Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Autor trasy
Trasy rowerowe w zachodniopomorskim są już bardzo popularne wśród turystów, jednak tym razem propozycja dotyczy południowo-zachodnich zakamarków województwa oraz wschodniej Brandenburgii w sąsiednich Niemczech. Dzięki otwartym granicom podróżowanie po Europie rowerem jest łatwe i przyjemne, a wspomniany region można odwiedzać wiele razy, bez obawy, że się znudzi.
Trasa ma długość 70 kilometrów i prowadzi głównie po ścieżkach rowerowych oraz terenach Cedyńskiego Parku Krajobrazowego, dlatego też jest rekomendowana do wypraw z dziećmi. Początek wyznaczono w niemieckim Eberswalde, a koniec po polskiej stronie granicy, w małym Godkowie. Trasę można oczywiście pokonać w dowolnym kierunku, a ze względu na jej dostępność każdy, nawet początkujący rowerzysta będzie cieszył się tym przejazdem. Prezentowany fragment jest częścią większej trasy rowerowej Odra-Nysa.
Wyjazd z Eberswalde nie jest skomplikowany, zaraz obok dworca kolejowego należy wjechać na ulicę Eisenbahnstraße, która jest również drogą krajową numer 167 i trzymać się jej aż do miejscowości Bad Freienwalde. Ten etap prowadzi po ścieżce rowerowej, przez małe miejscowości, na granicy lasów i pól.
Z Bad Freienwalde należy kierować się na północ, przejechać przez kanał Wriezener Alte Oder drogą publiczną numer 158 i zaraz po przekroczeniu rzeki skręcić w prawo.
Szlak prowadzi dalej cały czas prosto, bez zjazdów do granicy z Polską w Osinowie Dolnym. Po przekroczeniu Odry trzeba kierować się na południe drogą wojewódzką nr 126, która biegnie wzdłuż rzeki, kolejno przez Stary Kostrzynek, Starą Rudnicę i Siekierki. Przed Starymi Łysogórkami należy skręcić w lewo, zaraz przy Muzeum Pamiątek 1. Armii Wojska Polskiego i pomniku Czołgu, który stoi naprzeciw budynku muzeum. Leśne tereny rozciągające się przez następne 10 kilometrów to teren Cedyńskiego Parku Krajobrazowego. Ostatni fragment szlaku przebiega przez Moryń, nad Jeziorem Morzycko oraz otaczające Godków pola uprawne i łąki.
Do Eberswalde można dojechać pociągiem niemieckiego przewoźnika Deutche Bahn, między innymi ze Szczecina lub Poznania.
Koniec trasy został wyznaczony w Godkowie, ponieważ jest tam stacja kolejowa, do której dojeżdża pociąg kolei regionalnych.
Najbardziej znane zachodniopomorskie atrakcje usytuowane są w północnej części województwa, natomiast na prezentowanej trasie, która przebiega głównie po południowej stronie, zabytki i lokalne atrakcje są dopiero odkrywane. W niemieckich Eberswalde oraz Bad Freienwalde turyści nie będą się nudzić, są to miejsca pełne zabytków i atrakcji.
Oprócz miejscowości bezpośrednio na trasie warto zatrzymać się w Taufelsauge, czyli diabelskim oku (tłum. z niemieckiego) gdzie znajdują się ławki i można podziwiać widok na dolinę Odry.
Po polskiej stronie punkt widokowy z wiatą mieści się w Starym Kostrzynku, na Gubałówce.
W Siekierkach warto odpocząć na starym moście kolejowym. “Most europejski” został przebudowany i dodano do niego duży taras. Jest to idealne miejsce dla miłośników fotografii. Przy Jeziorze Morzycko znajdują się tereny rekreacyjne, plaża oraz park miejski.
W większych miastach dostępne są sklepy spożywcze oraz dyskonty. Latem na trasie otwartych jest wiele kawiarni i restauracji, więc zabieranie ze sobą większego prowiantu nie jest konieczne.
Wyznaczoną trasę można pokonać od wiosny do późnej jesieni, w przypadku tej drugiej pory roku warto zabrać cieplejszą odzież, która ochroni nie tylko przed deszczem, ale i wiatrem.
Na 34. kilometrze trasy, właściwie zaraz po przejechaniu granicy, w Osinowie Dolnym nad brzegiem Odry znajduje się najdalej wysunięty na zachód punkt Polski. Na miejscu postawiono pamiątkowy kamień oraz miejsce do odpoczynku, z którego można podziwiać Odrę i most graniczny.
Warto zabrać ze sobą podstawowe narzędzia, aby nie kończyć wycieczki z powodu przebitej dętki. Obowiązkowym wyposażeniem będą za to bidony z wodą i aparat — na szlaku jest kilka tarasów widokowych z pięknym krajobrazem, więc warto zrobić pamiątkowe zdjęcia.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.