Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Autor trasy
Organizacja skupiająca miłośników jazdy na rowerze w Beskidach i okolicach. Jej głównym celem jest propagowanie kultury rowerowej, zachęcanie do aktywnego stylu życia oraz promowanie ekologicznego środka transportu, jakim jest rower.
W malowniczym mieście Bielsko-Biała oraz jego okolicach jest wiele możliwości do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jednym z najlepszych sposobów na odkrywanie uroków tego regionu jest podróż rowerem. Niebieska trasa, która obejmuje obszar przede wszystkim samej Bielska-Białej, stanowi doskonałą propozycję dla miłośników dwóch kółek, pragnących połączyć rekreację ze zwiedzaniem miejscowych atrakcji. Bogactwo przyrodnicze oraz zachwycające widoki tworzą niepowtarzalną atmosferę podczas tego wypadu.
Niebieska trasa wokół Bielska-Białej liczy 51 kilometrów i poprowadzona jest w większości po drogach publicznych. Cała pętla powinna zająć około 3 godzin, ale czas ten zależy głównie od tego, ile przeznacza się na zwiedzanie okolicznych atrakcji. Większość nawierzchni jest utwardzana, czy to asfaltami, czy brukiem. Wyjątki stanowią dwa odcinki przy drodze ekspresowej S52 oraz w okolicach Mazańcowic, gdzie napotkać można teren szutrowy lub gruntowy. Jest ona też płaska, bez wzniesień czy podjazdów, wzrost wysokości to jedynie 579 metrów, a jej spadek to 577 metrów. Z uwagi na to, że większość trasy poprowadzona jest po drogach publicznych, jest ona przeznaczona dla bardziej doświadczonych rowerzystów. Nie ma specjalnego ograniczenia co do rodzaju roweru, można pojechać na szosówce, gravelu, czy MTB.
Rozpoczynając podróż od ulic Leszczyńskiej i Piaskowej, rowerzyści będą mieli okazję przemierzyć bulwary wzdłuż malowniczego potoku Straconka, aby potem kontynuować w kierunku Zawodzia, ul. Ks. Brzóski, ul. Polnej, ul. Wróblewskiej i ul. Admiralskiej. Warto zachować szczególną ostrożność podczas przejazdu przez ruchliwą ulicę Krakowską.
Następnie trasa prowadzi przez obszar gminy Kozy, wiodąc ulicami Krańcową, Sadową, Chmielową, Pod Grapą, Topolową, Młyńską Nadbrzeżna, Graniczną oraz Przygraniczną. Dalej należy jechać ulicami: Bielską, Do Lasu, Tartaczną, Zagrody, Jankowicką, Pod Kasztanem, 13 Zakrętów, Bystrą, Barkowską, Komornicką, Mazańcowicką oraz Poligonową.
Kolejny etap podróży obejmuje przejazd przez ulicę Andersa, na której ponownie napotkamy wzmożony ruch samochodowy. Dalej trasa wiedzie przez ul. Dumki, Spółdzielczą, Dębową, Kaskadową oraz Rudawkę, po czym trzeba będzie przejechać mostem nad drogą ekspresową.
Kolejne etapy obejmują ul. Mazurską, Dzwonkową oraz przejazd przez ul. Cieszyńską i Średnią. Następnie trasa prowadzi przez ul. Jawożańską, Miętową, Zaporę, Dębowiec oraz ul. Skarpową, Karpacką, Karbową, Olszówka, Pocztowa oraz Srebrna.
Podczas dalszej podróży do przemierzenia będą ulice: Pszczela, Czołgistów (tutaj również zalecana jest ostrożność z uwagi na ruch jednokierunkowy), Ustronie, Wilkowa oraz Bystrzańska.
Następnym etapem będzie przejazd kładką dla rowerów, która umożliwia przedostanie się na drugą stronę rzeki Biała. Trasa prowadzi dalej ulicami Kusią, Paprocią, Kolejową i Maczka, aby w końcu powrócić na ulicę Leszczyńską, zamykając tym samym urokliwą pętlę tej rowerowej przygody.
Warto zaznaczyć, że fragment niebieskiego szlaku rowerowego pokrywa się na pewnym odcinku z żółtym szlakiem, przechodząc przez Hałcnów i jest on odpowiednio oznakowany, aby ułatwić nawigację rowerzystom.
Trudności na trasie
Dojazd nie stanowi problemu, samochodem można zjechać z trasy S1 na węźle Bielsko-Biała Mikuszowice. Tam auto warto zostawić na parkingu przy ulicy Szarej (43-316, Bielsko-Biała).
Za to pociągiem należy dojechać do głównego dworca kolejowego w Bielsku-Białej i dalszą drogę pokonać rowerem lub wybrać się do bezpośrednio do stacji Bielsko-Biała Leszczyny, która jest w sąsiedztwie początku trasy.
Z uwagi na charakter i długość trasy nie jest wymagane planowanie noclegów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wydłużyć pobyt w Bielsku-Białej i skorzystać z oferty licznych hoteli na tym obszarze. Trasa prowadzi przez miasto, więc ze znalezieniem miejsca na odpoczynek nie powinno być problemów.
Przy trasie znajduje się sporo miejsc, w których można się zatrzymać na posiłek. Warto też skorzystać z licznych sklepów, żeby uzupełnić zapasy jedzenia i picia.
Niebieską trasę rowerową dookoła Bielska-Białej najlepiej odwiedzić latem i jesienią, ponieważ ten sezon gwarantuje niezapomniane wrażenia. Pętla przeznaczona jest raczej dla doświadczonych rowerzystów. Z uwagi na jej charakter polecana jest także raczej starszym dzieciom — większość trasy trzeba pokonać w ruchu drogowym, co dla młodszych może być kłopotliwe.
Trasa jest średnio wymagająca, dodatkowo prowadzi przez miasto, więc nie powinno być problemu w razie awarii roweru. W takim przypadku można np. skorzystać ze samoobsługowej stacji naprawczej przy ulicy Karbowej 31. Dodatkowo w Bielsku-Białej jest sporo serwisów, które pomogą w przypadku większej awarii. Jednak warto zabrać ze sobą podstawowy zestaw kluczy, dętkę lub łatki i pompkę. Zalecamy także wyposażyć się w kask rowerowy.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.