, w których liczne gospody i restauracje czekają na odwiedzających, chcących posmakować lokalnych specjałów. Spróbować można zarówno dań kojarzonych z kuchnią góralską, jak i ze śląską. Nie trzeba daleko szukać, żeby znaleźć w menu kwaśnicę czy potrawy z jagnięciny. W wielu miejscach gościom proponowana jest też golonka oraz słynna rolada z kluskami i modrą kapustą. Miłośnicy mniej regionalnych potraw także będą mogli zaspokoić głód.
Ze względu na dość długi odcinek zjazdowy, przed rozpoczęciem podróży trzeba upewnić się, że rower jest w pełni sprawny – a w szczególności hamulce. O ile zawsze należy to robić, o tyle podczas bardzo szybkiej jazdy po krętych drogach może mieć to wyjątkowe znaczenie. Beż żadnej wątpliwości trzeba być wyposażonym w kask.
Co warto zabrać ze sobą? Przydatne mogą okazać się okulary, które ochronią oczy nie tylko przed słońcem, ale i przed pędem powietrza. W przypadku odzieży warto postawić na jasne kolory i elementy odblaskowe, aby być widocznym z daleka dla nadjeżdżających samochodów. Oprócz tego w sakwie czy torbie rowerowej nie może zabraknąć niezawodnej kurtki przeciwdeszczowej.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.