Niebieskie tło - informacja o otwarciu sklepu stacjonarnego

Odwiedź nasz salon w Gdańsku. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Argos-Mykeny-Agionori – tropem krwawych zbrodni i morderczych podjazdów

Region Europa rowerem
Typ roweru Gravel, MTB
Czas 1 dzień
Dystans 63,3 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 69%, Piach 15%, Szuter 16%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autorka trasy

Katya Gasenko

Podróżniczka i miłośniczka wyzwań outdoorowych, która łączy pasję do turystyki z jazdą na rowerze. Na dwóch kółkach przemierza najciekawsze zakątki Europy. Nie boi się nawet najbardziej wymagających tras w górach. 

Jej przygody można śledzić na profilu na Instagramie: cyclingkatya

Trasa Argos-Mykeny-Agionori prowadzi drogami Koryntii oraz Argolidy – dwóch pięknych i bogatych w miejsca historyczne regionów Peloponezu w Grecji. Około 70% nawierzchni stanowi asfalt, reszta to szerokie drogi nieutwardzone. Szlak biegnie w większości z dala od ruchliwych dróg, w otoczeniu sadów owocowych i gajów oliwnych. Zahacza również o jedne z najciekawszych pamiątek historycznych z czasów antycznej Grecji oraz średniowiecznego Bizancjum.

Autorka trasy prowadzi rower pod górę.

Trasa ma formę pętli, więc można ją rozpocząć w dowolnym punkcie i przejechać w obu kierunkach. Jej pokonanie zajmuje od 4 do 8 godzin w zależności od kondycji fizycznej i długości przystanków. Zaczyna swój bieg na parkingu przy średniowiecznym zamku Larisa, wznoszącym się nad współczesnym Argos.

Z uwagi na liczne odcinki gruntowe, strome podjazdy czy okazjonalne kamieniste nawierzchnie na trasę najlepiej wybrać sprawdzonym rowerem MTB lub gravelowym. Z tych samych względów szlak nie jest polecany dla dzieci. Trudne techniczne fragmenty, spore przewyższenia oraz brak infrastruktury odpoczynkowej mogą stanowić wyzwania także dla rekreacyjnych rowerzystów o słabszym przygotowaniu kondycyjnym.

Odcinek z Argos do Myken

Trasa zaczyna się zjazdem do Argos i przez około 13 km prowadzi drugorzędnymi drogami asfaltowymi do współczesnych Myken. Na tym odcinku w większości jest płasko, ale w niektórych miejscach nawierzchnia jest mocno zniszczona.

Droga z Argos do Myken, w tle górskie szczyty

W Mykenach zaczyna się pierwszy niespełna 3-kilometrowy podjazd, prowadzący pięknym asfaltem do ruin Skarbca Atreusza i rozległego wykopaliska archeologicznego starożytnych Myken.

Odcinek z Mykeny do Agionori

Pierwszy odcinek asfaltowy kończy się za oficjalnym parkingiem stanowiska archeologicznego Myken. Droga gruntowa, prowadząca w dół ze wzgórza jest nieco ukryta, ale wystarczy poruszać się zgodnie z nawigacją, a jej początek ukaże się za rzędami autokarów i samochodów. W tym miejscu zaczyna się 2-kilometrowy zjazd wijący się przez gaj oliwny do wąskiej asfaltowej drogi, która po 1 km zmienia się w długi i wymagający gruntowy podjazd.

Droga wśród drzew w okolicach Myken.

Przez 12 kilometrów trasa prowadzi pod górę z nachyleniem sięgającym 17% na niektórych odcinkach. Podłoże jest gliniane ze sporą dawką kamieni, więc lepiej unikać tej trasy tuż po lub w trakcie deszczu. Wszystkie odcinki są względnie przejezdne, w zależności od przygotowania fizycznego. W niektórych miejscach najlepiej będzie na krótko zejść z roweru.

Utrudnienia terenu hojnie wynagrodzone są pięknymi widokami na szczyty górskie, ośnieżone zimą, i gaje oliwne. Można się też delektować ciszą i brakiem samochodów.

Widok na piękną górską panoramę.

Wspinaczka kończy się w małej wiosce Stefani, gdzie również zaczyna się asfalt. Po 4-kilometrowym zjeździe asfaltowym oczom ukazuje się Agionori – wioseczka uwieńczona ruinami średniowiecznej twierdzy.

Odcinek z Agionori do Prosymna

Z Agionori trasa prowadzi asfaltowym podjazdem, który po dwóch kilometrach przechodzi w szeroki gruntowy zjazd prowadzący do Prosymny. Droga ta jest przejezdna również dla samochodów terenowych, jest gęsto usiana kamieniami, a więc należy przygotować się na dużą dawkę wstrząsów, zwłaszcza w przypadku jazdy rowerem bez zawieszenia. Na tym odcinku naszej trasy można podziwiać piękny zachód słońca, ale należy zaopatrzyć się w lampki, by bezpiecznie przejechać resztę drogi po zmroku.

Odcinek drogi z Agionori do Prosymna.

Z Prosymny asfaltowy zjazd biegnie przez kolejne 8 km do Neo Ireo, a po kolejnych 7 kilometrach płaskiej drogi zaczyna się ostatni odcinek podjazdowy prowadzący z centrum Argos do parkingu przy Zamku Larisa.

Mapa i ślad GPX

Dojazd do trasy

Na start trasy najlepiej dojechać samochodem. Niestety, transport publiczny jest słabo rozwinięty w Grecji. Samo Argos jest łatwo osiągalne z Aten lub z Koryntu. Z obu tych miast prowadzi autostrada E65 do zjazdu na drogę nr 7, biegnąca do samego Argos.

Atrakcje na trasie

Argos i Zamek Larisa

Argos jest najstarszym miastem Europy, a jego historia liczy ponad 5000 lat. Do najstarszych na świecie należy również Twierdza Larissa oddalona zaledwie o 5 km od jego centrum. Zachowane do dziś ruiny pochodzą z czasów panowania Bizancjum, lecz najstarsze ślady zamieszkania wzgórza sięgają czasów mykeńskich. Z wieńczących wzgórze pozostałości murów obronnych roztacza się wspaniały widok na miasto i Zatokę Argolidzką.

Widok od góry na Twierdzę Larissa.

Argos było jednym z najważniejszych ośrodków greckich już w epoce mykeńskiej, co znajduje odbicie w greckiej mitologii. Było także najważniejszym miejscem kultu Hery. Później, przez długi czas konkurowało ze Spartą. W VII w. p.n.e. miasto to zyskało duże znaczenie wśród greckich państw-miast, dzięki pokonaniu Sparty pod Hysiaj w roku 669 (pierwsza bitwa hoplitów) za panowania króla Fejdona, który w tej wojnie poparł Ateny.

Argos słynęło ze swej szkoły medycznej i rzeźbiarskiej (Poliklet).

Starożytne Mykeny – grecka stolica zbrodni

Twierdza w Mykenach to jedno z najciekawszych i najczęściej odwiedzanych stanowisk archeologicznych w Grecji. Z tym miastem wiąże się wiele mitów i znaczących wydarzeń historycznych. Zgodnie z mitologią jego założycielem był Perseusz, syn Zeusa i legendarny pogromca Meduzy, który zatrudnił do jego budowy jednookich olbrzymów  – Cyklopów.

Rzeczywistość oczywiście okazuje się bardziej prozaiczna: najpewniej olbrzymie bloki kamienne na szczyt stromej skały po usypanej z kamieni i piasku rampie wlekli niezliczeni niewolnicy ponaglani batami.

Starożytne Mykeny.

Ze względu na krwawe dzieje rodu Atrydów, Mykeny nazywane są nieoficjalną grecką stolicą zbrodni. Historia tej dynastii, znanej z twórczości Homera oraz poetów dramatycznych, przepełniona była licznymi mordami dokonanymi na łonie najbliższej rodziny. Jednym z najbardziej znanych jej przedstawicieli był król Agamemnon, naczelny wódz wszystkich Achajów (Greków) wyruszających na wojnę trojańską. Przed wyruszeniem na ową wojnę został on przymuszony do złożenia Artemidzie ofiary z własnej córki Ifigenii.

Starożytne Mykeny.

W 1999 roku stanowiska archeologiczne w Mykenach i Tyrynsie zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zamek Agionori

Zamek Agionori to atrakcja dla preferujących spokojne, wręcz samotne zwiedzanie. Tutaj ciężko o hałaśliwe tłumy i korki autokarowe.

Agionori z lotu ptaka

Ten późnobizantyjski gród warowny wznosi się na wzgórzu na granicy Koryntii i Argolidy. Stąd można podziwiać wspaniałą panoramę górską oraz zamki Larisa, Akrokorynt i Armenokastro.

Twierdza Agionori została wzniesiona pomiędzy rokiem 1377 a 1450, a wokół jej murów wyrosła wioska o tej samej nazwie.

Pozostałości Zamku Agionori.

Do dziś dobrze zachowały się brama główna, część murów i  2 z 5 wież warownych, każda z których miała inną wysokość dopasowując się do kształtu terenu.

Agionori wzniesiono na środku Kontoporii – starożytnej drogi łączącej Koryntię z Argolidą najkrótszym sposobem. Tego traktu używało wielu znanych ludzi, m.in. historyk Ksenofont i Agesilaos wraz z jego spartańskim wojskiem.

Prosymna 

Prosymna była miastem w starożytnej Argolidzie, na którego terytorium znajdowało się słynne Heraeum, czyli świątynia Hery. Według mitologii greckiej jej nazwa pochodzi od córki Asteriona zwanej Prosymną, która wraz ze swoimi siostrami Akrają i Eubeą były mamkami Hery.

Zachód słońca, Prosymna

Miejsce to było zamieszkane od okresu neolitu. W 1878 roku na obszarze starożytnej Prosymny Panagiotis Stamatakis znalazł grób-ul, który został zbudowany w epoce mykeńskiej i który był również ponownie wykorzystywany w późniejszych okresach.

Badania archeologiczne były kontynuowane pod auspicjami Instytutu Szwedzkiego w Atenach w latach 30. XX wieku, a następnie w latach 80. i 90. XX wieku, w wyniku których odkryto dwa obszary osadnicze po dwóch różnych stronach zbocza wzgórza Mastos, należące odpowiednio do wczesnego i późnego okresu helladycznego. Znaleziono grobowce komorowe i duże ilości ceramiki, które świadczą o tym, że miejsce to było ważnym ośrodkiem produkcji tego materiału przez wiele stuleci. W okresie hellenistycznym oraz wczesnym i późnym okresie rzymskim obszar ten również przeżywał rozkwit.

Współcześnie to spokojna wioska, gdzie za dnia można zatrzymać się na kawę.

Spokojna wioska Prosymna


Noclegi lub miejsca postojowe

Jak już wcześniej zostało wspomniane, do startu trasy dojechać można samochodem z Koryntu (ok. 50 minut) lub Aten (ok. 1h 50m). Można też znaleźć nocleg w pobliżu startu – w Argos lub w okolicy Myken.

W samych Mykenach można też skorzystać z kempingu Atreus czynnego przez cały rok.

Gdzie zjeść

Miejsca na ciepły posiłek szukać można w rozpoczynającym i kończącym trasę Argos lub po drodze w Mykenach. Na reszcie trasy dostęp do sklepów i restauracji jest mocno ograniczony.

Praktyczne wskazówki

Na tę wymagającą trasę warto dobrze się przygotować. Co powinno znaleźć miejsce w ekwipunku wyprawowym?

  • Lampki - przedniątylną na wypadek jazdy po zmroku.

  • Woda - minimum dwa bidony po 750 ml, a w upalne dni co najmniej 3l wody, najlepiej z izotonikiem.

  • Przekąski, minimum 1 batonik, żel czy inny snack na każde 40-60 minut drogi.

  • Powerbank wraz z kablami o odpowiednich końcówkach.

  • W pełni naładowany telefon, komputer rowerowy/licznik, lampki i przerzutkę (w zależności od wyposażenia).

  • Dodatkową dętkę i zestaw naprawczy (łatki, klej, łyżki).

  • Pompkę ręczną lub CO2 z nabojami (min 2 szt.).

  • Praktyczny multitool, najlepiej taki jak Eyen Hexy S8


Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Najtrudniejszy podjazd rowerowy w Macedonii Północnej
Region Europa rowerem
Typ roweru Gravel, MTB
Czas 1 dzień
Dystans 52 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 81%, Piach 3%, Szuter 10%, Bruk 6%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa dla profesjonalistów Sparta – Przełęcz Lagada-Taygetos
Region Europa rowerem
Typ roweru Gravel, MTB
Czas 1 dzień
Dystans 71 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 79%, Bruk 21%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa z Kalamaty do Taygetos. Górski szlak dla doświadczonych rowerzystów
Region Europa rowerem
Typ roweru Gravel, Szosa
Czas 1 dzień
Dystans 66,5 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 81%, Szuter 19%
Co oznaczają parametry trasy?
Półwysep Mesyński na gravelu – czyli rowerowa wyprawa po Peloponezie
Region Europa rowerem
Typ roweru Gravel
Czas 2 dni
Dystans 125 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 92%, Piach 3%, Szuter 1%, Bruk 4%
Co oznaczają parametry trasy?