Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Autor trasy
Piękna, różnorodna i bogata w zabytki – nie bez powodu każdego roku Małopolska odwiedzana jest przez niezliczoną rzeszę turystów. Niektórych podróżników przyciągają zamki, a inni pielgrzymują do sanktuariów. Duża grupa osób przyjeżdża w te okolice, aby aktywnie spędzać czas na małopolskich trasach rowerowych. Jeden ze szlaków prowadzi z Tarnowa nad Jezioro Dobczyckie – warto opowiedzieć o nim szerzej.
Małopolska trasa rowerowa z Tarnowa nad Jezioro Dobczyckie ma długość ok. 97 kilometrów i w większości (aż 90%) prowadzi po drogach asfaltowych. Rowerzysta, który wyruszy w drogę według opisanych niżej wskazówek, poruszać się będzie głównie jezdnią o średnim natężeniu ruchu, ale bez pasa specjalnie wytyczonego dla dwóch kółek. Z tego powodu propozycja nie jest skierowana do rodzin z dziećmi. Brak stromych podjazdów lub wyjątkowo trudnych warunków do jazdy na odcinku Tarnów-Jezioro Dobczyckie sprawia jednak, że powyższa trasa rowerowa po Małopolsce jest dość łatwa. Nie powinna ona stanowić wyzwania nawet dla początkujących cyklistów, posiadających rower trekkingowy lub szosowy i niewielkie doświadczenie w turystyce z perspektywy siodełka. Na pokonanie blisko 100-kilometrowego dystansu należy zarezerwować około 8 godzin.
Start trasy zaplanowano w Tarnowie. Początkowo prowadzi ona do położonego nieopodal Lasu Sośnina. Następnie szlak podąża na południowy zachód drogą krajową 94, z której należy zjechać po przecięciu Dunajca, kierując się w stronę Łukanowic i dalej do Wojnicza.
Na dalszym odcinku trasa rowerowa z Tarnowa biegnie na południe, podobnie jak prawy dopływ Wisły. Dunajec towarzyszyć będzie cykliście przez znaczną część pokonywanej drogi. Za Wielką Wsią rowerzysta powinien wjechać na drogę nr 975, z której w Olszynach należy skręcić w prawo na drogę o numerze 980 (na rondzie zlokalizowanym niedaleko stacji benzynowej). Dalej trasa prowadzi na wschód przez Melszyn, Domosławice, aż do Biskupic Melsztyńskich. W ostatniej z tych miejscowości małopolska trasa rowerowa odbija na północny zachód. W miejscu tym rowerzysta „żegna się” z Dunajcem, który płynie dalej na południe. Na kolejnych odcinkach szlak prowadzi przez niewielkie wsie, takie jak Biesiadki, Uszew, Stary Wiśnicz, aż do Nowego Wiśnicza. Podążając dalej na zachód, rowerzysta będzie pokonywał w większości płaskie tereny województwa mazowieckiego. Jedyny nieco bardziej stromy podjazd na trasie rowerowej z Tarnowa nad Jezioro Dobczyckie znajduje się w pobliżu miejscowości Kamyk.
Do Tarnowa, czyli punktu początkowego małopolskiej trasy rowerowej, można dojechać samochodem. Ze względu na to, że nie jest ona wytyczona w formie pętli, najwygodniejszą opcją dojazdu może być jednak skorzystanie z usług PKP. Planując powrót do domu z Dobrzyc warto wziąć pod uwagę rozkłady PKS oraz busów, kursujących z tej miejscowości do Krakowa, Myślenic i Gdowa.
Małopolska to wyjątkowy, niebywale różnorodny region, w którym każdy turysta znajdzie coś dla siebie. Piękne górskie szczyty w Zakopanem, historyczne zabytki Krakowa, park rozrywki w Zatorze stworzony z myślą o miłośnikach rozrywki na pełnych obrotach, kopalnia soli w Wieliczce, charakterystyczne skałki Jury Krakowsko-Częstochowskiej… małopolskie atrakcje turystyczne można wymieniać bez końca. Które z nich znajdują się na trasie rowerowej z Tarnowa nad Jezioro Dobczyckie?
Spora część powyższej trasy rowerowej po Małopolsce wytyczona została w pobliżu koryta prawego dopływu Wisły. Na terenach tych w dawnych czasach przebiegał dunajecki szlak handlowy na Węgry. Średniowieczne trakty nie należały do najbezpieczniejszych, dlatego też często budowano wzdłuż nich fortyfikacje. Nie inaczej było w tym przypadku. Na terenach otaczających Dunajec wzniesiono kilkanaście warowni. Wiele z nich zachowało się choćby we fragmentach do czasów dzisiejszych. Podczas pokonywania trasy rowerowej z Tarnowa nad Jezioro Dobczyckie można odwiedzić niektóre z nich:
Opisywana trasa biegnie w większości przez wsie i niewielkie miasteczka, które obfitują w warte uwagi atrakcje turystyczne. Są wśród nich zabytki sakralne, takie jak liczne kapliczki, ale i świątynie, np. Bazylika Katedralna Narodzenia NMP w Tarnowie, Kościół Nawiedzenia NMP w Domosławicach, Kościół Wszystkich Świętych i MB Różańcowej w Sobolowie, czy też Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Nowym Wiśniczu.
Podążając z Tarnowa w stronę Jeziora Dobczyckiego, warto zwrócić uwagę nie tylko na świątynie. W wielu wsiach, przez które przebiega małopolska trasa rowerowa, wciąż można zobaczyć piękne, drewniane domy o oryginalnej architekturze. Ich gmachy wyglądają tak, jak gdyby czas się dla nich zatrzymał. Zabudowania tego typu znajduje się np. we wsi Biesiadki. Jadąc dalej na wschód, warto zrobić postój w miejscowościach Stary i Nowy Wiśnicz. Atrakcje, które tu znajdziemy to nie tylko zamek, ale także m.in.:
Punktem końcowym powyższej trasy rowerowej jest znajdujące się nad jeziorem miasto Dobczyce. Miejscowość ta ma sporo do zaoferowania turystom. Największą atrakcją jest średniowieczny zamek, w którym mieści się Muzeum Regionalne PTTK. Obok niego znajduje się kolejny ciekawy obiekt, czyli Skansen Drewnianego Budownictwa Ludowego, na który składają się: kuźnia, karczma, dom mieszkalny oraz budynek z wystawą o rolnictwie i hodowli. Skansen jest częścią Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.
Trasa rowerowa z Tarnowa nad Jezioro Dobczyckie prowadzi nieopodal dwóch rzek: Dunajca i Raby. W czasie wycieczki po Małopolsce dobrze jest zarezerwować sobie nieco czasu na to, aby wypocząć w ich pobliżu. O ile pierwszą z nich lepiej podziwiać z daleka, bo bywa rwąca, o tyle w drugiej można odświeżyć się po długiej podróży. Warto przespacerować się także na zaporę na jeziorze w Dobczycach, gdzie można obserwować zarówno rozległą toń, jak i elektrownię.
Opisywaną trasę rowerową po Małopolsce można pokonać w czasie jednego dnia, dlatego raczej nie ma potrzeby planowania noclegu. Podczas jazdy z Tarnowa nad Jezioro w Dobczycach mija się wiele miejsc, w których można zrobić przerwę na krótszy lub dłuższy odpoczynek. Jednym z nich jest park 400-lecia, położony u podnóża zamku Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu. Oprócz ławeczek znajdują się w nim także ciekawe atrakcje, m.in. ścieżka edukacyjna i makiety zamków.
Na całej trasie można znaleźć wiele różnorodnych knajpek. Osoby, które lubią próbować regionalnych dań, serwowanych w wyjątkowo klimatycznych wnętrzach, zdecydowanie powinny wybrać się do restauracji Figatella na zamku w Nowym Wiśniczu. W pięknie urządzonym miejscu można skosztować potraw inspirowanych przepisami z „Compendium ferculorum” – książki kucharskiej z 1682 roku. W menu widnieją np. przegrzebki z rokitnikiem, sznycel wiedeński oraz wołowe brazelle z rusztu opalanego drewnem.
Stosunkowo łatwa i przyjemna trasa rowerowa Tarnów-Jezioro Dobczyckie to propozycja na całodniową wycieczkę właściwie dla każdego rowerzysty. Droga przebiega w znacznej większości po asfalcie, dlatego można ją swobodnie pokonywać od wczesnej wiosny po późną jesień, i to dowolnym rowerem, np. crossem, gravelem, trekkingiem lub MTB.
Jezioro Dobczyce znajdujące się na mecie trasy to źródło wody pitnej dla pobliskich miejscowości, a więc obowiązuje w nim całkowity zakaz kąpieli. Aby dowiedzieć się więcej np. na temat okolicznych atrakcji i szlaków rowerowych małopolski, warto odwiedzić Tarnowskie Centrum Informacji (Rynek 7) lub Punkt Informacji Turystycznej w Nowym Wiśniczu (Zamkowa 13).
Niezależnie od niezbyt wysokiego stopnia trudności powyższej trasy, planując pokonanie około 100-kilometrowego dystansu, warto wyposażyć się w kilka przydatnych rzeczy. Kurtka przeciwdeszczowa na wypadek załamania się pogody, profesjonalny strój na rower ułatwiający utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała, kask oraz sprawne oświetlenie to „must have” każdego miłośnika turystyki rowerowej. W sakwach i torbach rowerowych powinny znaleźć się też przedmioty przydatne podczas awarii i wypadków. Do kategorii tej należy zarówno apteczka pierwszej pomocy z opatrunkami, środkami do dezynfekcji oraz lekami przeciwbólowymi, jak i zestaw naprawczy z multitoolem, kluczami, łatkami do dętek, pompką czy klejem.
Aby pokonywanie małopolskich tras rowerowych było jak najprzyjemniejsze, należy pamiętać nie tylko o bezpieczeństwie, ale i o komforcie jazdy. Wygodę zapewnić powinno odpowiednie siodełko rowerowe i optymalne ustawienie sztycy oraz kierownicy. Nie bez znaczenia jest także prowiant. W drogę warto zabrać odpowiednią ilość płynów i smaczne, sycące przekąski. Osoby, które chcą uzupełnić zapasy w trakcie jazdy, powinny mieć przy sobie gotówkę, ponieważ jest to jedyny środek płatniczy przyjmowany w niektórych sklepach w mniejszych miejscowościach.
Pakując sakwy rowerowe, warto wyposażyć się w aparat fotograficzny lub przynajmniej mieć ze sobą dobry smartfon. Odpowiedni sprzęt pozwoli uwiecznić przepiękne widoki i zabytki czekające na turystów w pobliżu małopolskich tras rowerowych. W szczególności należy zwrócić uwagę na zamki Małopolski zlokalizowane na terenach pomiędzy Tarnowem a Jeziorem Dobczyckim.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.