Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Tleń na rowerze – śladami Napoleona

Region Bory Tucholskie
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Trekking
Czas 3 h
Dystans 55 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 50%, Piach 20%, Szuter 30%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy: Marcin Danielak
Entuzjasta rowerów pod każdą postacią. Nieważne na czym, ważne, gdzie! Poza dwoma kółkami, interesuje się turystyką górską. 

Malownicza rzeka, dziesiątki jezior, sosnowe bory i świetna infrastruktura – to brzmi jak idealna recepta na aktywny wyjazd. Tleń znajduje się w takim właśnie miejscu. Wieś położona jest zaledwie godzinę jazdy samochodem od Bydgoszczy.  

Jedno z urokliwych miejsc w okolicach Tlenia. 

W latach 80. Tleń tętnił życiem. We wsi funkcjonowało mnóstwo ośrodków wczasowych bydgoskich przedsiębiorstw. Duże firmy zaczęły upadać, zakładowe wczasy stawały się coraz mniej atrakcyjne. Część Polaków ruszyła za granicę, co dodatkowo dobiło ośrodki.

Od pewnego czasu takie miejsca – zagubione w lesie osady – odzyskują blask. Gminy inwestują w „małą architekturę”, inwestorzy prywatni także są chętni sypnąć gotówką. Wiele zmieniła pandemia. Skoro do ciepłych kurortów latać nie można, może warto odpocząć nad Jeziorem Żur?

Przystanek TleńWidok na Wdę i jedno zn najbardziej charakterystycznych miejsc - Przystanek Tleń.

Tleń jest znany przede wszystkim z malowniczych spływów kajakowych. Przez wieś leniwie snuje się rzeka Wda. Większość kajakarzy traktuje to miejsce jako punkt końcowy, wypływając np. ze Starej Rzeki.

Nad Wdą ciągną się również szlaki piesze. Można – powielając kajakowy szlak – przemierzyć je rowerem. Z uwagi na trudności techniczne jedynym słusznym typem jest MTB, a i tak noszenia jest co niemiara, zwłaszcza w okolicach przylegających do rzeki.

My jednak wybraliśmy nieco inną opcję. Gravel to rower, który idealnie sprawdzi się w Borach Tucholskich. Znaczna część dróg poza asfaltem jest utwardzona, co ułatwia jazdę. Jedynie początkowy fragment w okolicach Tlenia prowadzi drogami leśnymi. Ale bez obaw – da się przejechać.

Startujemy z okolic pensjonatu Przystanek Tleń. W sezonie na parkingu trudno o miejsce, poza – zdecydowanie łatwiej. Początkowo trasa prowadzi ścieżką rowerową wzdłuż drogi Tleń-Osie. Po kilku kilometrach skręcamy do lasu, przejeżdżamy pod linią kolejową. Niestety, tam czeka nas przykry widok. Drzewostan został spustoszony przez wichury, które przeszły latem 2021 roku.

Wybraliśmy wariant mniej spektakularny, ale za to w całości przejezdny. „Górale” mogą spróbować ścieżki nad Jeziorem Żur, choć momentami może być ona nieprzejezdna. Lasem docieramy niemal do samej hydroelektrowni, której jezioro w takim kształcie zawdzięcza swoje istnienie.

Dalej zawrotka i znów wjeżdżamy do lasu. Kierujemy się na północ. Mijamy miejscowość Grzybek i osiągamy docieramy do asfaltu, prowadzącego do Tlenia. Kierujemy się asfaltem w stronę Lniana, by we wsi Mszano odbić w szutrową drogę. Docieramy do miejscowości Zdroje i ją mijamy.

szutrowa droga w Borach Tucholskich Nawierzchnia szutrowa to częsty obrazek w okolicach Tlenia. To prawdziwy raj dla gravelowców. 

Stąd jest już kawałeczek do Trzebcin. Koneserzy przyrody mogą odbić w stronę Wąwozu Goły Jon. Nadkładamy w ten sposób 2 km, ale nie ma co się spodziewać atrakcji na miarę Wielkiego Kanionu Kolorado. Stąd już prosta droga do Tlenia – szybkim asfaltem. Całość kończymy po ok. 55 km.  

Mapa i ślad GPX


Dojazd do trasy

Teoretycznie do Tlenia jedzie pociąg. Są tory, jest dworzec. Obecnie (stan na jesień 2021 roku) do miejscowości docierają jedynie autobusy zastępcze.

Sama wieś jest dobrze skomunikowana z autostradą A1. Od węzła w Nowych Marzach jedzie się 40 minut. Wkrótce ma powstać brakujący odcinek drogi ekspresowej S5, dzięki któremu będzie można jeszcze łatwiej dojechać do wsi od strony Bydgoszczy.

W pobliżu nie ma kłopotu z parkingami. Można się zatrzymać w samej wsi, jak i w pobliskich lasach.

Atrakcje na trasie

Tleń to znakomite miejsce dla osób, które szukają ciszy i spokoju. Nie jest to kurort pełen dyskotek, choć w przeszłości potańcówki w Samotni nad Wdą wielu pamięta.

Największą atrakcją regionu jest Wdecki Park Krajobrazowy i wszystko co z nim związane. Miłośnicy natury znajdą tu jeziora, klimatyczną rzekę Wdę, rezerwaty przyrody. Niecałe 20 km od Tlenia jest rezerwat Cisów Staropolskich im. Leona Wyczółkowskiego, najstarsze tego typu miejsce w Polsce.

Rezerwat Cisy Staropolskie to najstarsze tego typu miejsce w Polsce. Jego pięknem zachwycał się Leon Wyczółkowski, który uwieczniał drzewa na swoich obrazach.

Na miejscu nie brakuje też pieszych szlaków turystycznych. Jeżeli planujemy w Tleniu spędzić kilka dni, możemy sobie urozmaicić pobyt pieszymi wędrówkami. Jeśli lubimy wodę, doskonałym pomysłem są wspomniane spływy kajakowe.

Przez wieś miała przechodzić w 1812 roku armia Napoleona. Co ciekawe, do dziś jest wiele pamiątek z tamtych czasów. Mamy więc Górę Napoleońską, która wznosi się po prawej stronie Wdy i Kamień Napoleoński, na którym rzekomo cesarz miał odpoczywać. Do niedawna można też było kupić posiadłość z dworkiem, w którym Wielki Francuz miał spędzić noc.

Po aktywnie spędzonym dniu możemy wypić piwo w lokalnym browarze. Liczba gatunków jest naprawdę imponująca.  

Noclegi lub miejsca postojowe

Tleń to miejsce wyjątkowe także z jeszcze powodu. Mało która miejscowość wypoczynkowa w Kujawsko-Pomorskim dysponuje tak rozbudowaną bazą noclegową.

Możemy znaleźć coś na każdą kieszeń. Mamy więc hotel, kilka pensjonatów, pokojów gościnnych oraz obiektów Bed&Food, jak chociażby klimatyczny Żółty Rower. Dostępne jest także pole namiotowe. Ostrzegamy, że w sezonie z miejscami może być problem – lepiej zarezerwować zawczasu.  

Jeśli chodzi o miejsca wypoczynku na trasie, to z tym także nie ma problemu. Co kilka kilometrów możemy znaleźć wiaty czy ławki.

Gdzie zjeść

W Tleniu jest co najmniej kilka miejsc, gdzie można zjeść. Najbardziej znana jest restauracja "Przystanek Tleń". W sezonie można nawet trafić na food tracka.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Pałuckie Krajobrazy z perspektywy dwóch kółek
Region Pałuki, Kujawy, Wielkopolska
Typ roweru Cross, MTB, Trekking, Gravel
Czas 3 h
Dystans 67,1 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 75%, Szuter 20%, Bruk 5%
Co oznaczają parametry trasy?
Wiślana Trasa Rowerowa w województwie kujawsko-pomorskim
Region Pomorze, Kujawy
Typ roweru Cross, Trekking, Gravel
Czas 3 dni
Dystans 450 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 75%, Szuter 25%
Co oznaczają parametry trasy?
Kaszubska Marszruta – cztery szlaki dookoła serca Borów Tucholskich
Region Kaszuby, Bory Tucholskie
Typ roweru Cross, Trekking, Gravel
Czas 1 dzień
Dystans 165 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 75%, Piach 5%, Szuter 20%
Co oznaczają parametry trasy?