Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Okolice gmin Jelenia Góra, Podgórzyn i Piechowice to istny raj dla miłośników wymagającego MTB. Właśnie tam u podnóża Karkonoszy, rozciąga się Pasmo Rowerowe Olbrzymy. Kompleks składający się z 14 tras istnieje od niedawna, bo od 2019 roku, ale zdążył już przyciągnąć rzesze fanów single tracków. Dlaczego warto się tam wybrać? Sprawdziliśmy to!
Około 70 kilometrów w otoczeniu niepowtarzalnej, karkonoskiej przyrody – tak w wielkim skrócie można opisać trasy Pasma Rowerowego Olbrzymy. Są one bardzo urozmaicone – nie tylko pod względem krajobrazowym – część z nich może okazać się trudna do pokonania dla niewprawionego rowerzysty. Swoje umiejętności najlepiej sprawdzą tutaj średniozaawansowani i profesjonalni zawodnicy MTB, których kondycja fizyczna jest na dość wysokim poziomie. Oni ucieszą się na każdy napotkany podjazd, zjazd, drop, wąski trawers, rock garden czy roller. Nie oznacza to jednak, że amatorzy nie znajdą czegoś łatwiejszego do pokonania.
Jakim rowerem najlepiej się wybrać?
Na trasie Olbrzymów najlepiej sprawdzi się rower MTB z pełnym zawieszeniem. Na single trackach poradzi sobie także hardtail.
To właśnie ich imionami nazwano poszczególne trasy. Są one jednokierunkowe i bardzo urozmaicone pod względem ukształtowania terenu. Możemy je podzielić na trzy części.
A. Pętla Piechowice (część zachodnia)
Składają się na nią trasy między Michałowicami, Piechowicami a Jagniątkowem:
Rokitnik – 5,1 km
Leszy – 2,1 km
Skarbek – 2,4 km
Zmora – 2,3 km
Dopler – 7,6 km
Długość rundy: 19,5 km
B. Pętla Przesieka (część wschodnia)
Rozległy obszar między Przesieką, Zachełmiem i Borowicami, obejmujący trasy:
Błotnik – 3,8 km
Poświt – 8,9 km
Czart – 0,9 km
Utopiec – 1,4 km
Skrzat – 6,2 km
Licho – 2,2 km
Długość rundy: 23,5 km
C. Pętle szlakowo-szutrowe
Trasy pomiędzy dwiema pętlami głównymi, przeznaczone dla (jeszcze) bardziej rekreacyjnych rowerzystów:
Perun – 9,4 km
Borowy – 6,8 km
Jaga – 2,3 km
Długość razem: 18,5 km
Poszczególne szlaki składające się na Pasmo Rowerowe Olbrzymy są dobrze oznakowane i czytelne dla przyjezdnych. Na samym początku stoi tablica informacyjna, na której znajdziemy wiadomości między innymi o:
Zdarzają się jednak miejsca, gdzie oznakowania mogłyby występować częściej, ale tutaj z pomocą przychodzą tradycyjne lub elektroniczne mapy.
siodełka, aby przenieść środek ciężkości nieco do tyłu, by swobodniej pokonać zjazdy. Niektóre modele rowerów posiadają pneumatycznie regulowaną wysokość sztycy, za pomocą manetki na kierownicy lub dźwigni pod siodełkiem. Warto zwrócić uwagę na ten detal, wypożyczając lub kupując nowy rower, gdy mamy zamiar jeździć w zmiennym i wymagającym technicznie terenie.
Planując trasę, trzeba się liczyć z tym, że niektóre odcinki są dość długie i trudne technicznie, z którymi amatorzy mogą sobie nie poradzić. Przydadzą się spore umiejętności radzenia sobie z górskimi przeszkodami, ale zawsze też można zejść z roweru i przejść kawałek pieszo. Pomocne może okazać się także obniżenie o kilka centymetrówNa plus jest przemyślany projekt tras, składających się na całe Olbrzymy. Nawet jazda po wyboistych rocketgardenach, skoki z dropów czy zjazdy są stosunkowo bezpieczne dla rowerzystów, jak i opon roweru. Ścieżki są mocno ubite, a napotykane kamienie nie mają ostrych krawędzi. Ruch odbywa się w jednym kierunku, więc nie musimy się obawiać, że napotkamy kogoś z naprzeciwka i się zderzymy. Dla mniej zaawansowanych istnieją również w pełni bezpieczne fragmenty, które sprawią niemałą frajdę.
Trudności na trasie
Alternatywą dla Olbrzymów jest Euroregionalny Turystyczny Szlak Rowerowy „Liczyrzepa” ER-2. Rozpoznamy go po znaczeniu – biały kwadrat z zieloną obwódką, zielonym symbolem roweru i napisem ER-2. To międzynarodowa trasa prowadząca nie tylko przez Polskę, ale również przez Niemcy i Czechy. Odcinek w naszym kraju zaczyna się przejściu granicznym w Czerniawie, prowadzi przez Świeradów-Zdrój, Góry Izerskie, Szklarską Porębę, Karkonosze, Karpacz, Kowary i kończy się w Lubawce. Mierzy on sobie około 100 kilometrów, a po drodze nie brakuje wzniesień od prawie 500 do 1100 m n.p.m.! Jednak drogi wiodą głównie leśnymi ścieżkami i są dobrze oznakowane.
Oprócz szlaku „Liczyrzepa” ER-2 w okolicach Jeleniej Góry znajduje się również cała sieć mniejszych tras o różnym stopniu trudności m.in. zielony wokół Kotliny Jeleniogórskiej, żółty wokół Rudaw Janowickich i niebieski wokół Kowar.
Atrakcje turystyczne, które warto zwiedzić:
Noclegi | icoMiejsca do przechowywania rowerów | icoMożliwość umycia rowerów na miejscu | icoMożliwość zakwaterowania na jedną noc | icoMożliwość zameldowania się wieczorem |
---|---|---|---|---|
Osada KarkonoskaMalinowa 1 58-530 Kowary +48 690 603 116 | ok | ok | noMinimum dwie doby | ok |
Green Mountain Hotel*****Sarnia 21 58-540 Karpacz +48 75 306 75 75 | ok | ok | ok | ok |
Wilcza for/restWilcza 1A 58-540 Karpacz +48 723 612 000 | ok | ok | ok | ok |
Mercure Jelenia GóraSudecka 63 58-500 Jelenia Góra +48 75 75 49 148 | ok | ok | ok | ok |
Zacznijmy najpierw od najważniejszego, czyli od roweru. Co ciekawe, nie musimy posiadać drogiego i specjalistycznego modelu, żeby poradzić sobie na trasach. Nie mniej jednak zbawienne będzie pełne zawieszenie (full suspension), które pomoże w pokonywaniu nierówności. Nie jest ono koniecznością, ale podczas wielogodzinnej podróży amortyzacja zdecydowanie odciąży nasz kręgosłup.
Warto zabrać ze sobą dodatkowe elementy wyposażenia roweru, dzięki czemu będziemy lepiej przygotowani i nie damy się zaskoczyć. Przydadzą się:
Warto zabrać także: podręczny zestaw kluczy oraz podręczną apteczkę.
kasku i z ochraniaczami jest obowiązkowa – kwestie bezpieczeństwa muszą być zachowane. Warto zdecydować się na modele renomowanych firm np.: kask FOX Speedframe Pro RPT i ochraniacze na kolana FOX Launch D3O. Należy zadbać również o odpowiedni ubiór, ponieważ pogoda w górach potrafi zmieniać się jak w kalejdoskopie. Wówczas przydadzą się: kurtka przeciwdeszczowa, ochraniacze przeciwdeszczowe na buty, lub dodatkowe skarpety na zmianę, rękawki, nogawki, wodoodporne osłony na rękawiczki, plecak i kask. Polecamy zabrać ze sobą spodenki z wkładką amortyzującą, np.: szorty rowerowe z wkładką FOX Ranger, koszulkę swobodnie przepuszczającą powietrze, rękawiczki dla pewniejszego chwytu i uniknięcia ześlizgiwania się spoconych dłoni, lekki bezrękawnik odprowadzający pot oraz chustę buff. Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego warto mieć ze sobą dodatkowe ubranie, kiedy nasze przemoknie lub będzie mocno ubłocone.
Ze względu na bardzo zróżnicowany teren, jazda wZanim wyjedziemy w trasę, nie zapomnijmy o okularach, telefonie, power banku, żelach energetycznych, maści przeciw otarciom, przewodniku/mapie, gdyby elektronika zawiodła, nawodnieniu oraz prowiancie. W okolicach jest sporo górskich strumyków z czystą wodą zdatną do picia, w których można uzupełnić zapasy. Niedaleko szlaków można spotkać również klika sklepów i gospód, ale warto wcześniej zaplanować takie przystanki, lub nawet zadzwonić i zarezerwować sobie miejsce, gdyż w sezonie nie zawsze może się nam to udać. Gdyby okazało się, że zapomnieliśmy o jakimś elemencie wyposażenia, w Jeleniej Górze działają przynajmniej trzy bardzo dobrze wyposażone sklepy rowerowe, która prowadzą także serwis.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.