Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Szlak rowerowy Leśno Rajza

Region Śląsk
Typ roweru Cross, MTB, Trekking
Czas 4 h
Dystans 93,9 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 28%, Piach 30%, Szuter 40%, Kamienie 2%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Rowerem po Śląsku

Propozycja zmierzenia się z leśnymi drogami górnego śląska jest idealna dla tych, którzy stronią od zatłoczonych, bardziej popularnych szlaków. Leśno Rajzo prowadzi przez spokojne i często trudno dostępne miejsca, gdzie naturalny porządek nie został zakłócony przez człowieka.

Leśno Rajza to jeden z najpopularniejszych Śląskich szlaków rowerowych, który można modyfikować w zależności od tego, jak długi odcinek planujemy przejechać. Kilka wariantów trasy sprawia, że jest atrakcyjna nie tylko dla bardziej zaawansowanych rowerzystów, ale również dla osób początkujących lub podróżujących z dziećmi.

Cała pętla ma 94 kilometry i prowadzi głównie po leśnych ścieżkach, szutrze a czasem kamieniach, jedynie fragmenty biegną przez asfaltowe drogi publiczne. Z uwagi na to, powinno się wybrać rower z szerszymi oponami, przystosowany do takich warunków.

Początek i koniec trasy został wyznaczony nad zalewem Chechło-Nakło przy wjeździe na pole namiotowe. Należy kierować się na wschód ul. Rekreacyjną aż do rozwidlenia, na którym zjeżdżamy w prawo w drogę pożarową.

Po 3 kilometrach jazdy prosto przez las pojawia się droga krajowa nr 78, trzeba ją przeciąć dwa razy i wjechać znów na szutrówkę, zaraz za przystankiem autobusowym.

droga szutrowa na trasieDroga szutrowa na trasie

Na tym etapie warto już posługiwać się urządzeniem wyposażonym w GPS, ponieważ leśne ścieżki rowerowe nie są dokładnie oznaczone.

Trasa prowadzi prosto przez las w kierunku północnym przez Brynicę, Mieczysko i Kolonię Woźnicką. W ostatniej miejscowości należy odbić w kierunku północno-zachodnim i kierować się na Kalety Zielona. 

szlak rowerowy Leśno RajzaSzlak rowerowy Leśno Rajza

Warto zwrócić uwagę i zrobić przystanek nad rozlewiskiem Mała Panew. Miejscami potrzebne są drewniane kładki, aby przeprawić się dalej, po deszczu droga może być bardzo zabłocona — trzeba to wziąć pod uwagę, planując przejazd.

Miasto Kalety podczas pokonywania całej trasy pojawią się dwa razy, można wybrać krótszy wariant Leśno Rajzy i właśnie w tym punkcie pojechać, zamiast na północ, na południe, następnie powoli wracać nad zalew.

droga przez lasDroga przez las

Jadąc dalej zgodnie z pierwotnym planem, należy kierować się na Piłkę i potem do drogi krajowej nr 11.

Trasa prowadzi na północ, aż do miejscowości Boruszowice. Poza krótkim odcinkiem, około 500 metrów, poprowadzonym po asfalcie na drodze krajowej 11, szlak umiejscowiony jest znów głównie w lesie, gdzie dominują szutrówki. Ostatnie 40 kilometrów to przejazd przez wieś Mikołeska, Kalety i Miasteczko Śląskie następnie powrót nad jezioro Chechło-Nakło od strony północnej.


Trudności na trasie

  • Zła nawierzchnia po deszczu

Dojazd do trasy

Początek i koniec trasy można wyznaczyć w dowolnym punkcie pętli, w tym wariancie znalazł się nad Zalewem Chechło-Nakło tam, również znajduje się parking samochodowy.

Do Tarnowskich Gór dojeżdża kolej oraz autobusy. PKP obsługuje połączenia pociągów ogólnopolskich i regionalnych.

Dojazd rowerem ze stacji nad zalew jest wygodny i liczy niecałe 5 kilometrów.

Atrakcje na trasie

Proponowana trasa jest szczególnie polecana, tym którzy lubią spokój, ciszę i bliskość natury. Tereny lasów Lubinieckich są pełne pomników przyrody a fauna i flora w rezerwatach ma możliwość zaprezentować się swojej pierwotnej, najciekawszej formie, bez ingerencji człowieka. Oddalając się trochę od głównego szlaku, można zobaczyć popularne śląskie atrakcje.

  • Zalew Chechło-Nakło — sztuczny zbiornik wodny, powstał w efekcie zalania wodą nieczynnej piaskowni. Aktualnie miejsce idealne na wypoczynek, jak i aktywne spędzanie czasu. Wokół akwenu rozmieszczone są pola namiotowe, plaża publiczna, wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz tereny rekreacyjne.
  • Pasieki Zespół przyrodniczo-krajobrazowy — tereny leśne w pobliżu głównego szlaku są pod ochroną. Piesze szlaki prowadzą w głąb lasu i pozwalają obserwować charakterystyczną dla tego regionu faunę i florę. Wokół Pasiek poprowadzona została ścieżka rowerowa.
  • Ruiny zatopionej kopalni rudy żelaza i kruszcu Bibiela — kopalnia działała przez 28 lat, w 1917 roku w wyniku dużego napływu wody została całkowicie zalana.
  • Zalew Zielona w Kaletach — składa się z dwóch zbiorników oddzielonych groblą. Na jednym z nich, na małej wyspie stoi zabytkowy drewniany wiatrak. Wokół zalewu znajdują się plaże miejskie, wypożyczalnie sprzętów wodnych oraz wiaty piknikowe.
  • Zespół Pałacowo-Parkowy Donnersmarcków w Kaletach — dawny pałac myśliwski z 1860 roku. Ten piękny budynek można zobaczyć jedynie z zewnątrz, ponieważ aktualnie jest poddawany renowacji.
  • Torfowisko Dubiele — użytek ekologiczny podlegający ochronie, teren jest podmokły, dlatego warto trzymać się wytyczonych ścieżek dydaktycznych. Spacer po torfowisku to dobra okazja do obserwowania wielu ciekawych gatunków roślin i zwierząt.
  • Rezerwat przyrody Jeleniak Mikuliny — rezerwat ma na celu ochronę miejsc lęgowisk żurawia zwyczajnego, którego najwytrwalsi mogą zobaczyć podczas spaceru po rezerwacie.
  • Uroczysko Potempowe w Piłce — fragment lasu charakteryzujący się grupą ponad 200-letnich dębów.
  • Pałac w Brynku — XIX wieczny budynek otoczony jest ogrodem botanicznym, który wchodzi w skład zespołu pałacowo-parkowego. Niestety aktualnie zabytki nie są dostępne dla zwiedzających.
pałac BrynekPałac Brynek
  • Pałac Donnersmarcków w Nakle Śląskim — budynek w stylu neogotyckim powstał w XIX wieku. Aktualnie jest to siedziba Centrum Kultury Śląskiej.
  • Park w Świerklańcu — istniejący od XVIII wieku park o łącznej powierzchni 180 ha.
  • Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach — zwiedzający kopalnię zjeżdżają na głębokość 40 metrów, aby zobaczyć trzy szyby dawnej kopalni kruszców srebronośnych. Cały szlak ma 1740 metrów i jeden z fragmentów pokonuje się łodzią. Jest to zdecydowanie jedna z najciekawszych atrakcji miasta.

Noclegi lub miejsca postojowe

Największa baza noclegowa znajduje się w Tarnowskich Górach oraz w najbliższej okolicy. W okresie letnim nad zalewem Nakło-Chechło działa pole namiotowe.

Szlak w większości prowadzi przez leśne ścieżki, dlatego też miejsca na odpoczynek nie są problemem, ale warto ze względu na okolicę zaplanować postój nad zalewem Zielona lub Nakło-Chechło. W Stanicy Rowerowej oraz Parku w Kaletach wiaty zostały przystosowane dla rowerzystów, a ta ostatnia dodatkowo wyposażona w samoobsługową stację naprawczą.

Punkty rekomendowane na postój ze względu na swoje wyjątkowe położenie, to wiata na skraju Uroczyska Potempowego oraz ławeczki przy użytku ekologicznym Gierzyna.

Gdzie zjeść

Leśno Rajza prowadzi po terenach rekreacyjnych i lasach, dlatego należy zadbać o prowiant na cały dzień.

Restauracje i większe sklepy na pewno będą dostępne w Tarnowskich Górach, Kaletach, Tworogu oraz Miasteczku Śląskim.

Dobrze wiedzieć

Szlak Leśno Rajzo składa się z kilku alternatywnych tras.

  • W pełnym wariancie ma ponad 90 kilometrów, ale pętlę można zamknąć już w miejscowości Kalety i przejechać jedynie część pierwotnej odległości.
  • Pętla wokół Zalewu Chechło-Nakło, to świetna alternatywa dla rodzin z małymi dziećmi, których umiejętności jeszcze nie pozwalają na pokonywanie długich podróży.
  • 4 trasy rowerowe w pobliżu Miasteczka Śląskiego: dwie żółte, niebieska i czerwona.

Praktyczne wskazówki

Na tę leśną trasę warto zabrać prowiant i napoje, podstawowe narzędzia oraz zestaw naprawczy. Potrzebne będzie również urządzenie wyposażone w GPS z dodatkowym źródłem zasilania. Szlak nie jest dobrze oznaczony, więc będzie konieczne posiłkowanie się wyznaczonym już śladem.

Należy również zwrócić uwagę na pogodę, a w szczególności opady deszczu. Tereny przez które przebiega szlak, są w bliskiej odległości od torfowisk, zalewów czy rozlewisk, więc przy kilkudniowych opadach ścieżki mogą być zalane lub pokryte błotem.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Trasa dookoła Jeziora Żywieckiego – atrakcja dla całej rodziny
Region Śląsk, Karpaty
Typ roweru Trekking, Gravel, Cross, Szosa
Czas 2 h
Dystans 34 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 95%, Szuter 5%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa Krainą Górnej Odry na Górnym Śląsku
Region Śląsk
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 4 dni
Dystans 200 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 50%, Szuter 50%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa MTB na Wielką Raczę
Region Karpaty, Śląsk
Typ roweru MTB
Czas 5 h
Dystans 32 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 30%, Szuter 35%, Kamienie 35%
Co oznaczają parametry trasy?
Zwiedzanie zamków i pałaców w okolicach Raciborza na dwóch kółkach
Region Śląsk
Typ roweru Cross, MTB, Trekking
Czas
Dystans 54,1 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 80%, Piach 20%
Co oznaczają parametry trasy?